Burzovní kalendář (18. 4. - 22. 4. 2016)
|

Burzovní kalendář (18. 4. - 22. 4. 2016)

Nový týden začne na trzích se znalostí výsledků jednání producentů ropy v katarském Dauhá. Na to naváže záplava hospodářských výsledků firem a zasedání Evropské centrální banky. Koření v podobě série makroekonomických dat doplňuje mix, který slibuje investorům všechno možné, jen ne nudu.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Uplynulý týden byl ve znamení začátku výsledkové sezóny v USA a vyčkávání na nedělní jednání producentů ropy o zmrazení těžby. Ačkoli analytici příliš nevěřili v úspěch jednání v podobě dohody o zmrazení produkce, vyspělé akciové trhy v týdenním vyjádření přidaly od jednoho do zhruba čtyř procent. Hladina 40 USD za barel ropy je podle všeho pro trh relativně "klidnou" zónou.

Zmíněný začátek výsledkové sezóny nebyl špatný, především pokud jde o velké americké banky. Jejich hospodaření se sice zhoršuje, nicméně ne tak výrazně, jak čekali analytici. Je ale zajímavé, že americký regulátor odmítl většinu krizových plánů, jejichž vypracování po vedeních bank požaduje.

Řídící výbor Mezinárodního měnového fondu vyzval v sobotním prohlášení členské země, aby zvýšily výdaje "přátelské k růstu". MMF by také měl hledat nové preventivní úvěrové nástroje, které by pomohly zemím vypořádat se se zpomalujícím globálním ekonomickým růstem. "Rizika snížení globálního ekonomického výhledu se od října zvýšila, což zvyšuje možnost obecnějšího zpomalení a náhlého snížení toku kapitálu," uvedl Mezinárodní měnový a finanční výbor, který určuje strategii MMF, po svém zasedání. Podle výboru je zapotřebí silnější a vyváženější mix politik, který by stimuloval růst a zabránil deflaci. Fiskální politika přátelská k růstu je pak podle něj nutná ve všech zemích.

G20: Růst světové ekonomiky zůstává mírný a čelí rizikům
Růst světové ekonomiky zůstává mírný a nerovnoměrný. Uvedli to v pátek ministři financí a guvernéři centrálních bank ze skupiny největších světových ekonomik G20. Poukázali rovněž na hospodářská rizika spojená s geopolitickými konflikty, terorismem, migrační krizí či možným vystoupením Británie z Evropské unie.

Ekonomika Spojených států na přelomu zimy a jara pokračovala v růstu a nízká nezaměstnanost tlačila zaměstnavatele ke zvyšování mezd. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji americké ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnila americká centrální banka. Měnový výbor Fedu ke zprávě přihlédne na konci dubna, kdy se sejde k dalšímu rozhodování o měnové politice.

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden ale hlavní indexy přidaly téměř dvě procenta
Americké akciové indexy v první polovině pátečního obchodování kolísaly kolem nuly. Poté se ale svezly do červených čísel a nakonec mírně klesly. Investoři vyhodnocovali makrodata, vyšly například údaje o průmyslové výrobě či předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, a pozornost věnovali též výsledkům finanční skupiny Citigroup.

V eurozóně mnohé stojí a padá s politikou Evropské centrální banky. V týdnu se investoři dozvěděli, že v březnu spotřebitelské ceny v eurozóně i v celé Evropské unii stagnovaly. Zastavily tak pokles z předchozího měsíce. Podle prvního, rychlého odhadu zveřejněného koncem minulého měsíce ceny v obou regionech klesly. ECB cílí míru inflace do blízkosti 2 %.

Evropské akcie v pátek vrátily část celotýdenního zisku
Evropské akciové trhy během páteční seance ztratily do půl procenta. Investoři byli opatrní před víkendovým jednáním producentů ropy o zmrazení těžby této suroviny a vybírali zisky z jinak pro akcie úspěšného týdne.

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu opět mírně posílily a index PX si připsal 0,8 %. Nejvíce ztratily akcie Komerční banky, které při obchodování bez nároku na hrubou dividendu 310 Kč klesly o 5,9 % na 4 890 Kč. Jinak byla nejztrátovější akcií uplynulého týdne Philip Morris ČR (-3,3 % na 13 058 Kč). Investoři vybírají zisky z nedávného růstu akcie, která se bude ještě do poloviny příštího týdne obchodovat s nárokem na dividendu.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Stock Spirits, která posílila o 8,4 % na 53,1 Kč. Společnost překvapivě zveřejnila předběžné výsledky, které byly výrazně pozitivní. Navíc trh oceňuje aktivitu některých významných minoritních akcionářů, kteří jsou nespokojeni s dosavadním řízením společnosti.

Událostí nejen uplynulého týdne bylo ohlášení dvou velkých chystaných IPO. V pondělí oznámila záměr vstoupit na pražský parket GE Money Bank, jíž se zbavuje mateřská společnost General Electric. "Uvedení na burzu bylo zmiňováno již delší dobu jako jedna z možností prodeje, nicméně jsme jako pravděpodobnější variantu očekávali přímý prodej," řekl k tomu Vaníček.

O den později oznámil Energetický a průmyslový holding, že plánuje primární úpis akcií společnosti EP Infrastructure v Praze a Londýně. EPH si plánuje zachovat majoritu v EP Infrastructure. Emise by měla být ukončena letos.

IPO SPECIÁL: Stojaté vody pražské burzy se rozvlnily. Trh čekal dva úpisy, EPH ale od záměru upustil
Finance a energetika - na pražské burze nejatraktivnější sektory zastoupené akciemi Erste Group Bank, Komerční banky, pojišťovny VIG a společnostmi ČEZ a Unipetrol. Zažité schéma se chystaly nabourat tuzemská GE Money Bank a Energetický a průmyslový holding (EPH), respektive jeho dceřiná společnost EP Infrastructure, druhá jmenovaná společnost ale od záměru vstoupit na burzu upustila. Informace k aktuálnímu dění kolem jejich ohlášených IPO najdete přehledně na jednom místě na této stránce.

Výhled

V novém týdnu se investoři zaměří na výsledkovou sezónu, čtvrteční zasedání ECB a ohlasy po víkendovém jednání o produkci ropy v Dauhá.

Ani zmrazení těžby ropy na lednové úrovni, na kterém se domluvily již dříve Saúdská Arábie, Katar, Rusko a Venezuela, by pro trh nemělo v delším výhledu mnoho znamenat, Írán totiž chce ještě navyšovat vývozy a produkci samotnou. S cenami ropy by výrazně mohlo zahýbat nějaké velké překvapení, tedy úplný krach jednání, nebo překvapivě agresivnější omezení těžby. Možných scénářů bylo před zasedáním několik - omezení těžby bez ohledu na Írán, plán omezení v budoucnu, žádné omezení produkce, plán dalších schůzek producentů nad stejným tématem a tak dále.

ECB by měla ve čtvrtek přijít s podrobnějším popisem v březnu oznámeného monetárního uvolňování. Investory bude zajímat především soupis aktiv, která budou zařazena do nového programu levných půjček TLTRO (v některých případech dokonce půjček s bonusem pro banky). Kromě vyjádření na tiskové konferenci se ale od centrální banky nic významnějšího nečeká.

Makroekonomický kalendář v USA nabízí vedle pravidelných zpráv, jako jsou ty o zásobách ropy nebo plynu, počtech žádostí o podporu v nezaměstnanosti, počtech žádostí o hypotéky nebo množství aktivních vrtů na těžbu ropy a plynu, především údaje z realitního trhu (zahájená výstavba a počty vydaných stavebních povolení v úterý a prodeje starších domů ve středu) a o inflaci. V Německu bude sledovaný index ekonomického očekávání ZEW, v pátek pak vycházejí předběžné údaje o indexech nákupních manažerů v hlavních ekonomikách.

Z dalších očekávaných událostí ve světě lze zmínit plánované návštěvy amerického prezidenta Obamy v Saúdské Arábii, Spojeném království a Německu, návrat inspektorů MMF do Řecka, schůzku ministrů zahraničí zemí EU v Lucemburku, pokračování mírových rozhovorů o Sýrii v Ženevě nebo řadu plánovaných veřejných vystoupení členů Fedu (týden před dubnovým zasedáním FOMC). Nadále je také mediálně vděčným tématem blížící se referendum o odchodu Spojeného království z EU.

Výsledková sezóna v USA začne naplno, svá čísla odhalí zhruba pětina firem z indexu S&P 500. Namátkou půjde o společnosti Morgan Stanley, Netflix, PepsiCo, Goldman Sachs, Intel, Yahoo! (která do pondělí přijímá nabídky na převzetí některých svých aktivit), Mattel, QUALCOMM, Microsoft, Visa, General Electric a American Airlines, z Evropy se přidají například Daimler a SAP.

Analytici pro firmy v USA nadále očekávají třetí kvartální pokles ziskovosti v řadě, a to výrazný, konkrétně přes 7 % meziročně.

Vývoj odhadů míry růstu zisků firem v rámci S&P 500
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"K historickým cenovým maximům schází v USA relativně malý krok. Graf indexu S&P 500 je ve srovnání s předchozím týdnem pozitivnější, ale jasný směr aktuálně chybí. Stagnace a čekání na průlom rezistence – to je charakteristika současné nálady," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Index S&P 500 se přiblížil na dohled k hodnotě ze začátku loňského prosince a k historickým maximům. V druhé polovině dubna se naplno rozběhne výsledková sezóna. Prognózy analytiků jsou spíše negativní, ale již uplynulý týden ukázal, že očekávání jsou nastavena 'správně'. Převažující optimismus by mohl být ochlazen případným poklesem pod 2 040."

S&P 500 - technická analýza

Pražská burza bude pokračovat v dividendové nadílce. Ve středu se budou naposledy s nárokem na hrubou dividendu 920 Kč obchodovat akcie Philip Morris ČR. Již v pondělí se poprvé bez nároku na 16korunový podíl ze zisku budou obchodovat akcie O2 Czech Republic. Sledované budou také jakékoli nové informace k chystaným úpisům nových akcií na českém trhu.

O výhled na další obchodní týden jsme požádali Davida Navrátila, hlavního ekonoma České spořitelny.

 

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
před 35 minutami

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
před hodinou

O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu

Telekomunikační firma O2 vyplatí v případě neuskutečnění valné hromady akcionářům dividendu 17 Kč na akcii formou...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
před hodinou

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
11:30

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu na...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 23:00

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky