Co musíte ráno vědět (14. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (14. dubna)

Jak si ve středu vedly akcie v Evropě a Spojených státech, jak vidí světovou ekonomiku Mezinárodní měnový fond a na co všechno můžete narazit v přírodě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu dále zpevňovaly, index Dow seanci zakončil nejvýše od loňského listopadu

Americké akcie ve středu opět posílily a index Dow zakončil obchodování na nejvyšší úrovni za pět měsíců. Náladu na trzích podporovaly příznivé údaje o vývoji čínského zahraničního obchodu a k růstu přispěla rovněž banka JPMorgan Chase, jejíž čtvrtletní výsledky překonaly očekávání analytiků. Dow posílil o 1,06 % na 17 908,28 bodu, a skončil tak nejvýše od 6. listopadu 2015. Širší index S&P 500 přidal rovné procento na 2 082,42 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,55 % na 4 947,42 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,8 % na 13,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,764 %.

Béžová kniha Fedu: Ekonomická aktivita v USA pokračuje v expanzi, nízká nezaměstnanost podněcuje zvyšování mezd

Rok 2016 ve znamení hotovosti? Ano, od akcií ruce pryč, radí Doug Kass

Blankfein vs. Dimon: Ekonomika je na tom dobře, ale čekají nás těžké časy

2. Evropské akcie ve středu prudce posilovaly především díky těžařům

Evropské akcie ve středu díky těžařům zamířily vzhůru, akcie maloobchodního řetězce Tesco naopak ztrácely. Náladu na trzích podpořila i data o čínské obchodní bilanci. Britský FTSE 100 připsal 1,93 %, francouzský CAC 40 3,32 % a německý DAX 2,71 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 2,5 %, a topředevším díky těžařům. Ceny kovů díky datům o čínské obchodní bilanci vyskočily vzhůru, což mělo za následek posílení evropského sektoru základních materiálů, a to o více než 5 %. Glencore a Rio Tinto přidávaly přes 5 %, zatímco ArcelorMittal prudce posílila o více než 9 % poté, co na ni Credit Suisse zvýšila doporučení posunula výše i cílovou cenu. Akcie britské společnosti Tesco naopak navzdory pozitivním hospodářským výsledkům zamířily do červených čísel o odevzdaly přes 6 %.

5 problémů, které mohou vyústit v rozpad Evropské unie

3. Pražská burza ve středu posilovala, pomohly jí akcie bank

Index PX ve středu přidal 0,97 % na 895,62 bodu. Burzu ve středu podržely především banky. Největší zobchodovaný objem zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o 0,62 %, a druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, za třetího největšího objemu připsala bezmála 3 %. Druhý největší zobchodovaný objem připadl skupině ČEZ, která ale naopak 0,25 % ztratila. Analytici z Credit Suisse srazili cílovou cenu akcií ČEZ o 32 % na 386 korun. Doporučení ale analytici ponechali na stupni "neutral". Významnějšího objemu obchodů se dočkaly také akcie Pegasu Nonwovens, které zpevnily o bezmála 2 %, naproti tomu O2 C.R. zakončila lehce pod nulou se ztrátou 0,04 %. Telekomunikační firma O2 Czech Republic plánuje pod vlastní kontrolu postupně převést 80 franšízových obchodů. Společnost uvedla, že tím zvýší kvalitu svých služeb a současně zlepší kontrolu tržeb. Největší procentuální ztrátu zaznamenala ve středu likérka Stock, jejíž akcie odevzdaly 1,22 %, oslabovaly však také akcie mediální CME (-0,55 %) a tabákové Philip Morris ČR (-0,27 %). Zbytek burzy se pohyboval nad nulou, akcie Fortuny a Kofoly ČS dokonce přidaly přes 2 %.

IPO SPECIÁL: Stojaté vody pražské burzy se rozvlnily. Trh čekal dva úpisy, EPH ale od záměru upustil

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek vyjde série dat z australského trhu práce. Dopoledne přidá Švýcarsko indexy výrobních a dovozních cen a Itálie a eurozóna přispějí zprávami o inflaci. O nastavení měnové politiky bude rozhodovat Bank of England (změna sazeb ani objemu programu odkupu aktiv se nečeká). USA se poté přidají s daty o vývoji spotřebitelských cen a zprávou o vývoji zásob zemního plynu. Jako každý týden také vyjde v USA zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, s projevy vystoupí šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart a guvernér Fedu Jerome Powell a výsledky za letošní první kvartál se pochlubí BlackRock, Delta Air Lines, Bank of America, Wells Fargo či AMD. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. dubna (plus výhled na celou americkou výsledkovou sezónu)
Výsledkovou sezónu za první čtvrtletí v pondělí tradičně odstartuje report hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průmyslová výroba v eurozóně byla v únoru slabší, než se čekalo

Průmyslová výroba v eurozóně v únoru meziměsíčně klesla o 0,8 %, tedy o 0,1 procentního bodu více, než se čekalo. Lednový údaj byl revidován na 1,9% růst z původně hlášeného růstu o 2,1 %. Meziročně produkce vzrostla jen o 0,8 %, čekal se 1,3% růst po 2,9% zvýšení v lednu (revidováno z 2,8 %). V celé Evropské unii meziměsíčně produkce klesla o 0,7 % po 1,5% růstu v lednu a meziročně se zvýšila rovněž o 0,8 %.

6. Vývoz z Číny v březnu poprvé od loňského léta vzrostl

Zahraniční obchod Číny se v březnu vyvíjel výrazně lépe, než očekávali analytici. Vývoz vzrostl o 11,5 procenta, a zaznamenal tak první nárůst od loňského léta. Dovoz v březnu sice dále klesal, snížení o 7,6 procenta však bylo slabší, než se čekalo. Středeční data čínského celního úřadu tak podle analytiků přinášejí další známky stabilizace druhé největší ekonomiky světa, což podpořilo akciové trhy v Číně i v zahraničí.

7. Největší americký těžař uhlí Peabody Energy vyhlásil bankrot

Americká společnost Peabody Energy, která je největším soukromě vlastněným producentem uhlí na světě, vyhlásila bankrot. Podnik ve středu uvedl, že kvůli prudkému propadu cen uhlí není schopen plně obsluhovat dluh, který v posledních letech výrazně zvýšila expanze firmy do Austrálie. Firma se proto uchýlila pod bankrotovou ochranu před věřiteli. Celkový dluh Peabody na konci loňského roku činil 6,3 miliardy dolarů.

8. Němečtí ekologové plánují protesty proti prodeji dolů Vattenfallu

Němečtí ekologové plánují rozsáhlé protesty proti prodeji hnědouhelných dolů švédského koncernu Vattenfall v Lužici. Podle nich se Vattenfall chce prodejem dolů a elektráren zbavit zodpovědnosti za ekologické škody v regionu. Aktivisté žádají uzavření všech uhelných provozů a varují, že budou podobně vystupovat i proti jejich budoucím vlastníkům. Podle agentury Reuters by měl aktiva Vattenfallu převzít český Energetický a průmyslový holding (EPH), žádná z firem ale dohodu nepotvrdila.

9. V Malawi platí stav přírodní katastrofy kvůli hladu a suchu

V africkém státě Malawi byl vyhlášen stav přírodní katastrofy kvůli velkému nedostatku potravin a mimořádnému suchu. Oznámil to ve středu prezident této jihoafrické země Peter Mutharika. "Vyhlašuji v Malawi stav přírodní katastrofy poté, co se v zemědělské sezóně 2015/2016 prodloužila období sucha," uvedla podle agentury AFP hlava státu.

10. MMF: Rizika ohrožení finanční stability jsou na vzestupu

Světové finanční trhy se po chaotických výkyvech z počátku tohoto roku uklidnily, pro zajištění globální finanční stability je toho ale nutné udělat více. Ve své pravidelné pololetní zprávě o globální finanční stabilitě to ve středu uvedl Mezinárodní měnový fond. Zdůvodňuje to zpomalením hospodářského růstu, nízkými cenami komodit a také obavami o další vývoj čínské ekonomiky.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak vypadá vlkodlak?

Manželé Robert a Nicola Ingramovi v Costwolds narazili na zvíře, které dostalo přezdívku Vlkodlak z Worcesteru. Manželé tvrdí, že se nejspíše jednalo o obrovskou černou pumu, která byla ale prý tak velká, že jim sahala až k okýnku auta. A z náčrtu, který vytvořili, to na pumu zrovna nevypadá.

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
před 2 minutami

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko