Co musíte ráno vědět (26. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (26. dubna)

Jak zahájily poslední dubnový týden akcie v Evropě a Spojených státech, jak je na tom v Německu podnikatelská důvěra podle indexu Ifo a kdo kvůli frakování zapálil řeku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden mírným poklesem, srážely je slabé hospodářské výsledky a zlevňování ropy

Americké akcie v pondělí podkopávaly slabé firemní výsledky a pokles cen ropy. Trh čeká na výsledek dvoudenního zasedání Fedu, které skončí ve středu večer, do té doby by mělo být obchodování opatrné. Dow klesl o 0,15 % na 17 977,24 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,18 % na 2 087,79 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,21 % na 4 895,79 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 6,51 % na 14,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,909 %. Pod nulou skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejslabší výkon podaly akcie ze sektoru základních materiálů a odvětví energetiky, v plusu se naopak udržely sektory cyklického a necyklického spotřebního zboží a jen nepatrně klesl sektor veřejných služeb. Akciové indexy v USA po propadu na začátku roku rostly v osmi z deseti posledních týdnů a blíží se rekordům z minulého roku. Investoři ale potřebují najít důvody k dalším nákupům v situaci, kdy se firemní zisky zhoršují a nad trhem se vznáší přízrak zvyšování úrokových sazeb. Od Fedu se tento týden žádný krok nečeká, centrální bankéři ale možná naznačí, že ekonomika si vede dobře a snese další zvýšení úroků. "Investoři jsou zvědaví, zda ve středu Fed nezmění svůj dosud výrazně holubičí tón," říká Oliver Pursche, výkonný ředitel ve společnosti Bruderman Brothers. "Ani bych nebyl překvapený, kdyby centrální banka řekla, že americká ekonomika je připravená na další zvýšení sazeb, ale kvůli situaci za hranicemi je třeba vyčkávat," dodává Pursche.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie dále zpevňují, poslední rezistence před historickými rekordy ale zatím vydržela

2. Evropské akcie v pondělí stáhli těžaři, investoři vyhlížejí zasedání Fedu

Evropské akcie v úvodu týdne vedli do červených čísel těžaři, kteří ztráceli přes 3 %. Investoři jsou navíc napjatí před zasedáními Fedu a japonské centrální banky, která se odehrají tento týden. Britský FTSE 100 odepsal 0,78 %, francouzský CAC 40 0,52 % a německý DAX 0,76 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal půl procenta. Před zasedáními centrálních bank se v Evropě nedařilo hlavně finančním institucím, z nichž například ty italské stáhly dolů celý italský index FTSE MIB o 1,5 %. Kvůli kolísající ceně ropy byl navíc pod tlakem i ropný sektor, nejhorší výkon ale podal sektor základních materiálů, který oslabil o 3,6 %. Anglo American se propadla o více než 7 % a BHP Billiton, Rio Tinto a Glencore odepsaly čtyři a více procent.

Překážka pro recesi: Na tento sektor spoléhají USA i Evropa, když se mluví o růstu

Pozitivně o negativním aneb Proč záporné sazby nejsou územím draků

3. Pražská burza v úvodu týdne oslabila, stahovaly ji banky

Index PX v pondělí odepsal 0,79 % na 912,35 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie odepsaly 1,7 %. Erste Group Bank byla třetím nejobchodovanějším titulem dne a ztratila bezmála tři procenta. Naproti tomu skupina ČEZ, která se co do objemu umístila na druhém místě, posílila o 1,64 %. Akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR ztratily procento a o bezmála procento oslabily také cenné papíry O2 C.R. navzdory zprávě, že Městský soud v Praze na jednání konaném dne 22. dubna 2016 zamítl nepravomocně žalobu společnosti České Radiokomunikace proti společnosti O2 Czech Republic o zaplacení částky 3,1 miliardy korun. Na 15 haléřů za kus klesla cena akcií NWR. Firma v pondělí na svých stránkách uvedla, že vedení OKD zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti firmy, pokud se do pátku nedohodne se státem na restrukturalizaci černouhelného podniku. Většinový vlastník skupiny Pivovary Lobkowicz, firma Lapasan, chce převzít zbylá zhruba dvě procenta akcií PLG od menšinových podílníků. Cena odkupu by měla činit 208 Kč za akcii, stejně jako při předchozím odkupu. Firma o tom v pondělí informovala na svém webu. O převodu akcií by měla rozhodnout valná hromada pivovarů. Pokud bude odkup schválen, bude jeho hodnota činit přibližně 46 milionů korun. Akcie PLG připsaly v pondělí půl procenta.

Anketa: Nejatraktivnější nemovitostní investice

EPIF vs. GE Money Bank: Co si o chystaných IPO myslí experti?

4. Očekávané události

V úterý dopoledne budou investoři vyhodnocovat německý index dovozních cen a italskou obchodní bilanci a odpoledne v USA objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, index cen domů S&P/Case-Shiller, index spotřebitelské důvěry od Conference Board, index aktivity richmondského Fedu, předběžný dubnový index nákupních manažerů (PMI) v sektoru služeb, předběžný kompozitní PMI a údaje o vývoji zásob ropy od ropného institutu API a ujít si nenechají ani projev guvernéra kanadské centrální banky Stephena Poloze. Do výsledkové sezóny přispějí česká O2 Czech Republic, v západní Evropě Bayer, BP či Fiat Chrysler Automobiles, v USA a Kanadě Barrick Gold, Procter & Gamble, DuPont, Reynolds American, T-Mobile US, AT&T, Baxter International, 3M, eBay, Twitter nebo Apple a v Asii China Mobile. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Singer pro HN: ČNB měla korunu oslabit dříve a razantněji

Česká národní banka měla korunu oslabit razantněji a dříve než v listopadu 2013. Pondělním Hospodářským novinám to řekl guvernér ČNB Miroslav Singer, podobně se vyjádřil i v rozhovoru pro týdeník Euro. Oslabením měny chtěla banka dostat českou ekonomiku z nejdelší recese v historii a ubránit ji před deflací. V intervencích chce podle listu pokračovat i pravděpodobný Singerův nástupce Jiří Rusnok.

6. Důvěra podnikatelů i spotřebitelů v ČR v dubnu dále klesla, využití kapacit v průmyslu se ale zvýšilo

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v dubnu mírně snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se proti březnu snížil o 1,1 bodu na 95,6 bodu. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně snížil o 1,3 bodu na 93,8 bodu. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila mírně ve stavebnictví; v průmyslu, obchodě a ve vybraných odvětvích služeb se snížila. Informoval o tom Český statistický úřad.

7. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v dubnu klesl na 106,6 bodu ze 106,7 bodu (odhad: 107,1 bodu)

Podnikatelská důvěra v Německu se v dubnu mírně zhoršila. Index podnikatelského klimatu Ifo klesl na 106,6 bodu z březnových 106,7 bodu, čekal se růst ukazatele na 107,1 bodu. Hodnocení současné situace kleslo na 113,2 bodu ze 113,8 bodu, čekala se stagnace na 113,8 bodu. Index očekávání ale naopak vzrostl na 100,4 bodu ze 100 bodů, přestože se čekalo výraznější zvýšení na 100,9 bodu.

8. Za německou kritikou ECB je podle analytiků domácí politika

Kritika politiky levných peněz Evropské centrální banky (ECB), která v poslední době zaznívala z Německa, má co do činění se situací na domácí politické scéně a zřejmě jen tak neskončí. V analýze to napsala agentura Reuters, která se odvolává na německé činitele a analytiky.

9. Problém pro drobné investory? Americké firmy by mohly povinně hlásit výsledky jen jednou za půl roku

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) minulý týden uvedla, že uvažuje o snížení frekvence povinnosti hlášení hospodářských výsledků. Zhruba čtyři desetiletí americké firmy hlásily hospodářské výsledky každé čtvrtletí, SEC však nyní uvažuje, že tuto povinnost omezí. Důvodem prý jsou zvýšené finanční i časové náklady, které firmy musejí kvartálně na tvorbu zpráv vynakládat, a také riziko, že se v hromadě reportů, které kvůli tomu musí SEC každý kvartál zpracovávat, ztratí opravdu podstatné informace.

10. Levná ropa loni připravila Blízký východ o 390 miliard USD

Země Blízkého východu vyvážející ropu v loňském roce v důsledku nižších cen suroviny přišly o 390 miliard dolarů. Uvedl to v pondělí podle agentury AP Mezinárodní měnový fond (MMF). Fond zároveň předpověděl, že v letošním roce levná ropa tyto země připraví o ještě více peněz a způsobí jim výrazné zpomalení hospodářského růstu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Politik zapálil řeku, aby upozornil na frakování

Australský politik zapálil řeku, aby přitáhl pozornost k metanu, který podle jeho slov uniká do vody kvůli těžbě pomocí takzvaného frakování. Dramatické záběry plamenů tančících na hladině řeky už na internetu zaznamenaly více než dva miliony zhlédnutí.

Poslanec strany zelených Jeremy Buckingham zapálil kuchyňským zapalovačem bublinky metanu na řece Condamine ve státě Queensland, asi 220 kilometrů západně od Brisbane, napsala agentura AFP. Vyšlehnuvší plameny ho zaskočily, takže s nadávkou uskočil dozadu.

"Neuvěřitelné. Řeka v plamenech. Ať neshoří loď," dodal pak Buckingham. "Tohle je ta nejneuvěřitelnější věc, jakou jsem kdy viděl. Tragédie v povodí Murray-Darling."

Austrálie je hlavním světovým vývozcem zemního plynu, ale kontroverzní frakování už se v mnoha částech země stalo terčem kritiky a obav veřejnosti z ekologických následků. Farmáři a další vlastníci půdy se obávají, že frakování, při kterém je do země pod vysokým tlakem čerpána voda a chemikálie, aby narušily podloží a vytlačily plyn nahoru, může kontaminovat zdroje podzemní vody.

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating