Burzovní kalendář (7. 3. - 11. 3. 2016)
|

Burzovní kalendář (7. 3. - 11. 3. 2016)

Březen začal pro akcie velice příznivě, na začátku měsíce se ale celkem dařilo i komoditám v čele se zlatem a ropou. Jak do vývoje na trzích promluví dlouho očekávané zasedání ECB? Po blockbusterech v podobě dat z amerického trhu práce a indexů nákupních manažerů se mohou investoři těšit například na čínskou nebo německou inflaci, data o německém průmyslu a ekonomice eurozóny. Na pražské burze po pauze pokračuje výsledková sezóna čísly Fortuny a Stock Spirits.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Zmírnění volatility na trhu s ropou a makroekonomická data (investoři nadále zvažují, jak na ně budou reagovat centrální banky) pomohly ke kladnému vyznění uplynulého týdne na akciových trzích. Cena barelu ropy WTI se blíží k 35dolarové metě, čímž se vrací k úrovním ze začátku roku. Data z USA měla spíše pozitivní charakter (zlepšení indexu ISM, lepší než očekávané údaje z trhu práce). Celkově tedy došlo ke zmírnění averze k riziku. K dobré náladě přispívalo očekávání dalšího uvolňování měnové politiky ECB, které by mělo být ohlášeno po zasedání 10. března. V úterý ovšem negativně překvapil index nákupních manažerů v Číně, ale i v eurozóně a Británii.

Na měnovém trhu byl rovněž patrný příklon k riziku. Nejvyšší zisky si připisoval australský dolar, kterému pomohly statistiky HDP a obchodní bilance. Dařilo se také průmyslovým komoditám. Například cena železné rudy se v Číně dostala nad 50 dolarů za tunu (poprvé od října). Z "velkých" měn zaujal růst hodnoty libry, šlo ale pouze o korekci předchozích prudkých poklesů v souvislosti s hrozbou Brexitu. K němu by se měl v úterý v britském parlamentu vyjádřit guvernér Bank of England Mark Carney.

Růst cen ropy souvisel s lepší náladou na trzích obecně, pomohl ale také údaj o poklesu těžby v Saúdské Arábii během února. Zásoby ropy a převis nabídky na trzích jsou ale stále vysoké, a tak fundamentálně zatím nelze očekávat další výrazné růsty cen ropy.

V týdnu se dařilo také zlatu a stříbru. První jmenovaný kov dokonce zahájil býčí trend, stříbro vystoupalo na zhruba třítýdenní maxima.

Americké akciové trhy zakončily týden dalšími mírnými přírůstky, a posílily tak v pátek čtvrtý den v řadě. Náladu na Wall Street podpořily vesměs příznivé údaje z amerického trhu práce, které ale na druhou stranu nebyly natolik dobré, aby vyvolaly obavy z brzkého zvyšování úrokových sazeb. Index S&P 500 se zastavil těsně pod psychologicky důležitou úrovní 2 000 bodů, indexu Dow se ale podařilo vyšplhat nad 17 000 bodů. Za celý týden Dow přidal 2,2 %, S&P 500 proti minulému pátku vzrostl o 2,7 % a Nasdaq Composite posílil o 2,8 %. Od začátku roku Dow ztrácí 2,4 %, S&P 500 2,2 % a Nasdaq Composite 5,8 %.

Evropské burzy v pátek zamířily vzhůru díky oživení cen ropy, rally akcií těžařů (ty se ocitly již na zhruba čtyřměsíčním vrcholu) a solidní zprávě z amerického trhu práce. Za celý týden FTSE 100 zpevnil o 1,57 %, DAX přidal 3,27 % a CAC 40 posílil o 3,25 %.

Index pražské burzy PX za uplynulý týden stoupl o 2,81 %. Nejvíce klesající akcií byly Pivovary Lobkowicz, které přišly o 2,8 % na 208 Kč. Společnost Lapasan, 98% vlastník Pivovarů Lobkowicz, uveřejnila další nabídku odkupu za 208 Kč za akcii. "Cena na trhu se přiblížila této ceně," říká analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Naopak nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne byla NWR, která přidala 114 % na 0,15 Kč. Společnost oznámila, že zavře Důl Paskov do konce roku 2016 a provede tomu adekvátní personální změny. "Dané kroky jsou bohužel nutností ve stávající situaci společnosti, která se pohybuje na pomezí bankrotu. Technicky zavírání krátkých pozic znamená relativně vysoký růst při nízké likviditě," vysvětluje Vaníček.

Výhled

V druhém březnovém týdnu bude pro investory zásadní čtvrteční zasedání guvernérů ECB. Trh očekává další uvolnění měnové politiky, především snížení depozitní sazby hlouběji do záporu. Bude spíše zklamáním (s dopadem na ceny rizikových aktiv), pokud ECB neprohloubí také kvantitativní uvolňování.

"ECB je již v situaci, kdy další prohlubování podpory ekonomiky má stále menší efekt. I tak ale podle nás představí nová opatření. Pohne s depozitní sazbou (nebo ji rozdělí na dvě sazby) o 20 bazických bodů níže, možná kosmeticky (o 5 miliard eur měsíčně) navýší program odkupu aktiv a bude slovně intervenovat v tom smyslu, že například bude tolerovat vyšší než cílený růst spotřebitelských cen," napsali v týdenním výhledu analytici z ING Bank. V době deflace v eurozóně jeden z odvážnějších výhledů.

Jak na pomoc evropským bankám a ekonomice? ECB na to jde od špatného lesa
Akcie evropských bank se v uplynulých týdnech dostaly pod prodejní tlak, některé dílčí zprávy jim v posledních dnech pomohly část ztrát zkorigovat. Opět se mluví o problémech v rozvahách finančních institucí, byť ne tak dramatických jako během vrcholů dluhové či finanční krize.

Vedle ECB budou investoři sledovat výroční zasedání čínského parlamentu, které by mělo mimo jiné potvrdit navrhovaný pětiletý plán orientace ekonomiky. Z Číny v týdnu dorazí také údaje o zahraničním obchodu a inflaci.

Čína chce v další pětiletce zachovat míru ekonomického růstu na 6,5-7 %, hlásí odklon od uhlí a větší otevřenost zahraničnímu kapitálu
Čína v příštích pěti letech plánuje zachovat průměrný roční hospodářský růst na 6,5-7 %, oznámila v sobotu podle agentury Reuters tamní vláda v návrhu nového pětiletého plánu, jenž stanoví hospodářské cíle země pro roky 2016 až 2020. V části sektoru služeb, jako jsou účetnictví a auditorství, Peking zruší omezení pro zahraniční firmy. Vláda rovněž umožní zahraniční investice do bankovnictví, pojišťovnictví a dalších služeb. Konečnou verzi pětiletého plánu schválí parlament během dvoutýdenní výroční schůze, která skončí v neděli.

Makroekonomický kalendář je jinak pro následující týden spíše klidný. Zajímavá budou data o zahraničním obchodu Německa, Spojeného království a Francie, důležitý bude také německý průmysl, zaujmout mohou vývoj HDP za celou eurozónu nebo nezaměstnanost v Itálii, ve světě budou sledované například průmyslová výroba v Indii nebo měnově-politická zasedání centrálních bank Kanady a Nového Zélandu. V USA budou oznámena tradiční týdenní data z trhu práce, o zásobách ropy a plynu, počtu aktivních ropných vrtů a dále například o cenách v zahraničním obchodu. V Česku bude oznámena například míra nezaměstnanosti za únor.

V době rozsáhlých geopolitických turbulencí mohou do dění na trzích promluvit i politické faktory jako jednání o migrační krizi v Evropě a s tím související řešení vztahů EU s Tureckem, zasedání euroskupiny, na druhé straně zeměkoule Severní Korea hrozí svými jadernými zbraněmi a Brazílie v týdnu opět řešila velkou korupční aféru okolo Petrobrasu, když byl zatčen bývalý prezident země (akciový index BOVESPA to za týden pomohlo vynést o 15 % výše).

"Úterní posun indexu S&P 500 nad 1 950 dokončil na denním grafu formaci W. Situace tak nyní připomíná říjen 2015. Intradenně se index v pátek podíval i výrazně nad 2 000. Všeobecně se očekává další růst, ovšem ke klesající trendové linii a 200dennímu průměru chybí jen 1,5 %. Návrat k 1 950 by proto investory neměl překvapit," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "K uzavření cenového odskoku prvního lednového obchodního dne chybějí 2 %. Tam někam index nyní míří. Pokles a otestování hladiny 1 950 napoví více. Objevila se zpráva, že Marc Faber, notorický extrémní medvěd, se krátkodobě přiklání na býčí stranu, pokud jde o akcie. První, co mě napadlo, bylo: Pozor, katastrofa je za dveřmi!"

S&P 500 - technická analýza

V USA již naprosto marginální a v Evropě spíše doznívající by mohl být vliv končící výsledkové sezóny. Na starém kontinentu ale mimo jiné oznamují hospodářské výsledky velké německé energetiky, u nichž by i české investory měly zajímat plánované změny struktury firem a orientace na nové zdroje energie. Českou jedničku ČEZ podle všeho časem čeká totéž, jakkoli se tomu česká politická reprezentace při vytváření energetické koncepce zatím příliš nevěnuje. Svá čísla představí například společnosti Urban Outfitters, Dollar General, RWE, Merck KGaA, E.ON, Deutsche Post, K+S, Carrefour, UNIQA nebo Aviva.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Na domácím trhu se k výsledkové sezóně připojí ve čtvrtek společnosti Fortuna a Stock Spirits. "V případě Fortuny očekáváme provozní zisk EBITDA za 4Q2015 ve výši 8,4 milionu eur (meziročně +31 %), což by mělo odpovídat nedávno upravenému výhledu. Maximální pozornost bude věnována dividendě, která by dle našeho názoru měla opět začít být vyplácena. Náš odhad hrubé dividendy je 0,1-0,2 eura na akcii," říká Vaníček.

O výhled na nadcházející týden (včetně například výsledků Stock Spirits) jsme požádali analytičku Renátu Ďurčovou z České spořitelny.

 

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna