Co musíte ráno vědět (31. března)
|

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak skončilo středeční obchodování na evropských a amerických burzách, kolik zaplatí tchajwanský Foxconn za převzetí japonského Sharpu a která česká podnikatelská celebrita se ukázala na česko-čínském ekonomickém fóru na Žofíně? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu opět posílily, a znovu tak posunuly letošní maxima

Americké akcie ve středu dále rostly a jejich hlavní indexy vystoupily na nová letošní maxima. Wall Street druhý den po sobě podporovalo vyjádření šéfky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové, která naznačila pomalejší postup při utahování měnové politiky v tomto roce. Dow posílil o 0,47 % na 17 716,66 bodu, širší S&P 500 přidal 0,44 % na 2 063,95 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,47 % na 4 869,29 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,88 % na 13,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,821 %. V plusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejlepší výkon podaly energetické odvětví, technologický sektor a odvětví základních materiálů. Pod nulou skončil sektor zdravotní péče.

Mapa akciového světa, která vás usadí do správné perspektivy

ETF: Janus Capital bojuje s obezitou

2. Evropské akcie ve středu výrazně zpevnily. Podpořily je úterní slova šéfky Fedu a odraz sektoru základních materiálů

Západoevropské akcie zakončily středeční obchodní seanci výrazně výše. Náladu na trzích podporovaly úterní projev guvernérky americké centrální banky Janet Yellenové v New Yorku a růst cen akcií ze sektoru základních materiálů. Britský FTSE 100 zpevnil o 1,59 % na 6 203,17 bodu, německý DAX připsal 1,6 % na 10 046,61 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 1,78 % na 4 444,42 bodu. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 1,3 % na 341,18 bodu. "Vývoj v zahraničí naznačuje, že splnění našich cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace bude vyžadovat poněkud mírnější pohyb sazby na federální fondy, než se předpokládalo v prosinci," řekla v úterý po konci obchodování na evropských trzích šéfka americké centrální banky Janet Yellenová. "Vzhledem k rizikům pro další výhled proto považuji za vhodné, abychom v úpravách měnové politiky postupovali opatrně," citovala dále guvernérku centrální banky USA agentura Reuters. V reakci na slova Yellenové oslabil dolar a stouply ceny ropy, akcie ze sektoru ropy a základních materiálů ale v Evropě přesto seanci zakončily silnější. Akcie BP přidaly téměř 3 %, cenné papíry Royal Dutch Shell zpevnily o 3,4 %, Subsea 7 zdražila o 6,7 %, akcie Anglo American připsaly téměř 12 % a cenné papíry Glencore posílily o více než 5 %. Přes 11 % pak přidaly akcie německé společnosti Metro, která oznámila záměr rozdělit se do dvou částí. Divize velkoobchodu a potravin by měla být přesunuta do nově vytvořené firmy, zatímco divize spotřební elektroniky by měla zůstat součástí existující firmy.

Historická lekce o koncentraci bohatství

Jak záporné sazby narušují finanční stabilitu v Evropě

3. Pražská burza ve středu posílila o necelé procento, podpořily ji akcie Komerční banky, ČEZ a Erste

Index PX ve středu vzrostl o 0,86 % na 900,82 bodu. Největšího objemu obchodů ve středu dosáhly akcie Komerční banky, jejichž cena se zvýšila o 1,09 % na 5 268 korun, druhé v pořadí byly podle objemu obchodů akcie skupiny ČEZ, které zdražily o 0,99 % na 419 Kč, a třetí skončily podle objemu obchodů cenné papíry Erste Group Bank, které zpevnily o 1,43 % na 666,50 Kč. V procentním vyjádření nejvíce zdražily akcie mediální firmy CME (+1,96 %), dařilo se rovněž akciím pojišťovny VIG (+1,49 %). V mínusu skončilo pět emisí, zlevnily akcie sázkové kanceláře Fortuna, nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko, tabákové firmy Philip Morris ČR, likérky Stock Spirits a uhelné firmy NWR.

ČEZ a Unipetrol: Kompletní přehled investičních doporučení

Záporné úrokové sazby: Čeká nás run na banky?

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek vyjdou v Japonsku údaje o zahájené výstavbě a stavebních objednávkách. Německo dopoledne přidá zprávy o maloobchodních tržbách a vývoji nezaměstnanosti. Vývoj tržeb maloobchodních prodejců budou investoři zvažovat i ve Španělsku, kde navíc vyjde ještě inflační statistika. Index spotřebitelských cen zveřejní také Itálie a posléze pro celou eurozónu Eurostat. Francie dále přidá index výrobních cen a spotřebitelské výdaje a v ČR a Spojeném království vyjdou zrevidované zprávy o vývoji HDP v posledních třech měsících loňského roku. Británii navíc čekají ještě data o počtu schválených hypoték, výsledek běžného účtu a zprávy o firemních investicích a spotřebitelských úvěrech a v ČR se bude konat zasedání ČNB. Netrpělivě budou investoři v eurozóně očekávat také zveřejnění zápisu z posledního zasedání ECB a ve Spojených státech budou dění na trzích ovlivňovat údaje o počtu propuštěných zaměstnanců od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu. Kanada pak ještě odpoledne zpestří zprávou o vývoji HDP v prvním měsíci nového roku. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Česká a čínská strana podepsaly na 30 obchodních dohod

Účastníci ekonomického fóra na pražském Žofíně podepsali ve středu za účasti prezidentů Česka a Číny na 30 obchodních dohod v nejrůznějších oblastech. Jedna z nich se týká i analytické spolupráce na přípravách kanálu Dunaj-Odra-Labe, uvedl český prezident Miloše Zeman. Dohody s čínskými firmami podepsaly například Škoda Auto, ČEZ, finanční skupina J&T, Česká exportní banka či Český Aeroholding.

6. ČEZ dostal nové povolení pro provoz prvního bloku JE Dukovany a oznámil další zamýšlené investice

Energetická společnost ČEZ může dále provozovat první blok Jaderné elektrárny Dukovany. Nové povolení ve středu vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), a to na dobu neurčitou. ČTK to sdělil mluvčí úřadu Radek Pokorník. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová pak informovala, že společnost Škoda Praha, kterou ČEZ stoprocentně vlastní, bude s čínskou skupinou Pinggao ve střední a východní Evropě, Mongolsku, Číně a na Ukrajině rozvíjet projekty čistých technologií a výstavby elektrických sítí a elektráren, zejména fotovoltaických a větrných.

7. Soukromý sektor v USA vytvořil v březnu více pracovních míst, než se čekalo

Soukromý sektor v USA vytvořil v březnu podle dat agentury ADP více pracovních míst, než se čekalo. V sektoru přibylo 200 tisíc míst, čekalo se 194 tisíc po předchozích 205 tisících (revidováno z 214 tisíc). Za březnovým růstem zaměstnanosti stála především silná tvorba pracovních míst ve stavebním, maloobchodním a dopravním sektoru. Údaje naznačují, že situace na americkém trhu práce zůstává příznivá navzdory obavám ze zpomalování hospodářského růstu.

8. Asijská rozvojová banka zhoršila výhled čínské ekonomiky

Asijská rozvojová banka (ADB) ve středu snížila odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 6,5 % z dříve předpokládaných 6,7 %. Upozornila rovněž, že pomalejší hospodářská expanze v Číně bude mít společně se slabým oživením ve vyspělých zemích negativní dopad na ostatní asijské ekonomiky. V příštím roce očekává ADB další zpomalení růstu čínské ekonomiky, a to na 6,3 %. Nové prognózy banky jsou nicméně o něco optimističtější než lednový výhled Mezinárodního měnového fondu (MMF). Podle toho by měl hospodářský růst v Číně zpomalit na 6,3 % již v letošním roce a napřesrok by měl činit pouze 6 %.

9. Foxconn koupí 66 % akcií japonského výrobce elektroniky Sharp za 88 jenů za kus

Tchajwanská firma Foxconn Technology Group se dohodla se ztrátovým japonským výrobcem elektroniky Sharp Corporation na odkoupení 66 % jeho akcií za cenu 88 jenů za kus. Vyplývá to ze středečního prohlášení tchajwanského podniku. Jednání o koupi rozhodujícího podílu v Sharpu bylo dramatické, a kvůli závazkům japonské firmy, o kterých Foxconn původně nebyl informován, dokonce hrozilo, že skončí neúspěchem.

10. Boeing zruší do poloviny roku zhruba 4 000 pracovních míst

Americký výrobce letadel Boeing zruší do poloviny letošního roku zhruba 4 000 pracovních míst v divizi komerčních letadel, tedy přibližně 2,5 % své celkové pracovní síly. S odvoláním na mluvčího firmy o tom ve středu informovala agentura Reuters. Podnik tak chce omezit náklady. Zhruba 1 600 pracovních míst zanikne prostřednictvím dobrovolného odchodu ze zaměstnání. Zbylá místa podnik zruší tím, že nechá volné pracovní pozice neobsazené, uvedl mluvčí Doug Alder.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kvůli zakázkám se na Žofíně ukázala podnikatelská smetánka

České hostesky v tradičních čínských krojích, přísná bezpečnostní opatření, několikanásobná kontrola příchozích a česká podnikatelská smetánka u jednoho stolu. I tak ve středu vypadalo česko-čínské ekonomické fórum na Žofíně, na kterém se podle prezidenta Miloše Zemana sešlo 30 nejúspěšnějších českých a čínských podnikatelů. Nechyběl mezi nimi ani nejbohatší Čech Petr Kellner, který jindy na veřejnosti vystupuje výjimečně.

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
3. 4. 2020 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
3. 4. 2020 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
3. 4. 2020 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
3. 4. 2020 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
3. 4. 2020 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
3. 4. 2020 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus