Burzovní kalendář (7. 3. - 11. 3. 2016)
|

Burzovní kalendář (7. 3. - 11. 3. 2016)

Březen začal pro akcie velice příznivě, na začátku měsíce se ale celkem dařilo i komoditám v čele se zlatem a ropou. Jak do vývoje na trzích promluví dlouho očekávané zasedání ECB? Po blockbusterech v podobě dat z amerického trhu práce a indexů nákupních manažerů se mohou investoři těšit například na čínskou nebo německou inflaci, data o německém průmyslu a ekonomice eurozóny. Na pražské burze po pauze pokračuje výsledková sezóna čísly Fortuny a Stock Spirits.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Zmírnění volatility na trhu s ropou a makroekonomická data (investoři nadále zvažují, jak na ně budou reagovat centrální banky) pomohly ke kladnému vyznění uplynulého týdne na akciových trzích. Cena barelu ropy WTI se blíží k 35dolarové metě, čímž se vrací k úrovním ze začátku roku. Data z USA měla spíše pozitivní charakter (zlepšení indexu ISM, lepší než očekávané údaje z trhu práce). Celkově tedy došlo ke zmírnění averze k riziku. K dobré náladě přispívalo očekávání dalšího uvolňování měnové politiky ECB, které by mělo být ohlášeno po zasedání 10. března. V úterý ovšem negativně překvapil index nákupních manažerů v Číně, ale i v eurozóně a Británii.

Na měnovém trhu byl rovněž patrný příklon k riziku. Nejvyšší zisky si připisoval australský dolar, kterému pomohly statistiky HDP a obchodní bilance. Dařilo se také průmyslovým komoditám. Například cena železné rudy se v Číně dostala nad 50 dolarů za tunu (poprvé od října). Z "velkých" měn zaujal růst hodnoty libry, šlo ale pouze o korekci předchozích prudkých poklesů v souvislosti s hrozbou Brexitu. K němu by se měl v úterý v britském parlamentu vyjádřit guvernér Bank of England Mark Carney.

Růst cen ropy souvisel s lepší náladou na trzích obecně, pomohl ale také údaj o poklesu těžby v Saúdské Arábii během února. Zásoby ropy a převis nabídky na trzích jsou ale stále vysoké, a tak fundamentálně zatím nelze očekávat další výrazné růsty cen ropy.

V týdnu se dařilo také zlatu a stříbru. První jmenovaný kov dokonce zahájil býčí trend, stříbro vystoupalo na zhruba třítýdenní maxima.

Americké akciové trhy zakončily týden dalšími mírnými přírůstky, a posílily tak v pátek čtvrtý den v řadě. Náladu na Wall Street podpořily vesměs příznivé údaje z amerického trhu práce, které ale na druhou stranu nebyly natolik dobré, aby vyvolaly obavy z brzkého zvyšování úrokových sazeb. Index S&P 500 se zastavil těsně pod psychologicky důležitou úrovní 2 000 bodů, indexu Dow se ale podařilo vyšplhat nad 17 000 bodů. Za celý týden Dow přidal 2,2 %, S&P 500 proti minulému pátku vzrostl o 2,7 % a Nasdaq Composite posílil o 2,8 %. Od začátku roku Dow ztrácí 2,4 %, S&P 500 2,2 % a Nasdaq Composite 5,8 %.

Evropské burzy v pátek zamířily vzhůru díky oživení cen ropy, rally akcií těžařů (ty se ocitly již na zhruba čtyřměsíčním vrcholu) a solidní zprávě z amerického trhu práce. Za celý týden FTSE 100 zpevnil o 1,57 %, DAX přidal 3,27 % a CAC 40 posílil o 3,25 %.

Index pražské burzy PX za uplynulý týden stoupl o 2,81 %. Nejvíce klesající akcií byly Pivovary Lobkowicz, které přišly o 2,8 % na 208 Kč. Společnost Lapasan, 98% vlastník Pivovarů Lobkowicz, uveřejnila další nabídku odkupu za 208 Kč za akcii. "Cena na trhu se přiblížila této ceně," říká analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Naopak nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne byla NWR, která přidala 114 % na 0,15 Kč. Společnost oznámila, že zavře Důl Paskov do konce roku 2016 a provede tomu adekvátní personální změny. "Dané kroky jsou bohužel nutností ve stávající situaci společnosti, která se pohybuje na pomezí bankrotu. Technicky zavírání krátkých pozic znamená relativně vysoký růst při nízké likviditě," vysvětluje Vaníček.

Výhled

V druhém březnovém týdnu bude pro investory zásadní čtvrteční zasedání guvernérů ECB. Trh očekává další uvolnění měnové politiky, především snížení depozitní sazby hlouběji do záporu. Bude spíše zklamáním (s dopadem na ceny rizikových aktiv), pokud ECB neprohloubí také kvantitativní uvolňování.

"ECB je již v situaci, kdy další prohlubování podpory ekonomiky má stále menší efekt. I tak ale podle nás představí nová opatření. Pohne s depozitní sazbou (nebo ji rozdělí na dvě sazby) o 20 bazických bodů níže, možná kosmeticky (o 5 miliard eur měsíčně) navýší program odkupu aktiv a bude slovně intervenovat v tom smyslu, že například bude tolerovat vyšší než cílený růst spotřebitelských cen," napsali v týdenním výhledu analytici z ING Bank. V době deflace v eurozóně jeden z odvážnějších výhledů.

Jak na pomoc evropským bankám a ekonomice? ECB na to jde od špatného lesa
Akcie evropských bank se v uplynulých týdnech dostaly pod prodejní tlak, některé dílčí zprávy jim v posledních dnech pomohly část ztrát zkorigovat. Opět se mluví o problémech v rozvahách finančních institucí, byť ne tak dramatických jako během vrcholů dluhové či finanční krize.

Vedle ECB budou investoři sledovat výroční zasedání čínského parlamentu, které by mělo mimo jiné potvrdit navrhovaný pětiletý plán orientace ekonomiky. Z Číny v týdnu dorazí také údaje o zahraničním obchodu a inflaci.

Čína chce v další pětiletce zachovat míru ekonomického růstu na 6,5-7 %, hlásí odklon od uhlí a větší otevřenost zahraničnímu kapitálu
Čína v příštích pěti letech plánuje zachovat průměrný roční hospodářský růst na 6,5-7 %, oznámila v sobotu podle agentury Reuters tamní vláda v návrhu nového pětiletého plánu, jenž stanoví hospodářské cíle země pro roky 2016 až 2020. V části sektoru služeb, jako jsou účetnictví a auditorství, Peking zruší omezení pro zahraniční firmy. Vláda rovněž umožní zahraniční investice do bankovnictví, pojišťovnictví a dalších služeb. Konečnou verzi pětiletého plánu schválí parlament během dvoutýdenní výroční schůze, která skončí v neděli.

Makroekonomický kalendář je jinak pro následující týden spíše klidný. Zajímavá budou data o zahraničním obchodu Německa, Spojeného království a Francie, důležitý bude také německý průmysl, zaujmout mohou vývoj HDP za celou eurozónu nebo nezaměstnanost v Itálii, ve světě budou sledované například průmyslová výroba v Indii nebo měnově-politická zasedání centrálních bank Kanady a Nového Zélandu. V USA budou oznámena tradiční týdenní data z trhu práce, o zásobách ropy a plynu, počtu aktivních ropných vrtů a dále například o cenách v zahraničním obchodu. V Česku bude oznámena například míra nezaměstnanosti za únor.

V době rozsáhlých geopolitických turbulencí mohou do dění na trzích promluvit i politické faktory jako jednání o migrační krizi v Evropě a s tím související řešení vztahů EU s Tureckem, zasedání euroskupiny, na druhé straně zeměkoule Severní Korea hrozí svými jadernými zbraněmi a Brazílie v týdnu opět řešila velkou korupční aféru okolo Petrobrasu, když byl zatčen bývalý prezident země (akciový index BOVESPA to za týden pomohlo vynést o 15 % výše).

"Úterní posun indexu S&P 500 nad 1 950 dokončil na denním grafu formaci W. Situace tak nyní připomíná říjen 2015. Intradenně se index v pátek podíval i výrazně nad 2 000. Všeobecně se očekává další růst, ovšem ke klesající trendové linii a 200dennímu průměru chybí jen 1,5 %. Návrat k 1 950 by proto investory neměl překvapit," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "K uzavření cenového odskoku prvního lednového obchodního dne chybějí 2 %. Tam někam index nyní míří. Pokles a otestování hladiny 1 950 napoví více. Objevila se zpráva, že Marc Faber, notorický extrémní medvěd, se krátkodobě přiklání na býčí stranu, pokud jde o akcie. První, co mě napadlo, bylo: Pozor, katastrofa je za dveřmi!"

S&P 500 - technická analýza

V USA již naprosto marginální a v Evropě spíše doznívající by mohl být vliv končící výsledkové sezóny. Na starém kontinentu ale mimo jiné oznamují hospodářské výsledky velké německé energetiky, u nichž by i české investory měly zajímat plánované změny struktury firem a orientace na nové zdroje energie. Českou jedničku ČEZ podle všeho časem čeká totéž, jakkoli se tomu česká politická reprezentace při vytváření energetické koncepce zatím příliš nevěnuje. Svá čísla představí například společnosti Urban Outfitters, Dollar General, RWE, Merck KGaA, E.ON, Deutsche Post, K+S, Carrefour, UNIQA nebo Aviva.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Na domácím trhu se k výsledkové sezóně připojí ve čtvrtek společnosti Fortuna a Stock Spirits. "V případě Fortuny očekáváme provozní zisk EBITDA za 4Q2015 ve výši 8,4 milionu eur (meziročně +31 %), což by mělo odpovídat nedávno upravenému výhledu. Maximální pozornost bude věnována dividendě, která by dle našeho názoru měla opět začít být vyplácena. Náš odhad hrubé dividendy je 0,1-0,2 eura na akcii," říká Vaníček.

O výhled na nadcházející týden (včetně například výsledků Stock Spirits) jsme požádali analytičku Renátu Ďurčovou z České spořitelny.

 

Co musíte ráno vědět (2. prosince)
Co musíte ráno vědět (2. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. prosince)

Jak se dařilo světovým trhům na začátku prosince, jaké vyhlídky má americká i světová ekonomika a který zdroj energie...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na…
Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na vakcínu na covid-19

Akcie v USA zpevnily. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite zavřely na nových maximech. Investoři sázejí na brzkou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky
včera v 21:25

Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky

Nezávislá kontrolní rada ustavená společností Facebook poprvé přišla s případy, v nichž podle ní americký...
Facebook Americké akcie Sociální sítě
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v…
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v…
včera v 21:20

Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v objemu 908 miliard USD

Skupina amerických zákonodárců, v níž jsou zastoupeni demokraté i republikáni, představila návrh stimulačního balíku...
Americká ekonomika Podpora ekonomiky Spojené státy americké (USA)
Tempo zlepšování ekonomiky USA podle šéfa Fedu zpomalilo
včera v 18:21

Tempo zlepšování ekonomiky USA podle šéfa Fedu zpomalilo

Oživení americké ekonomiky v posledních měsících zpomalilo a výhled do budoucna zůstává mimořádně nejistý. Růst počtu...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Samsung možná upustí od prémiové řady Galaxy Note
včera v 18:04

Samsung možná upustí od prémiové řady Galaxy Note

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics příští rok zřejmě přestane vyrábět svůj prémiový telefon Galaxy...
Mobilní telefony Koronavirus Samsung
Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně
Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně
včera v 18:00

Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně

Akcie na západoevropských trzích se v úterý vrátily k růstu. Na trzích po pondělním vybírání zisků opět zavládl mírný...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem
včera v 17:12

Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem

Facebook přejmenoval svoji digitální měnu libra. Nově se jmenuje diem. Změna názvu je součástí snahy upozornit na...
Facebook Kryptoměny
Analytici: Schodek rozpočtu ČR by mohl být pod 400 miliardami Kč
včera v 16:59

Analytici: Schodek rozpočtu ČR by mohl být pod 400 miliardami Kč

Úterní data o vývoji letošního státního rozpočtu podle ekonomů naznačují, že za celý letošní rok by mohl být schodek...
Česká ekonomika Rozpočet
Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste
Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste
včera v 16:50

Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste

Pražská burza v úterý dál mírně oslabovala. Index PX klesl o 0,23 procenta na 964,24 bodu. Dolů ho táhly především...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů korun
včera v 16:27

ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů korun

Česká národní banka uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů Kč Expobank CZ. Důvodem je to, že banka nedisponovala...
Banky Regulace ČNB
Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla
včera v 16:02

Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla

Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v listopadu stouplo. Index nákupních manažerů (PMI) ve...
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD
včera v 15:41

Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, plánuje v rámci primární nabídky prodat akcie...
Bydlení Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti
včera v 15:03

Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti

Největší německý řetězec kadeřnictví Klier je kvůli propadu tržeb způsobenému pandemií nemoci covid-19 v platební...
Německo Koronavirus Bankrot
Rozpočtový schodek Slovenska přesáhl hranici pěti miliard eur
včera v 14:51

Rozpočtový schodek Slovenska přesáhl hranici pěti miliard eur

Schodek státního rozpočtu Slovenska na konci listopadu překročil hranici pěti miliard eur. Ve srovnání se stejným...
Slovensko Rozpočet
HDP Kanady ve třetím čtvrtletí výrazně vzrostl
včera v 14:30

HDP Kanady ve třetím čtvrtletí výrazně vzrostl

Hrubý domácí produkt Kanady ve třetím čtvrtletí vzrostl o 8,9 % po rekordním propadu ve druhém čtvrtletí (-11,3 %,...
Kanada HDP Hospodářský růst
Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst
včera v 14:15

Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst

Britský řetězec obchodních domů Debenhams vstoupí do likvidace, což bude znamenat uzavření poboček a možný zánik 12...
Maloobchod Koronavirus Bankrot
Schodek rozpočtu ČR se v listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč
včera v 14:01

Schodek rozpočtu ČR se v listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ČR se ke konci listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč z říjnových 274 miliard Kč. Loni...
Rozpočet Česká republika Česká ekonomika