10 blue chips s hromadami hotovosti na účtech
|

10 blue chips s hromadami hotovosti na účtech

Hotovost na účtu znamená pro firmu flexibilitu. Co všechno mohou společnosti s bohatými hotovostními rezervami dělat a které světové firmy jsou na tom nejlépe? Nad tím se zamýšlí šéf PDL Capital Lawrence Meyers.

Akciové tipy Dividendy Americké akcie Investiční tipy

Dostatek hotovosti v poměru k zadlužení neznamená jen "bezpečnostní polštář" pro případ horších ekonomických podmínek, ale také flexibilitu v korporátní strategii. Je to navíc velké lákadlo pro investory. Náhlé čerpání hotovostních rezerv pro ně totiž může představovat řadu benefitů, například zvýšení dividendy, program zpětných odkupů nebo akvizice s potenciálem nastartování zisků.

Jakých 10 firem je, co se hotovosti týče, podle Meyerse v nejlepší pozici a co všechno by s přebytkem hotovosti mohly provést?

10. Facebook

Hotovost a likvidní aktiva: 18 miliard USD

Dluh: prakticky nula

Facebook nemá skoro žádné dluhy a podniká v reklamním průmyslu, tedy segmentu s obrovským potenciálem. Firma potřebuje své podnikatelské aktivity diverzifikovat, ale zároveň zachovat byznys nekomplikovaný. S tímto vědomím také prováděla akvizici Oculus Rift v hodnotě 2 miliard USD v roce 2014, která vedla k letošnímu velkému březnovému trháku - představení headsetu pro virtuální realitu.

Vzhledem k počtu uživatelů Facebooku může jít o atraktivní synergii, pokud jde o obsah. Přestože uživatelé již přibývají pomalu, zpomalení růstu není u Facebooku tak markantní jako například u Twitteru.

Facebook se může nadále chlubit silnou uživatelskou základnou, z čehož může těžit. Hlavním polem působnosti Facebooku je komunikace, a proto jakákoli synergická akvizice v této oblasti dává smysl. Nebo by mohl začít vyplácet dividendu, což je vždy lepší varianta než zpětné odkupy.

Facebook

9. Amazon.com

Hotovost a likvidní aktiva: 20 miliard USD

Dluh: 8,2 miliardy USD

Jeff Bezos nemá problém utrácet hotovost, do obsahu (hudby a videa) podle odhadů loni investoval kolem 3 miliard USD. Amazon navíc pomalu přebírá vládu ve světě cloud computingu a podle všeho by měl v tomto směru expandovat, pravděpodobně prostřednictvím dalších atraktivních akvizic.

Amazon také není daleko od uvedení finančního produktu. Mohl by proniknout do vysoce fragmentovaného trhu úvěrů malým podnikům. Mohlo by to pro něj znamenat synergii - firmy, které získají úvěr, se k Amazonu vrátí a utratí peníze za jeho produkty.

Amazon

8. Qualcomm

Hotovost a likvidní aktiva: 31 miliard USD

Dluh: 11 miliard USD

Qualcomm je ve skvělé hotovostní pozici, zejména vzhledem k tomu, že ročně generuje kolem 4,5 miliardy USD volného cash flow. Cesta k úspěchu s velkým hotovostním polštářem je celkem nudná - vyplácí cash akcionářům. Aktuálně vydá ročně 2,88 miliardy USD na dividendy, i tak má ale stále prostor výplaty navyšovat. Současný výnos přes 3,5 % je z velké části dán výrazným poklesem ceny akcií (o třetinu od poloviny roku 2014).

Qualcomm by mohl využít zpětných odkupů (vzhledem k tomu, že má aktuálně v oběhu 1,5 miliardy akcií). Pokud ale nebude perfektní v časování trhu, je lepší volbou vyplatit akcionářům hotovost prostřednictvím dividend.

Qualcomm

7. Johnson & Johnson

Hotovost a likvidní aktiva: 37 miliard USD

Dluh: 13 miliard USD

Johnson & Johnson by měla vzít 10 miliard USD a vytvořit velkou celonárodní síť urgentní zdravotní péče. Najmout lékaře a zdravotní sestry a zaplnit mezery ve zdravotnickém systému. Je to ale silně nepravděpodobné.

S takovou hotovostní pozicí, jakou má v současnosti, by firma mohla zvýšit dividendu. V současnosti nabízí dividendový výnos lehce pod 3 %. Alternativou jsou zpětné odkupy, dividendy by ale byly lepší varianta.

Johnson & Johnson

6. ExxonMobil

Hotovost a likvidní aktiva: 38 miliard USD

U těžebního obra s 38 miliardami USD v hotovosti je s podivem, že neutratí všechny volné peníze na prezidentskou kampaň, aby do čela USA prosadil kandidáta, který zruší zákazy těžby a přitvrdí v sankcích proti Rusku, aby se firma octla v silné pozici při vyjednávání. A pak už by ExxonMobil jen těžil a těžil, nehledě na cenu.

ExxonMobil

5. Oracle

Hotovost a likvidní aktiva: 51 miliard USD

Dluh: 40 miliard USD

Hledáte-li žhavého kandidáta na zvýšení dividendy, našli jste ho. Volné cash flow je skutečně oslňující - konzistentně 13 miliard ročně proti zhruba 2,45 miliardy USD na dividendách. Výnos je podprůměrných 1,5 %. Se 4,2 miliardy akcií by rozpuštění 5,9 miliardy USD mezi akcionáře znamenalo výnos tučných 5 %, Oracle by přitom stále vyplácel jen kolem poloviny svého ročního cash flow.

Oracle

4. Cisco Systems

Hotovost a likvidní aktiva: 61 miliard USD

Dluh: 25 miliard USD

Cisco generuje zhruba 11 miliard USD volného cash flow. Jeho dividendová politika je ale prozatím pro investory spíše zklamáním. Dividendový výnos není špatný (3,7 % při ceně akcií poblíž mnohaletých maxim), ale je tu prostor k růstu až 5 %, kdyby management přistoupil ke zvýšení dividendy o 2 miliardy USD ročně. 5% dividendový výnos by znamenal jasnou volbu pro investory, kteří mají akcie jako součást spoření na penzi.

Cisco

3. Alphabet

Hotovost a likvidní aktiva: 73 miliard USD

Dluh: 2 miliardy USD

Alphabet zoufale potřebuje diverzifikovat byznys. Google experimentuje s lecčím, i tak ale stále téměř všechny jeho příjmy plynou z reklamy.

Alphabet má venture kapitálovou linku, která představuje chytré využití volné hotovosti. Nabízí se expanze portfolia nebo - podobně jako u Amazonu - proniknutí do oblasti finančních služeb (úvěry pro malé a střední podniky nebo analytika pro pojišťovnický byznys).

Nebo by se Alphabet mohl konečně rozhoupat a vyplatit dividendu. Možná až 7 USD ročně (na začátek ohromující 1% dividendový výnos), což by znamenalo vydat na dividendovou politiku kolem 4 miliard USD za rok. Pro informaci, firma loni vygenerovala kolem 16 miliard USD volného cash flow. Výplata dividendy je ale vysoce nepravděpodobná, Alphabet se totiž nadále považuje za růstovou společnost.

Alphabet

2. Microsoft

Hotovost a likvidní aktiva: 114 miliard USD

Dluh: 41 miliard USD

Loni Microsoft vygeneroval kolem 24 miliard USD volného cash flow. Na dividendách vyplácí 10 miliard USD ročně, to znamená dividendový výnos přes 2,5 %. Akcionáři Microsoftu by si ale zasloužili více, výnos by mohl stoupnout až k 4,7 %. To by z titulu učinilo dividendovou akcii oblíbenou u investorů na důchod a zajistilo mu dlouhodobější investorskou poptávku.

Ve hře je možná také nový program zpětných odkupů. Microsoft oznámil v roce 2013 plán zpětných odkupů v hodnotě 40 miliard USD, který by měl letos završit.

Microsoft

1. Apple

Hotovost a likvidní aktiva: 216 miliard USD

Dluh: 53 miliard USD

Apple má drobný problém v tom, že je většina jeho hotovosti "zaparkována" v zahraničí, a dokud to pro firmu bude daňově výhodnější, nebude na tom pravděpodobně v dohledné době nic měnit.

Carl Icahn tlačí na prosazení zpětných odkupů a podle všeho by ho Apple mohl poslechnout. Management také přislíbil zvýšení dividendy. Dále stojí za zvážení několik zajímavých akvizic.

Apple je z velké části závislý na iPhonech. Kolem dlouhodobého vývoje produktů ale zůstává mnoho otázek. Pokud Apple nepředstaví něco velkého, dává smysl spíše diverzifikace do synergických podniků prostřednictvím akvizic. Apple by také měl vytvořit zábavní vizionářské studio, které bude určovat, jakým směrem se bude ubírat mediální obsah. Stačilo by chytře investovaných 20 miliard USD, aby Apple zařídil průlom v televizním a videoprůmyslu.

Apple
Zdroj: InvestorPlace.com
MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
před 37 minutami

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR