Eugene Philalithis (Fidelity International): Centrální banky drží trhy nad vodou. Chceme dále vydělávat pět procent ročně a chránit kapitál investorů
|

Eugene Philalithis (Fidelity International): Centrální banky drží trhy nad vodou. Chceme dále vydělávat pět procent ročně a chránit kapitál investorů

I v období historicky nejnižších úrokových sazeb dokázal Fidelity Multi Income Global Asset Fund (GMAI) za tři roky, co je nabízen investorům v Česku, překročit hranici 3 miliard USD pod správou a ročně zhodnocovat vložené prostředky o zhruba pět procent. Jakou investiční strategii sleduje a co čeká od světa investic nejen v letošním roce jeho portfoliomanažer Eugene Philalithis?

Alokace investic Investiční fondy Rozhovor
Eugene Philalithis

GMAI se jako fond zaměřuje na specifické výnosy. Je určen investorům, kteří chtějí stabilní a pravidelné příjmy a požadují zachování hodnoty kapitálu. Tyto cíle fond v posledních letech splňoval a ročně investorům nabídl výnos kolem 5 %. Jak toho dosáhl?

Portfolio fondu rozdělujeme do tří tříd aktiv. Těmi jsou příjmová aktiva (income), hybridní aktiva (hybrid) a růstová aktiva (growth). Hybridy se vyznačují kombinací vlastností příjmových a růstových aktiv a zahrnují například dluhopisy s vysokým výnosem (high yield) a dluhopisy z rozvíjejících se trhů v místních měnách. Pro tyto skupiny aktiv držíme dlouhodobé neutrální alokace. Rozdělení postupně měníme, aby co nejlépe odráželo měnící se podmínky na trhu a náš výhled, pokud jde o příjmy. Klíčem k úspěchu je provádět průběžně úpravy, což umožňuje akumulaci příjmu. Naším zájmem není hon za výnosy, když zvažujeme nové nápady, hledáme atraktivní úroveň výnosu při vhodné úrovni a typu rizika.

A co zaměření na zachování hodnoty investovaného kapitálu?

Ochrana hodnoty kapitálu je klíčovým cílem GMAI. Postavení na trhu tomu napomáhá – naše expozice vůči hybridním aktivům, například dluhopisům s vysokými výnosy, poskytuje lepší ochranu proti negativnímu vývoji na trhu, než kdybychom měli zainvestováno do akcií firem vyplácejících dividendy. K taktické ochraně hodnoty kapitálu využíváme též hotovost a vládní dluhopisy, což nám pomohlo při nárůstech volatility v létě 2015 a v lednu a únoru 2016.

GMAI - skladba portfolia

Pokud byste měl vyzdvihnout jednu výhodu svého fondu, která by to byla?

Určitě jeho flexibilita. Fond není řízen podle benchmarku a nejsme vázáni na investice do určitých regionů nebo tříd aktiv. Jde o globální fond investující do širokého spektra investic a s velkou možností alokace do každé jednotlivé třídy aktiv. Naše schopnost investovat do netradičních aktiv, například do infrastruktury, pozitivně přispívá k výsledkům fondu. Aktiva jako Greencoat UK Wind, sektorový fond zaměřený na obnovitelné zdroje energie, poskytují atraktivní výnos s nízkou korelací s tradičními třídami aktiv.

Proč by měli investoři uvažovat o zařazení GMAI do svého portfolia?

V současném nejistém prostředí (ekonomický výhled, politika centrálních bank, kondice Číny) má smysl, aby zdroje příjmů byly různorodé a schopné přestát řadu rizik. Náš fond to nabízí, jsme schopni investovat napříč třídami aktiv a zeměpisnými oblastmi. Fond má za sebou doložitelné výsledky a vždy důsledně splnil cíle výnosu a zachování hodnoty kapitálu.

Poslední roky byly celkově pro trhy celkem úspěšné, hlavně pro akcie.

Během posledních tří let jsme nezažili významnější medvědí trh, tedy čistě technicky pokles o 20 %. Ale museli jsme čelit, jak tomu ve Fidelity říkáme, trhu "čmuchalů", přičemž slovo "čmuchal" představuje společné označení skupiny medvědů. Tento trh "čmuchalů" nastává, když trhy spadnou o méně než 20 %, ale když se i tak objevuje mnoho pesimistických komentářů a výhledů. Toto prostředí může být velmi medvědí – víme, že někde venku ti medvědi jsou, ale jejich útok ještě nepřišel.

A co čekáte od roku 2016?

Začátek roku 2016 bych charakterizoval právě jako příklad trhu "čmuchalů". Došlo k velkým výprodejům, zejména z důvodu obav ohledně vývoje v Číně a celkového zdraví globální ekonomiky. Pohled na data ovšem říká, že makroekonomické pozadí zůstává pozitivní, náhlá panika kvůli zhoršením ekonomických dat nevypukla. Na trzích jsme v posledních měsících zaznamenali posun s pocitem, že se nacházíme v jakémsi limbu. Trhy vykazují růstový trend, ale trvá nedostatek přesvědčení a nervozita ohledně ocenění některých aktiv. Vládní dluhopisy jsou například nadále náchylné reagovat na očekávaný růst sazeb v USA. K tomu podle nás pravděpodobně dojde, i když trh to do cen ještě úplně nepromítl, ačkoli míra nezaměstnanosti v USA je nižší než cíl Fedu a inflace začíná růst.

GMAI - měsíční výnos

Zároveň pět let silného růstu (při poměrně nevýrazné expanzi ekonomiky) způsobilo, že jsou ocenění takzvaně toppy (příliš vysoká s předpokladem poklesu). Tato ocenění jsou citlivá na faktory jako čínské zpomalení a znepokojení z očekávaného zpřísňování politiky Fedu, ale zůstávají podporována uvolněnými politikami centrálních bank. Výhled jako takový zůstává jemně vyvážený, ekonomický růst slabě pozitivní a investoři opatrní.

Jakou v této situaci volíte investiční strategii?

Dáváme přednost hybridním aktivům (například dluhopisům s vysokým výnosem, lokálním dluhopisům a úvěrům z rozvíjejících se trhů), které kombinují vlastnosti příjmových a růstových aktiv. Nabízejí vyšší výnosy než tradiční třídy příjmových aktiv (vládní a korporátní dluhopisy a bondy z rozvíjejících se trhů v "tvrdých měnách" –, ale s větší protiinflační ochranou než jiná růstová aktiva, jako jsou například akcie a realitní investiční společnosti (REIT). Je to mix vlastností, o kterých jsme přesvědčeni, že se hodí do současné situace, zejména pro investory zaměřené na příjem.

GMAI - klouzavý 12měsíční výnos

Když se tak soustředíme na následující tři roky, věříme, že fond je v dobré pozici na to, aby nadále nabízel stejnou úroveň příjmů. Jsme si jistí, že neutrální alokace aktiv v portfoliu může v dlouhodobém horizontu splnit naše příjmové cíle, přičemž dosavadní výsledky fondu prokazují, že dokážeme proplout měnícími se tržními podmínkami a obdobími špatného sentimentu.


Eugene Philalithis

Působí jako vedoucí analytického týmu pro pevně úročená a alternativní aktiva ve společnosti Fidelity International. Řídí několik smíšených a multi asset fondů. Má téměř dvacet let praxe v oblasti investování. Do skupiny Fidelity nastoupil v roce 2007, předtím působil sedm let jako manažer dluhopisových portfolií ve společnosti Russell Investments. Je držitelem titulů Bachelor of Engineering a MBA, které získal na Imperial College London. Má certifikát CAIA (Chartered Alternative Investment Analyst).

Rozšířené možnosti obchodování u ČNB ekonomové přivítali
před 35 minutami

Rozšířené možnosti obchodování u ČNB ekonomové přivítali

Rozšíření možností České národní banky obchodovat na trzích ještě více zatraktivní české státní dluhopisy pro...
ČNB Centrální banky Koronavirus
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba…
16:45

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba procento pod nulou, v minusu se držely i odpoledne. Wall Street otevřela v plusu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB
15:18

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Kvantitativní uvolňování Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce
13:06

Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce

Bývalý prezident čínského finančního ústavu CITIC Bank Sun Te-šun byl kvůli podezření z korupce zatčen. S odvoláním...
Čína Korupce Banky
Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o…
Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o…
12:20

Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o polovinu a dividendy o čtvrtinu

Podle analytiků Goldman Sachs letos dojde k výraznému omezení objemu prostředků, které firmy vydávají na odměňování...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Goldman Sachs
Bernanke: Ekonomika USA může v druhém čtvrtletí spadnou o 30 %
Bernanke: Ekonomika USA může v druhém čtvrtletí spadnou o 30 %
12:01

Bernanke: Ekonomika USA může v druhém čtvrtletí spadnou o 30 %

Ekonomika Spojených států by se v letošním druhém čtvrtletí mohla kvůli opatřením proti šíření koronaviru propadnout...
Spojené státy americké (USA) Ben Bernanke Koronavirus
Analytici: Dobrá data o trhu práce jsou dočasná, přijde zhoršení
11:50

Analytici: Dobrá data o trhu práce jsou dočasná, přijde zhoršení

Příznivá březnová data o nezaměstnanosti jsou jen dočasná, v dubnu lze čekat kvůli dopadům pandemie výrazné zhoršení....
Pracovní trh Nezaměstnanost Česká ekonomika