Co musíte ráno vědět (19. května)
|

Co musíte ráno vědět (19. května)

Jak si ve středu vedly akcie v Evropě a Spojených státech, jak se vyvíjejí ceny v eurozóně a kdo se pustil do boje proti cukru? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu rostly, v druhé polovině obchodování jim ale nohy podrazil jestřábí Fed

Americké akcie zahájily středeční obchodování mírným poklesem, brzy se ale dostaly nad nulu. Investoři celý den čekali na zveřejnění zápisu z dubnového zasedání měnového výboru Fedu. Po zveřejnění zápisu ve 20.00 SELČ indexy prudce klesly a Dow a S&P 500 spadly výrazně pod nulu, protože z dokumentu vyplynulo, že Fed je odhodlaný v červnu opět zvýšit úrokové sazby. Další obrat nicméně ztráty akcií znovu smazal a vrátil benchmarky k nule. Dow nakonec klesl o 0,02 % na 17 526,62 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,02 % na 2 047,63 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,5 % na 4 739,12 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,44 % na 15,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o sedm bazických bodů na 1,843 %. Z jednotlivých sektorů skončily v plusu pouze technologie, zdravotní péče a finance. Nejslabší výkon podaly sektor základních materiálů, energetické odvětví a sektor veřejných služeb.

Akcie ve volném pádu: Nejbohatší prodávají mezi prvními

2. Evropské akcie ve středu před zveřejněním zápisu z posledního jednání FOMC mírně zpevnily

Evropské akcie ve středu zdražily. Investoři netrpělivě čekali na zveřejnění zápisu z dubnového jednání měnového výboru amerického Fedu a obezřetně sledovali vývoj na trhu s ropou. Britský index FTSE 100 celý den kolísal a nakonec seanci uzavřel se ztrátou 0,03 %, francouzský CAC 40 naopak připsal 0,51 % a německý DAX posílil o 0,54 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,85 %. Investoři se obávali, že zápis z jednání FOMC se ponese v jestřábím duchu, což se nakonec večer potvrdilo. Tyto obavy zintenzivňovala také slova některých guvernérů - prezident sanfranciského Fedu John Williams a šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart zmínili, že by banka mohla letos zvýšit sazby ještě dvakrát, ačkoli trh nyní počítá pouze s jedním zvýšením. Obavy z budoucího jednání centrální banky USA způsobily posílení dolaru a výprodej kovů na komoditních trzích, což vyvinulo tlak na sektor těžby, který tak byl jedním z nejslabších odvětví středeční seance. Nedařilo se ani akciím společnosti Burberry, která dopoledne reportovala hospodářské výsledky. Společnost ohlásila 10% pokles celoročního zisku před zdaněním, což poslalo její akcie o 2 % dolů.

BlackRock: Toto jsou 4 investiční příležitosti pro letošní druhé pololetí

3. Pražská burza ve středu mírně ožila, podpořily ji především akcie bank

Index PX ve středu připsal 0,47 % na 873,38 bodu a index PX-TR očištěný o dividendy stoupl o 0,81 % na 1 369,13 bodu. Největšího zobchodovaného objemu ve středu dosáhla skupina ČEZ, jejíž akcie oslabily o 0,11 %. Pokles akcií energetického obra však vyvažovala trojice bank - Komerční banka připsala 0,11 %, MONETA Money Bank 1,29 % a Erste Group Bank zpevnila o 1,48 % poté, co ratingová agentura S&P zlepšila výhled jejího úvěrového hodnocení na "stabilní" z "negativní". Výraznějšího objemu dosáhla také O2 Czech Republic, jejíž akcie posílily o 0,65 %, a přes procento přidala pojišťovna VIG, přestože se její cenné papíry ve středu obchodovaly poprvé bez nároku na dividendu ve výši 0,6 eura na akcii. Společnost NWR před zahájením obchodování oznámila, že hospodářské výsledky za minulý kvartál navzdory plánu nezveřejní, po konci seance se naopak výsledky pochlubily Pivovary Lobkowicz. Tržby pivovarnické skupiny Lobkowicz v letošním prvním čtvrtletí klesly proti stejnému období loňského roku o 16,9 % na 198,5 milionu korun a výstav společnosti spadl meziročně o 23,7 % na 140 974 hektolitrů. S akciemi PLG ve středu neproběhl žádný obchod. Nedařilo se akciím výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, které oslabily o 0,63 %, a kolem procenta ztratily cenné papíry mediální CME a Fortuny.

Jaký titul by na pražské burze uvítal muž, který na ni dovedl několik firem?

4. Očekávané události

Japonsko zveřejní v noci na čtvrtek jádrové objednávky strojních zařízení a Austrálie přidá míru nezaměstnanosti. Spojené království dopoledne připojí maloobchodní tržby a Spojené státy jako každý čtvrtek zveřejní týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a navíc k tomu přidají index aktivity chicagského Fedu a index aktivity ve zpracovatelském sektoru filadelfského Fedu. Z amerických firem vydají zprávu o hospodářských výsledcích například Wal-Mart nebo Gap a z evropských podniků čísla odhalí Merck, Royal Mail, Henkel nebo Thomas Cook. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed je připravený v červnu opět zvýšit sazby, podmiňuje to však slušnými ekonomickými daty

Americká centrální banka je připravená na svém červnovém zasedání opět zvýšit úrokové sazby. Podmínkou je ale další zlepšování ekonomických dat, která budou vycházet. Vyplývá to ze zápisu z dubnového zasedání měnového výboru Fedu, který byl zveřejněn ve středu večer. Fed zejména vyžaduje, aby data ukázala na silnější růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí. "Většina účastníků (dubnového zasedání FOMC) se shodla, že pokud zveřejňovaná data budou svědčit o opětovném zrychlování růstu ekonomiky, dalším zlepšování situace na trhu práce a růstu inflace k 2% cíli, bude opodstatněné v červnu zvýšit základní úrokovou sazbu," uvádí se v zápisu.

6. Španělsko a Portugalsko dostaly čas na snížení svých vysokých deficitů

Evropská komise dala Španělsku a Portugalsku další čas na přijetí strukturálních kroků, které by měly snížit jejich rozpočtové deficity v letošním a příštím roce. Země tak prozatím unikly očekávaným sankcím, unijní exekutiva situaci opět posoudí v červenci.

7. Prezident Mitsubishi kvůli aféře s manipulacemi končí ve funkci

Prezident japonské automobilky Mitsubishi Motors Tecuró Aikawa kvůli skandálu kolem manipulací s údaji o spotřebě pohonných hmot odstoupí z funkce. Oznámila to ve středu podle agentury AFP automobilka. Rozhodnutí nabude platnosti 24. června. Kromě Aikawy skončí ve funkci i jeho náměstek.

8. Eurozóna v dubnu podle finálních dat zůstala v deflaci

Spotřebitelské ceny v eurozóně se v dubnu meziročně snížily o 0,2 %. Ve finální zprávě to ve středu uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Poté, co byla v březnu inflace přesně na nule, se tak v dubnu země platící eurem vrátily do deflace. Podobnou situaci zaznamenali letos statistici už v únoru. Také tehdy ceny klesly o 0,2 %. Loni v dubnu bylo tempo inflace na nule.

9. Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců do března zůstala na 5,1 %

Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců do března zůstala na 5,1 %, jak se očekávalo. Zaměstnanost v daném období vzrostla o 44 tisíc, po předchozím zvýšení o 20 tisíc se přitom žádný nárůst nečekal. Týdenní očištěná mzda ve stejném období rostla 2% tempem po předchozím růstu o 2,2 %, čekalo se zrychlení růstu na 2,3 %. Růst průměrné neočištěné mzdy zrychlil na 2 % meziročně z předchozích 1,9 % (revidováno z 1,8 %), přestože se čekalo zpomalení na 1,7 %.

10. NWR kvůli insolvenci OKD odložila zveřejnění hospodářských výsledků za první čtvrtletí

Těžařská společnost NWR odložila zveřejnění hospodářských výsledků za letošní první čtvrtletí. Čísla měla firma odhalit před začátkem středečního obchodování na pražské burze. Náhradní termín pro zveřejnění výsledků NWR nestanovila. V prohlášení společnost uvedla, že odklad zveřejnění hospodářských výsledků souvisí s insolvencí černouhelné OKD, jejímž je 100% vlastníkem.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jihoafrická republika vyhlásila válku limonádám

Jihoafrická republika, kde je čtvrtina obyvatel obézních, se rozhodla zdanit slazené nealkoholické nápoje, aby se tak pokusila bojovat proti nadváze. Spotřebitelé i experti na zdraví ale předpovídají, že toto opatření nebude úspěšné.

Daň, kterou oznámil ministr financí Pravin Gordhan v únoru, by měla začít platit v dubnu příštího roku. Jejím cílem je nejen přimět obyvatelstvo vzdát se nezdravých návyků, ale také snížit počet onemocnění spojených s obezitou.

Výrobci limonád se proti opatření bouří. "Daň na jednu skupinu výrobků je diskriminační," říká generální ředitelka asociace výrobců nápojů v JAR Mapule Ncanywaová. "Nemyslíme si, že to bude mít žádoucí efekt na snížení nadměrné spotřeby cukru a obezity, ale dozajista to bude mít dopad na snižování počtu pracovních míst," tvrdí.

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna