Čemu lidé často nerozumí, když se mluví o státním dluhu
|

Čemu lidé často nerozumí, když se mluví o státním dluhu

S volebním rokem v USA se v médiích stále častěji objevují oblíbená témata populistů, mezi nimiž má stálou a speciální pozici státní dluh. Dluhy jednotlivých zemí jsou v poslední době celkově velice diskutované téma. A koluje o nich řada mýtů.

Americká ekonomika Ponaučení pro investory Zadlužení Americké státní dluhopisy

V USA nedávno vyvolala rozruch titulní strana magazínu Time, na němž byla veliká cifra 42 998,12 USD s upozorněním, že je to suma, kterou by měl zaplatit každý Američan, aby byl splacen dluh země. Podobné věci zaujmou a čtenost roste, čtenáři z nich ale následně zrovna moudří nejsou.

Strach je skvělý manipulátor, ale nenaučí ničemu. James Grant tehdy v článku popsal několik základních věcí týkajících se státního dluhu, ale nevyhnul se chybám. Ty se pokusil vysvětlit jeho kolega Taylor Tepper na webu magazínu Money (mimochodem rovněž vlastněného společností Time Inc.).

1. Vládní finance nejsou rodinné finance

Podle Granta je to s vládními financemi podobné jako s těmi rodinnými, ale sám nakonec přiznává, že vláda má k dispozici centrální banku, která jí pomáhá s řízením měny, úrokových sazeb a celé ekonomiky. Tento rozdíl dává vládě mnohem větší volnost a flexibilitu při řízení svého dluhu, než má běžná rodina. Platí to zejména dnes, kdy spolupráce vlád a centrálních bank funguje na poněkud pokročilejší úrovni, než bývalo běžné.

Rozdíl je zejména v možnosti se zadlužovat. V obdobích slabosti ekonomiky, kdy roste nezaměstnanost, má více lidí problém dostat úvěr, zejména když přijdou o zaměstnání. Vláda má naopak lepší podmínky, protože úroky klesají, a to i u vládních dluhopisů, takže náklady na dluh jsou nižší.

Další výhodou centrální banky je její potenciálně "nekonečná existence". Pokud dlužník zemře, jeho dluhy musí někdo zaplatit. U státu, respektive vlády, toto riziko nehrozí, atak si může půjčovat prakticky donekonečna. U většiny vlád je jasné, že své dluhy nesplatí, mohou se pouze pokusit snižovat své extrémně vysoké zadlužení.

2. V porovnání s domácnostmi na tom není státní dluh USA zatím tak špatně

Šetření je dnes v kurzu. Oblíbenou formulkou posledních let je poměr státního dluhu (nebo vládního dluhu) k HDP. Státní dluh USA na konci roku 2015 byl 13,1 bilionu dolarů (respektive 18,1 bilionu dolarů), což znamená 73,7 % (respektive 101,9 %) HDP země. Tento poměr celkem rychle narůstá, ve srovnání s domácnostmi je ale vlastně stále snesitelný. Průměrná americká domácnost má hypotéku ve výši 168 tisíc dolarů při průměrných příjmech (medián) necelých 55 000 dolarů ročně. To znamená poměr dluhu (a to jsou pouze hypotéky) k "osobnímu HDP" více než 300 %.

Státní dluh ČR naopak patří mezi nejnižší a v roce 2015 byl "pouze" na úrovni 37,4 % HDP (veřejný dluh 41 %) a poslední dva roky se poměr díky výraznému posilování ekonomiky snižuje. V Česku je průměrná hypotéka kolem 1,9 milionu korun, průměrný roční příjem domácnosti v přepočtu na osobu je 157 620 Kč, a to znamená, že dluhy domácností, a to je pouze u bydlení, tvoří více než 1 200 % "osobního HDP".

Nejde ani tak o to, jaký je poměr dluhu k příjmům, jako spíše o schopnost splácet své závazky. U amerických domácností banky vyžadují, aby jejich náklady na dluhy nepřekročily 36 % ročního příjmu. U americké vlády to v roce 2015 bylo 7 % (náklady na dluh 255 miliard dolarů, příjmy 3,2 bilionu). V roce 1995 to bylo 17 %.

3. Domácnosti nejsou jen oběťmi dluhu, mohou z něj těžit

Vláda si sice půjčuje na první pohled mnoho peněz, ale určitá nezanedbatelná částka, alespoň v USA, se půjčuje na vládní programy, jako je sociální zabezpečení a podobně, takže státní dluh tvoří "pouze" zmiňovaných 13,1 bilionu dolarů z celkového vládního dluhu 18,1 bilionu dolarů. Zbytek Američané vlastně dluží sami sobě. V ČR tvoří státní dluh kolem 90 % celkového zadlužení.

A to není vše. Další poměrně velké položky státního dluhu drží penzijní fondy, podílové fondy a jiné instituce, prostřednictvím nichž do státního dluhu investují i retailoví investoři. Vzhledem k poklesu úroků a růstu cen dluhopisů mohli drobní investoři ve fondech nakupujících dlouhodobé státní dluhopisy USA podle Morningstar vydělat v posledních deseti letech 7 % ročně, u střednědobých dluhopisů to bylo kolem 5 % ročně. Akcie velkých amerických společností za tu dobu vynesly kolem 6 % ročně, což z amerického dluhu dělalo ve stejném období zajímavou investici.

Rovněž v ČR měla vláda v minulých letech tendenci "namočit" do státního dluhu občany, ale slibované výnosy postupně razantně klesaly a soudě z výpočtu výnosů v posledních tranších to nebylo pro investory žádné terno. Například v Japonsku většinu státních dluhopisů drží domácnosti a i přes astronomické zadlužení je země považována za mnohem méně rizikovou než jiné, byť méně zadlužené země.

4. Snižování dluhu nemusí být vždy ku prospěchu

Ožehavé téma. Je pravda, že mnozí ekonomové zastávají názor, že je lepší rostoucí dluh, který podporuje ekonomiku, než opak. Což se, zejména v době po finanční krizi, ukazuje jako jediné možné řešení. Jde o to, že peníze nalévané do ekonomiky by se neměly ztrácet, ale měly by podporovat ekonomiku (i když ne všude to funguje, jak bychom si m i zmínění ekonomové představovali).

Tepper ve svém článku cituje Williama Bernsteina, autora známé knihy The Four Pillars of Investing, který k tomu uvádí, že "vzhledem k tomu, USA jsou finančně soběstačné, ale jejich občané nejsou, soukromý dluh je mnohem nebezpečnější než ten státní. V Clintonově éře jsme viděli přebytek rozpočtu s odpovídajícím nárůstem soukromého dluhu, ale nefungovalo to". A dodává, že rostoucí soukromý dluh hrál velkou roli nejen v jedné, ale rovnou ve dvou finančních bublinách – akciové a nemovitostní –, které vedly až k finanční krizi.

Tepper i Bernstein ještě argumentují, že jsou státní dluhopisy mimo jiné i dobrým nástrojem diverzifikace snižujícím riziko pro mnoho investorů, a to jak retailových, tak zejména institucionálních. Bez nich by se museli investoři poohlédnout po jiných nástrojích, včetně firemních dluhopisů, které jsou ovšem jako třída aktiv vnímány jako rizikovější.

5. Ačkoli úroveň dluhu není kritická, jde stále o důležitý problém

Grant si po publikování článku v Time vyslechl hodně kritiky, přičemž mnozí argumentovali tak, jako kdyby vysoký dluh neměl být nikdy považován za velký problém. Hlavním argumentem je možnost prakticky neomezeného tištění dolarů a z toho plynoucí jistota, že dluhy budou splaceny. Někteří sice počítají s hrozbou vysoké inflace, ale nepovažují ji za neřešitelný problém. To samo o sobě ale znamená problém, protože bagatelizování jakékoli hrozby do budoucna může vést k velkým nepříjemnostem v ekonomice i životě domácností. 70. léta minulého století v USA jsou odstrašujícím příkladem.

Dalším často zmiňovaným problémem je nafouknutá rozvaha centrální banky, která historicky nemá obdoby. S biliony dolarů v dluhopisech ve svém portfoliu bude muset Fed jednou něco dělat, a to bez toho, aby to mělo neblahý vliv na trhy a růst inflace. Nikdo zatím neví, jak na to.

Zdroj: Time
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
včera v 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus