Co musíte ráno vědět (21. března)
|

Co musíte ráno vědět (21. března)

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, jak Čína investuje v Česku a za co ji pochválil Leonardo DiCaprio? Nejen to musíte hned ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek dále posílily, po indexu Dow se od začátku roku do plusu přehoupl i S&P 500

Americké akcie uzavřely týden dalším posílením a jejich indexy se vyhouply na nová letošní maxima. K pátému týdnu zisků dopomohla akciím americká centrální banka, která ve středu snížila očekávání ohledně letošního zvyšování úrokových sazeb. Dow v pátek zpevnil o 0,69 % na 17 602,30 bodu, širší S&P 500 připsal 0,44 % na 2 049,56 bodu a Nasdaq Composite posílil o 0,43 % na 4 795,65 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,91 % na 14,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,875 %. V plusu seanci zakončilo šest z deseti hlavních sektorů. Dařilo se zejména sektoru zdravotní péče, finančnímu odvětví a průmyslovému sektoru. Pod nulou skončily telekomunikační odvětví, sektor veřejných služeb, energetické odvětví a sektor základních materiálů. Za celý týden Dow přidal 2,26 %, S&P 500 posílil o 1,35 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,99 %. Od začátku roku Dow přidává 0,97 % a S&P 500 roste o 0,25 %. Nasdaq ale stále ztrácí 4,24 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie vystoupaly na letošní maxima, holubičí Fed udělal své

2. Evropské akcie v pátek posílily, výkon za celý týden byl ale méně přesvědčivý

Evropské akcie v pátek zamířily nahoru, za celý týden však celoevropský index STOXX Europe 600 zaznamenal mírnou ztrátu. Britský FTSE 100 v pátek ztratil 0,19 %. Francouzský CAC 40 naopak přidal 0,44 % a německý DAX připsal 0,59 %. Regionální STOXX Europe 600 připsal 0,30 % poté, co celý den kolísal mezi ziskem a ztrátou. Za celý týden FTSE 100 přidal 0,88 % a DAX posílil o 1,22 %, zatímco CAC 40 odepsal 0,61 %. STOXX Europe 600 od pondělí do pátku odepsal 0,15 %.

Subtilně odvážná ECB: Opravdu cokoli v zájmu vyšší inflace

3. Pražská burza v pátek výrazně posílila, zobchodovaný objem se přiblížil dvěma miliardám korun. Týden byl celkově v Rybné zelený

Index PX v pátek přidal 1,84 % na 914,85 bodu. Zobchodovaný objem se v pátek přiblížil dvěma miliardám korun, tři "nejobjemnější tituly" - ČEZ, Komerční banka a Erste Group Bank - zažily seanci s objemem přes půl miliardy korun. Na akcie mělo vliv převážení indexu CECE EUR, k němuž došlo po konci obchodování. "Z hlediska ČR jsou důležité tři změny. Nově do indexu budou zařazeny akcie Unipetrolu, které budou ale mít relativně malou váhu (0,4 %). K výraznému zvýšení váhy dojde u Erste Group Bank (na 12,4 % ze 4,4 %). Změny u dalších zástupců pražské burzy v CECE indexu již nebudou tak výrazné. V souhrnu tyto dvě změny povedou k výraznému zvýšení celkové váhy České republiky v indexu na 26,5 % z 19,4 %," řekl před začátkem obchodování Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky. Akcie společnosti VIG v průběhu dne mírně korigovaly prudkou čtvrteční ztrátu, kterou vyvolalo varování před slabými výsledky za rok 2015, postupně však zisky odevzdávaly a nakonec uzavřely na zelené nule. Erste Group na titul v pátek upravila doporučení na "držet" z "kupovat" a cílovou cenu snížila na 20 ze 30 eur. Doporučení na titul snížila i KBW, a to na "underperform" z "market perform". Za celý uplynulý týden index PX stoupl o 0,8 %. Nejvíce ztratily akcie pojišťovnické skupiny VIG, nejvíce vzrostly akcie těžební společnosti NWR.

Pražská burza (18. března 2016)

4. Očekávané události

Velikonoční týden začne relativně zvolna. V Japonsku se neobchoduje kvůli státnímu svátku, dopoledne na trhy dorazí například statistiky o španělské obchodní bilanci a běžném účtu eurozóny, odpoledne zřejmě o něco více zaujmou americký index aktivity chicagského Fedu a údaje o prodejích starších domů,Rusko vydá aktuální data o maloobchodních tržbách a nezaměstnanosti. Americký prezident Barack Obama pokračuje v historické návštěvě Kuby a česká vláda by měla potvrdit ve funkci dosavadní předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danu Drábovou. Hospodářské výsledky by měla oznámit brazilská společnost Petrobras. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Rusnok (ČNB): Využití záporných úrokových sazeb nelze vyloučit

Možnost využití záporných úrokových sazeb ze strany České národní banky nelze v současné situaci vyloučit. V pátek to na uzavřené klubové snídani Czech Business Clubu řekl člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok. Pokud by ale ČNB záporné sazby zavedla, byly by podle Rusnoka jen "selektivní", což znamená, že by se vztahovaly zřejmě jen na nově příchozí kapitál spekulativního charakteru.

Záporné sazby: Zbraň, která se může obrátit proti střelci

6. Kudy povede cesta k oživení Íránu? Vůdci země přednesli rozporné vize ekonomické orientace Teheránu

Dva nejvyšší íránští činitelé v neděli v televizních poselstvích u příležitosti oslav perského nového roku (Nourúz) představili rozdílné ekonomické vize pro příští rok. Prezident Hasan Rúhání i duchovní a politický vůdce islámské revoluce a íránského lidu ajatolláh Alí Chameneí se shodli v tom, že by ekonomika měla být nejvyšší prioritou. Ale zatímco Rúhání označil za klíčové pro hospodářský růst další rozvíjení spolupráce s cizími zeměmi, Chameneí zopakoval svou věrnost koncepci zaměřené na soběstačnost země.

Írán čeká od svého zapojení do globální ekonomiky příliš. Čeká ho vystřízlivění, říká expert

7. Příliv čínských investic do Česka získává na rychlosti

Příliv čínských investic do Česka nabývá na rychlosti i objemu. Částka, kterou čínští investoři v tuzemsku utratili, se již počítá na desítky miliard korun. Čína by podle nedávného vyjádření prezidenta Miloše Zemana mohla v ČR investovat dalších 45 miliard korun.

8. Výhledy zisků amerických firem nejsou dobré. Velké technologické společnosti navíc v důsledku škodí růstu ekonomiky

Se ziskovostí firem v Americe již nějakou dobu není něco v pořádku. Banka Société Générale nyní přichází s tvrzením, že vyhlídky jsou vysloveně špatné.

9. Hedgeových fondů ubývá nejrychleji od roku 2009

Podle zprávy Hedge Fund Research v roce 2015 ukončilo činnost 979 hedgeových fondů (o 13 % více než v roce 2014). Bylo to nejvíce od roku 2009. V samotném čtvrtém kvartálu se naopak investorům otevřelo jen 183 hedgeových fondů, ve třetím čtvrtletí to bylo 269. Čtvrtý kvartál tak byl v tomto ohledu rovněž nejslabší od roku 2009.

10. Čistý zisk českých bank stoupl loni o 3,8 miliardy na 66,9 miliardy Kč a dosáhl pokrizového maxima

Bankám a spořitelnám v Česku stoupl v roce 2015 souhrnný čistý zisk meziročně o 3,8 miliardy na 66,93 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci loňského roku činila 5,4 bilionu korun, což je proti konci roku 2014 růst o 160 miliard Kč.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

DiCaprio ocenil úsilí Číny v boji proti změnám klimatu

Americký herec Leonardo DiCaprio v neděli ocenil úsilí Číny v boji proti klimatickým změnám. Země, která je největším světovým znečišťovatelem životního prostředí plyny se skleníkovým efektem, by podle jeho názoru mohla být dokonce vzorem hnutí za ochranu životního prostředí.

Herec, který se angažuje v ochraně životního prostředí, vyzval například k boji proti klimatickým změnám i minulý měsíc při předávání filmových ocenění Oscar v USA. Sám dostal poprvé tuto cenu za nejlepší roli ve filmu REVENANT Zmrtvýchvstání.

"Jak všichni víme, Spojené státy a Čína jsou dva největší znečišťovatelé, a myslím si, že Čína učinila radikální pokrok, pokud jde o alternativní zdroje energie a udržitelný rozvoj," řekl DiCaprio podle agentury AP.

Čína je největším světovým spotřebitelem a producentem uhlí, ale také se stala významným investorem do obnovitelných zdrojů, jako jsou solární a větrná energie.

Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
28. 3. 2020 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
28. 3. 2020 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
28. 3. 2020 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
28. 3. 2020 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus