Co musíte ráno vědět (29. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (29. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly americké a evropské akcie, co oslavil zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg a co je marketingovým trhákem nejbližší budoucnosti? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek kvůli nepříznivým datům z USA výrazně zlevnily

Americké akcie ve čtvrtek výrazně oslabily, srážela je zpráva o zpomalení hospodářského růstu ve Spojených státech. Náladu investorů zasáhlo rovněž rozhodnutí japonské centrální banky ponechat měnovou politiku beze změny. Ve zlevňování pokračovaly i akcie technologické společnosti Apple poté, co investor Carl Icahn oznámil, že se zcela zbavil svého podílu ve firmě. Dow klesl o 1,17 % na 17 830,76 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,92 % na 2 075,81 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 1,19 % na 4 805,29 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 10,53 % na 15,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o tři bazické body na 1,823 %. Index Dow klesl o více než procento poprvé po dvou měsících. V červených číslech skončilo devět z deseti hlavních sektorů, v plusu se udržel pouze sektor necyklického spotřebního zboží, který přidal necelé tři desetiny procenta. Nejvýraznější pokles zaznamenaly technologické odvětví, sektor cyklického spotřebního zboží a finanční odvětví. Jen minimální ztrátu zaznamenal sektor základních materiálů.

Pravidlo 72: Za jak dlouho vyděláte 100 %

2. Evropské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně, vzhůru je tlačila ropa, dolů centrální banky

Západoevropské akciové indexy uzavřely čtvrteční seanci nejednotně. Zatímco britský FTSE 100 a německý DAX skončily mírně v plusu, francouzský CAC 40 a španělský IBEX zůstaly v červených číslech. Celoevropský index STOXX Europe 600 si připsal 0,17 % a den zakončil na 384,90 bodu. Během odpoledne se akcie vzpamatovaly z poklesu v důsledku reakce na opatrnou politiku japonské centrální banky, která investory překvapila neochotou poskytnout tamní ekonomice další monetární pobídku. Jednotlivé evropské indexy za svůj odpolední vzestup vděčí především mírně zpevňující ropě, která se obchodovala okolo 45 dolarů za barel.

Albert Edwards: Centrální banky zničí oslabenou ekonomiku a uvrhnou svět do absolutního chaosu

3. Pražská burza ve čtvrtek odepsala přes půl procenta

Index PX během čtvrtečního obchodování přišel o 0,51 %, když jej stahovaly akcie ČEZ (-1,96 %), Philip Morris ČR (-0,76 %) a Komerční banky (-0,78). Nominálně největší propad zaznamenala firma NWR (-21,43 %), ovšem při velmi nízkém objemu obchodování. Nejlépe si naopak vedly akcie Unipetrolu (+1,63 %). Akcie ČEZ zlevnily skoro o dvě procenta na 450 korun za kus. "Za tím stál především pokles cen německé elektřiny, která tak korigovala své předchozí zisky," uvedl analytik Komerční banky Josef Němý. Generální ředitel firmy NWR Gareth Penny ve čtvrtek uvedl, že OKD, kterou NWR vlastní, má hotovost už jenom do poloviny května. Nedohodne-li se do té doby firma se státem, bude muset podat návrh na konkurz. Akcie NWR na to zareagovaly poklesem o více než 21 % na 11 haléřů. Cenné papíry operátora O2 zdražily o 1,3 % na 242 korun.

Jak se (ne)daří penzijní fondům v Česku a kam s penězi ze zrušeného druhého pilíře?

4. Očekávané události

V noci na pátek odtajní Nový Zéland statistiku vydaných stavebních povolení a indexy podnikatelské důvěry a výrobních cen. V Evropě budou investoři dopoledne vyhodnocovat zprávu o německých maloobchodních tržbách, francouzský index výrobních cen, zprávu o vývoji španělské ekonomiky, italskou inflaci, nezaměstnanost a index výrobních cen a dále zprávu o počtu schválených žádostí o hypotéku v Británii a ujít si nenechají ani zprávy Eurostatu o vývoji inflace a nezaměstnanosti v eurozóně. Odpoledne pak Spojené státy přidají údaje o osobních příjmech a výdajích včetně indexu jádrových výdajů na osobní spotřebu za březen, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga, finální dubnový index spotřebitelské důvěry a společnost Baker Hughes přidá pravidelnou týdenní zprávu o vývoji počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu v USA. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě BASF, Swiss Re, Eni, AstraZeneca, Telefónica, Royal Bank of Scotland nebo Porsche Automobil Holding a v USA Chevron, ExxonMobil, Moody's, nebo Phillips 66.Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla jen o 0,5 %, nejméně za poslední dva roky

Celoročně přepočtený růst americké ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu ministerstva financí USA zpomalil na 0,5 %, a byl tak nejslabší za poslední dva roky. Výsledek je navíc horší než odhady analytiků, kteří čekali růst o 0,7 %. V předešlém kvartálu stoupla největší světová ekonomika o 1,4 %. Ministerstvo financí za hlavní brzdu expanze označilo pomalejší zvyšování spotřebitelských výdajů, klesající vývoz a snižování firemních investic, zejména v energetickém sektoru.

6. ČEZ navrhuje dividendu 40 korun na akcii, stát má získat 15 miliard Kč

Představenstvo energetické společnosti ČEZ navrhuje vyplatit stejně jako v předcházejících třech letech dividendu z loňského zisku 40 korun na akcii před zdaněním. Pokud valná hromada návrh představenstva schválí, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 21,4 miliardy Kč a stát jako majoritní akcionář získá 15 miliard korun. Valná hromada ČEZ se uskuteční 3. června.

7. Carl Icahn se zbavil svého podílu v Applu

Známý americký aktivistický investor Carl Icahn prodal všechny své akcie technologické společnosti Apple. Icahn, který vlastnil téměř procento akcií Applu, to ve čtvrtek řekl televizi CNBC. Své rozhodnutí zdůvodnil zejména obavami ohledně problémů, kterým společnost čelí na čínském trhu. Akcie Applu po jeho prohlášení prohloubily ztrátu na tři procenta.

8. Comcast koupí filmové studio DreamWorks Animation

Největší americký provozovatel kabelové televize Comcast koupí výrobce animovaných filmů DreamWorks Animation za zhruba 3,8 miliardy dolarů. Comcast již vlastní filmové studio Universal Pictures. To sice v posledních letech slavilo úspěchy s animovanými filmy Já, padouch či Mimoni, stále však na tomto poli zůstává relativně malým hráčem. Převzetím studia DreamWorks Animation se Comcast stane vážným konkurentem pro mediální skupinu Walt Disney.

9. Akcie Facebooku po dobrých výsledcích stouply na nový rekord, Mark Zuckerberg postoupil výše v seznamu superboháčů

Cena akcií provozovatele sociální sítě Facebook se ve čtvrtek zvýšila o 7,2 % na 116,73 USD. Intradenní maximum titulu bylo 120,79 USD. Cenné papíry firmy tak reagovaly na silné výsledky hospodaření, které Facebook zveřejnil ve středu večer. Radost má jistě i zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg, který díky růstu ceny akcií firmy postoupil na šestou příčku v žebříčku nejbohatších lidí světa.

10. Abbott Laboratories dá 25 miliard USD za St. Jude Medical

Americký výrobce zdravotnického vybavení Abbott Laboratories se dohodl na převzetí specializovaného výrobce zdravotnických přístrojů St. Jude Medical. Transakce v hodnotě 25 miliard USD by měla být vypořádána v hotovosti a akciích. Akcionáři St. Jude obdrží za každou svoji akcii 46,75 USD v hotovosti a 0,8708 akcie Abbottu, což vychází v součtu na zhruba 85 dolarů za akcii. To je cena o 37 % vyšší, než na jaké St. Jude zakončila středeční seanci.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Chcete zůstat naživu? Naučte se ovládat mrkev.

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
před 27 minutami

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna
Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
před hodinou

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
před hodinou

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední obchodní seance týdne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou. Investoři netrpělivě čekají na zprávu z...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
před hodinou

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
před hodinou

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
09:14

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
včera v 16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod