Co musíte ráno vědět (1. června)
|

Co musíte ráno vědět (1. června)

Jak si v závěru května vedly burzy v Evropě a Spojených státech, jak se vyvíjí míra nezaměstnanosti a inflace v eurozóně a jak vypadá lidský šíp? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý převážně zlevnily, za celý měsíc ale potřetí v řadě zpevnily

Americké akcie v úterý zprvu podporovaly údaje, podle nichž v dubnu spotřebitelské výdaje ve Spojených státech vzrostly nejrychleji za šest let, později však zisky smazala zpráva o poklesu spotřebitelské důvěry. Za celý květen ale index S&P 500 poprvé za dva roky vykázal třetí měsíc nepřerušeného růstu. V pondělí zůstaly burzy v USA kvůli státnímu svátku zavřené, úterý tak bylo pro americké akcie prvním obchodním dnem nového týdne. Dow v úterý klesl o 0,48 % na 17 787,20 bodu a širší S&P 500 oslabil o 0,1 % na 2 096,96 bodu, zatímco Nasdaq Composite posílil o 0,29 % na 4 948,06 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 8,16 % na 14,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně snížil na 1,847 %. Ze sektorů se nejvíce dařilo veřejným službám, telekomunikacím a technologiím, nejhůře naopak dopadly energetika, základní materiály a finance. Investoři se nyní budou zaměřovat na nejnovější ekonomické statistiky v čele s páteční zprávou o vývoji amerického trhu práce. Na základě nich budou odhadovat pravděpodobnost zvýšení základní úrokové sazby na příštím zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed) v polovině června. Činitelé Fedu v posledních týdnech začali překvapivě naznačovat, že by se sazby mohly zvýšit již brzy. Za celý květen Dow přidal 0,05 %, S&P 500 vzrostl o 3,58 % a Nasdaq Composite zpevnil o 1,52 %. S&P 500 posílil za celý měsíc potřetí v řadě, Dow dokonce počtvrté.

Goldman Sachs: Trh s ropou je v začarovaném kruhu

Vzpomínka na medvědí trh, o kterém se nemluví

2. Evropské akcie v úterý oslabily, investoři čekají na zasedání ECB a OPEC

Evropské akcie v úterý zamířily do červených čísel. Investoři čekají na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky a ropného kartelu OPEC. Britský FTSE 100 odepsal 0,64 %, francouzský CAC 40 0,53 % a německý DAX 0,68 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 0,77 %, celý květen však pro něj byl úspěšný, připsal během něj 1,75 %. Investoři v úterý váhali s riskantními obchody, vyčkávají totiž před čtvrtečním zasedání Evropské centrální banky a organizace OPEC. Silnější dolar navíc vyvíjel tlak na ceny kovů, což podkopávalo akcie těžařských firem. BHP Billiton, Anglo American i Glencore uzavřely hluboko v červených číslech. Naproti tomu akcie ocelářské firmy ArcelorMittal se vydaly proti trendu a posílily o 3,8 %. Cenné papíry automobilky Volkswagen oslabily o 2,6 % poté, co firma ohlásila 19,3% meziroční pokles zisku před zdaněním v prvním čtvrtletí. Air France-KLM odevzdala 1,7 % v reakci na to, že se její piloti opět rozhodli kvůli platovým podmínkám vstoupit do stávky. Italské banky v úterý zasáhla výprodejová vlna, když italská centrální banka varovala, že veřejný dluh země v roce 2016 možná neklesne. Banco Popolare se propadla o 7,3 %, Unicredit o 4 % a BMPS o 3 %.

Deutsche Bank: Připravte se na 20% propad cen evropských akcií do konce roku

V hledáčku investičního makléře: Námluvy společností Bayer a Monsanto

3. Pražská burza v úterý kolísala a skončila lehce nad nulou. Podpořil ji ČEZ, banky podaly smíšené výkony

Index PX v úterý připsal 0,12 % na 893,76 bodu. Za celý měsíc ale index o zhruba 2 % klesl. V pondělí objem obchodování na burze kvůli svátku v Británii a Spojených státech nedosáhl ani 200 milionů korun, v úterý naopak výrazně překročil miliardu. Největší zobchodovaný objem připadl v úterý na společnost ČEZ, jejíž akcie zpevnily o 0,66 %. Banky podaly smíšené výkony - zatímco Komerční banka bezmála procento odevzdala, MONETA Money Bank přidala 0,73 % a Erste Group Bank stoupla o 0,36 %. Významnějšího objemu dosáhla také O2 Czech Republic, jejíž cenné papíry posílily o 0,64 %. Největší procentuální ztrátu dne si připsaly akcie tabákové firmy Philip Morris ČR, které odevzdaly přes dvě procenta, a v červených číslech skončily také cenné papíry mediální CME (-0,72 %) a Unipetrolu (-1,1 %). Největší minoritní akcionář petrochemické společnosti Unipetrol, společnost Paulinino Limited, požaduje vyplacení téměř trojnásobné dividendy, než jakou navrhuje Unipetrol. Společnost to uvedla v dopise představenstvu, který získala agentura Reuters. Unipetrol na začátku května uvedl, že jeho představenstvo navrhlo za loňský rok vyplatit dividendu 5,52 Kč na akcii.

4. Očekávané události

Středa se ponese ve znamení indexů nákupních manažerů. V noci na středu ukazatele zveřejní Čína a Japonsko a během dne se přidají Itálie, Španělsko, Česká republika, Francie, Německo, Spojené království, eurozóna, Spojené státy a další země. V zámoří navíc vyjdou údaje o stavebních výdajích, Béžová kniha Fedu, údaje o prodejích aut a týdenní statistika vývoje zásob ropy od institutu API. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Míra nezaměstnanosti v eurozóně se v dubnu udržela na nejnižší hladině od srpna 2011

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v dubnu zůstala na 10,2 %, což je nejnižší hladina od srpna 2011. V dubnu 2015 se nezaměstnanost nacházela na 11 %. V celé Evropské unii se nezaměstnanost snížila na 8,7 %, tedy na nejnižší hladinu od dubna 2009, z březnových 8,8 %. V dubnu 2015 činila 9,6 %.

6. Eurozóna v květnu podle předběžných dat zůstala v deflaci

Spotřebitelské ceny v eurozóně v květnu podle předběžných dat Eurostatu pokračovaly v poklesu. Meziročně se index spotřebitelských cen snížil o 0,1 % po dubnovém poklesu o 0,2 %. Při pohledu na jednotlivé komponenty indexu by podle předběžných dat měly k růstu cen nejvíce přispět služby (+1 % po +0,9 % v dubnu), následované segmentem potravin, nápojů a tabáku (+0,8 %, stejně jako v dubnu) a neenergetickým průmyslovým zbožím (+0,5 %, stejně jako v dubnu). Energie naopak pokračují v poklesu (-8,1 % po -8,7 % v dubnu).

7. Sázky na pokles cen čínských akcií jsou na ročním maximu. Znamená to něco?

Takzvaní shortaři (investoři sázející na pokles cen) navyšují své sázky proti čínským akciím na nejvyšší úrovně za poslední rok. Pamětníci připomínají, že naposledy takovýto pesimismus vedl k poklesu hodnoty akciového indexu v Číně o 5 bilionů dolarů.

8. Hedgeové fondy si kvůli zisku dělají vlastní průzkumy k britskému referendu

Hedgeové fondy a investiční banky si před nadcházejícím referendem o dalším osudu Británie v Evropské unii objednávají vlastní průzkumy veřejného mínění, aby pak z výsledku hlasování vytěžily jako první co nejvíce. Píše to britský deník Financial Times, podle něhož by tak první náznaky výsledku mohly být vidět ve směnném kurzu libry ještě před uzavřením volebních místností. Referendum bude 23. června.

9. Gazprom: Kyjev dluží 600 milionů USD za dodávky plynu na území rebelů

Ukrajina dluží ruské státní společnosti Gazprom 600 milionů dolarů za dodávky plynu do východních částí země ovládaných povstalci. Uvedl to v úterý podle agentury Reuters náměstek generálního ředitele podniku Alexandr Medveděv.

10. Růst indické ekonomiky zrychlil na téměř osm procent

Růst indické ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního kalendářního roku zrychlil na 7,9 % ze 7,2 % v předchozím kvartálu. Vyplývá to z údajů tamní vlády. Hospodářský růst tak překonal očekávání analytiků, kteří jeho tempo podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 7,5 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

"Lidský šíp" proletěl terčem nad Velkou čínskou zdí

Profesionální americký base jumper Jeb Corliss si v neděli připsal na konto další adrenalinový kousek. V obleku wingsuit vyskočil ve výšce zhruba 1 800 metrů z helikoptéry a proletěl terčem umístěným nad Velkou čínskou zdí. Dosáhl při tom rychlosti přes 190 kilometrů hodinu a nevelký terč trefil naprosto přesně.

"Lukostřelba je jednou z nejstarších lidských činností, lidé se jí věnují tisíce let. A já jsem si říkal, jak úžasné by bylo přenést ji do moderní doby, kde by se šípem stal člověk," citovala Corlisse agentura Reuters.

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
včera v 13:35

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
včera v 13:27

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
včera v 13:03

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
včera v 12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus