Co musíte ráno vědět (12. května)
|

Co musíte ráno vědět (12. května)

Jak si v polovině týdne vedly akcie na evropských a amerických trzích, jak je na tom průmysl ve Spojeném království a jaký diamant se bude v červnu dražit? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu výrazně oslabily, firemní zprávy poslaly trh níže

Co americké akcie v úterý získaly, ve středu prakticky odevzdaly zpět. Trh srážely níže hospodářské výsledky firem Macy's a Walt Disney, nepomohlo ani oživení na trhu s ropou po oznámení překvapivého poklesu zásob suroviny v USA. Americká WTI přitom uzavřela na půlročním maximu. Index Dow odepsal 1,21 % na 17 711,12 bodu, S&P 500 klesl o 0,96 % na 2 064,46 bodu a Nasdaq Composite ztratil 1,02 % na 4 760,69 bodu. V plusu se udržely sektory energetiky, základních materiálů a síťových služeb, největší ztráty naopak zaznamenala odvětví cyklického spotřebního zboží, zdravotní péče a průmyslu. Index volatility VIX narostl o téměř osm procent na 14,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 1,7315 %.

Záporné sazby jako nástroj proti deflaci? Je to stejné, jako kdybyste požár hasili benzínem, hřímá Gundlach

2. Evropské akcie ve středu převážně ztrácely kvůli neuspokojivým výsledkům firem a kolísavým cenám ropy

Evropské akcie se ve středu obchodovaly v červených číslech kvůli slabému výkonu finančního sektoru, neuspokojivým hospodářským výsledkům firem a kolísajícím cenám ropy. Britský FTSE 100 skončil na zelené nule, když připsal 0,09 %, francouzský CAC 40 naopak ztratil 0,5 % a německý DAX 0,7 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 0,45 %, většina jeho sektorů se pohybovala v červených číslech. Dobře si vedl naopak sektor základních materiálů, který posílil bezmála o dvě procenta. Italský FTSE MIB ztratil přes 1,3 %, dolů ho stahovaly především banky. Dánská pivovarnická společnost Carlsberg sice při hlášení kvartálních výsledků potvrdila celoroční výhled, avšak v prvním čtvrtletí zaznamenala pokles tržeb kvůli nižší poptávce z Číny a negativním efektům vývoje měnových kurzů, což její akcie poslalo 3 % do mínusu. Naproti tomu cena akcií Alstomu vyskočila o 1,4 % poté, co se firma ve fiskálním roce končícím 31. březnem přehoupla do zisku ve výši 3 miliard eur po ztrátě 719 milionů eur v předešlém roce. Společnost navíc zaznamenala také 7% nárůst tržeb. Nizozemská telekomunikační společnost Altice potvrdila celoroční výhled navzdory tomu, že v prvním čtvrtletí se její jádrový zisk na akcii zvýšil jen o 0,9 %. Akcie přesto umazaly úvodní ztráty a zamířily nahoru. Den uzavřely se ziskem 3,5 %. Francouzská JCDecaux se naopak propadla o 10 % v reakci na snížení cílové ceny ze strany mnoha analytických týmů, včetně týmu z HSBC a Barclays. Výrazně se nedařilo italským bankám. Akcie Banco Popolare odepsaly přes 9 %, a obchodování s nimi bylo dokonce krátce přerušeno poté, co v úterý večer banka reportovala překvapivou ztrátu za první čtvrtletí. Banco Popolare di Milano odevzdala 6 % poté, co v úterý ohlásila 29% pokles čistého zisku v prvním kvartálu.

Spojené království: Recese je daleko, a tak na ni nejsme připraveni

3. Pražská burza ve středu kolísala a v závěru mírně ztratila

Index PX ve středu odepsal 0,29 % na 866,93 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla Komerční banka, která skončila na zelené nule. Její akcie byly po konci obchodování rozděleny v poměru 5 ku 1. Druhý největší zobchodovaný objem si připsala MONETA Money Bank, která zpevnila o bezmála tři procenta, naproti tomu ČEZ, třetí "nejobjemnější" emise, ztratil 1,5 %. Největší procentuální zisk si ve středu připsaly cenné papíry O2 C.R., které posílily o 4,36 %, naopak největší ztrátu zaznamenala pojišťovna VIG, jejíž akcie odepsaly 1,57 %, a přes procento odepsala i Erste Group Bank.

Věříte ČNB, že se po ukončení kurzového závazku trh nezblázní? Vydělejte na tom!

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek na trh Japonsko pošle výsledky běžného účtu a obchodní bilance a s projevem vystoupí představitel japonské centrální banky Hiroši Nakaso. Dopoledne přidají Německo index velkoobchodních cen, Francie zprávu o inflaci a eurozóna údaje o průmyslové výrobě. Kromě toho se bude konat zasedání britské centrální banky. Předpokládá se, že BoE rozhodne o pokračování měnové politiky beze změny. V USA odpoledne vyjdou indexy dovozních a vývozních cen a pravidelné týdenní zprávy o vývoji počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu od EIA a promluví šéfka kansaského Fedu Esther Georgeová a šéf Fedu v Bostonu Eric Rosengren. Výsledkovou mozaiku ve čtvrtek doplní v Asii Nissan Motor nebo Sharp, v Evropě RWE, KBC Groep, Crédit Agricole, Assicurazioni Generali nebo Raiffeisen Bank International a v USA mimo jiné Kohl's, Nordstrom nebo Symantec. Na pražské burze se čísly za první kvartál pochlubí burzovní nováček MONETA Money Bank. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. OECD: Panama se připojila k dohodě o sdílení finančních údajů

Panama se připojila k mezinárodní dohodě o automatické výměně finančních informací, která má zabránit daňovým únikům. Oznámila to ve středu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). K úmluvě se připojila zatím zhruba stovka zemí. Nejnověji jejich řady rozšíří také Bahrajn, Libanon, Nauru a Vanuatu.

6. Průmyslová výroba ve Spojeném království v březnu vzrostla méně, než se čekalo

Průmyslová výroba ve Spojeném království v březnu vzrostla meziměsíčně jen o 0,3 %, očekával se růst o 0,5 % po předchozím revidovaném poklesu o 0,2 %. Meziročně produkce klesla o 0,2 %, čekal se prudší pokles o 0,4 % po předchozím revidovaném růstu o 0,1 %. Výroba zpracovatelského sektoru meziměsíčně vzrostla o 0,1 % po předchozím revidovaném poklesu o 0,9 %, očekával se růst o 0,3 %. Meziročně se produkce zpracovatelského sektoru propadla o 1,9 %, jak se očekávalo po předchozím revidovaném poklesu o 1,6 %.

7. Šestimiliardová fúze Staples a Office Depot byla zrušena

Největší americký prodejce kancelářských potřeb a vybavení Staples a jeho hlavní konkurent Office Depot ruší plánovanou fúzi za zhruba 6,3 miliardy dolarů. Reagují tak na rozhodnutí soudce, který měl obavy z narušení hospodářské soutěže, a plán firem proto zablokoval. Akcie podniků v reakci na sdělení výrazně oslabily.

8. EBRD zlepšila výhled rozvíjejících se ekonomik střední Evropy

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) zlepšila odhad letošního růstu rozvíjejících se ekonomik ve střední Evropě a Pobaltí. Banka nyní předpokládá, že hospodářský růst v tomto regionu dosáhne 3,1 %, zatímco v předchozí prognóze jej odhadovala na 2,9 %. Výhled nezahrnuje Českou republiku, kterou již EBRD počítá mezi vyspělé země.

9. Čínští investoři jednají o koupi fotbalového AC Milán od Silvia Berlusconiho

Holdingová společnost Silvia Berlusconiho Fininvest v úterý zveřejnila oficiální prohlášení, z něhož vyplývá, že podepsala memorandum s čínským konsorciem ohledně exkluzivních jednání o potenciálním prodeji fotbalového klubu AC Milán. Memorandum neuvádí, jak dlouho tato exkluzivita má trvat, ale podle zdroje Reuters konsorcium klub hodnotí na 750 milionů eur včetně dluhu. Stejný zdroj uvádí, že jednání jsou nezávazná a měla by trvat měsíc. Podle jiného zdroje chce čínské konsorcium nejprve koupit 70% podíl v klubu a zbytek dokoupit v následujících 12 až 18 měsících.

10. Už nejen záporné sazby: V Německu bylo v neděli tolik "čisté" elektřiny, že lidé za její odběr dostali zaplaceno

Německo v neděli dosáhlo nového rekordu v množství vyprodukované čisté energie. Díky slunečnému a větrnému počasí dodávaly v jednu chvíli, kolem jedné hodiny odpoledne, solární, větrné a vodní elektrárny a elektrárny na biomasu 55 GW ze spotřebovávaných 63 GW, tedy zhruba 87 %. Ceny energie se na několik hodiny dokonce dostaly do záporu, což ve svém důsledku znamená, že klienti dostávali za spotřebu energie zaplaceno.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Na konci června se bude dražit diamant velikosti tenisového míčku

Na aukci 29. června se bude v síni Sotheby's dražit největší diamant za poslední století. V dolech v Botswaně ho nalezla kanadská společnost Lucara Diamond, má velikost tenisového míčku a neskutečných 1 109 karátů. Společnost jeho hodnotu stanovila na 35 milionů dolarů, podle aukční síně Sotheby's by se však jeho cena mohla vyšplhat až na 70 milionů. Dosud největší diamant Cullinan byl nalezen v roce 1905, vážil přes 3 000 karátů a byl rozdělen na 9 částí. Dvě z nich zdobí britské korunovační klenoty.

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
před hodinou

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil tím, že mluvil s Mohamedem bin...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
před hodinou

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna