Co musíte ráno vědět (24. května)
|

Co musíte ráno vědět (24. května)

Jak týden zahájily evropské a americké akciové trhy, kdo si dělá zálusk na OKD a v jaké podobě si také můžete vychutnat Coca-Colu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí mírně klesly, investoři po krátké pauze opět věnovali pozornost Fedu

Americké akciové trhy v pondělí přišly o úvodní mírné zisky a jejich hlavní indexy skončily s mírnými ztrátami. Trh podpořilo oživení akcií společnosti Apple, obavy Wall Street ale budil další vývoj úrokových sazeb americké centrální banky (Fed), jejíž činitelé začali naznačovat jejich brzké zvýšení. Dow klesl o 0,05 % na 17 492,93 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,21 % na 2 048,04 bodu a Nasdaq Composite seanci uzavřel se ztrátou 0,08 % na 4 765,78 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,08 % na 15,82 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o půl bazického bodu na 1,833 %. V červených číslech skončilo sedm z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly sektor veřejných služeb, energetické odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží. V plusu se udržely sektor základních materiálů, odvětví necyklického spotřebního zboží a technologické odvětví. Investoři se nyní nejvíce zaměřují na načasování dalšího růstu základní úrokové sazby Fedu, kterou zatím centrální banka USA zvýšila z rekordního minima jen jednou na konci loňského roku. Dva činitelé Fedu v pondělí naznačili, že by k dalšímu zvýšení sazby mohlo dojít spíše dříve než později. Trh bude pozorně sledovat zejména páteční vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Světle zelená svíčka souboj býků a medvědů nerozhodla, řeší se Fed

Americké akcie: Hádky býků s medvědy už dlouho nemají výsledek, tento graf ale dává za pravdu pesimistům

2. Evropské akcie pondělní obchodování zakončily poklesem, srážely je ropa, smíšená data a Fed

Evropské akcie v úvodu týdne klesly, když investoři věnovali pozornost poklesu cen ropy a smíšeným evropským datům a vraceli se k možnosti červnového zvýšení sazeb Fedu. Celoevropský index STOXX Europe 600 odepsal 0,39 % na 336,69 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,32 % na 6 136,43 bodu, německý DAX přišel o 0,74 % na 9 842,29 bodu a francouzský CAC 40 den zakončil slabší o 0,66 % na 4 325,10 bodu. Světlou výjimku v pondělí představovala aténská burza, jejíž hlavní index stoupl o 1,5 %. Z makrodat investory zklamaly předběžné květnové indexy nákupních manažerů eurozóny, které zaostaly za očekáváním, potěšil je však naopak vývoj indexu spotřebitelské důvěry, který se zvýšil na -7 bodů, ačkoli se čekal růst pouze na -9 bodů z -9,3 bodu v dubnu. Téměř šest procent v pondělí odepsaly akcie německé farmaceutické a chemické společnosti Bayer, která nabídla převzetí americké firmě Monsanto, největšímu světovému producentovi osiv, za zhruba 62 miliard dolarů. Bayer již minulý týden oznámil, že Monsanto oslovil s nabídkou na převzetí, bližší podrobnosti firmy ale tehdy neuvedly. Akcie italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA) na úvod týdne oslabily o 4,4 % poté, co německý list Bild o víkendu uvedl, že by firmě mohl hrozit zákaz prodeje aut v Německu, pokud by nadále nebrala ohled na pravidla týkající se automobilových emisí.

Čeho se bojí velké evropské firmy?

Morgan Stanley: Koktejl politických rizik hrozí otrávit světovou ekonomiku

3. Pražská burza v pondělí nepatrně klesla, nejvýrazněji zlevnily akcie Philip Morris ČR

Index PX v pondělí klesl o 0,04 % na 874,83 bodu. V červených číslech skončilo šest emisí, nejvíce zlevnily akcie tabákové firmy Philip Morris ČR (-2,64 %), mediální CME (-2,5 %) a petrochemického holdingu Unipetrol (-1,09 %). Pod nulou skončily ještě cenné papíry operátora O2 Czech Republic, energetické skupiny ČEZ a pojišťovnické skupiny VIG. Dařilo se naopak akciím sázkové kanceláře Fortuna, které zpevnily o 2,21 %, a byly tak nejvýkonnějším titulem dne. Z dalších titulů si připsaly nejvíce Erste Group (+0,64 %) a Kofola ČeskoSlovensko (+0,98 %). MONETA Money Bank přidala 0,67 % na 75 korun a Komerční banka, která byla nejobchodovanějším titulem dne, zpevnila v úvodu týdne o 0,61 % na 968,90 Kč.

ČNB mění guvernéra. Čeho by se měl Jiří Rusnok vyvarovat?

Jak vstoupit na burzu? Máme pro vás návod od A do Z

4. Očekávané události

V noci na úterý budou trhy sledovat projev šéfa australské centrální banky Glenna Stevense, dopoledne budou vyhodnocovat zprávu o vývoji německé ekonomiky, švýcarskou obchodní bilanci, francouzský index podnikatelského klimatu či indexy ekonomického sentimentu institutu ZEW pro Německo a celou eurozónu a ujít si nenechají ani projev člena Výkonné rady Evropské centrální banky Petera Praeta. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou údaje o prodejích nových domů, index aktivity richmondského Fedu a ropný institut API zveřejní jako každý týden zprávu o vývoji zásob černého zlata na území USA. Kromě toho se také bude konat zasedání takzvané euroskupiny, na programu mají ministři financí zemí eurozóny jednání o ekonomice společenství zemí platících eurem nebo Řecku, a výsledky za první čtvrtletí se pochlubí v Evropě například Vienna Insurance Group a v USA mimo jiné AutoZone, Best Buy nebo Hewlett Packard Enterprise. VIG podle analytika J&T Banky Milana Lávičky vykáže za první čtvrtletí meziroční pokles hrubého předepsaného pojistného o procento na 2,732 miliardy eur. Důvodem podle něj bude především pokles v segmentu jednorázového životního pojištění. "Na úrovni zisku před zdaněním je naše projekce 99 milionů eur v souladu s celoročním výhledem managementu na minimálně zdvojnásobení zisku až do výše 400 milionů eur. Výnosy z investic jsou nadále pod tlakem kvůli nízkým úrokovým sazbám a nízkým výnosům státních i korporátních dluhopisů," říká Lávička. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v květnu opět zpomalil, čekalo se přitom mírné zrychlení expanze

Tempo růstu aktivity ve zpracovatelském sektoru eurozóny v květnu podle předběžných dat kleslo a růst aktivity v sektoru služeb pokračoval stejným tempem jako v dubnu. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru klesl na 51,5 bodu z 51,7 bodu, čekal se přitom naopak růst na 51,9 bodu, a ukazatel za sektor služeb stagnoval na 53,1 bodu, čekal se růst na 53,3 bodu. Kompozitní PMI klesl na 52,9 bodu z 53 bodů při očekávání růstu na 53,2 bodu. Pásmo růstu aktivity od pásma jejího poklesu odděluje úroveň 50 bodů. Údaje jsou podle hlavního ekonoma společnosti Markit Economics Chrise Williamsona další známkou toho, že zrychlení hospodářského růstu eurozóny v letošním prvním čtvrtletí bylo pouze dočasné.

Růst aktivity v německém zpracovatelském sektoru i sektoru služeb v květnu zrychlil

Pokles aktivity ve francouzském zpracovatelském sektoru v květnu zpomalil a růst aktivity v sektoru služeb zrychlil

Růst aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v květnu mírně zpomalil

6. Bayer nabídl producentovi osiv Monsanto převzetí za 62 miliard USD

Německá farmaceutická a chemická společnost Bayer nabídla převzetí americké firmě Monsanto, největšímu světovému producentovi osiv, za zhruba 62 miliard dolarů. Německá firma to uvedla v pondělním sdělení. Transakcí by vznikl největší dodavatel příslušenství pro zemědělskou výrobu na světě. Bayer již minulý týden oznámil, že Monsanto oslovil s nabídkou na převzetí, bližší podrobnosti firmy ale tehdy neuvedly.

7. MONETA Money Bank: GE Capital už nemá majoritu, JPMorgan Securities využila v úpisu opci na prodej více akcií

MONETA Money Bank oznámila, že JPMorgan Securities jako manažer emise v rámci IPO částečně využila nadalokační opci. Z maximálního možného objemu 39,1 milionu akcií banka prodala 33,1 milionu akcií. Mateřská společnost GE tak v současnosti vlastní 42,5 % akcií Monety a zbývajících 57,5 % akcií je volně obchodováno na burze.

8. Tykač nabídl, že koupí OKD, spojil se s odboráři

Finančník Pavel Tykač nabídl, že odkoupí černouhelnou společnost OKD. Novinářům to po pondělním jednání o situaci ve firmě řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Horničtí odboráři doplnili, že Tykač je součástí skupiny, kterou kromě něj tvoří ještě oni a podnikatel René Holeček. Skupina má kromě koupě OKD zájem i o pohledávky současných majitelů firmy.

Stát se stal věřitelem OKD, firma nezaplatila část sociálního pojištění

9. Polský parlament schválil zákon uplatňující dodatečné požadavky na výstavbu větrných parků

Polský parlament schválil zákon uplatňující dodatečné požadavky na výstavbu větrných parků, včetně požadavku na jejich větší vzdálenost od lidských sídel. Vláda také plánuje přepracovat dřívější návrhy systému tak, aby snížila podporu pro větrnou a solární energii. Opatření se dotknou i české energetické skupiny ČEZ, která v Polsku vlastní developera větrných parků EcoWind. Zákon ještě musí schválit senát a prezident.

10. Pojišťovna AXA končí s investicemi do tabákového průmyslu, prodá kvůli tomu aktiva za 1,8 miliardy eur

Francouzská pojišťovací společnost AXA se rozhodla ukončit investování do tabákového průmyslu. Oznámila to v pondělí firma, která patří mezi největší pojišťovny na světě. Dodala, že se v této souvislosti zbaví akcií a dluhopisů tabákových podniků v hodnotě 1,8 miliardy eur. AXA chce tímto krokem podpořit snahy o omezení kouření, kvůli kterému umírá zhruba šest milionů lidí ročně. Toto číslo by se podle firmy mohlo do roku 2030 zvýšit až na osm milionů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Australanka vyrábí dokonalé sladké kopie přeslazených nápojů

Coca-Colu, Sprite nebo Fantu všichni známe jako extrémně sladké limonády. Australanka Andres Fatsová nyní přišla s vlastní verzí těchto legendárních "nápojů".

Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům
před 14 minutami

Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům

Opoziční strany chtějí zvýšit podporu pro živnostníky o 5 000 korun proti vládnímu návrhu na 30 000 korun. Navrhují...
Česká ekonomika Koronavirus Byznys a podnikání
MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády
před 19 minutami

MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu....
Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
před 27 minutami

Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně

Slovenská továrna jihokorejské automobilky Kia Motors v pondělí po dvou týdnech obnovila výrobu, kterou kvůli šíření...
Slovensko Auta Koronavirus
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
před 33 minutami

EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber

Evropská komise schválila rozsáhlý záchranný balík, kterým chce britská vláda podpořit firmy strádající kvůli...
Spojené království Evropská unie Koronavirus
Analytici: Stavebnictví v únoru pomohlo hlavně teplé počasí
před 39 minutami

Analytici: Stavebnictví v únoru pomohlo hlavně teplé počasí

Únorovému růstu stavebnictví o 5,3 % pomohlo především teplé počasí. Růst táhla hlavně výstavba dopravní...
Česká ekonomika Stavebnictví Koronavirus
Komora: V dubnu bude mít potíže splácet závazky 37 pct. firem
před hodinou

Komora: V dubnu bude mít potíže splácet závazky 37 pct. firem

V dubnu se může kvůli opatřením proti šíření koronaviru podle průzkumu Hospodářské komory potýkat s významnými...
Česká ekonomika Koronavirus Zaměstnání
Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je na minimu
před hodinou

Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je na minimu

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v dubnu propadla nejníže od začátku sledování. Ukázal to průzkum, jehož...
Spotřebitelská důvěra Eurozóna Koronavirus
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne rostly
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne rostly
před hodinou

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne rostly

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly.
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Studie: Kurzarbeit prudce zmírní dopad viru na německou ekonomiku
před hodinou

Studie: Kurzarbeit prudce zmírní dopad viru na německou ekonomiku

Využívání zkrácené pracovní doby označované jako kurzarbeit zmírní propad německé ekonomiky způsobený koronavirovou...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Asijské akcie začaly týden růstem
Asijské akcie začaly týden růstem
10:30

Asijské akcie začaly týden růstem

Akcie v Asii a Tichomoří mají za sebou úspěšný začátek týdne. V Japonsku a Austrálii zisky překonávaly 4 %.
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Pokles průmyslové výroby v ČR v únoru zpomalil na 0,9 %
10:00

Pokles průmyslové výroby v ČR v únoru zpomalil na 0,9 %

Průmyslová výroba v Česku letos v únoru zpomalila meziroční pokles z lednových 1,2 % podle revidovaných údajů na 0,9 ...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Stavební produkce v Česku v únoru vzrostla o 5,3 %
09:37

Stavební produkce v Česku v únoru vzrostla o 5,3 %

Stavební produkce v únoru meziročně reálně vzrostla o 5,3 %, meziměsíčně se po vyloučení sezonních vlivů nezměnila....
Česká ekonomika Stavebnictví Koronavirus
Rakousko navrhuje pozastavit splátky úvěrů, tamní pojišťovny by měly…
09:26

Rakousko navrhuje pozastavit splátky úvěrů, tamní pojišťovny by měly přestat se zpětnými odkupy akcií

Rakouská vláda představila legislativní změny, které by spotřebitelům a malým podnikům (do 10 zaměstnanců na plný...
Rakousko Evropské banky Úvěry
Přebytek zahraničního obchodu ČR v únoru stoupl na 22,4 miliardy Kč
09:24

Přebytek zahraničního obchodu ČR v únoru stoupl na 22,4 miliardy Kč

Přebytek zahraničního obchodu České republiky v únoru stoupl na 22,4 miliardy korun. Meziročně byl vyšší o 6,2...
Česká ekonomika Mezinárodní obchod
S&P upravila výhled ratingu Komerční banky z pozitivního na stabilní
09:18

S&P upravila výhled ratingu Komerční banky z pozitivního na stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) revidovala výhled ratingu Komerční banky z pozitivního na...
Komerční banka Rating Evropské banky
Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli koronaviru prudce klesla
09:10

Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli koronaviru prudce klesla

Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli obavám z dopadů koronaviru zaznamenala nejprudší pokles za více než 45 let....
Spotřebitelská důvěra Spojené království Koronavirus
Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
08:09

Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU

Země Evropské unie by měly vytvořit nový společný fond, který by pomohl unijním ekonomikám zotavit se z následků...
Evropská unie Koronavirus Společné evropské dluhopisy
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
07:08

Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit

Evropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, kdy odezní pandemie covid-19 těžce zasahující ekonomiky...
Evropská unie Eurozóna Koronavirus
Expertní tržní výhled: Peníze z Fedu postupně dorazí na akciový trh
Expertní tržní výhled: Peníze z Fedu postupně dorazí na akciový trh
06:30

Expertní tržní výhled: Peníze z Fedu postupně dorazí na akciový trh

Další týden plný výrazných tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v zámoří, jak koronavirus dopadá na americký trh práce a jak mohou Češi...
Musíte vědět