Co musíte ráno vědět (24. května)
|

Co musíte ráno vědět (24. května)

Jak týden zahájily evropské a americké akciové trhy, kdo si dělá zálusk na OKD a v jaké podobě si také můžete vychutnat Coca-Colu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí mírně klesly, investoři po krátké pauze opět věnovali pozornost Fedu

Americké akciové trhy v pondělí přišly o úvodní mírné zisky a jejich hlavní indexy skončily s mírnými ztrátami. Trh podpořilo oživení akcií společnosti Apple, obavy Wall Street ale budil další vývoj úrokových sazeb americké centrální banky (Fed), jejíž činitelé začali naznačovat jejich brzké zvýšení. Dow klesl o 0,05 % na 17 492,93 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,21 % na 2 048,04 bodu a Nasdaq Composite seanci uzavřel se ztrátou 0,08 % na 4 765,78 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,08 % na 15,82 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o půl bazického bodu na 1,833 %. V červených číslech skončilo sedm z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly sektor veřejných služeb, energetické odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží. V plusu se udržely sektor základních materiálů, odvětví necyklického spotřebního zboží a technologické odvětví. Investoři se nyní nejvíce zaměřují na načasování dalšího růstu základní úrokové sazby Fedu, kterou zatím centrální banka USA zvýšila z rekordního minima jen jednou na konci loňského roku. Dva činitelé Fedu v pondělí naznačili, že by k dalšímu zvýšení sazby mohlo dojít spíše dříve než později. Trh bude pozorně sledovat zejména páteční vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Světle zelená svíčka souboj býků a medvědů nerozhodla, řeší se Fed

Americké akcie: Hádky býků s medvědy už dlouho nemají výsledek, tento graf ale dává za pravdu pesimistům

2. Evropské akcie pondělní obchodování zakončily poklesem, srážely je ropa, smíšená data a Fed

Evropské akcie v úvodu týdne klesly, když investoři věnovali pozornost poklesu cen ropy a smíšeným evropským datům a vraceli se k možnosti červnového zvýšení sazeb Fedu. Celoevropský index STOXX Europe 600 odepsal 0,39 % na 336,69 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,32 % na 6 136,43 bodu, německý DAX přišel o 0,74 % na 9 842,29 bodu a francouzský CAC 40 den zakončil slabší o 0,66 % na 4 325,10 bodu. Světlou výjimku v pondělí představovala aténská burza, jejíž hlavní index stoupl o 1,5 %. Z makrodat investory zklamaly předběžné květnové indexy nákupních manažerů eurozóny, které zaostaly za očekáváním, potěšil je však naopak vývoj indexu spotřebitelské důvěry, který se zvýšil na -7 bodů, ačkoli se čekal růst pouze na -9 bodů z -9,3 bodu v dubnu. Téměř šest procent v pondělí odepsaly akcie německé farmaceutické a chemické společnosti Bayer, která nabídla převzetí americké firmě Monsanto, největšímu světovému producentovi osiv, za zhruba 62 miliard dolarů. Bayer již minulý týden oznámil, že Monsanto oslovil s nabídkou na převzetí, bližší podrobnosti firmy ale tehdy neuvedly. Akcie italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA) na úvod týdne oslabily o 4,4 % poté, co německý list Bild o víkendu uvedl, že by firmě mohl hrozit zákaz prodeje aut v Německu, pokud by nadále nebrala ohled na pravidla týkající se automobilových emisí.

Čeho se bojí velké evropské firmy?

Morgan Stanley: Koktejl politických rizik hrozí otrávit světovou ekonomiku

3. Pražská burza v pondělí nepatrně klesla, nejvýrazněji zlevnily akcie Philip Morris ČR

Index PX v pondělí klesl o 0,04 % na 874,83 bodu. V červených číslech skončilo šest emisí, nejvíce zlevnily akcie tabákové firmy Philip Morris ČR (-2,64 %), mediální CME (-2,5 %) a petrochemického holdingu Unipetrol (-1,09 %). Pod nulou skončily ještě cenné papíry operátora O2 Czech Republic, energetické skupiny ČEZ a pojišťovnické skupiny VIG. Dařilo se naopak akciím sázkové kanceláře Fortuna, které zpevnily o 2,21 %, a byly tak nejvýkonnějším titulem dne. Z dalších titulů si připsaly nejvíce Erste Group (+0,64 %) a Kofola ČeskoSlovensko (+0,98 %). MONETA Money Bank přidala 0,67 % na 75 korun a Komerční banka, která byla nejobchodovanějším titulem dne, zpevnila v úvodu týdne o 0,61 % na 968,90 Kč.

ČNB mění guvernéra. Čeho by se měl Jiří Rusnok vyvarovat?

Jak vstoupit na burzu? Máme pro vás návod od A do Z

4. Očekávané události

V noci na úterý budou trhy sledovat projev šéfa australské centrální banky Glenna Stevense, dopoledne budou vyhodnocovat zprávu o vývoji německé ekonomiky, švýcarskou obchodní bilanci, francouzský index podnikatelského klimatu či indexy ekonomického sentimentu institutu ZEW pro Německo a celou eurozónu a ujít si nenechají ani projev člena Výkonné rady Evropské centrální banky Petera Praeta. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou údaje o prodejích nových domů, index aktivity richmondského Fedu a ropný institut API zveřejní jako každý týden zprávu o vývoji zásob černého zlata na území USA. Kromě toho se také bude konat zasedání takzvané euroskupiny, na programu mají ministři financí zemí eurozóny jednání o ekonomice společenství zemí platících eurem nebo Řecku, a výsledky za první čtvrtletí se pochlubí v Evropě například Vienna Insurance Group a v USA mimo jiné AutoZone, Best Buy nebo Hewlett Packard Enterprise. VIG podle analytika J&T Banky Milana Lávičky vykáže za první čtvrtletí meziroční pokles hrubého předepsaného pojistného o procento na 2,732 miliardy eur. Důvodem podle něj bude především pokles v segmentu jednorázového životního pojištění. "Na úrovni zisku před zdaněním je naše projekce 99 milionů eur v souladu s celoročním výhledem managementu na minimálně zdvojnásobení zisku až do výše 400 milionů eur. Výnosy z investic jsou nadále pod tlakem kvůli nízkým úrokovým sazbám a nízkým výnosům státních i korporátních dluhopisů," říká Lávička. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v květnu opět zpomalil, čekalo se přitom mírné zrychlení expanze

Tempo růstu aktivity ve zpracovatelském sektoru eurozóny v květnu podle předběžných dat kleslo a růst aktivity v sektoru služeb pokračoval stejným tempem jako v dubnu. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru klesl na 51,5 bodu z 51,7 bodu, čekal se přitom naopak růst na 51,9 bodu, a ukazatel za sektor služeb stagnoval na 53,1 bodu, čekal se růst na 53,3 bodu. Kompozitní PMI klesl na 52,9 bodu z 53 bodů při očekávání růstu na 53,2 bodu. Pásmo růstu aktivity od pásma jejího poklesu odděluje úroveň 50 bodů. Údaje jsou podle hlavního ekonoma společnosti Markit Economics Chrise Williamsona další známkou toho, že zrychlení hospodářského růstu eurozóny v letošním prvním čtvrtletí bylo pouze dočasné.

Růst aktivity v německém zpracovatelském sektoru i sektoru služeb v květnu zrychlil

Pokles aktivity ve francouzském zpracovatelském sektoru v květnu zpomalil a růst aktivity v sektoru služeb zrychlil

Růst aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v květnu mírně zpomalil

6. Bayer nabídl producentovi osiv Monsanto převzetí za 62 miliard USD

Německá farmaceutická a chemická společnost Bayer nabídla převzetí americké firmě Monsanto, největšímu světovému producentovi osiv, za zhruba 62 miliard dolarů. Německá firma to uvedla v pondělním sdělení. Transakcí by vznikl největší dodavatel příslušenství pro zemědělskou výrobu na světě. Bayer již minulý týden oznámil, že Monsanto oslovil s nabídkou na převzetí, bližší podrobnosti firmy ale tehdy neuvedly.

7. MONETA Money Bank: GE Capital už nemá majoritu, JPMorgan Securities využila v úpisu opci na prodej více akcií

MONETA Money Bank oznámila, že JPMorgan Securities jako manažer emise v rámci IPO částečně využila nadalokační opci. Z maximálního možného objemu 39,1 milionu akcií banka prodala 33,1 milionu akcií. Mateřská společnost GE tak v současnosti vlastní 42,5 % akcií Monety a zbývajících 57,5 % akcií je volně obchodováno na burze.

8. Tykač nabídl, že koupí OKD, spojil se s odboráři

Finančník Pavel Tykač nabídl, že odkoupí černouhelnou společnost OKD. Novinářům to po pondělním jednání o situaci ve firmě řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Horničtí odboráři doplnili, že Tykač je součástí skupiny, kterou kromě něj tvoří ještě oni a podnikatel René Holeček. Skupina má kromě koupě OKD zájem i o pohledávky současných majitelů firmy.

Stát se stal věřitelem OKD, firma nezaplatila část sociálního pojištění

9. Polský parlament schválil zákon uplatňující dodatečné požadavky na výstavbu větrných parků

Polský parlament schválil zákon uplatňující dodatečné požadavky na výstavbu větrných parků, včetně požadavku na jejich větší vzdálenost od lidských sídel. Vláda také plánuje přepracovat dřívější návrhy systému tak, aby snížila podporu pro větrnou a solární energii. Opatření se dotknou i české energetické skupiny ČEZ, která v Polsku vlastní developera větrných parků EcoWind. Zákon ještě musí schválit senát a prezident.

10. Pojišťovna AXA končí s investicemi do tabákového průmyslu, prodá kvůli tomu aktiva za 1,8 miliardy eur

Francouzská pojišťovací společnost AXA se rozhodla ukončit investování do tabákového průmyslu. Oznámila to v pondělí firma, která patří mezi největší pojišťovny na světě. Dodala, že se v této souvislosti zbaví akcií a dluhopisů tabákových podniků v hodnotě 1,8 miliardy eur. AXA chce tímto krokem podpořit snahy o omezení kouření, kvůli kterému umírá zhruba šest milionů lidí ročně. Toto číslo by se podle firmy mohlo do roku 2030 zvýšit až na osm milionů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Australanka vyrábí dokonalé sladké kopie přeslazených nápojů

Coca-Colu, Sprite nebo Fantu všichni známe jako extrémně sladké limonády. Australanka Andres Fatsová nyní přišla s vlastní verzí těchto legendárních "nápojů".

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny
včera v 21:51

Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny

Technologická společnost Facebook oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně přestane doporučovat...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé