Co musíte ráno vědět (19. května)
|

Co musíte ráno vědět (19. května)

Jak si ve středu vedly akcie v Evropě a Spojených státech, jak se vyvíjejí ceny v eurozóně a kdo se pustil do boje proti cukru? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu rostly, v druhé polovině obchodování jim ale nohy podrazil jestřábí Fed

Americké akcie zahájily středeční obchodování mírným poklesem, brzy se ale dostaly nad nulu. Investoři celý den čekali na zveřejnění zápisu z dubnového zasedání měnového výboru Fedu. Po zveřejnění zápisu ve 20.00 SELČ indexy prudce klesly a Dow a S&P 500 spadly výrazně pod nulu, protože z dokumentu vyplynulo, že Fed je odhodlaný v červnu opět zvýšit úrokové sazby. Další obrat nicméně ztráty akcií znovu smazal a vrátil benchmarky k nule. Dow nakonec klesl o 0,02 % na 17 526,62 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,02 % na 2 047,63 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,5 % na 4 739,12 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,44 % na 15,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o sedm bazických bodů na 1,843 %. Z jednotlivých sektorů skončily v plusu pouze technologie, zdravotní péče a finance. Nejslabší výkon podaly sektor základních materiálů, energetické odvětví a sektor veřejných služeb.

Akcie ve volném pádu: Nejbohatší prodávají mezi prvními

2. Evropské akcie ve středu před zveřejněním zápisu z posledního jednání FOMC mírně zpevnily

Evropské akcie ve středu zdražily. Investoři netrpělivě čekali na zveřejnění zápisu z dubnového jednání měnového výboru amerického Fedu a obezřetně sledovali vývoj na trhu s ropou. Britský index FTSE 100 celý den kolísal a nakonec seanci uzavřel se ztrátou 0,03 %, francouzský CAC 40 naopak připsal 0,51 % a německý DAX posílil o 0,54 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,85 %. Investoři se obávali, že zápis z jednání FOMC se ponese v jestřábím duchu, což se nakonec večer potvrdilo. Tyto obavy zintenzivňovala také slova některých guvernérů - prezident sanfranciského Fedu John Williams a šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart zmínili, že by banka mohla letos zvýšit sazby ještě dvakrát, ačkoli trh nyní počítá pouze s jedním zvýšením. Obavy z budoucího jednání centrální banky USA způsobily posílení dolaru a výprodej kovů na komoditních trzích, což vyvinulo tlak na sektor těžby, který tak byl jedním z nejslabších odvětví středeční seance. Nedařilo se ani akciím společnosti Burberry, která dopoledne reportovala hospodářské výsledky. Společnost ohlásila 10% pokles celoročního zisku před zdaněním, což poslalo její akcie o 2 % dolů.

BlackRock: Toto jsou 4 investiční příležitosti pro letošní druhé pololetí

3. Pražská burza ve středu mírně ožila, podpořily ji především akcie bank

Index PX ve středu připsal 0,47 % na 873,38 bodu a index PX-TR očištěný o dividendy stoupl o 0,81 % na 1 369,13 bodu. Největšího zobchodovaného objemu ve středu dosáhla skupina ČEZ, jejíž akcie oslabily o 0,11 %. Pokles akcií energetického obra však vyvažovala trojice bank - Komerční banka připsala 0,11 %, MONETA Money Bank 1,29 % a Erste Group Bank zpevnila o 1,48 % poté, co ratingová agentura S&P zlepšila výhled jejího úvěrového hodnocení na "stabilní" z "negativní". Výraznějšího objemu dosáhla také O2 Czech Republic, jejíž akcie posílily o 0,65 %, a přes procento přidala pojišťovna VIG, přestože se její cenné papíry ve středu obchodovaly poprvé bez nároku na dividendu ve výši 0,6 eura na akcii. Společnost NWR před zahájením obchodování oznámila, že hospodářské výsledky za minulý kvartál navzdory plánu nezveřejní, po konci seance se naopak výsledky pochlubily Pivovary Lobkowicz. Tržby pivovarnické skupiny Lobkowicz v letošním prvním čtvrtletí klesly proti stejnému období loňského roku o 16,9 % na 198,5 milionu korun a výstav společnosti spadl meziročně o 23,7 % na 140 974 hektolitrů. S akciemi PLG ve středu neproběhl žádný obchod. Nedařilo se akciím výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, které oslabily o 0,63 %, a kolem procenta ztratily cenné papíry mediální CME a Fortuny.

Jaký titul by na pražské burze uvítal muž, který na ni dovedl několik firem?

4. Očekávané události

Japonsko zveřejní v noci na čtvrtek jádrové objednávky strojních zařízení a Austrálie přidá míru nezaměstnanosti. Spojené království dopoledne připojí maloobchodní tržby a Spojené státy jako každý čtvrtek zveřejní týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a navíc k tomu přidají index aktivity chicagského Fedu a index aktivity ve zpracovatelském sektoru filadelfského Fedu. Z amerických firem vydají zprávu o hospodářských výsledcích například Wal-Mart nebo Gap a z evropských podniků čísla odhalí Merck, Royal Mail, Henkel nebo Thomas Cook. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed je připravený v červnu opět zvýšit sazby, podmiňuje to však slušnými ekonomickými daty

Americká centrální banka je připravená na svém červnovém zasedání opět zvýšit úrokové sazby. Podmínkou je ale další zlepšování ekonomických dat, která budou vycházet. Vyplývá to ze zápisu z dubnového zasedání měnového výboru Fedu, který byl zveřejněn ve středu večer. Fed zejména vyžaduje, aby data ukázala na silnější růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí. "Většina účastníků (dubnového zasedání FOMC) se shodla, že pokud zveřejňovaná data budou svědčit o opětovném zrychlování růstu ekonomiky, dalším zlepšování situace na trhu práce a růstu inflace k 2% cíli, bude opodstatněné v červnu zvýšit základní úrokovou sazbu," uvádí se v zápisu.

6. Španělsko a Portugalsko dostaly čas na snížení svých vysokých deficitů

Evropská komise dala Španělsku a Portugalsku další čas na přijetí strukturálních kroků, které by měly snížit jejich rozpočtové deficity v letošním a příštím roce. Země tak prozatím unikly očekávaným sankcím, unijní exekutiva situaci opět posoudí v červenci.

7. Prezident Mitsubishi kvůli aféře s manipulacemi končí ve funkci

Prezident japonské automobilky Mitsubishi Motors Tecuró Aikawa kvůli skandálu kolem manipulací s údaji o spotřebě pohonných hmot odstoupí z funkce. Oznámila to ve středu podle agentury AFP automobilka. Rozhodnutí nabude platnosti 24. června. Kromě Aikawy skončí ve funkci i jeho náměstek.

8. Eurozóna v dubnu podle finálních dat zůstala v deflaci

Spotřebitelské ceny v eurozóně se v dubnu meziročně snížily o 0,2 %. Ve finální zprávě to ve středu uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Poté, co byla v březnu inflace přesně na nule, se tak v dubnu země platící eurem vrátily do deflace. Podobnou situaci zaznamenali letos statistici už v únoru. Také tehdy ceny klesly o 0,2 %. Loni v dubnu bylo tempo inflace na nule.

9. Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců do března zůstala na 5,1 %

Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců do března zůstala na 5,1 %, jak se očekávalo. Zaměstnanost v daném období vzrostla o 44 tisíc, po předchozím zvýšení o 20 tisíc se přitom žádný nárůst nečekal. Týdenní očištěná mzda ve stejném období rostla 2% tempem po předchozím růstu o 2,2 %, čekalo se zrychlení růstu na 2,3 %. Růst průměrné neočištěné mzdy zrychlil na 2 % meziročně z předchozích 1,9 % (revidováno z 1,8 %), přestože se čekalo zpomalení na 1,7 %.

10. NWR kvůli insolvenci OKD odložila zveřejnění hospodářských výsledků za první čtvrtletí

Těžařská společnost NWR odložila zveřejnění hospodářských výsledků za letošní první čtvrtletí. Čísla měla firma odhalit před začátkem středečního obchodování na pražské burze. Náhradní termín pro zveřejnění výsledků NWR nestanovila. V prohlášení společnost uvedla, že odklad zveřejnění hospodářských výsledků souvisí s insolvencí černouhelné OKD, jejímž je 100% vlastníkem.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jihoafrická republika vyhlásila válku limonádám

Jihoafrická republika, kde je čtvrtina obyvatel obézních, se rozhodla zdanit slazené nealkoholické nápoje, aby se tak pokusila bojovat proti nadváze. Spotřebitelé i experti na zdraví ale předpovídají, že toto opatření nebude úspěšné.

Daň, kterou oznámil ministr financí Pravin Gordhan v únoru, by měla začít platit v dubnu příštího roku. Jejím cílem je nejen přimět obyvatelstvo vzdát se nezdravých návyků, ale také snížit počet onemocnění spojených s obezitou.

Výrobci limonád se proti opatření bouří. "Daň na jednu skupinu výrobků je diskriminační," říká generální ředitelka asociace výrobců nápojů v JAR Mapule Ncanywaová. "Nemyslíme si, že to bude mít žádoucí efekt na snížení nadměrné spotřeby cukru a obezity, ale dozajista to bude mít dopad na snižování počtu pracovních míst," tvrdí.

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více
před 34 minutami

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8,5 procenta....
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy
před hodinou

Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy

Podnikatelé, jejichž podnikání omezila nebo znemožnila vláda svými aktuálními opatřeními proti šíření covidu-19,...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou
17:11

O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou

Finanční správa upozornila, že o příspěvek, tzv. kompenzační bonus, v souvislosti s novými vládními opatřeními není...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %
17:04

Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %

Kvůli dalším restriktivním opatřením proti šíření koronaviru může být celkový propad české ekonomiky letos okolo 10...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Pražská burza dál ztrácí, oslabila většina hlavních emisí
Pražská burza dál ztrácí, oslabila většina hlavních emisí
16:50

Pražská burza dál ztrácí, oslabila většina hlavních emisí

Pražská burza ve středu dále ztrácela. Index PX klesl o 1,42 procenta na 857,71 bodu. Oslabily, nebo stagnovaly téměř...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup
15:59

PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup

Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings umožní svým klientům kupovat, prodávat a držet...
Bitcoin Kryptoměny
ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí
15:41

ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí

Společnost ČEZ chystá v teplárně Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku odstavení dvou uhelných kotlů a jejich...
ČEZ Energetika
Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v…
15:08

Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,6 miliardy...
5G sítě Evropské akcie Výsledková sezóna
MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší
14:51

MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za osm miliard korun. Vyplývá to z údajů na...
Česká republika České státní dluhopisy
Inflace v Kanadě v září překvapila
14:40

Inflace v Kanadě v září překvapila

Spotřebitelské ceny v Kanadě v září meziročně vzrostly o 0,5 %. Po růstu o 0,1 % v srpnu analytici očekávali růst o 0...
Kanada Inflace
Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu opět nenaplnily očekávání
14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu opět nenaplnily očekávání

Kanadské maloobchodní tržby v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,4 % po růstu o 0,6 % v červenci, trh očekával růst o 1,1...
Kanada Maloobchod Tržby
Příspěvek OSVČ a odklady daní vláda rozšířila o další obory
13:31

Příspěvek OSVČ a odklady daní vláda rozšířila o další obory

Příspěvek osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně a odklady plateb...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky