Co musíte ráno vědět (28. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (28. dubna)

Jak si ve středu vedly burzy v Evropě a za oceánem, jak dopadlo zasedání amerického Fedu a jak vypadá práce tradera? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, k poklesu indexu Nasdaq výrazně přispěl propad akcií Applu

Americké akcie zahájily středeční obchodování pod nulou, indexy Dow a S&P 500 ale nakonec den zakončily silnější. Index Nasdaq Composite s velkým zastoupením technologických titulů oslabil mimo jiné kvůli výraznému poklesu ceny akcií Applu, který v úterý večer zklamal slabšími hospodářskými výsledky. Na rozhodnutí Fedu ponechat úrokové sazby beze změny akciové indexy v USA výrazněji nereagovaly. Dow posílil o 0,28 % na 18 041,55 bodu a širší S&P 500 přidal 0,16 % na 2 095,15 bodu, zatímco Nasdaq Composite oslabil o 0,51 % na 4 863,14 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,36 % na 13,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 1,865 %. V plusu seanci zakončilo sedm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému sektoru, který podpořil růst cen ropy, a odvětví veřejných služeb, zaostaly naopak technologický sektor a odvětví zdravotní péče a cyklického spotřebního zboží. Po konci řádného obchodování odtajnil hospodářské výsledky za letošní první čtvrtletí Facebook. Zisk i příjmy sociální sítě prudce vzrostly. Čistý zisk společnosti stoupl na 1,51 miliardy USD z loňských srovnatelných 509 milionů USD. Facebook zároveň oznámil záměr vytvořit nové akcie třídy C bez hlasovacích práv.

Co čeká od amerických akcií a výsledkové sezóny zkušený stratég?

2. Evropské akcie ve středu mírně ožily, investoři čekali na výsledek zasedání Fedu

Evropské akcie ve středu mírně ožily, investoři ale byli stále obezřetní před koncem zasedáním Fedu a čtvrtečním zasedáním Bank of Japan. Britský FTSE 100 připsal 0,56 %, francouzský CAC 40 0,58 % a německý DAX 0,39 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,29 % na 348,32 bodu. Řecký index ATG se vydal opačným směrem a spadl o 2,5 %, když ministři financí eurozóny odložili schůzku naplánovanou původně na čtvrtek, protože údajně potřebují více času na projednání reforem, které bude muset Řecko zavést, aby dosáhlo na další pomoc ze záchranného balíku. Akcie norské společnosti Statoil vyskočily o více než 6 % poté, co firma sice ohlásila 71% pokles provozního zisku v prvním čtvrtletí kvůli nízkým cenám ropy, avšak dokázala překonat černá očekávání trhu. Německá společnost adidas zlepšila výhled pro letošní rok poté, co oznámila 38% růst čistého zisku. Její akcie v reakci na to vystřelily vzhůru o 6 % a podaly na evropském trhu nejlepší výkon.

Co přesně znamenají záporné sazby pro svět, který s nimi musí žít?

3. Pražská burza ve středu kolísala a seanci zakončila mírně pod nulou

Index PX ve středu odepsal 0,13 % na 913,71 bodu. Burzu dolů stáhly akcie skupiny ČEZ, které odepsaly 0,22 %, a Erste Group Bank, které oslabily o 0,24 %. Do červených čísel je následovala i O2 C.R. se ztrátou 0,87 %, tabáková Philip Morris ČR, která ztratila 0,94 %, a mediální CME, která po zveřejnění hospodářských výsledků odepsala přes 4 %. Společnost, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za první čtvrtletí růst čistých tržeb o 2,3 % na 129 milionů USD. Při konstantních kurzech měn se tržby CME zvýšily o 4,3 %. Zisk OIBDA (provozní zisk před zahrnutím finančních nákladů, daní, odpisů a amortizace) společnosti vyskočil o 49,4 % na 17,11 milionu USD a při vyloučení vlivu kurzových změn se zvýšil o 43,9 %. OIBDA marže se společnosti meziročně zvýšila o zhruba čtyři procentní body na 13 %. Jedinými posilujícími tituly na pražské burze byly ve středečním obchodování Komerční banka se ziskem 1,21 %, likérka Stock Spirits, jejíž akcie zpevnily o 1,35 %, a Unipetrol, který přidal 0,27 %. Fortuna a Kofola ČeskoSlovensko zakončily den na zelené nule.

Hra s kurzovým závazkem: ČNB na cestě do kopce, z kterého navíc fouká vítr

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek vyjde série důležitých makrodat v Japonsku, zasedat navíc budou Bank of Japan a centrální banka na Novém Zélandu. Z ekonomických údajů vydá země vycházejícího slunce inflační data, míru nezaměstnanosti, zprávy o výdajích domácností, průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách a data o výrobě aut, stavebních objednávkách a zahájené výstavbě. Ve Spojeném království vyjde index cen domů, Německo a Španělsko přidají zprávy o nezaměstnanosti a inflaci, Řecko na trh pošle údaje o vývoji maloobchodních tržeb a index výrobních cen, Portugalsko doplní indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry, v eurozóně vyjdou indexy spotřebitelské důvěry a důvěry v průmyslu, index podnikatelského klimatu a indikátor ekonomického sentimentu. Odpoledne budou trhy vyhodnocovat zprávu o vývoji amerického HDP v prvním čtvrtletí (první rychlý odhad) včetně údajů o jádrových výdajích na osobní spotřebu (preferovaný inflační ukazatel Fedu) a vyjdou ještě index aktivity kansaského Fedu, týdenní zpráva o vývoji počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a údaje o vývoji zásob zemního plynu od EIA. Hospodářskými výsledky se ve čtvrtek pochlubí v USA například Dow Chemical, ConocoPhillips, CME Group, MasterCard, Aetna, Ford Motor, Altria, Colgate-Palmolive, UPS, Gilead Sciences, Amazon.com, Baidu nebo LinkedIn a PPL, v Evropě mimo jiné Electrolux, Geberit, Airbus Group, Lloyds Banking Group, Deutsche Bank, Volkswagen, Subsea 7 nebo CaixaBank a v Asii Sony, Panasonic či China Petroleum & Chemical Corporation. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed v dubnu ponechal úrokové sazby beze změny. Z prohlášení po zasedání zmizelo varování před zahraničními riziky

Měnový výbor americké centrální banky na dubnovém zasedání ponechal podle očekávání úrokové sazby beze změny, základní úroková sazba tedy zůstává na 0,25-0,5 %. Trh spekuluje, že by se úrok mohl opět zvýšit v červnu. Toto očekávání podporuje fakt, že měnový výbor z prohlášení po zasedání vypustil slova o zahraničních rizicích, na druhou stranu však upozornil na některé protichůdné signály z ekonomiky USA. "Informace, které měnový výbor obdržel od březnového zasedání, naznačují [...] zpomalení ekonomické aktivity [...] a zmírnění růstu výdajů domácností," uvedl mimo jiné FOMC v prohlášení. V případě výdajů domácností podle výboru došlo ke zpomalení růstu i přesto, že reálné příjmy nadále rostou uspokojivým tempem a nálada spotřebitelů zůstává příznivá.

Proč Fed hned tak nezvedne sazby? Na prvním místě nemusí být inflace

6. (Další) zklamání na pražské burze: EPH zrušil IPO infrastrukturní divize EPIF, zvažuje přímý prodej společnosti globálním investorům

Energetický a průmyslový holding (EPH) oznámil, že ustupuje od záměru uvést akcie své dceřiné společnosti EP Infrastructure (EPIF) na pražskou a londýnskou burzu. Místo toho zvažuje přímý prodej společnosti investorům. "EPH si v této souvislosti velice váží pozitivní odezvy trhu v souvislosti s původně očekávanou primární emisí akcií EPIF. Chceme poděkovat investorům za zájem o společnost a svým finančním poradcům za jejich pomoc a poskytnutí služeb spojených s dosavadní přípravou nabídkového procesu," uvedl EPH v tiskové zprávě.

7. Obchodování s akciemi MONETA Money Bank začne na pražské burze 6. května

Obchodování s akciemi MONETA Money Bank bude na hlavním trhu pražské burzy zahájeno 6. května. Banka, která nyní působí pod názvem GE Money Bank, nabídne 51 až 58,65 % svých akcií. Cenové rozpětí je prozatím stanovené emitentem na 68 až 85 Kč za kus, hodnota celé banky se tak pohybuje mezi 34,7 a 43,5 miliardy korun. Emise zahájí obchodování s cenou, která vznikne v rámci procesu úpisu.

8. OECD: Odchod z EU by výrazně zasáhl britskou ekonomiku

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve středu vyzvala Británii k setrvání v Evropské unii. Varovala, že odchod z EU by výrazně zasáhl britskou ekonomiku a snížil příjmy britských zaměstnanců. Generální tajemník OECD José Ángel Gurría uvedl, že průměrný britský pracující by v důsledku takzvaného brexitu přišel do roku 2020 o částku odpovídající jednomu měsíčnímu platu.

9. Řecko viní MMF z neúspěchu jednání o záchranném programu

Řecká vláda ve středu znovu obvinila Mezinárodní měnový fond (MMF) z průtahů kolem hledání shodného hodnocení řeckého plnění podmínek posledního záchranného úvěrového programu, který byl domluven loni v létě. Shoda je nutná, aby Atény dostaly od věřitelů další miliardy eur na splácení svých dluhů.

Řecký premiér Tsipras možná chystá nové předčasné volby

10. Mládek: Vláda do pátku neučiní v otázce OKD žádný krok

Česká vláda do pátku v otázce OKD neučiní žádný krok, sejde se až na pravidelném zasedání příští pondělí. Po středečním jednání s prezidentem Milošem Zemanem to novinářům řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). To, že se do konce tohoto pracovního týdne ještě uskuteční nějaké jednání s majiteli firmy, ale nevyloučil. Společnost New World Resources (NWR), majitelka OKD, v pondělí uvedla, že vedení OKD zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti, pokud se do pátku nedohodne se státem na své restrukturalizaci.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak vypadá pracovní morálka mezi tradery?

Aneb z archivu reklam, tentokrát na burzu v Oslu.

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
před 43 minutami

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil tím, že mluvil s Mohamedem bin...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
před hodinou

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna