Co musíte ráno vědět (18. května)
|

Co musíte ráno vědět (18. května)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, jak se vyvíjí česká ekonomika a za kolik se vydražila vzácná britská mince? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové trhy v úterý odevzdaly okolo procenta, čeká se na zápis z jednání FOMC

Akciové trhy ve Spojených státech v úvodu úterní obchodní seance jen mírně klesaly, v druhé polovině obchodování ale zrychlily sestup a navzdory posílení ropy hlavní indexy ztratily okolo procenta. Investoři přijali se smíšenými pocity americká makrodata a soustředí se na zápis z posledního zasedání FOMC, který vyjde ve středu. Index Dow klesl o 1,02 % na 17 529,98 bodu, S&P 500 ztratil 0,94 % na 2 047,21 bodu a Nasdaq Composite propadl o 1,25 % na 4 715,73 bodu a zažil nejslabší seanci od 7. dubna. V plusu se udržela pouze odvětví energetiky a základních materiálů, přes procento naopak odepsaly sektory jako necyklické spotřební zboží, technologie, telekomunikace a veřejné služby. Index volatility VIX stoupl o 6,06 % na 15,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý bazický bod na 1,762 %.

Akcie ve volném pádu: Nejbohatší prodávají mezi prvními

2. Evropské akcie v úterý mírně klesly, stahovaly je zejména automobilky

Evropské akcie v úterý v závěru obchodování zamířily do mínusu, dolů je stahovaly především automobilky. Britský FTSE 100 připsal 0,27 %, zatímco francouzský CAC 40 odepsal 0,34 % a německý DAX klesl o 0,63 %. Regionální STOXX Europe 600 v závěru sklouzl do červených čísel, poté se mu ale ještě povedlo ztráty smazat a vrátit se na nulu. Analytici z HSBC v úterní poznámce klientům pozměnili doporučení na akcie firem z automobilového průmyslu na "underweight" z "neutral", což vyústilo v to, že se akcie automobilek ocitly pod silným tlakem. Celý sektor oslabil, a italská Fiat Chrysler odepsala dokonce přes 6 %, protože na její akcie snížili doporučení ještě analytici z Exane BNP Paribas, a to na "underperform". I Volkswagen se pohyboval v červených číslech poté, co analytici ze Citigroup snížili cílovou cenu jeho akcií. Dařilo se naopak telekomunikacím - akcie Vodafone Group i Iliad v reakci na zveřejnění hospodářských výsledků výrazně posílily.

BlackRock: Toto jsou 4 investiční příležitosti pro letošní druhé pololetí

3. Pražská burza v úterý ztratila přes procento, dolů ji stahovaly banky i skupina ČEZ

Index PX v úterý odepsal 1,51 % na 869,31 bodu a index PX-TR očištěný o dividendy ztratil 1,1 % na 1 358,10 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla skupina ČEZ, jejíž akcie oslabily o 1,45 %, v závěsu za ní se co do objemu držela MONETA Money Bank, která oslabila o 1,2 %, a trojici "nejobjemnějších" titulů uzavírala Erste Group Bank, jejíž cenné papíry se poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu ve výši 0,5 eura na akcii, a ztratily proto 3,5 %. Dividenda ovlivňovala v úterý také akcie pojišťovny VIG, které se naopak obchodovaly naposledy s nárokem na ni (0,6 eura na akcii, hrubý dividendový výnos 3,2 %) a ztratily 1,7 %. V plusu v úterý skončily pouze akcie Kofoly ČeskoSlovensko a Fortuny, zbytek burzy se pohyboval v červených číslech. Cenné papíry Philip Morris ČR odevzdaly 1,6 % poté, co firma ráno reportovala hospodářské výsledky za první čtvrtletí. Výrobce a prodejce tabákových výrobků vykázal meziroční nárůst tržeb bez spotřební daně a DPH o 9,3 % na 2,533 miliardy Kč. "Objemy prodejů za první čtvrtletí jsou vysoké částečně díky přechodnému roku a doplňování zásob v ČR. Bez těchto vlivů by trh stagnoval či rostl jen mírně. Firmě dále klesá tržní podíl v ČR, ale naopak rychle roste na Slovensku," okomentoval výsledky Petr Bártek, analytik z České spořitelny. Majoritní akcionář výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group, firma Western Gate, znovu vyvíjel tlak na investory, aby na nadcházející valné hromadě podpořili jím navržené kandidáty do správní rady společnosti. Western Gate zároveň uvedla, že vnímá velká rizika současné strategie společnosti, která zahrnuje vstup na vysoce konsolidované trhy, jako jsou Velká Británie nebo Skandinávie. Valná hromada Stock Spirits Group se bude konat v pondělí 23. května. Western Gate v likérce drží podíl zhruba 10 %. Akcie likérky Stock v úterý odevzdaly necelé procento.

Ve středu ráno by výsledky za první čtvrtletí měla zveřejnit NWR a po konci obchodování by se čísly za první kvartál měly pochlubit Pivovary Lobkowicz, jejichž akcie v úterý oslabily o 0,58 %.

Jaký titul by na pražské burze uvítal muž, který na ni dovedl několik firem?

4. Očekávané události

V noci na středu zveřejní Japonsko zprávu o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí. Dopoledne přidá Slovensko údaj o inflaci a dozvíme se také celkovou inflaci pro eurozónu a Evropskou unii, kterou odhalí Eurostat. Spojené království zveřejní míru nezaměstnanosti a Spojené státy odpoledne připojí údaje o zásobách ropy. Hospodářskými výsledky se ve středu pochlubí například společnosti Target, L Brands, salesforce.com, Staples, Urban Outfitters nebo Cisco Systems. Z evropských firem čísla odhalí například Burberry a SABMiller a na pražské burze bychom se ráno měli dočkat výsledků NWR a odpoledne také výsledků Pivovarů Lobkowicz. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst české ekonomiky v prvním čtvrtletí podle předběžných údajů pokračoval solidním tempem 3,1 %

Hrubý domácí produkt České republiky vzrostl v prvním čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 3,1 % a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,5 %. Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Růst HDP byl tažen všemi složkami poptávky, jak stabilně rostoucí spotřebou domácností a mírně rostoucí investiční aktivitou, tak zahraničním obchodem.

6. Rusnok (ČNB): Exit z kurzového závazku by mohl nastat v polovině roku 2017, přijetí eura během svého mandátu neočekávám

Kurzový závazek ČNB nebude zrušen minimálně do konce roku 2016 a vzhledem k aktuálnímu výhledu inflace v ČR by mohl exit nastat okolo poloviny roku 2017. V rozhovoru pro Radiožurnál to v pondělí řekl člen bankovní rady a pravděpodobný příští guvernér banky Jiří Rusnok. Na otázku o přijetí eura Rusnok odpověděl, že rozhodnutí je na vládě. Technicky je česká ekonomika připravena, Rusnok ovšem nepředpokládá, že by k přijetí jednotné evropské měny v ČR došlo během jeho mandátu.

7. Putin otevřel cestu k privatizaci ropné firmy Bašněfť

Ruský prezident Vladimir Putin vyřadil středně velkého producenta ropy Bašněfť ze seznamu strategicky důležitých firem. Otevřel tak cestu k prodeji celého státního podílu ve firmě, uvedla agentura Reuters. Rusko nyní vlastní ve firmě Bašněfť podíl 50 procent plus jedna akcie. Firma je určena k privatizaci v letošním roce v rámci širšího programu prodeje státního majetku.

8. Weidmann: Kritika ECB byla do určité míry oprávněná

Nedávná silná kritika Evropské centrální banky v Německu byla zřejmě oprávněnou reakcí na některé kroky banky, které stírají hranice mezi měnovou a rozpočtovou politikou. V úterním vydání listu Die Welt to uvedl šéf německé centrální banky a člen rady ECB Jens Weidmann. Dodal ale, že na potřebě udržovat uvolněnou měnovou politiku na podporu cenové stability se s šéfem ECB Mariem Draghim shoduje.

9. Průmyslová výroba ve Spojených státech v dubnu vzrostla výrazně více, než se čekalo

Průmyslová výroba ve Spojených státech v dubnu vzrostla o 0,7 % při očekávání 0,3% růstu. Březnový pokles o 0,6 % však byl revidován níže, a to na 0,9% propad. Za růstem stojí především výroba strojů a aut, v dubnu ožila také síťová odvětví poté, co je nečekaně teplý březen srazil dolů. Naproti tomu produkce těžařského sektoru v dubnu klesla o 2,3 %.

10. Prezident Zeman jmenoval novými členy rady ČNB Bendu a Nidetzkého

Prezident Miloš Zeman v úterý na Pražském hradě jmenoval novými členy bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendu (40) a Tomáše Nidetzkého (46). V bankovní radě nahradí od července guvernéra ČNB Miroslava Singera a člena rady Kamila Janáčka. Singerovi končí druhý šestiletý mandát a nemůže být znovu jmenován. Janáček byl jmenován členem rady tehdejším prezidentem Václavem Klausem k 1. červenci 2010.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Jednopencová mince z roku 1933 se prodala za 72 000 liber

Vzácná britská mince v hodnotě jedné pence z roku 1933 se prodala na londýnské aukci za rekordní cenu 72 000 liber. Na celém světě existují pouze čtyři tyto mince, píše na svých stránkách BBC.

Mince je známá jako "vzorková" verze, protože byla představena jako prototyp a nikdy se nezačala vyrábět. Je to vůbec poprvé, kdy se do aukce dostala vzorková verze mince. "Žádná jiná bronzová mince nikdy nebyla tak blízko," dodal k rekordní ceně mince mluvčí aukčního domu AH Baldwin and Sons.

Minci koupil soukromý sběratel. Zatím není jasné, zda zůstane v Británii, nebo poputuje do zahraničí.

Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
před 39 minutami

Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU

Země Evropské unie by měly vytvořit nový společný fond, který by pomohl unijním ekonomikám zotavit se z následků...
Evropská unie Koronavirus Společné evropské dluhopisy
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
07:08

Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit

Evropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, kdy odezní pandemie covid-19 těžce zasahující ekonomiky...
Evropská unie Eurozóna Koronavirus
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v zámoří, jak koronavirus dopadá na americký trh práce a jak mohou Češi...
Musíte vědět
ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč
včera v 17:46

ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v...
Byznys a podnikání Koronavirus
Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště
včera v 17:27

Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště

Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a autosedačkami,...
Maloobchod Česká republika Česká ekonomika
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný výrazných tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění
včera v 14:21

AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění

Také nenávidíte ten otravný každoroční rituál počítání daní z příjmů? Pak vás možná potěší, že jiní lidé na celém...
Daně
Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců
včera v 14:20

Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců

Švédské firmy by se mohly stát příkladem v tom, jak být flexibilní v době krize a vzájemně si pomáhat. Zdejší...
Švédsko Koronavirus Pracovní trh
Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám
včera v 13:36

Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám

Stát by měl především pomáhat středním a malým firmám, a ne velkým firmám ovládaným milionáři. V pořadu České...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice
včera v 12:46

Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice

Českou ekonomiku poškozenou opatřeními proti šíření koronaviru mohou zachránit rozumné investice, nikoliv podpora...
Česká ekonomika Česká republika
MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
včera v 12:19

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
včera v 10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
včera v 10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
včera v 10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
včera v 08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
včera v 06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
4. 4. 2020 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
4. 4. 2020 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
4. 4. 2020 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
4. 4. 2020 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl