Co musíte ráno vědět (21. března)
|

Co musíte ráno vědět (21. března)

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, jak Čína investuje v Česku a za co ji pochválil Leonardo DiCaprio? Nejen to musíte hned ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek dále posílily, po indexu Dow se od začátku roku do plusu přehoupl i S&P 500

Americké akcie uzavřely týden dalším posílením a jejich indexy se vyhouply na nová letošní maxima. K pátému týdnu zisků dopomohla akciím americká centrální banka, která ve středu snížila očekávání ohledně letošního zvyšování úrokových sazeb. Dow v pátek zpevnil o 0,69 % na 17 602,30 bodu, širší S&P 500 připsal 0,44 % na 2 049,56 bodu a Nasdaq Composite posílil o 0,43 % na 4 795,65 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,91 % na 14,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,875 %. V plusu seanci zakončilo šest z deseti hlavních sektorů. Dařilo se zejména sektoru zdravotní péče, finančnímu odvětví a průmyslovému sektoru. Pod nulou skončily telekomunikační odvětví, sektor veřejných služeb, energetické odvětví a sektor základních materiálů. Za celý týden Dow přidal 2,26 %, S&P 500 posílil o 1,35 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,99 %. Od začátku roku Dow přidává 0,97 % a S&P 500 roste o 0,25 %. Nasdaq ale stále ztrácí 4,24 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie vystoupaly na letošní maxima, holubičí Fed udělal své

2. Evropské akcie v pátek posílily, výkon za celý týden byl ale méně přesvědčivý

Evropské akcie v pátek zamířily nahoru, za celý týden však celoevropský index STOXX Europe 600 zaznamenal mírnou ztrátu. Britský FTSE 100 v pátek ztratil 0,19 %. Francouzský CAC 40 naopak přidal 0,44 % a německý DAX připsal 0,59 %. Regionální STOXX Europe 600 připsal 0,30 % poté, co celý den kolísal mezi ziskem a ztrátou. Za celý týden FTSE 100 přidal 0,88 % a DAX posílil o 1,22 %, zatímco CAC 40 odepsal 0,61 %. STOXX Europe 600 od pondělí do pátku odepsal 0,15 %.

Subtilně odvážná ECB: Opravdu cokoli v zájmu vyšší inflace

3. Pražská burza v pátek výrazně posílila, zobchodovaný objem se přiblížil dvěma miliardám korun. Týden byl celkově v Rybné zelený

Index PX v pátek přidal 1,84 % na 914,85 bodu. Zobchodovaný objem se v pátek přiblížil dvěma miliardám korun, tři "nejobjemnější tituly" - ČEZ, Komerční banka a Erste Group Bank - zažily seanci s objemem přes půl miliardy korun. Na akcie mělo vliv převážení indexu CECE EUR, k němuž došlo po konci obchodování. "Z hlediska ČR jsou důležité tři změny. Nově do indexu budou zařazeny akcie Unipetrolu, které budou ale mít relativně malou váhu (0,4 %). K výraznému zvýšení váhy dojde u Erste Group Bank (na 12,4 % ze 4,4 %). Změny u dalších zástupců pražské burzy v CECE indexu již nebudou tak výrazné. V souhrnu tyto dvě změny povedou k výraznému zvýšení celkové váhy České republiky v indexu na 26,5 % z 19,4 %," řekl před začátkem obchodování Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky. Akcie společnosti VIG v průběhu dne mírně korigovaly prudkou čtvrteční ztrátu, kterou vyvolalo varování před slabými výsledky za rok 2015, postupně však zisky odevzdávaly a nakonec uzavřely na zelené nule. Erste Group na titul v pátek upravila doporučení na "držet" z "kupovat" a cílovou cenu snížila na 20 ze 30 eur. Doporučení na titul snížila i KBW, a to na "underperform" z "market perform". Za celý uplynulý týden index PX stoupl o 0,8 %. Nejvíce ztratily akcie pojišťovnické skupiny VIG, nejvíce vzrostly akcie těžební společnosti NWR.

Pražská burza (18. března 2016)

4. Očekávané události

Velikonoční týden začne relativně zvolna. V Japonsku se neobchoduje kvůli státnímu svátku, dopoledne na trhy dorazí například statistiky o španělské obchodní bilanci a běžném účtu eurozóny, odpoledne zřejmě o něco více zaujmou americký index aktivity chicagského Fedu a údaje o prodejích starších domů,Rusko vydá aktuální data o maloobchodních tržbách a nezaměstnanosti. Americký prezident Barack Obama pokračuje v historické návštěvě Kuby a česká vláda by měla potvrdit ve funkci dosavadní předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danu Drábovou. Hospodářské výsledky by měla oznámit brazilská společnost Petrobras. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Rusnok (ČNB): Využití záporných úrokových sazeb nelze vyloučit

Možnost využití záporných úrokových sazeb ze strany České národní banky nelze v současné situaci vyloučit. V pátek to na uzavřené klubové snídani Czech Business Clubu řekl člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok. Pokud by ale ČNB záporné sazby zavedla, byly by podle Rusnoka jen "selektivní", což znamená, že by se vztahovaly zřejmě jen na nově příchozí kapitál spekulativního charakteru.

Záporné sazby: Zbraň, která se může obrátit proti střelci

6. Kudy povede cesta k oživení Íránu? Vůdci země přednesli rozporné vize ekonomické orientace Teheránu

Dva nejvyšší íránští činitelé v neděli v televizních poselstvích u příležitosti oslav perského nového roku (Nourúz) představili rozdílné ekonomické vize pro příští rok. Prezident Hasan Rúhání i duchovní a politický vůdce islámské revoluce a íránského lidu ajatolláh Alí Chameneí se shodli v tom, že by ekonomika měla být nejvyšší prioritou. Ale zatímco Rúhání označil za klíčové pro hospodářský růst další rozvíjení spolupráce s cizími zeměmi, Chameneí zopakoval svou věrnost koncepci zaměřené na soběstačnost země.

Írán čeká od svého zapojení do globální ekonomiky příliš. Čeká ho vystřízlivění, říká expert

7. Příliv čínských investic do Česka získává na rychlosti

Příliv čínských investic do Česka nabývá na rychlosti i objemu. Částka, kterou čínští investoři v tuzemsku utratili, se již počítá na desítky miliard korun. Čína by podle nedávného vyjádření prezidenta Miloše Zemana mohla v ČR investovat dalších 45 miliard korun.

8. Výhledy zisků amerických firem nejsou dobré. Velké technologické společnosti navíc v důsledku škodí růstu ekonomiky

Se ziskovostí firem v Americe již nějakou dobu není něco v pořádku. Banka Société Générale nyní přichází s tvrzením, že vyhlídky jsou vysloveně špatné.

9. Hedgeových fondů ubývá nejrychleji od roku 2009

Podle zprávy Hedge Fund Research v roce 2015 ukončilo činnost 979 hedgeových fondů (o 13 % více než v roce 2014). Bylo to nejvíce od roku 2009. V samotném čtvrtém kvartálu se naopak investorům otevřelo jen 183 hedgeových fondů, ve třetím čtvrtletí to bylo 269. Čtvrtý kvartál tak byl v tomto ohledu rovněž nejslabší od roku 2009.

10. Čistý zisk českých bank stoupl loni o 3,8 miliardy na 66,9 miliardy Kč a dosáhl pokrizového maxima

Bankám a spořitelnám v Česku stoupl v roce 2015 souhrnný čistý zisk meziročně o 3,8 miliardy na 66,93 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci loňského roku činila 5,4 bilionu korun, což je proti konci roku 2014 růst o 160 miliard Kč.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

DiCaprio ocenil úsilí Číny v boji proti změnám klimatu

Americký herec Leonardo DiCaprio v neděli ocenil úsilí Číny v boji proti klimatickým změnám. Země, která je největším světovým znečišťovatelem životního prostředí plyny se skleníkovým efektem, by podle jeho názoru mohla být dokonce vzorem hnutí za ochranu životního prostředí.

Herec, který se angažuje v ochraně životního prostředí, vyzval například k boji proti klimatickým změnám i minulý měsíc při předávání filmových ocenění Oscar v USA. Sám dostal poprvé tuto cenu za nejlepší roli ve filmu REVENANT Zmrtvýchvstání.

"Jak všichni víme, Spojené státy a Čína jsou dva největší znečišťovatelé, a myslím si, že Čína učinila radikální pokrok, pokud jde o alternativní zdroje energie a udržitelný rozvoj," řekl DiCaprio podle agentury AP.

Čína je největším světovým spotřebitelem a producentem uhlí, ale také se stala významným investorem do obnovitelných zdrojů, jako jsou solární a větrná energie.

Japonská průmyslová výroba v srpnu podle předběžných údajů překonala…
02:08

Japonská průmyslová výroba v srpnu podle předběžných údajů překonala odhady, růst ale výrazně zpomalil

Japonská průmyslová výroba v srpnu podle předběžných dat vzrostla meziměsíčně o 1,7 % (odhad: 1,5 %, červenec: +8,7 %...
Japonsko Asijská ekonomika Průmysl
Co musíte ráno vědět (30. září)
Co musíte ráno vědět (30. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. září)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, kolik zaplatí JPMorgan za manipulaci trhů a jaké celkem hrdé výročí...
Musíte vědět
Americké akciové indexy přerušily růstovou sérii a vrátily v úterý…
Americké akciové indexy přerušily růstovou sérii a vrátily v úterý…
včera v 22:00

Americké akciové indexy přerušily růstovou sérii a vrátily v úterý část zisků. Trh čekal na debatu kandidátů na prezidenta

Americké akcie v úterý mírně oslabily po předchozích třech nárůstech v řadě. Investoři vybírali zisky před blížícím...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Coca-Cola chystá vstup na trh s alkoholickými nápoji v USA
včera v 21:49

Coca-Cola chystá vstup na trh s alkoholickými nápoji v USA

Společnost Coca-Cola plánuje ve spolupráci s pivovarem Molson Coors Beverage vstoupit na trh s alkoholickými nápoji...
Coca-Cola Americké akcie Potraviny
Joe Biden těsně před debatou s Trumpem zveřejnil svoje daňové přiznání
Joe Biden těsně před debatou s Trumpem zveřejnil svoje daňové přiznání
včera v 21:33

Joe Biden těsně před debatou s Trumpem zveřejnil svoje daňové přiznání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden v úterý jen několik hodin před začátkem první předvolební debaty se...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Reuters: Uniper zvažuje prodej podílu v plynovodu Opal
včera v 19:11

Reuters: Uniper zvažuje prodej podílu v plynovodu Opal

Německá energetická společnost Uniper uvažuje o prodeji svého pětinového podílu v plynovodu Opal, který přes Německo...
Zemní plyn
Evropské akcie v úterý odepsaly část pondělních zisků
Evropské akcie v úterý odepsaly část pondělních zisků
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý odepsaly část pondělních zisků

Akcie na západoevropských trzích v úterý odepsaly část pondělních zisků. Investoři čekají, jak dopadne jednání o...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
JPMorgan Chase zaplatí pokutu 920 milionů dolarů za manipulaci trhů
JPMorgan Chase zaplatí pokutu 920 milionů dolarů za manipulaci trhů
včera v 17:41

JPMorgan Chase zaplatí pokutu 920 milionů dolarů za manipulaci trhů

Americká banka JPMorgan Chase má zaplatit rekordních 920 milionů dolarů za svůj podíl na údajné manipulaci s futures...
JPMorgan Podvod Regulace
Pražská burza mírně oslabila, index PX klesl o 0,19 procenta
Pražská burza mírně oslabila, index PX klesl o 0,19 procenta
včera v 16:50

Pražská burza mírně oslabila, index PX klesl o 0,19 procenta

Pražská burza v úterý mírně oslabila, index PX klesl o 0,19 procenta na 862,28 bodu. Nejvýrazněji ztrácely akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
České Nestlé po desetiletí střídá šéfa, bude jím Kernkamp
včera v 16:19

České Nestlé po desetiletí střídá šéfa, bude jím Kernkamp

Nestlé Česko a Slovensko po desetiletí změní generálního ředitele. Současný Dán Toren Emborg se od října vystřídá na...
Evropské akcie Potraviny
Spotřebitelská důvěra v USA v září vzrostla, je nejvýše od března
včera v 16:00

Spotřebitelská důvěra v USA v září vzrostla, je nejvýše od března

Důvěra amerických spotřebitelů v září překvapivě výrazně vzrostla. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné skupiny...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Americká ekonomika
Dánsko chce snížit emise o 70 % bez škrtů sociálních výdajů
včera v 15:40

Dánsko chce snížit emise o 70 % bez škrtů sociálních výdajů

Dánská vláda chce snížit emise oxidu uhličitého nad evropský cíl, aniž by škrtala výdaje na sociální stát. Píše to v...
Dánsko Ekologie a životní prostředí
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:00

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v červenci dosáhl 3,9 %

Ceny domů ve Spojených státech v červenci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Německý ministr financí v parlamentu hájil zadlužení země
včera v 14:14

Německý ministr financí v parlamentu hájil zadlužení země

Zadlužení Německa kvůli výdajům na překonání následků pandemie nemoci covid-19 nepřesáhne úroveň, které země dosáhla...
Německo Zadlužení Koronavirus
Inflace v Německu opět zklamala
včera v 14:00

Inflace v Německu opět zklamala

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v září meziročně klesly o 0,2 %. Oproti srpnové stagnaci je to...
Německo Inflace Evropská ekonomika
Nokia bude v 5G sítích hlavním dodavatelem britské BT
včera v 13:12

Nokia bude v 5G sítích hlavním dodavatelem britské BT

Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia uzavřel dohodu s největším britským telefonním operátorem BT a stane...
Nokia Telekomunikace 5G sítě
Bývalý šéf MMF Rato byl zproštěn obvinění kvůli akciím Bankie
včera v 12:22

Bývalý šéf MMF Rato byl zproštěn obvinění kvůli akciím Bankie

Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Rodrigo Rato byl zproštěn obvinění v souvislosti se vstupem španělského...
Španělsko Evropské banky Mezinárodní měnový fond
Firma populární korejské hudební skupiny BTS vstupuje na burzu
včera v 11:20

Firma populární korejské hudební skupiny BTS vstupuje na burzu

Firma populární jihokorejské hudební skupiny BTS chystá vstup na burzu. Primární veřejná nabídka akcií firmy Big Hit...
Jižní Korea Asijské akcie Primární úpis akcií (IPO)
Domácnosti ve světě loni zbohatly o téměř 10 %, ty české o 9 %
Domácnosti ve světě loni zbohatly o téměř 10 %, ty české o 9 %
včera v 11:08

Domácnosti ve světě loni zbohatly o téměř 10 %, ty české o 9 %

Hrubé bohatství domácností v 57 zemích, které sleduje studie Allianz, vzrostlo loni průměrně o 9,7 %, nejvíce od roku...
Světová ekonomika Česká ekonomika Bohatství