Co musíte ráno vědět (14. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (14. dubna)

Jak si ve středu vedly akcie v Evropě a Spojených státech, jak vidí světovou ekonomiku Mezinárodní měnový fond a na co všechno můžete narazit v přírodě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu dále zpevňovaly, index Dow seanci zakončil nejvýše od loňského listopadu

Americké akcie ve středu opět posílily a index Dow zakončil obchodování na nejvyšší úrovni za pět měsíců. Náladu na trzích podporovaly příznivé údaje o vývoji čínského zahraničního obchodu a k růstu přispěla rovněž banka JPMorgan Chase, jejíž čtvrtletní výsledky překonaly očekávání analytiků. Dow posílil o 1,06 % na 17 908,28 bodu, a skončil tak nejvýše od 6. listopadu 2015. Širší index S&P 500 přidal rovné procento na 2 082,42 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,55 % na 4 947,42 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,8 % na 13,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,764 %.

Béžová kniha Fedu: Ekonomická aktivita v USA pokračuje v expanzi, nízká nezaměstnanost podněcuje zvyšování mezd

Rok 2016 ve znamení hotovosti? Ano, od akcií ruce pryč, radí Doug Kass

Blankfein vs. Dimon: Ekonomika je na tom dobře, ale čekají nás těžké časy

2. Evropské akcie ve středu prudce posilovaly především díky těžařům

Evropské akcie ve středu díky těžařům zamířily vzhůru, akcie maloobchodního řetězce Tesco naopak ztrácely. Náladu na trzích podpořila i data o čínské obchodní bilanci. Britský FTSE 100 připsal 1,93 %, francouzský CAC 40 3,32 % a německý DAX 2,71 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 2,5 %, a topředevším díky těžařům. Ceny kovů díky datům o čínské obchodní bilanci vyskočily vzhůru, což mělo za následek posílení evropského sektoru základních materiálů, a to o více než 5 %. Glencore a Rio Tinto přidávaly přes 5 %, zatímco ArcelorMittal prudce posílila o více než 9 % poté, co na ni Credit Suisse zvýšila doporučení posunula výše i cílovou cenu. Akcie britské společnosti Tesco naopak navzdory pozitivním hospodářským výsledkům zamířily do červených čísel o odevzdaly přes 6 %.

5 problémů, které mohou vyústit v rozpad Evropské unie

3. Pražská burza ve středu posilovala, pomohly jí akcie bank

Index PX ve středu přidal 0,97 % na 895,62 bodu. Burzu ve středu podržely především banky. Největší zobchodovaný objem zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o 0,62 %, a druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, za třetího největšího objemu připsala bezmála 3 %. Druhý největší zobchodovaný objem připadl skupině ČEZ, která ale naopak 0,25 % ztratila. Analytici z Credit Suisse srazili cílovou cenu akcií ČEZ o 32 % na 386 korun. Doporučení ale analytici ponechali na stupni "neutral". Významnějšího objemu obchodů se dočkaly také akcie Pegasu Nonwovens, které zpevnily o bezmála 2 %, naproti tomu O2 C.R. zakončila lehce pod nulou se ztrátou 0,04 %. Telekomunikační firma O2 Czech Republic plánuje pod vlastní kontrolu postupně převést 80 franšízových obchodů. Společnost uvedla, že tím zvýší kvalitu svých služeb a současně zlepší kontrolu tržeb. Největší procentuální ztrátu zaznamenala ve středu likérka Stock, jejíž akcie odevzdaly 1,22 %, oslabovaly však také akcie mediální CME (-0,55 %) a tabákové Philip Morris ČR (-0,27 %). Zbytek burzy se pohyboval nad nulou, akcie Fortuny a Kofoly ČS dokonce přidaly přes 2 %.

IPO SPECIÁL: Stojaté vody pražské burzy se rozvlnily. Trh čekal dva úpisy, EPH ale od záměru upustil

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek vyjde série dat z australského trhu práce. Dopoledne přidá Švýcarsko indexy výrobních a dovozních cen a Itálie a eurozóna přispějí zprávami o inflaci. O nastavení měnové politiky bude rozhodovat Bank of England (změna sazeb ani objemu programu odkupu aktiv se nečeká). USA se poté přidají s daty o vývoji spotřebitelských cen a zprávou o vývoji zásob zemního plynu. Jako každý týden také vyjde v USA zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, s projevy vystoupí šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart a guvernér Fedu Jerome Powell a výsledky za letošní první kvartál se pochlubí BlackRock, Delta Air Lines, Bank of America, Wells Fargo či AMD. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. dubna (plus výhled na celou americkou výsledkovou sezónu)
Výsledkovou sezónu za první čtvrtletí v pondělí tradičně odstartuje report hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průmyslová výroba v eurozóně byla v únoru slabší, než se čekalo

Průmyslová výroba v eurozóně v únoru meziměsíčně klesla o 0,8 %, tedy o 0,1 procentního bodu více, než se čekalo. Lednový údaj byl revidován na 1,9% růst z původně hlášeného růstu o 2,1 %. Meziročně produkce vzrostla jen o 0,8 %, čekal se 1,3% růst po 2,9% zvýšení v lednu (revidováno z 2,8 %). V celé Evropské unii meziměsíčně produkce klesla o 0,7 % po 1,5% růstu v lednu a meziročně se zvýšila rovněž o 0,8 %.

6. Vývoz z Číny v březnu poprvé od loňského léta vzrostl

Zahraniční obchod Číny se v březnu vyvíjel výrazně lépe, než očekávali analytici. Vývoz vzrostl o 11,5 procenta, a zaznamenal tak první nárůst od loňského léta. Dovoz v březnu sice dále klesal, snížení o 7,6 procenta však bylo slabší, než se čekalo. Středeční data čínského celního úřadu tak podle analytiků přinášejí další známky stabilizace druhé největší ekonomiky světa, což podpořilo akciové trhy v Číně i v zahraničí.

7. Největší americký těžař uhlí Peabody Energy vyhlásil bankrot

Americká společnost Peabody Energy, která je největším soukromě vlastněným producentem uhlí na světě, vyhlásila bankrot. Podnik ve středu uvedl, že kvůli prudkému propadu cen uhlí není schopen plně obsluhovat dluh, který v posledních letech výrazně zvýšila expanze firmy do Austrálie. Firma se proto uchýlila pod bankrotovou ochranu před věřiteli. Celkový dluh Peabody na konci loňského roku činil 6,3 miliardy dolarů.

8. Němečtí ekologové plánují protesty proti prodeji dolů Vattenfallu

Němečtí ekologové plánují rozsáhlé protesty proti prodeji hnědouhelných dolů švédského koncernu Vattenfall v Lužici. Podle nich se Vattenfall chce prodejem dolů a elektráren zbavit zodpovědnosti za ekologické škody v regionu. Aktivisté žádají uzavření všech uhelných provozů a varují, že budou podobně vystupovat i proti jejich budoucím vlastníkům. Podle agentury Reuters by měl aktiva Vattenfallu převzít český Energetický a průmyslový holding (EPH), žádná z firem ale dohodu nepotvrdila.

9. V Malawi platí stav přírodní katastrofy kvůli hladu a suchu

V africkém státě Malawi byl vyhlášen stav přírodní katastrofy kvůli velkému nedostatku potravin a mimořádnému suchu. Oznámil to ve středu prezident této jihoafrické země Peter Mutharika. "Vyhlašuji v Malawi stav přírodní katastrofy poté, co se v zemědělské sezóně 2015/2016 prodloužila období sucha," uvedla podle agentury AFP hlava státu.

10. MMF: Rizika ohrožení finanční stability jsou na vzestupu

Světové finanční trhy se po chaotických výkyvech z počátku tohoto roku uklidnily, pro zajištění globální finanční stability je toho ale nutné udělat více. Ve své pravidelné pololetní zprávě o globální finanční stabilitě to ve středu uvedl Mezinárodní měnový fond. Zdůvodňuje to zpomalením hospodářského růstu, nízkými cenami komodit a také obavami o další vývoj čínské ekonomiky.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak vypadá vlkodlak?

Manželé Robert a Nicola Ingramovi v Costwolds narazili na zvíře, které dostalo přezdívku Vlkodlak z Worcesteru. Manželé tvrdí, že se nejspíše jednalo o obrovskou černou pumu, která byla ale prý tak velká, že jim sahala až k okýnku auta. A z náčrtu, který vytvořili, to na pumu zrovna nevypadá.

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
před 39 minutami

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR