Co musíte ráno vědět (25. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (25. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a zámoří, za kolik je nový majitel NWR ochotný prodat českému státu OKD a co si myslí Donald Trump o návrhu nové dvacetidolarovky? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v pátek obchodovaly smíšeně, velké ztráty utrpěly Alphabet a Microsoft. Ani za celý týden se indexy na směru neshodly

Americké akciové indexy Dow a S&P 500 zahájily páteční obchodování kolem nuly a během celého dne se pohybovaly ve velmi úzkém pásmu. Výraznější pokles zaznamenal index Nasdaq Composite, který srážel propad cen technologických titulů. Index Dow se navzdory sedmiprocentní ztrátě akcií Microsoftu v pátek vrátil nad 18 000 bodů (přidal 0,12 % na 18 003,75 bodu), širší S&P 500 seanci zakončil na zelené nule (stoupl o 0,1 bodu na 2 091,58 bodu) a Nasdaq Composite klesl o 0,8 % na 4 906,23 bodu. Index volatility VIX se snížil o 5,23 % na 13,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 1,886 %. V plusu v pátek skončilo devět z deseti hlavních sektorů, dařilo se zejména energetickému odvětví, finančnímu sektoru a odvětví veřejných služeb. Pod nulou skončily technologie a jen minimální zisky si připsaly sektor základních materiálů a odvětví cyklického spotřebního zboží. Dílčí index benchmarku S&P 500 zahrnující technologické firmy oslabil o 1,9 %, což byl jeho největší propad od počátku února. Akcie Facebooku klesly o 2,5 % a akcie Intelu o procento. Kvůli výsledkům hospodaření, které zaostaly za očekáváním analytiků, výrazně zlevnily rovněž akcie společností Microsoft a Alphabet.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie dále zpevňují, poslední rezistence před historickými rekordy ale zatím vydržela

2. Evropské akcie v pátek klesaly pod tíhou výsledků automobilek, za celý týden však hlavní indexy vzrostly

Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil páteční obchodování se ztrátou 0,32 %, za celý týden si nicméně připsal 1,65 %. Podobně pátek skočil pro většinu velkých evropských burz s výjimkou londýnské, kterou stahovaly výsledky těžařského sektoru a sílící libra. Německý automobilový koncern Volkswagen v pátek oznámil, že za loňský rok utržil ztrátu 1,59 miliardy eur. Na vině je aféra s emisními podvody. Firma rozhodla o navýšení rezerv, jež bude potřebovat na likvidaci následků skandálu, na 16,2 miliardy z dosavadních 6,7 miliardy eur, a dále oznámila, že vyplatí dividendu jen 0,17 eura na preferenční akcii. Oproti loňskému roku je dividenda nižší o 97 % a oznámená celoroční ztráta je největší v historii podniku. V roce 2014 automobilka vydělala 11 miliard eur. Akcie Volkswagenu v reakci na tyto informace klesaly v jednu chvíli o více než 6 %, poté se ale odrazily a vrátily se k nule. Nakonec titul odepsal 1,26 %.

Překážka pro recesi: Na tento sektor spoléhají USA i Evropa, když se mluví o růstu

Pozitivně o negativním aneb Proč záporné sazby nejsou územím draků

3. Pražská burza v pátek smazala ranní ztráty a zakončila seanci mírným vzestupem. Za celý týden posílila téměř o 1,5 %

Index PX zakončil páteční obchodování na hodnotě 919,60 bodu, tedy o 0,11 % výše ve srovnání s koncem čtvrtečního obchodování. Nejúspěšnějšími tituly v pátek byly Fortuna, Erste Group a Stock Spirits, nejhůře si vedly akcie Philip Morris ČR, Komerční banky a Kofoly ČeskoSlovensko. Cenné papíry Erste Group zhodnotily navzdory snížení cílové ceny ze strany německé Deutsche Bank na 27 z 29 eur. Titul přidal 2,18 % na 701,50 Kč. Akcie pojišťovny VIG si polepšily o 0,43 % na 556,10 Kč. Akcie Komerční banky přišly o 2,33 % a zakončily týden na ceně 4 915 korun. Akcie Philip Morris ČR odepsaly 3,82 % na 12 232 korun, a pokračovaly tak ve čtvrtečním poklesu, který byl reakcí na pozbytí práva na výplatu dividendy. Akcie společnosti ČEZ se v závěru obchodování přehouply do zisku a zhodnotily nakonec o 0,14 % na 439,80 Kč. Cenné papíry petrochemického holdingu Unipetrol si připsaly více než procento, stejně tak akcie telekomunikační O2 Czech Republic a likérky Stock Spirits. Akcie Fortuny zdražily dokonce o 3,74 % na 91,50 Kč. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX přidaly 1,4 %, nejvíce ztratily akcie Philip Morris ČR (-0,9 % na 247,8 Kč), naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Stock Spirits (+4,3 % na 55,40 Kč).

Anketa: Nejatraktivnější nemovitostní investice

EPIF vs. GE Money Bank: Co si o chystaných IPO myslí experti?

4. Očekávané události

V pondělí vyjde v Německu index podnikatelského klimatu od institutu Ifo a odpoledne Spojené státy přidají údaje o prodejích nových domů a index aktivity dallaského Fedu. Jinak bude den na důležitější makrodata chudý. Burzy v Austrálii a na Novém Zélandu a v Itálii a Portugalsku zůstanou zavřené. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejní v Evropě například Koninklijke Philips a v USA Xerox. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. AHG nabídla státu OKD za méně než 4 miliardy Kč

Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je novým vlastníkem firmy New World Resources, majitele OKD, nabídla ve čtvrtek českým ministrům, že státu černouhelnou firmu prodá za méně než 150 milionů eur, tedy méně než čtyři miliardy korun. V prohlášení pro ČTK to v neděli uvedl mluvčí AHG Roman Pařík. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v reakci ČTK řekl, že pro vládu není zajímavé koupit bezcenné akcie firmy za 120 milionů eur. "To bychom byli pitomci, upřímně řečeno," dodal. Možným řešením je podle ministra koupě pohledávky, která by dala státu možnost mít silnou pozici ve věřitelském výboru. O věci prý rozhodne vláda.

6. Volkswagen chce s partnery investovat v Číně 4 miliardy eur

Německý automobilový koncern Volkswagen plánuje investovat společně se svými obchodními partnery v Číně v tomto roce zhruba čtyři miliardy eur. Uvedl to v neděli podle agentury Reuters šéf čínských aktivit podniku Jochem Heizmann. Automobilka počítá s tím, že odbyt na největším automobilovém trhu světa jí letos stoupne o nejméně šest procent.

7. Rusko poskytlo Kyjevu čas na obhajobu v případě dluhopisů

Rusko souhlasilo, aby Ukrajina dostala více času na podání obhajoby k britskému soudu kvůli dluhopisům za tři miliardy dolarů. Oznámila to v pátek ministerstva financí obou zemí. Rusko podalo v únoru u britského soudu žalobu na Ukrajinu pro nesplacení dluhopisů, jejichž splatnost vypršela 20. prosince.

8. Microsoft a Google stáhnou vzájemné regulační stížnosti

Přední americké technologické společnosti Microsoft a Google stáhnou stížnosti, které na sebe vzájemně podaly u regulačních orgánů, a budoucí spory se budou nejprve snažit vyřešit vzájemným jednáním. Plyne to z dohody, kterou v pátek obě společnosti zveřejnily. Největší světový výrobce softwaru se s internetovým gigantem dohodl už v září na urovnání všech vzájemných patentových sporů. Oba podniky vedly celkem 18 vzájemných pří ve Spojených státech a Německu, například kvůli technologiím používaným v mobilních telefonech či v herních konzolích Xbox.

9. Argentina vyplatila věřitele a uzavřela spor o staré dluhy

Argentina v pátek splatila staré dluhy věřitelům, kteří po bankrotu země z roku 2002 odmítli restrukturalizaci dluhopisů s výrazným snížením jejich hodnoty. Uzavřela tím dlouholeté právní spory, které podkopávaly její ekonomiku a znemožňovaly jí přístup na mezinárodní kapitálové trhy. Vyřešení problému starých dluhů je prvním velkým úspěchem vlády pravicového prezidenta Mauricia Macriho, který nastoupil do funkce loni v prosinci.

10. Vyšetřovatelé uskutečnili razii v nemovitosti Mossack Fonseca

Vyšetřovatelé v Panamě v pátek uskutečnili razii v nemovitosti používané firmou Mossack Fonseca, právní společností, která je v centru kauzy takzvaných Panama Papers týkající se masivního úniku finančních informací o firmách v daňových rájích. Z místa odnesli pytle plné roztrhaných papírů. Uvedl to panamský prokurátor Javier Caraballo. "Zajistili jsme velké množství důkazů," uvedl Caraballo. Řekl také, že bylo nalezeno množství roztrhaných papírů, které měly být odstraněny jako důkazy.

Pákistánský premiér nechá prověřit offshoreové účty své rodiny

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Trumpovi se nelíbí návrh nové bankovky s černoškou Tubmanovou

Uchazeč o kandidaturu na úřad amerického prezidenta Donald Trump se domnívá, že rozhodnutí umístit portrét černošky Harriet Tubmanové na dvacetidolarovou bankovku je projevem "čisté politické korektnosti". To, že z lícové strany bankovky kvůli tomu bude odstraněno vyobrazení bývalého prezidenta USA Andrewa Jacksona, nepovažuje Trump za správné. Jackson ale zůstane na rubu dvacetidolarovky. O výměně informovalo tento týden americké ministerstvo financí. Tubmanová bude vůbec první černoškou, jež se na americké bankovce objeví.

Trump v televizi NBC prohlásil, že Tubmanová, proslavená bojem proti otrokářství, byla fantastická, ale Jacksonovi je třeba přiznat také velké zásluhy. "Myslím si, že stáhnout někoho z bankovky je velmi tvrdé. Harriet Tubmanová je fantastická, ale byl bych rád, kdyby Andrew Jackson mohl být ponechán, nebo kdyby byla zavedena bankovka jiné hodnoty," řekl Trump. Navrhl například, že by se znovu mohly vydávat papírové dvoudolarovky, které se už nyní netisknou.

Jedním z důvodů pro výměnu je kritika Andrewa Jacksona za jeho pronásledování indiánů a upírání práv černochům. Prezidentem byl jako první z kandidátů z jižanských států zvolen poprvé v roce 1828 a podruhé roku 1832. Ačkoli si pro rozhodnutí o vystěhování indiánů zajistil už jako prezident souhlas Kongresu, Čerokíové se obrátili na soud a při vyhráli. Jackson ovšem soudní rozhodnutí nemínil respektovat. Vystěhování pak zajistil s pomocí vojska a při takzvané Cestě slz zahynulo na 4 000 Čerokíů.

Tubmanová zemřela jako jedenadevadesátiletá v roce 1913. Sama uprchla z otroctví na jihu a dopomohla k útěku stovkám dalších otroků. Později se zasazovala o volební právo žen.

Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
včera v 17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
včera v 17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
včera v 17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
včera v 16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
včera v 16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
včera v 16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
včera v 15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
včera v 14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus