Jsou záporné sazby důkazem selhání globalizace?
|

Jsou záporné sazby důkazem selhání globalizace?

Obava z pasti likvidity se poprvé objevila během finanční krize v souvislosti s použitím nekonvenčního programu kvantitativního uvolňování Fedu. Ekonomové se obávali, že nákupy aktiv centrální bankou tomuto scénáři nezabrání. Předpokládali, že dodatečné injekce likvidity dodávané do bankovního systému nepomohou snížit úrokové sazby, aby byl kapitál využit alternativně a produktivněji (nákupem reálných statků nebo investicemi do něčeho s růstovým potenciálem, a ne jen spořením).

Úrokové sazby Centrální banky Globalizace Kvantitativní uvolňování Světová ekonomika

Past likvidity je noční můrou moderní politiky centrálních bankéřů, která je založena na teorii, že dodatečné injekce likvidity podnítí subjekty, aby poptávaly reálné statky. V důsledku toho by měla být nastartována inflace a ekonomická aktivita.

Jak ale pozorujeme již několik let, politika tištění peněz a extrémně nízkých úrokových sazeb v USA (a nyní i v Evropě) v tomto směru selhává - inflaci nerozpoutala, protože dodatečné peníze plynou do dluhopisů a akcií, případně jsou prostě hromaděny v rezervách.

Centrální banky v Evropě a Japonsku šly s úroky dokonce pod nulu, která byla ekonomy dlouho považována za spodní limit. Nejistota ohledně dopadů tohoto netradičního nástroje měnové politiky narůstá. Dominic Konstam z Deutsche Bank vysvětluje, proč jsou záporné sazby logickým selháním globalizace a proč je jedinou cestu pro Evropu zdanit hotovost, než celý keynesiánský experiment nadobro skončí.

Pochopit, jak negativní sazby mohou, nebo nemohou podpořit ekonomický růst, je mnohem složitější, než si většina centrálních bankéřů a investorů dokáže představit. Neshody přetrvávají v pohledu na teorii peněz. V klasické teorii odpovídá peněžní nabídka multiplikovaná konstantní rychlostí oběhu peněz nominálnímu růstu. V keynesiánské teorii ale nemusí být rychlost oběhu peněz konstantní - konkrétně u Keynese máme funkci peněžní poptávky (preferenci likvidity) a teorii úrokové míry, která umožňuje likviditní past, při níž zvyšující se peněžní nabídka nutně nevede k nominálnímu růstu, protože při nízkých úrocích jsou dodatečné peníze hromaděny. Úroková míra (inverzně cena dluhopisů) jako nástroj měnové politiky začne být problematická, protože při nízkých úrokových sazbách kvůli stále menším očekáváním dalšího růstu cen dluhopisů a dalšího poklesu úrokových sazeb poptávka po penězích neustále roste.

V teorii Silvia Gesella je peněžní nabídka inverzně korelována s rychlostí oběhu peněz vlivem toho, že peníze jsou díky svému charakteru oblíbenější než reálné statky (nebo komodity). Jsou tu náklady skladování, které u peněz nejsou, a proto úrok z peněžního kapitálu vytváří limit pro úroky z reálného kapitálu, který produkuje statky. Je to podobné Keynesovu konceptu mezní efektivnosti kapitálových investic odlišné od úrokových sazeb.

Pro Gesella je násobek peněz a rychlosti efektivní poptávka (nominální růst), ale kvůli nadřazenosti peněžního kapitálu reálnému kapitálu se peněžní nabídka zvyšuje jedině na úkor rychlosti oběhu peněz. Nová peněžní nabídka je tak hromaděna, protože jak klesají úrokové míry, snižují se také očekávané výnosy z kapitálu kvůli převisu nabídky nad poptávkou - pro ekonomické subjekty zůstávají reálné statky nadále neatraktivní oproti penězům. Poptávka po penězích tudíž roste, když rychlost klesá. Jednoduše jde o deflační spirálu - spotřebitelé raději oddalují nákupy statků, hromadí peníze a očekávají další propady cen zboží, než aby byli ochotni se s penězi rozloučit.

Ekonomiku, která trpí nedostatkem poptávky, snížení úrokových sazeb nenakopne, pokud to znamená pouhý pokles očekávaných výnosů z reálného kapitálu prostřednictvím vytvoření převisu nabídky nad poptávkou. Rovněž z boomu těžby z břidlic v USA můžeme vinit levné peníze. Proto Gesell také tvrdí, že tam, kde se Marx mýlil, měl pravdu Proudhon, a sice že ke zničení kapitalismu nepotřebujete stávkující zaměstnance zavírající kapitalistické závody. Místo toho se pracovníci mohou zorganizovat a postavit jinou továrnu vedle kapitalistů. Prostředky výroby nejsou ničím jiným než kapitalizovanou prací. Nadbytek ničí kapitalismus přirozenou cestou. V tomto ohledu není opuštění kladných úrokových sazeb ničím jiným než reakcí světové ekonomiky na chronický nadbytek statků vlivem dopadů globalizace (včetně otevření dříve uzavřených ekonomik), stejně jako pokračujícího technologického pokroku.

Zvýšení sazeb není řešením. Pokud je efektivní poptávka nedostatečná vlivem hromadění dodatečné peněžní nabídky a poklesu rychlosti oběhu peněz, zvětšuje se nabídka statků a rostou úrokové sazby, zůstane poptávka nedostatečná se samovolně klesající peněžní nabídkou bez ohledu na jakoukoli změnu rychlosti oběhu peněz. Úrok z reálného kapitálu může růst i přes stagnující ceny statků, které se nakonec začnou zvedat, ale jen za cenu vysoké nezaměstnanosti a sociálních nepokojů. Rozdíl může být chápán tak, že křivka agregátní poptávky se ve vztahu k nabídce posouvá dolů, když jsou měnové podmínky příliš utažené, proti klesajícímu prostředí úrokových sazeb, v němž se křivka agregátní nabídky vzdaluje od poptávky, takže se křivky nemohou protnout nad nulou. Druhý případ reflektuje implikovaný růst reálných peněžních úrokových sazeb.

V keynesiánském světě nedostatečné poptávky leží břemeno na fiskální politice - jedině ona může obnovit poptávku. Měnová politika nebude fungovat, pokud je ekonomika v likviditní pasti a poptávka po hotovosti nekonečná. V takovém případě úrokové sazby nemohou být dále snižovány za účelem stimulace poptávky. (V Gesellově terminologii násobku rychlosti a peněžní nabídky, tedy když efektivní poptávka pokračuje v poklesu). U Gesella musejí být samotné peníze zdaněny, aby se zamezilo jejich hromadění a srovnala se hodnota peněz s hodnotou reálných statků. Pokud je hotovost zdaněna (Keynes navrhuje roční daň například 5,2 %), následně se stabilizuje rychlost oběhu peněz, poptávka po penězích klesne a zotaví se poptávka po statcích. Tendence k převisu nabídky v ekonomice zbavené "privilegia" efektivně vede k tomu, že úrokové sazby v ekvilibriu mohou konvergovat k nule. Zdanění peněz je způsobem, jak se vypořádat s ex ante efektivním nedostatkem poptávky.

Dlouhodobá posedlost Evropy negativními sazbami je odůvodněná, ale matoucí v kontextu toho, jak jsou záporné sazby aplikovány. Kombinace "penalizujících sazeb" na bankovní rezervy a QE je nastavena na takové úrovni, aby rozpohybovala úvěry privátního sektoru. Když nic jiného, alespoň to podpoří poptávku po statcích. Pokud nabídka vytvoří vlastní poptávku, nebo pokud platí keynesiánské modely akcelerátoru investic, pak možná centrální bankéři uspějí v řešení keynesiánského problému s nedostatkem poptávky.

Je to v podstatě to samé jako tvrdit, že neexistuje likviditní past. Pokud považujeme inverzní cenu dluhopisů na svislé ose za cenu aktiv privátního sektoru, velký růst ceny může být dosažen prostřednictvím relativně malého objemu peněžní expanze. Předpokládá to ale, že je nedostatečná poptávka po úvěrech způsobena vysokými úrokovými sazbami z kapitálu spíše než vlivem nízkých reálných očekávaných výnosů z kapitálu. Rizikem je to, že QE samo o sobě je pouze hromaděním nových peněz na poptávkové straně, takže rychlost peněz klesá a efektivní poptávka zůstává slabá. Klesající úrokové sazby možná dobře podpoří poptávku po nových úvěrech, ale jen v prostředí deflační spirály budoucích poklesů očekávaných kapitálových výnosů a vnímané potřeby stále nižších peněžních úrokových sazeb. Pokud má Gesell pravdu, je základem zdanit peníze jako takové, což znamená nejen komerční depozita, ale také hotovost v oběhu. Pak by se rychlost oběhu peněz stabilizovala s efektivní poptávkou, protože by domácnosti byly ochotny držet raději statky než peníze. Je možné, že Evropa míří tímto směrem a situace se může ještě krátkodobě zhoršit, než bude nakonec lépe. Nebo je možná ještě stále prostor pro Keynesiánský mechanismus, aby se ukázalo, že nejsme v likviditní pasti.

Proč by Deutsche Bank preferovala více kvantitativního uvolňování (QE) před politikou záporných úrokových sazeb (NIRP)?

Stručně řečeno, QE odebírá volbu preference likvidity z rukou spotřebitelů a vkládá ji do rukou centrálních bankéřů, kteří prostřednictvím nákupů aktiv tlačí nahoru jejich ceny, i když tak třeba činí pouze explicitní devalvací měny. Selhání NIRP je z definice selháním centrálního bankovnictví. Pokud centrální banka zmanipuluje jednu třídu aktiv (ukončí QE), tato třída aktiv zažije krach. Jediné aktivum, pro které toto přímočaré spojení neplatí, je zlato.

Zdroj: Zero Hedge
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
včera v 19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
včera v 19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 18:30

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie navečer rostly

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici věří defenzivním titulům
včera v 17:09

Analytici věří defenzivním titulům

Analytici bank a investičních společností zvyšují investiční doporučení u defenzivních titulů, které mají větší šanci...
Americké akcie Investiční doporučení Defenzivní investování
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
včera v 16:50

Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal téměř procento a půl

Pražská burza v pondělí opět oslabovala. Index PX klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik
včera v 16:29

Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik

Ratingová agentura Moody's v pátek uvedla, že pokud budou omezení spojená s šířením koronaviru krátká, bude činit...
Ratingové agentury Zadlužení Koronavirus
Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021
včera v 15:57

Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021

Oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie...
Světová ekonomika Krize Hospodářský růst
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
včera v 15:40

Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem

Provozovatel sociální sítě Facebook se zavázal, že podpoří zpravodajská média zasažená krizí kolem koronaviru částkou...
Facebook Koronavirus Média
Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku
včera v 15:18

Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku

Globální krize vyvolaná šířením koronaviru zpozdí snahu Bulharska o přistoupení k mechanismu směnných kurzů ERM-2 a k...
Bulharsko Euro Eurozóna
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
včera v 14:45

Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v březnu zpomalil na 1,3 % z únorových 1,7 %, uvedl v pondělní...
Německo Inflace Koronavirus
Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky
včera v 14:34

Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky

Země Evropské unie dnes formálně potvrdily dva návrhy, které mají členským státům a leteckým společnostem pomoci...
Evropská ekonomika Evropská unie Krize
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
včera v 14:12

Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let

Australské ekonomice hrozí nejhlubší recese za 90 let, a to kvůli omezením, jejichž cílem je zastavit šíření...
Austrálie Hospodářský růst HDP
VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka
včera v 14:01

VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka

Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že příjmy, které tvoří zejména výběr pojistného, letos klesnou asi o sedminu....
Pojištění Koronavirus