Co musíte ráno vědět (4. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (4. dubna)

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, kteří významní politici jsou namočení v poslední kauze vyhýbání se placení daní a jak to dopadne, když necháte matematiky krájet pizzu? I to musíte zkraje týdne vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek obnovily růst a zpevnily i za celý týden. Zpráva i březnovém vývoji na trhu práce mírně překonala odhady

Americké akcie v pátek zdražily. Náladu na Wall Street podpořily příznivé údaje o vývoji situace na trhu práce a oživení zpracovatelského průmyslu. Index Dow v pátek zpevnil 0,61 % na 17 792,75 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,63 % na 2 072,78 bodu a Nasdaq Composite přidal 0,92 % na 4 914,54 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,09 % na 13,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 1,771 %. V plusu v pátek skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru zdravotní péče a odvětví necyklického spotřebního zboží, pod nulou zůstaly energetický sektor a telekomunikační odvětví. Americká ekonomika vytvořila v březnu zhruba 215 000 nových pracovních míst, mírně více, než se čekalo. Solidně rostly také průměrné mzdy. Náladu investorů zlepšila rovněž zpráva o obnovení růstu aktivity ve zpracovatelském sektoru. Údaje ale nebyly tak silné, aby vyvolaly obavy z brzkého zvýšení sazeb Fedu. Za celý týden Dow získal 1,58 %, S&P přidal 1,81 % a index Nasdaq Composite stoupl o 2,95 %. Za březen všechny tři indexy vzrostly o 6 až 7 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Yellenová opět u býků zabodovala, akcie posouvají lokální vrchol

Jim Rogers: Jsem nejhorší krátkodobý trader na světě! Takto sázím v roce 2016

Oddechující akciový býk

Zkažená sezónnost, Obamův osmý rok a další kolo nafukování akciové bubliny

2. Evropské akcie v pátek táhla dolů ropa, mírně klesly i za celý týden

Aprílové veselí se v pátek na evropských akciových trzích nekonalo. Největší burzy skončily ve ztrátě, především v reakci na pokles cen ropy. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil týden na hodnotě o dva a půl bodu nižší, než s jakou minulý týden ve čtvrtek obchodování před Velikonoci uzavřel. STOXX Europe 600 uzavřel páteční obchodování se ztrátou 1,3 % na 333,15 bodu. Britský index FTSE 100 ztratil 0,47 %, německý DAX poklesl o 1,71 % a francouzský CAC 40 o 1,43 %. Celý týden byl pro evropské akcie nevalný, index STOXX Europe 600 odepsal 0,58 %. DAX od úterý do pátku odepsal rovněž 0,58 % a CAC 40 přišel o 0,48 %. FTSE 100 naopak 0,47 % přidal. Hlavním důvodem pátečního poklesu byl tlak, pod nějž se dostaly ropné firmy. V reakci na oznámení Saúdské Arábie, že osud případné dohody o omezení těžby je v rukou Íránu (a tudíž v nedohlednu), klesla cena ropy Brent pod 40 dolarů za barel.

Růst cen ropy byl tažen spekulanty, připravme se na další poklesy

Speciál IW: Záporné sazby a jejich dopady na vaše úspory

3. Pražská burza zakončila týden ztrátou, dolů ji stáhly akcie bank a skupiny ČEZ. Za celý zkrácený týden ale burza mírně zpevnila

Index PX v pátek ztratil 0,78 % na 892,92 bodu, od úterý do pátku ale o 0,5 % vzrostl. Největší zobchodovaný objem připadl v pátek Komerční bance, jejíž akcie ale odevzdaly 0,65 %. Nedařilo se ani skupině ČEZ, která odevzdala 1,1 %, a trojici "nejobjemnějších" titulů uzavírala druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, která oslabila o 1,21 %. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie těžařské firmy NWR, které spadly na 15 haléřů za kus, nedařilo se však ani Unipetrolu, mediální CME a tabákové Philip Morris ČR, které odevzdaly přes procento. Jedinými tituly, které v pátek posílily, byly Fortuna (+0,82 %), Pivovary Lobkowicz (+1,32 %), likérka Stock (+0,1 %) a pojišťovna VIG (+0,4 %). Za celý týden nejvíce zdražily akcie ČEZ, naopak nejvíce zlevnily akcie výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits.

ČS: Dubnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

V pondělí budou oznámeny například americké podnikové objednávky a index podmínek na pracovním trhu, v Evropě budou nejzajímavější evropská a zvlášť španělská nezaměstnanost nebo inflace v Turecku. Veřejně vystoupí šéf bostonského Fedu Eric Rosengren a o "institucích příliš velkých na to, aby se nechaly padnout" bude hovořit předseda Fedu v Minneapolisu Neel Kashkari. Zahraniční věřitelé začnou opět jednat s řeckou vládou o reformách, jimiž je podmíněna finanční pomoc zadlužené zemi. O situaci v Evropě budou jednat německý a nizozemský ministr financí. V Římě veřejně vystoupí člen výkonné rady ECB Peter Praet a saúdskoarabský král přijede na oficiální návštěvu do Egypta.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Panama Papers: Unikly dokumenty o daňových rájích. Zmiňují desítky politiků

Desítky prominentních politiků a byznysmenů z řady světových zemí ukrývají své bohatství v daňových rájích, aby předešli jeho zdanění úřady svých vlastních států. Vyplývá to z dokumentů uniklých z právní firmy Mossack Fonseca, jejichž část v neděli zveřejnilo několik předních světových médií. V dokumentech jsou skloňována jména jako Putin, Porošenko a Šaríf, ale také například otec britského premiéra Camerona nebo lidé s vazbami na čínského prezidenta.

6. WikiLeaks: MMF se bojí, že brexit paralyzuje pomoc EU Řecku, a chce tlačit na Merkelovou. Atény žádají vysvětlení

Mezinárodní měnový fond má obavy, že kvůli britskému referendu o odchodu z Evropské unie - takzvaném brexitu - nebudou orgány unie v klíčovou chvíli schopny jednat o dalším zmírnění řeckého dluhu. Z rozhovoru dvou předních představitelů MMF zveřejněného portálem WikiLeaks vyplývá, že fond může kvůli těmto obavám vycouvat ze skupiny dohlížející na pomoc zadlužené balkánské zemi.

7. Jednání o zmírnění řeckého dluhu by prý mohla začít v půlce dubna

Ministři financí členských zemí eurozóny pravděpodobně zahájí rozhovory o zmírnění dluhové zátěže Řecka na jarním zasedání Mezinárodního měnového fondu v polovině dubna, pokud bude do té doby s Aténami dosaženo dohody o reformách.

8. Takhle se chystá Moskva na omezení produkce? Těžba ropy v Rusku v březnu vystoupila nejvýše za téměř 30 let

Těžba ropy v Rusku v březnu stoupla o 0,3 % na 10,91 milionu barelů denně. Vyšplhala se tak na nejvyšší úroveň za téměř 30 let. Vyplývá to z údajů tamního ministerstva energetiky. Ministr Alexandr Novak nicméně uvedl, že tento nárůst produkce nebude představovat překážku pro připravovanou dohodu o zmrazení těžby ropy na lednových úrovních.

9. Podíl eura na světových devizových rezervách klesl pod 20 %

Podíl eura na světových devizových rezervách klesl ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku poprvé za 14 let pod 20 %, zatímco podíl amerického dolaru dále rostl. Celkový objem světových rezerv klesl druhé čtvrtletí za sebou. Vyplývá to z údajů Mezinárodního měnového fondu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Jak se také dá krájet pizza?

Většinou jsme zvyklí krájet pizzu od středu ke kraji na šest nebo osm zhruba stejných dílů, vlastně takových kruhových výsečí. Co když je ale uprostřed pizzy něco, co jednomu ze stolovníků není po chuti, na co má třeba alergii? Jak potom spravedlivě rozdělit kulatou dobrotu? Matematici již kdysi dávno vymysleli toto:

Pizza krájení

No a protože to nevyhovovalo některým dalším myslitelným podmínkám, vymýšlelo se dále. Konkrétně na univerzitě v Liverpoolu. Teoreticky tak nyní umíme pizzu nakrájet stále od středu, ale na spravedlivé díly bez a s okraji, a to (do míry, kterou umožňuje krájený materiál) v libovolném počtu.

Pizza krájení Pizza krájení

(Zdroj všech obrázků: arxiv.org/abs/1512.03794)

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
před 28 minutami

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR