Co musíte ráno vědět (27. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (27. dubna)

Jak si v úterý vedly evropské a americké trhy, k čemu se uchýlila maďarská centrální banka, jaké výsledky oznámila za první kvartál společnost Apple a jak je důležité nic neskrývat? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý kolísaly poblíž nuly a uzavřely smíšeně, Nasdaq Composite klesl počtvrté v řadě

Americké akciové trhy v úterý díky vzepětí v poslední půlhodině zakončily celkově v lehkém plusu. Trh podporovaly růst cen ropy a některé hospodářské výsledky firem. Po skončení obchodování trh netrpělivě čekal na údaje za první kalendářní kvartál od společnosti Apple. Index Dow nakonec přidal 0,07 % na 17 990,12 bodu, S&P 500 posílil o 0,19 % na 2 091,70 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,15 % na 4 888,31 bodu, a je tak od začátku roku v mírné ztrátě. Zpevnily akcie v osmi z deseti hlavních odvětví, nejvíce v sektorech energetiky a základních materiálů, v mínusu zůstala odvětví technologií a zdravotní péče. Index volatility VIX klesl o 0,85 % na 13,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé dva bazické body na 1,931 %.

Proč Fed hned tak nezvedne sazby? Na prvním místě nemusí být inflace

2. Evropské akcie v úterý podávaly smíšené výkony

Investoři v Evropě zpracovávali příliv zveřejněných hospodářských výsledků firem a zároveň se připravovali na zasedání centrálních bank. Britský FTSE 100 připsal 0,38 %, francouzský CAC 40 naopak odepsal 0,28 % a německý DAX oslabil o 0,34 %. Regionální Stoxx Europe 600 zakončil lehce v plusu se ziskem 0,2 %. V úterý hýbaly trhy centrální banky a ceny komodit, kromě toho se však investoři soustředili také na hospodářské výsledky firem. BP reportovala za první čtvrtletí ztrátu před zdaněním 865 milionů dolarů. Důvodem jsou nízké ceny ropy, které na firmu stále vyvíjejí tlak. Akcie společnosti však vyskočily o 4 % výše, protože ztráta nebyla tak vysoká, jak trh predikoval. Standard Chartered vystřelila vzhůru bezmála o 10 %, když banka ohlásila zisk před zdaněním 589 milionů dolarů. Obecně si banky po pondělním poklesu vedly v úterý dobře, vedly nahoru ostatní sektory s 2,5% ziskem, k čemuž jim dopomohlo především oživení italských bank, které tím také dopomohly italskému indexu FTSE MIB k růstu o 1,5 %.

Akcie pohledem technické analýzy: Evropa by měla mít tendenci dohnat americký růst

3. Pražská burza v úterý ožila navzdory poklesu bankovních titulů

Index PX v úterý připsal 0,28 % na 914,89 bodu. Největší zobchodovaný objem v úterý připadl na skupinu ČEZ, jejíž akcie zpevnily o bezmála 3 %, což vyvážilo pokles bankovních titulů. Komerční banka ztrátila 0,83 % a Erste Group Bank odepsala 0,35 %. Telekomunikační O2 C.R. po zveřejnění výsledků ztratila 1,8 %. Společnost oznámila, že jí v prvních třech měsících letošního roku meziročně klesly provozní výnosy o 1,3 % na 9,03 miliardy Kč. Čistý zisk naopak firmě vzrostl o 16,2 % na 1,24 miliardy Kč. Do červených čísel se vydaly také akcie znojemské Pegas Nonwovens (-1,47 %), Unipetrolu (-0,27 %) a NWR, jejichž cena klesla na 14 haléřů za kus. Skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavla Krúpy vyzvala dopisem členy představenstva a dozorčí rady černouhelné OKD, aby získali od bývalých majitelů firmy zpět nadměrnou výši vyplacené dividendy z let 2006 až 2012. Podle skupiny jde o 40 miliard korun. Společnost Kofola ČeskoSlovensko zveřejnila pozvánku na valnou hromadu plánovanou na 23. května. Představenstvo navrhuje vyplatit zálohu na dividendu v celkovém objemu 150 milionů Kč, což je přibližně 6,7 Kč na akcii (1,6% hrubý dividendový výnos). Záloha by měla být vyplacena ve 4. čtvrtletí letošního roku. Akcie Kofoly v úterý zakončily obchodování jen lehce nad nulou se ziskem 0,02 %.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Anketa: Blue chips mezi českými nemovitostmi

4. Očekávané události

V noci na středu vyjdou na Novém Zélandu zprávy o inflaci a obchodní bilanci, Německo přidá dopoledne index spotřebitelské důvěry od GfK, Francie údaje o spotřebitelských výdajích, Španělsko maloobchodní tržby, Itálie indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry a Spojené království na trh pošle zprávu o vývoji HDP v prvním čtvrtletí. Odpoledne vyjde ve Spojených státech výsledek obchodní bilance a statistika rozjednaných domů a ve 20.00 SELČ skončí dvoudenní zasedání FOMC. Trh nečeká změnu úrokových sazeb a konat se tentokrát po zasedání nebude ani tisková konference. Odpoledne vyjde ještě zpráva o vývoji zásob ropy v USA od vládní energetické agentury EIA a výsledkovou mozaiku doplní v Evropě Statoil, Barclays, TOTAL, Banco Santander, GlaxoSmithKline nebo Deutsche Börse, v USA a Kanadě Goldcorp, Baker Hughes, Boeing, Mondelez International, Texas Instruments, SanDisk, First Solar, Facebook nebo Goodyear Tire & Rubber, na pražské burze mediální CME a v Asii FANUC, Nomura Holdings nebo Mitsubishi Motors. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropa se podle Gazpromu zatím neobejde bez ruského plynu

Evropa v dlouhodobém výhledu nemá alternativu vůči dodávkám zemního plynu z Ruska, tranzit suroviny přes Ukrajinu ale představuje riziko, řekl v úterý na Středoevropském plynárenském kongresu v Bratislavě předseda představenstva ruského plynárenského koncernu Gazprom Viktor Zubkov. Zároveň obhajoval rozšíření plynovodu Nord Stream po dně Baltského moře, proti kterému loni protestovalo několik členských států EU včetně Slovenska.

6. Maďarská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu na 1,05 % z 1,20 %, jak se očekávalo

Maďarská centrální banka se v úterý podle očekávání rozhodla snížit svou základní úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu na nové rekordní minimum 1,05 %. Snaží se tak podpořit domácí ekonomiku a inflaci.

7. Volkswagen se ve čtvrtletí vrátil do čela automobilového trhu

Německý automobilový koncern Volkswagen v prvním čtvrtletí předstihl v prodeji japonského konkurenta Toyota Motor. Navzdory emisnímu skandálu se tak vrátil do čela světového automobilového trhu. Společnost Toyota v úterý oznámila, že se její odbyt v prvním čtvrtletí propadl o 2,3 procenta na 2,46 milionu vozů. Volkswagen již dříve ohlásil pokles čtvrtletního prodeje o 0,8 procenta na 2,51 milionu vozů.

8. Mitsubishi Motors manipulovala s údaji o spotřebě paliva už od roku 1991

Skandál kolem japonské automobilky Mitsubishi Motors se přiostřuje. Z probíhajícího interního vyšetřování vyplývá, že automobilka manipulovala s údaji o spotřebě paliv u svých vozů minimálně od roku 1991. Ředitel společnosti Tecuró Aikawa oznámil, že vyšetřování stále pokračuje, čímž naznačil, že se s velkou pravděpodobností najdou ještě další nesrovnalosti. Dodal, že v tuto chvíli má firma k dispozici stále příliš málo informací na to, aby mohla rozhodnout, jak se zachová dále. Uvedl také, že neví, proč se zaměstnanci k upravování dat o spotřebě uchylovali.

9. Burziáni z Wall Street vidí v Oválné pracovně Hillary Clintonovou, i když neradi

Obchodníci z Wall Street si vítězství Hillary Clintonové v prezidentských volbách nepřejí, přesto je podle nich takřka jisté, že to bude právě bývalá první dáma USA, kdo v příštích letech bude velet Bílému domu. Průzkum finanční televize CNBC ukázal, že si 80 % respondentů z Wall Street myslí, že volby ve Spojených státech ovládne Hillary Clintonová. Ve vítězství Donalda Trumpa věří jen 13 % dotázaných, ostatní si nedovolují vítěze prezidentského klání tipovat. Ve vítězství Bernieho Sanderse, Teda Cruze či Johna Kasicha z dotázaných nevěří nikdo.

10. Zisk i tržby Applu za první tři měsíce roku zklamaly, počet prodaných iPhonů poprvé v historii meziročně klesl, i když méně, než se čekalo

Americká technologická společnost Apple zveřejnila po konci úterního obchodování hospodářské výsledky za první tři měsíce roku, které byly proti odhadům analytiků slabší na úrovni zisku na akcii i tržeb. Výnosy společnosti dosáhly 50,5 miliardy USD, a poprvé od roku 2003 tak klesly, trh čekal 52 miliard USD. Zisk na akcii dosáhl 1,90 USD po 2,34 USD ve stejném období o rok dříve, odhad analytiků byl nastavený na 2 USD. Firma také poprvé v historii prodala meziročně méně telefonů iPhone, které tvoří dvě třetiny jejích výnosů, i když pokles byl menší, než trh predikoval. Akcie v reakci na výsledky spadly hluboko do mínusu a stáhly futures na celý trh Nasdaq asi procento do záporu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak důležitá je v životě otevřenost a upřímnost?

Aneb z archivu televizní reklamy na bankovní společnost(i).

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
před 36 minutami

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946

Ekonomika Spojených států by v letošním roce mohla klesnout o 5,5 %, což by byl nejhlubší propad od roku 1946. Míra...
Morgan Stanley Americká ekonomika Koronavirus
Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
před hodinou

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna
Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
před hodinou

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
09:40

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední obchodní seance týdne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou. Investoři netrpělivě čekají na zprávu z...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
09:39

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
09:26

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
09:14

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl