Co musíte ráno vědět (1. června)
|

Co musíte ráno vědět (1. června)

Jak si v závěru května vedly burzy v Evropě a Spojených státech, jak se vyvíjí míra nezaměstnanosti a inflace v eurozóně a jak vypadá lidský šíp? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý převážně zlevnily, za celý měsíc ale potřetí v řadě zpevnily

Americké akcie v úterý zprvu podporovaly údaje, podle nichž v dubnu spotřebitelské výdaje ve Spojených státech vzrostly nejrychleji za šest let, později však zisky smazala zpráva o poklesu spotřebitelské důvěry. Za celý květen ale index S&P 500 poprvé za dva roky vykázal třetí měsíc nepřerušeného růstu. V pondělí zůstaly burzy v USA kvůli státnímu svátku zavřené, úterý tak bylo pro americké akcie prvním obchodním dnem nového týdne. Dow v úterý klesl o 0,48 % na 17 787,20 bodu a širší S&P 500 oslabil o 0,1 % na 2 096,96 bodu, zatímco Nasdaq Composite posílil o 0,29 % na 4 948,06 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 8,16 % na 14,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně snížil na 1,847 %. Ze sektorů se nejvíce dařilo veřejným službám, telekomunikacím a technologiím, nejhůře naopak dopadly energetika, základní materiály a finance. Investoři se nyní budou zaměřovat na nejnovější ekonomické statistiky v čele s páteční zprávou o vývoji amerického trhu práce. Na základě nich budou odhadovat pravděpodobnost zvýšení základní úrokové sazby na příštím zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed) v polovině června. Činitelé Fedu v posledních týdnech začali překvapivě naznačovat, že by se sazby mohly zvýšit již brzy. Za celý květen Dow přidal 0,05 %, S&P 500 vzrostl o 3,58 % a Nasdaq Composite zpevnil o 1,52 %. S&P 500 posílil za celý měsíc potřetí v řadě, Dow dokonce počtvrté.

Goldman Sachs: Trh s ropou je v začarovaném kruhu

Vzpomínka na medvědí trh, o kterém se nemluví

2. Evropské akcie v úterý oslabily, investoři čekají na zasedání ECB a OPEC

Evropské akcie v úterý zamířily do červených čísel. Investoři čekají na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky a ropného kartelu OPEC. Britský FTSE 100 odepsal 0,64 %, francouzský CAC 40 0,53 % a německý DAX 0,68 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 0,77 %, celý květen však pro něj byl úspěšný, připsal během něj 1,75 %. Investoři v úterý váhali s riskantními obchody, vyčkávají totiž před čtvrtečním zasedání Evropské centrální banky a organizace OPEC. Silnější dolar navíc vyvíjel tlak na ceny kovů, což podkopávalo akcie těžařských firem. BHP Billiton, Anglo American i Glencore uzavřely hluboko v červených číslech. Naproti tomu akcie ocelářské firmy ArcelorMittal se vydaly proti trendu a posílily o 3,8 %. Cenné papíry automobilky Volkswagen oslabily o 2,6 % poté, co firma ohlásila 19,3% meziroční pokles zisku před zdaněním v prvním čtvrtletí. Air France-KLM odevzdala 1,7 % v reakci na to, že se její piloti opět rozhodli kvůli platovým podmínkám vstoupit do stávky. Italské banky v úterý zasáhla výprodejová vlna, když italská centrální banka varovala, že veřejný dluh země v roce 2016 možná neklesne. Banco Popolare se propadla o 7,3 %, Unicredit o 4 % a BMPS o 3 %.

Deutsche Bank: Připravte se na 20% propad cen evropských akcií do konce roku

V hledáčku investičního makléře: Námluvy společností Bayer a Monsanto

3. Pražská burza v úterý kolísala a skončila lehce nad nulou. Podpořil ji ČEZ, banky podaly smíšené výkony

Index PX v úterý připsal 0,12 % na 893,76 bodu. Za celý měsíc ale index o zhruba 2 % klesl. V pondělí objem obchodování na burze kvůli svátku v Británii a Spojených státech nedosáhl ani 200 milionů korun, v úterý naopak výrazně překročil miliardu. Největší zobchodovaný objem připadl v úterý na společnost ČEZ, jejíž akcie zpevnily o 0,66 %. Banky podaly smíšené výkony - zatímco Komerční banka bezmála procento odevzdala, MONETA Money Bank přidala 0,73 % a Erste Group Bank stoupla o 0,36 %. Významnějšího objemu dosáhla také O2 Czech Republic, jejíž cenné papíry posílily o 0,64 %. Největší procentuální ztrátu dne si připsaly akcie tabákové firmy Philip Morris ČR, které odevzdaly přes dvě procenta, a v červených číslech skončily také cenné papíry mediální CME (-0,72 %) a Unipetrolu (-1,1 %). Největší minoritní akcionář petrochemické společnosti Unipetrol, společnost Paulinino Limited, požaduje vyplacení téměř trojnásobné dividendy, než jakou navrhuje Unipetrol. Společnost to uvedla v dopise představenstvu, který získala agentura Reuters. Unipetrol na začátku května uvedl, že jeho představenstvo navrhlo za loňský rok vyplatit dividendu 5,52 Kč na akcii.

4. Očekávané události

Středa se ponese ve znamení indexů nákupních manažerů. V noci na středu ukazatele zveřejní Čína a Japonsko a během dne se přidají Itálie, Španělsko, Česká republika, Francie, Německo, Spojené království, eurozóna, Spojené státy a další země. V zámoří navíc vyjdou údaje o stavebních výdajích, Béžová kniha Fedu, údaje o prodejích aut a týdenní statistika vývoje zásob ropy od institutu API. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Míra nezaměstnanosti v eurozóně se v dubnu udržela na nejnižší hladině od srpna 2011

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v dubnu zůstala na 10,2 %, což je nejnižší hladina od srpna 2011. V dubnu 2015 se nezaměstnanost nacházela na 11 %. V celé Evropské unii se nezaměstnanost snížila na 8,7 %, tedy na nejnižší hladinu od dubna 2009, z březnových 8,8 %. V dubnu 2015 činila 9,6 %.

6. Eurozóna v květnu podle předběžných dat zůstala v deflaci

Spotřebitelské ceny v eurozóně v květnu podle předběžných dat Eurostatu pokračovaly v poklesu. Meziročně se index spotřebitelských cen snížil o 0,1 % po dubnovém poklesu o 0,2 %. Při pohledu na jednotlivé komponenty indexu by podle předběžných dat měly k růstu cen nejvíce přispět služby (+1 % po +0,9 % v dubnu), následované segmentem potravin, nápojů a tabáku (+0,8 %, stejně jako v dubnu) a neenergetickým průmyslovým zbožím (+0,5 %, stejně jako v dubnu). Energie naopak pokračují v poklesu (-8,1 % po -8,7 % v dubnu).

7. Sázky na pokles cen čínských akcií jsou na ročním maximu. Znamená to něco?

Takzvaní shortaři (investoři sázející na pokles cen) navyšují své sázky proti čínským akciím na nejvyšší úrovně za poslední rok. Pamětníci připomínají, že naposledy takovýto pesimismus vedl k poklesu hodnoty akciového indexu v Číně o 5 bilionů dolarů.

8. Hedgeové fondy si kvůli zisku dělají vlastní průzkumy k britskému referendu

Hedgeové fondy a investiční banky si před nadcházejícím referendem o dalším osudu Británie v Evropské unii objednávají vlastní průzkumy veřejného mínění, aby pak z výsledku hlasování vytěžily jako první co nejvíce. Píše to britský deník Financial Times, podle něhož by tak první náznaky výsledku mohly být vidět ve směnném kurzu libry ještě před uzavřením volebních místností. Referendum bude 23. června.

9. Gazprom: Kyjev dluží 600 milionů USD za dodávky plynu na území rebelů

Ukrajina dluží ruské státní společnosti Gazprom 600 milionů dolarů za dodávky plynu do východních částí země ovládaných povstalci. Uvedl to v úterý podle agentury Reuters náměstek generálního ředitele podniku Alexandr Medveděv.

10. Růst indické ekonomiky zrychlil na téměř osm procent

Růst indické ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního kalendářního roku zrychlil na 7,9 % ze 7,2 % v předchozím kvartálu. Vyplývá to z údajů tamní vlády. Hospodářský růst tak překonal očekávání analytiků, kteří jeho tempo podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 7,5 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

"Lidský šíp" proletěl terčem nad Velkou čínskou zdí

Profesionální americký base jumper Jeb Corliss si v neděli připsal na konto další adrenalinový kousek. V obleku wingsuit vyskočil ve výšce zhruba 1 800 metrů z helikoptéry a proletěl terčem umístěným nad Velkou čínskou zdí. Dosáhl při tom rychlosti přes 190 kilometrů hodinu a nevelký terč trefil naprosto přesně.

"Lukostřelba je jednou z nejstarších lidských činností, lidé se jí věnují tisíce let. A já jsem si říkal, jak úžasné by bylo přenést ji do moderní doby, kde by se šípem stal člověk," citovala Corlisse agentura Reuters.

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko