Co musíte ráno vědět (22. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (22. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly akciové trhy v Evropě i Americe, jak se na měnovém trhu přetahují Riksbank a ECB a proč NASA přerušila živé vysílání z kosmu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek sestoupily z letošních maxim. Ropa zlevňovala, ačkoli dolar během dne oslaboval

Americké akciové indexy po několika drobných krůčcích směrem k letošním maximům v předchozích dnech ve čtvrtek otočily do záporu a klesly o půl procenta. Výsledky velkých firem jako Alphabet a Microsoft, které byly oznámeny po skončení obchodování, trh zklamaly, a tak lze v pátek čekat pokračování prodejního tlaku. Index Dow ve čtvrtek odepsal 0,63 % na 17 982,52 bodu, S&P 500 klesl o 0,52 % na 2 091,48 bodu a Nasdaq Composite se snížil o 0,05 % na 4 945,89 bodu. Jako jediný zůstal v plusu sektor zdravotní péče, jemuž pomohly slušné hospodářské výsledky Biogenu, nejvíce naopak ztrácely síťové služby, producenti základních materiálů a telekomunikační firmy. Index volatility VIX stoupl o 5,05 % na 13,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o necelé dva bazické body na 1,861 %.

Deutsche Bank: Americké akcie čeká růst na 2 500 bodů indexu S&P 500, pak trhy spolkne medvěd

2. Evropské akcie mírně klesaly v reakci na opatrnost ECB, slábnoucí ropu a špatné výsledky některých firem

Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil čtvrteční obchodování se ztrátou, stejně jako většina velkých evropských akciových trhů. Mezi příčinami figurovaly rozhodnutí Evropské centrální banky neměnit klíčové úrokové sazby a tlak, pod nějž se dostaly ceny ropy. Vesměs klesaly i jednotlivé akciové trhy - britský index FTSE 100 odepsal 0,45 % a francouzský CAC 40 přišel o 0,20 %. Německý DAX naopak skončil v plusu o 0,14 %. Většina sektorů byla ve čtvrtek v červených číslech, více než procento si však připsal bankovní index. Z jednotlivých titulů patřily mezi největší propadáky akcie švédské telekomunikační firmy Ericsson (-13 %) v reakci na kvartální tržby pod očekáváním analytiků. Silné čtvrtletní tržby naopak pomohly ke čtyřprocentnímu růstu akciím Schneider Electric.

Pozitivně o negativním aneb Proč záporné sazby nejsou územím draků

3. Pražská burza zakončila čtvrteční smíšené obchodování v mírném plusu

Index pražské burzy PX si ve čtvrtek připsal 0,18 % a skončil na hodnotě 918,60 bodu. Nejvíce se dařilo akciím O2 Czech Republic, naopak nejvíce ztratily akcie Philip Morris ČR, jež se poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu v hrubé výši 920 Kč na akcii. Po oznámení hospodářských výsledků klesly také akcie Unipetrolu. Akcie ČEZ zdražily potřetí za sebou, a to o 1,86 % na 439,20 Kč, přičemž z technického pohledu je prostor postupně otevřen až k 450 Kč, míní Josef Dudek z Fio banky. "Vzpruhou nejen pro ČEZ, ale celý energetický sektor, je růst cen ropy," dodal Michal Putna z Patria Online. Nejvíce posílily cenné papíry O2, a to o 2,17 % na 245,20 Kč. Pojišťovna VIG získala necelé procento na 553,70 Kč. Z menších emisí se dařilo akciím Kofoly ČS či CME, cenné papíry nápojářské firmy si polepšily o 1,2 % a mediální společnost o 0,83 %. Po zveřejnění hospodářských výsledků naopak ztrácel Unipetrol, který za první čtvrtletí vykázal ztrátu 25 milionů korun po téměř dvoumiliardovém čistém zisku před rokem. Tržby se snížily o 26 % na zhruba 17,7 miliardy korun. Za poklesem jsou odstávky ve výrobě, uvedla firma. Akcie odepsaly procento na 181,95 Kč.

EPIF vs. GE Money Bank: Co si o chystaných IPO myslí experti?

4. Očekávané události

V pátek bude pozornost upřena na Amsterdam, kde se ministři financí a centrální bankéři zemí eurozóny sejdou, aby po dva dny diskutovali o řeckých dluzích a o průběhu jejich splácení. Spojené státy, Čína a 120 dalších zemí mezitím mají v newyorském sídle OSN podepsat Pařížskou dohodu o tom, jak je potřeba řídit počasí. Evropská centrální banka zase vydá Průzkum mezi profesionálními prognostiky, takže se nemůže stát, že by se v něm mýlil někdo nedostatečně kvalifikovaný. Dozvíme se, co si o ekonomických vyhlídkách myslí evropští i američtí nákupní manažeři firem, jaká je v Mexiku inflace a na Tchaj-wanu nezaměstnanost, případně kolik vrtů na těžbu ropy a plynu je aktuálně v provozu v USA. Firmy Honeywell, General Electric, Kimberly-Clark, McDonald's, Caterpillar a American Airlines (mezi jinými) se pochlubí hospodářskými výsledky za první letošní čtvrtletí. A například ve Francii, Itálii a na Kypru budou očekávána čerstvá hodnocení od ratingových agentur.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na dubnovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Draghiho volání po strukturálních reformách sílí

Evropská centrální banka na svém dubnovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %, kam je ECB snížila v březnu. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje rovněž program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny trh očekával. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

6. Švédové a Draghi hrají měnový poker

Švédská centrální banka Riksbank ve čtvrtek ponechala v platnosti zápornou úrokovou sazbu a oznámila rozšíření programu kvantitativního uvolňování. Tamní koruna však jen neochotně poklesla.

7. V Německu se prý ročně vypere až 100 miliard eur

V Německu se pravděpodobně každoročně vyperou špinavé peníze v objemu přes 100 miliard eur, což představuje zhruba dvojnásobek dosud předpokládané částky. Vyplývá to podle agentury DPA z nové studie, o které informuje pravidelná měsíční zpráva spolkového ministerstva financí. Podle studie zůstávají bez povšimnutí zejména případy, které se odehrávají mimo finanční sektor.

8. Německo: Zelení chtějí, aby sousedé odstavili své jaderné elektrárny

Opoziční Zelení žádají německou vládu, aby se zasadila o odstavení jaderných elektráren ve všech zemích, které sousedí s Německem, tedy i v Česku. Spolková vláda, zdá se, jde požadavku alespoň částečně na ruku. Ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová už ve středu požádala Belgii o dočasnou odstávku dvou jejích reaktorů, dokud se nevyjasní otázka jejich bezpečnosti. Vláda v Bruselu ale tento požadavek odmítla.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

NASA versus UFO?

Možná to byl jen záblesk něčeho normálního, nebo se astronaut vracel z flámu, nebo takhle vypadá přízrak slabého dolaru. Buď jak buď, NASA nechce, abychom to viděli, a svůj přímý přenos z kosmu 17. dubna rychle zastavila.

Co musíte ráno vědět (23. října)
Co musíte ráno vědět (23. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se vyvíjí důvěra německých spotřebitelů a který malý producent...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci ekonomice

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Investoři sázejí na dohodu ohledně nového stimulačního balíku. Ekonomický poradce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné
včera v 22:04

Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné

Hospodářské oživení regionu Latinská Amerika a Karibik z dopadů pandemie nemoci covid-19 bude částečné a nerovnoměrné...
Latinská Amerika Emerging Markets HDP
Huawei představil nový telefon Mate 40
včera v 20:45

Huawei představil nový telefon Mate 40

Čínská společnost Huawei navzdory rozsáhlým sankcím ze strany Spojených států představila svůj nový chytrý telefon...
Mobilní telefony Čína
Akcie McAfee při debutu na burze klesají o sedm procent
včera v 20:15

Akcie McAfee při debutu na burze klesají o sedm procent

Akcie vývojáře produktů pro zabezpečení a ochranu počítačů McAfee první den na burze klesají o sedm procent. Firma z...
Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu,…
Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu,…
včera v 18:00

Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu, ztráty ale byly minimální

Evropské akcie ve čtvrtek od rána pokračovaly v nastoleném trendu propadů a zpočátku to vypadalo, že ztráty budou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos
včera v 17:22

Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos

Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače převezme od polostátní společnosti ČEZ hnědouhelnou...
Uhlí a koks ČEZ
Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb
včera v 16:56

Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb

Bývalý designér Applu Jony Ive, který stojí za podobou jeho ikonických přístrojů iPhone, iMac a iPad, bude mít na...
Bydlení Americké akcie Pracovní trh
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, index PX stoupl jen o 0,01 % na 857,82 bodu. Z hlavních emisí mírně posílily...
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Růst prodejů starších domů v USA zrychlil
včera v 16:00

Růst prodejů starších domů v USA zrychlil

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 9,4 % na celoročně přepočítané tempo 6,54...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč
včera v 15:47

MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč

Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek víc než...
Česká republika Důchody
Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %
včera v 15:46

Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %

Počet insolvencí ve světě v příštím roce stoupne o 31 %. Nové vlny šíření koronaviru jsou více viditelné v zemích,...
Bankrot Světová ekonomika Pojištění
Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě
včera v 15:13

Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě

Největší ruský producent zlata, společnost Polyus, zveřejnil nový odhad rezerv ve svém ložisku Suchoj Log na Sibiři,...
Zlato Komodity
Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč
včera v 14:56

Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč

I přes nová opatření vlády proti šíření koronaviru a navazující podpoře ekonomiky by neměl schodek státního rozpočtu...
Česká ekonomika Rozpočet
Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc
včera v 14:30

Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 17. října nově 787 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel
včera v 13:33

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, epidemie zatím práce...
ČEZ Jaderná energetika Koronavirus