Co musíte ráno vědět (28. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (28. dubna)

Jak si ve středu vedly burzy v Evropě a za oceánem, jak dopadlo zasedání amerického Fedu a jak vypadá práce tradera? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, k poklesu indexu Nasdaq výrazně přispěl propad akcií Applu

Americké akcie zahájily středeční obchodování pod nulou, indexy Dow a S&P 500 ale nakonec den zakončily silnější. Index Nasdaq Composite s velkým zastoupením technologických titulů oslabil mimo jiné kvůli výraznému poklesu ceny akcií Applu, který v úterý večer zklamal slabšími hospodářskými výsledky. Na rozhodnutí Fedu ponechat úrokové sazby beze změny akciové indexy v USA výrazněji nereagovaly. Dow posílil o 0,28 % na 18 041,55 bodu a širší S&P 500 přidal 0,16 % na 2 095,15 bodu, zatímco Nasdaq Composite oslabil o 0,51 % na 4 863,14 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,36 % na 13,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 1,865 %. V plusu seanci zakončilo sedm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému sektoru, který podpořil růst cen ropy, a odvětví veřejných služeb, zaostaly naopak technologický sektor a odvětví zdravotní péče a cyklického spotřebního zboží. Po konci řádného obchodování odtajnil hospodářské výsledky za letošní první čtvrtletí Facebook. Zisk i příjmy sociální sítě prudce vzrostly. Čistý zisk společnosti stoupl na 1,51 miliardy USD z loňských srovnatelných 509 milionů USD. Facebook zároveň oznámil záměr vytvořit nové akcie třídy C bez hlasovacích práv.

Co čeká od amerických akcií a výsledkové sezóny zkušený stratég?

2. Evropské akcie ve středu mírně ožily, investoři čekali na výsledek zasedání Fedu

Evropské akcie ve středu mírně ožily, investoři ale byli stále obezřetní před koncem zasedáním Fedu a čtvrtečním zasedáním Bank of Japan. Britský FTSE 100 připsal 0,56 %, francouzský CAC 40 0,58 % a německý DAX 0,39 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,29 % na 348,32 bodu. Řecký index ATG se vydal opačným směrem a spadl o 2,5 %, když ministři financí eurozóny odložili schůzku naplánovanou původně na čtvrtek, protože údajně potřebují více času na projednání reforem, které bude muset Řecko zavést, aby dosáhlo na další pomoc ze záchranného balíku. Akcie norské společnosti Statoil vyskočily o více než 6 % poté, co firma sice ohlásila 71% pokles provozního zisku v prvním čtvrtletí kvůli nízkým cenám ropy, avšak dokázala překonat černá očekávání trhu. Německá společnost adidas zlepšila výhled pro letošní rok poté, co oznámila 38% růst čistého zisku. Její akcie v reakci na to vystřelily vzhůru o 6 % a podaly na evropském trhu nejlepší výkon.

Co přesně znamenají záporné sazby pro svět, který s nimi musí žít?

3. Pražská burza ve středu kolísala a seanci zakončila mírně pod nulou

Index PX ve středu odepsal 0,13 % na 913,71 bodu. Burzu dolů stáhly akcie skupiny ČEZ, které odepsaly 0,22 %, a Erste Group Bank, které oslabily o 0,24 %. Do červených čísel je následovala i O2 C.R. se ztrátou 0,87 %, tabáková Philip Morris ČR, která ztratila 0,94 %, a mediální CME, která po zveřejnění hospodářských výsledků odepsala přes 4 %. Společnost, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za první čtvrtletí růst čistých tržeb o 2,3 % na 129 milionů USD. Při konstantních kurzech měn se tržby CME zvýšily o 4,3 %. Zisk OIBDA (provozní zisk před zahrnutím finančních nákladů, daní, odpisů a amortizace) společnosti vyskočil o 49,4 % na 17,11 milionu USD a při vyloučení vlivu kurzových změn se zvýšil o 43,9 %. OIBDA marže se společnosti meziročně zvýšila o zhruba čtyři procentní body na 13 %. Jedinými posilujícími tituly na pražské burze byly ve středečním obchodování Komerční banka se ziskem 1,21 %, likérka Stock Spirits, jejíž akcie zpevnily o 1,35 %, a Unipetrol, který přidal 0,27 %. Fortuna a Kofola ČeskoSlovensko zakončily den na zelené nule.

Hra s kurzovým závazkem: ČNB na cestě do kopce, z kterého navíc fouká vítr

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek vyjde série důležitých makrodat v Japonsku, zasedat navíc budou Bank of Japan a centrální banka na Novém Zélandu. Z ekonomických údajů vydá země vycházejícího slunce inflační data, míru nezaměstnanosti, zprávy o výdajích domácností, průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách a data o výrobě aut, stavebních objednávkách a zahájené výstavbě. Ve Spojeném království vyjde index cen domů, Německo a Španělsko přidají zprávy o nezaměstnanosti a inflaci, Řecko na trh pošle údaje o vývoji maloobchodních tržeb a index výrobních cen, Portugalsko doplní indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry, v eurozóně vyjdou indexy spotřebitelské důvěry a důvěry v průmyslu, index podnikatelského klimatu a indikátor ekonomického sentimentu. Odpoledne budou trhy vyhodnocovat zprávu o vývoji amerického HDP v prvním čtvrtletí (první rychlý odhad) včetně údajů o jádrových výdajích na osobní spotřebu (preferovaný inflační ukazatel Fedu) a vyjdou ještě index aktivity kansaského Fedu, týdenní zpráva o vývoji počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a údaje o vývoji zásob zemního plynu od EIA. Hospodářskými výsledky se ve čtvrtek pochlubí v USA například Dow Chemical, ConocoPhillips, CME Group, MasterCard, Aetna, Ford Motor, Altria, Colgate-Palmolive, UPS, Gilead Sciences, Amazon.com, Baidu nebo LinkedIn a PPL, v Evropě mimo jiné Electrolux, Geberit, Airbus Group, Lloyds Banking Group, Deutsche Bank, Volkswagen, Subsea 7 nebo CaixaBank a v Asii Sony, Panasonic či China Petroleum & Chemical Corporation. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed v dubnu ponechal úrokové sazby beze změny. Z prohlášení po zasedání zmizelo varování před zahraničními riziky

Měnový výbor americké centrální banky na dubnovém zasedání ponechal podle očekávání úrokové sazby beze změny, základní úroková sazba tedy zůstává na 0,25-0,5 %. Trh spekuluje, že by se úrok mohl opět zvýšit v červnu. Toto očekávání podporuje fakt, že měnový výbor z prohlášení po zasedání vypustil slova o zahraničních rizicích, na druhou stranu však upozornil na některé protichůdné signály z ekonomiky USA. "Informace, které měnový výbor obdržel od březnového zasedání, naznačují [...] zpomalení ekonomické aktivity [...] a zmírnění růstu výdajů domácností," uvedl mimo jiné FOMC v prohlášení. V případě výdajů domácností podle výboru došlo ke zpomalení růstu i přesto, že reálné příjmy nadále rostou uspokojivým tempem a nálada spotřebitelů zůstává příznivá.

Proč Fed hned tak nezvedne sazby? Na prvním místě nemusí být inflace

6. (Další) zklamání na pražské burze: EPH zrušil IPO infrastrukturní divize EPIF, zvažuje přímý prodej společnosti globálním investorům

Energetický a průmyslový holding (EPH) oznámil, že ustupuje od záměru uvést akcie své dceřiné společnosti EP Infrastructure (EPIF) na pražskou a londýnskou burzu. Místo toho zvažuje přímý prodej společnosti investorům. "EPH si v této souvislosti velice váží pozitivní odezvy trhu v souvislosti s původně očekávanou primární emisí akcií EPIF. Chceme poděkovat investorům za zájem o společnost a svým finančním poradcům za jejich pomoc a poskytnutí služeb spojených s dosavadní přípravou nabídkového procesu," uvedl EPH v tiskové zprávě.

7. Obchodování s akciemi MONETA Money Bank začne na pražské burze 6. května

Obchodování s akciemi MONETA Money Bank bude na hlavním trhu pražské burzy zahájeno 6. května. Banka, která nyní působí pod názvem GE Money Bank, nabídne 51 až 58,65 % svých akcií. Cenové rozpětí je prozatím stanovené emitentem na 68 až 85 Kč za kus, hodnota celé banky se tak pohybuje mezi 34,7 a 43,5 miliardy korun. Emise zahájí obchodování s cenou, která vznikne v rámci procesu úpisu.

8. OECD: Odchod z EU by výrazně zasáhl britskou ekonomiku

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve středu vyzvala Británii k setrvání v Evropské unii. Varovala, že odchod z EU by výrazně zasáhl britskou ekonomiku a snížil příjmy britských zaměstnanců. Generální tajemník OECD José Ángel Gurría uvedl, že průměrný britský pracující by v důsledku takzvaného brexitu přišel do roku 2020 o částku odpovídající jednomu měsíčnímu platu.

9. Řecko viní MMF z neúspěchu jednání o záchranném programu

Řecká vláda ve středu znovu obvinila Mezinárodní měnový fond (MMF) z průtahů kolem hledání shodného hodnocení řeckého plnění podmínek posledního záchranného úvěrového programu, který byl domluven loni v létě. Shoda je nutná, aby Atény dostaly od věřitelů další miliardy eur na splácení svých dluhů.

Řecký premiér Tsipras možná chystá nové předčasné volby

10. Mládek: Vláda do pátku neučiní v otázce OKD žádný krok

Česká vláda do pátku v otázce OKD neučiní žádný krok, sejde se až na pravidelném zasedání příští pondělí. Po středečním jednání s prezidentem Milošem Zemanem to novinářům řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). To, že se do konce tohoto pracovního týdne ještě uskuteční nějaké jednání s majiteli firmy, ale nevyloučil. Společnost New World Resources (NWR), majitelka OKD, v pondělí uvedla, že vedení OKD zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti, pokud se do pátku nedohodne se státem na své restrukturalizaci.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak vypadá pracovní morálka mezi tradery?

Aneb z archivu reklam, tentokrát na burzu v Oslu.

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh