Co musíte ráno vědět (8. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak skončilo čtvrteční obchodování na evropských a amerických burzách, čeho se obávají někteří představitelé ECB a o co se na valné hromadě německého Daimleru málem poprali akcionáři? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek kvůli levnější ropě a obavám o světovou ekonomiku obnovily pokles

Akcie ve Spojených státech se ve čtvrtek vrátily k poklesu, hlavní indexy odepsaly kolem jednoho procenta. Na trhy znovu dolehly klesající ceny ropy a obavy ohledně světové ekonomiky. Dolar oslabil, když se investoři rozhodli dát přednost bezpečnějším investicím do japonského jenu a zlata. Dow klesl o 0,98 % na 17 541,96 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,2 % na 2 041,91 bodu, a Nasdaq Composite spadl dokonce o 1,47 % na 4 848,37 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 14,69 % na 16,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o sedm bazických bodů na 1,689 %. V mínusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly finanční odvětví, technologický sektor a odvětví cyklického spotřebního zboží. Nad nulou se udržel sektor veřejných služeb. "Podle mého názoru se trh domnívá, že politika (centrálních bank) a diskuse o záporných sazbách snižují zisky a přinášejí více škody než užitku, větší nejistotu," řekl agentuře Reuters analytik Michael O'Rourke ze společnosti JonesTrading. Zápis z březnového zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed) ve středu poukázal na obavy, do jaké míry je banka schopna se vypořádat se zpomalováním růstu světové ekonomiky.

Bernanke vs. Faber: Záporné sazby optikou dvou znesvářených stran

Tento graf křičí: Prodávejte!

2. Evropské akcie ve čtvrtek zlevnily, stáhly je banky a pokles cen ropy

Všechny velké evropské burzy uzavřely čtvrteční obchodování se ztrátou. Nejhůře se vedlo bankám, především italským. Na negativním výsledku indexů se ale podílel i odpolední pokles cen ropy. Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel obchodování téměř o procento (0,95 %) níže než ve středu. Index londýnské burzy FTSE 100 ve čtvrtek odepsal 24,74 bodu a skončil o 0,4 % níže než ve středu. Podobně na tom byly i ostatní velké burzy, německý DAX přišel o 93,89 bodu neboli 0,98 % a francouzský CAC 40 ztratil 38,73 bodu neboli 0,9 %. Investoři nejprve vstřebávali holubičí tón poznámek z březnového jednání rady Fedu zveřejněných ve středu, odpoledne se k k tomu přidal tlak na ceny ropy v důsledků zpráv o rostoucích zásobách suroviny v USA. Z jednotlivých titulů se ve čtvrtek dařilo například britskému maloobchodnímu prodejci Marks & Spencer, jehož postrčila ke tříprocentnímu růstu příznivá zpráva o vývoji tržeb v letošním prvním čtvrtletí (o 1,9 lepší než ve 4Q2015). Naopak banky, především italské domy UBI Banca, Banco Popolare, BMPS a UniCredit, utrpěly ztrátu.

Přehled investičních tipů z vídeňské burzy od muže, který tomuto trhu rozumí

Průvodce dividendového investora: Evropa jako země zaslíbená

3. Pražská burza ve čtvrtek nepatrně klesla, stáhly ji akcie ČEZ a Erste Group

Pražská burza ve čtvrtek prakticky stagnovala. Index PX sice klesl, ale jen o 0,01 % na 884,30 bodu. Dařilo se například Komerční bance nebo výrobci cigaret Philip Morris ČR. Naopak v mínusu skončily bankovní skupina Erste či elektrárenská společnost ČEZ, které ratingová agentura Moody's snížila úvěrové hodnocení. Cenné papíry Komerční banky zdražily o necelé procento a půl na 5 074 korun. Akcie kutnohorského producenta tabákových výrobků Philip Morris ČR posílily dokonce o 2,23 % na 13 598 korun. Zhodnocení o 0,67 % na 510,40 koruny zaznamenaly také akcie pojišťovny VIG, a to navzdory oznámenému propadu čistého zisku za loňský rok. V plusu skončily i akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, které zdražily o 1,17 % na 794 korun.

Do čeho investovat, až vám banka naúčtuje záporný úrok na běžném účtu? Bez většího rizika nevyděláte!

ČS: Dubnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

V Japonsku vyjde v noci na pátek index spotřebitelské důvěry, Německo dopoledne přidá výsledek obchodní bilance, který posléze zveřejní spolu s daty o průmyslové výrobě i Spojené království. Data o průmyslu na trh pošle i Francie. Španělsko a Řecko doplní inflaci a v ČR vyjdou data o nezaměstnanosti a ČNB zveřejní zápis ze svého posledního zasedání. Odpoledne odtajní Spojené státy zprávu o vývoji velkoobchodních zásob, v Kanadě vyjdou míra nezaměstnanosti a statistika zahájené výstavby a večer ještě americká společnost Baker Hughes zveřejní zprávu o vývoji počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Část ECB má obavy ze záporných úroků a úvěrového programu, ukázal zápis z březnového zasedání banky

Někteří představitelé Evropské centrální banky (ECB) na březnovém zasedání vyjádřili obavy z negativních dopadů, jež by mohlo přinést snižování úrokových sazeb hlouběji do záporného pásma. Objevil se rovněž názor, že nová nabídka levných úvěrů pro komerční banky by mohla vést k jejich závislosti na financování ze strany ECB. Ukázal to zápis ze zasedání, který ve čtvrtek ECB zveřejnila. Banka podle zápisu nicméně zůstává připravena k dalšímu uvolňování měnové politiky, pokud to vývoj ekonomiky bude vyžadovat.

Představitelé Fedu v březnu intenzivně diskutovali, zda nebude vhodné tento měsíc opět zvýšit úrokové sazby

6. Cameron připustil, že měl akcie v offshoreové firmě svého otce

Britský premiér David Cameron ve čtvrtek připustil, že s manželkou vlastnil akcie v offshoreové společnosti svého zesnulého otce, jehož jméno se objevilo v takzvaných Panama Papers. Podle BBC ale zdůraznil, že všechny akcie prodal v roce 2010. Již dříve Cameron prohlásil, že on, jeho manželka ani jeho děti žádné akcie ani majetek ve firmách v daňových rájích v současnosti nevlastní.

7. Google prý zvažuje podání nabídky na základní aktivity Yahoo!

Společnost Google ze skupiny Alphabet zvažuje podání nabídky na převzetí základních aktivit americké internetové společnosti Yahoo!. Agentuře Bloomberg to ve čtvrtek řekl nejmenovaný zdroj. Nabídku na internetové aktivity Yahoo! hodlá prý příští týden podat i telekomunikační společnost Verizon Communications, která je ochotna koupit i podíl, který má Yahoo! ve společnosti Yahoo! Japan.

8. Airbus a Siemens spojí síly ve vývoji elektrických letadel

Evropský výrobce letecké techniky Airbus podepsal s německou průmyslovou skupinou Siemens dohodu o spolupráci na poli hybridních a elektrických pohonů. Cílem je postavit malá letadla, která by mohla být zčásti poháněna elektrickou energií. Technickou proveditelnost různých hybridních či elektrických pohonných systémů chtějí firmy předvést do roku 2020. Vývojem letadla na elektřinu se má zabývat tým asi 200 lidí, který již podniky mají.

9. AHG navrhuje, aby záchranu OKD spolufinancoval stát

Skupina Ad Hoc Group (AHG), jež je novým vlastníkem společnosti New World Resources (NWR), navrhuje, aby záchranu černouhelné OKD spolufinancoval stát. ČTK to řekl mluvčí AHG Roman Pařík. Skupina podle něj navrhuje řešení, které ušetří minimálně polovinu z 33 miliard korun, které by stála neřízená insolvence OKD. Součástí dohody by mělo být uzavření Dolu Paskov.

10. Venezuelský prezident vyhlásil na dva měsíce volné pátky

Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyhlásil od tohoto týdne volné pátky, aby země ušetřila energii. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Opatření má platit dva měsíce v rámci již druhého 60denního stavu ekonomické nouze.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Akcionáři Daimleru se na valné hromadě málem poprali. Kvůli párkům

Na valné hromadě německé automobilky Daimler, která se ve středu 6. dubna konala v Berlíně, musela zasahovat policie. Mezi dvěma investory společnosti se totiž strhla hádka. A nešlo o nic jiného než o párky, které společnost přítomným zdarma nabízela. Vše začalo ve chvíli, kdy jedna žena u bufetového stolu muži před sebou vyčetla, že si bere více párků, než je slušné. Spor nakonec uklidnili až přivolaní policisté. Pro pět a půl tisíce akcionářů automobilka přichystala dvanáct a půl tisíce tradičních párků ze spolkové země Švábsko, hlad a chuť zúčastněných ale podle všeho podcenila. Podle deníku The Telegraph dokonce spor o párky zastínil i informaci, že akcionářům automobilka z loňského zisku vyplatí nejvyšší dividendu v historii ve výši 3,25 eura na akcii.

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
před 30 minutami

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR