Co musíte ráno vědět (5. května)
|

Co musíte ráno vědět (5. května)

Jak se ve středu vedlo akciím v Evropě a zámoří, jak dopadl spor o značku iPhone v Číně a jak vzniká láska? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu pokračovaly v sestupu z letošních maxim, dařilo se naopak dolaru

Akciové trhy ve Spojených státech ve středu klesly druhý den v řadě. K obavám investorů o zdraví světové ekonomiky se přidaly špatné údaje z amerického pracovního trhu a slabé firemní výsledky. Dolar na devizových trzích ale zpevňoval díky jiným americkým statistikám, které zmírnily obavy ohledně pomalého kvartálního růstu americké ekonomiky. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,56 % na 17 651,74 bodu. Širší index S&P 500 ztratil 0,59 % na 2 051,17 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,79 % na 4 725,64 bodu. V plusu se udržely pouze sektory necyklického spotřebního zboží a síťových služeb, nejvíce naopak ztrácela odvětví zdravotní péče, energetiky a základních materiálů. Index volatility VIX vzrostl o necelá 3 % na 16,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 1,7752 %.

Okénko tradera: Klíčové cenové úrovně akcií společnosti Apple

2. Evropské akcie ve středu zamířily do červených čísel kvůli hospodářským výsledkům a ropě

Evropské akcie ve středu kvůli sérii hospodářských výsledků a kolísavým cenám ropy zamířily do mínusu. Sektor základních materiálů ztratil přes 3 %. Britský FTSE 100 odepsal 1,19 %, francouzský CAC 40 1,09 % a německý DAX 0,99 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 1,1 %. Akcie Royal Dutch Shell po zveřejnění hospodářských výsledků oslabily o bezmála 3 % a akcie Erste Group se ve Vídni propadly o 5 %. Naproti tomu francouzská Société Générale posílila o bezmála 2 %. Anheuser-Busch InBev rovněž ve středu zveřejnila hospodářské výsledky, na což její akcie zareagovaly prudkým poklesem.

Société Générale: Čas na nákup evropských bankovních akcií je tady!

3. Pražská burza ve středu ztratila procento, dolů ji stáhly bankovní tituly

Index PX ve středu ztratil 1,09 % na 886,94 bodu. Burzu dolů stahovaly bankovní emise. Jak Komerční banka, tak Erste Group Bank ve středu před zahájením obchodování zveřejnily hospodářské výsledky za první čtvrtletí. Čistý zisk Komerční banky v prvním čtvrtletí poklesl meziročně o 16,3 % na 2,89 miliardy Kč, podle odhadů analytiků měl ale klesnout dokonce o více než pětinu na zhruba 2,7 miliardy Kč. Ve stejném období loni banka vydělala 3,46 miliardy Kč. Akcie Komerční banky dosáhly ve středu druhého největšího objemu a odepsaly bezmála procento. Rakouské finanční skupině Erste Group Bank v prvních třech měsících letošního roku vzrostl čistý zisk o téměř 22 % na 274,7 milionu eur. České spořitelně, která je součástí skupiny Erste, se naopak čistý zisk meziročně zhruba o 8 % snížil a dosáhl 3,4 miliardy Kč. Erste Group Bank byla ve středu třetím nejobchodovanějším titulem a odevzdala 2,8 %. Největší zobchodovaný objem si ve středu připsaly akcie skupiny ČEZ, které naopak přidaly 0,94 %. Nad nulou se udržela také Fortuna se ziskem 0,45 %, zbytek titulů zamířil do červených čísel. Fortuna ve čtvrtek před zahájením obchodování zveřejní hospodářské výsledky za uplynulý kvartál. Co od firmy čekají analytici? Největší procentuální propad ve středu připadl akciím NWR, které se zřítily o 30 % na 7 haléřů za kus. Ve čtvrtek se s nimi již na BCPP obchodovat nebude. Na londýnské burze už bylo obchodování s akciemi pozastaveno. Firma totiž informovala, že pravděpodobným dopadem insolvence OKD bude rozpadnutí skupiny NWR. Pokud k tomu dojde, bude akcionářům vrácena minimální nebo žádná částka.

MONETA Money Bank: Toto je firma, která oživí parket pražské burzy

4. Očekávané události

Po středě nabité makrodaty bude čtvrtek spíše poklidný. V noci na čtvrtek zveřejní Austrálie maloobchodní tržby, Spojené království dopoledne přidá index nákupních manažerů ve službách a Spojené státy jako každý čtvrtek vydají zprávu o počtech žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Před zahájením čtvrtečního obchodování zveřejní hospodářské výsledky Fortuna a dopoledne zasedá bankovní rada ČNB. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Maloobchodní tržby v eurozóně v březnu klesly více, než se čekalo

Maloobchodní tržby v eurozóně v březnu klesly meziměsíčně o 0,5 %, očekával se přitom mírnější pokles o 0,1 % po únorovém revidovaném růstu o 0,3 %. Meziročně tempo růstu tržeb zpomalilo na 2,1 % z předchozích revidovaných 2,7 %, očekával se 2,6% růst. V celé Evropské unii objem maloobchodu meziměsíčně klesl o 0,7 % po únorové stagnaci a meziročně vzrostl o 2,4 %.

6. ADP: Soukromý sektor v USA v dubnu vytvořil 156 tisíc pracovních míst

Soukromý sektor v USA podle dat agentury ADP v dubnu vytvořil jen 156 tisíc nových pracovních míst, což je nejhorší výsledek za poslední tři roky. Trh predikoval růst o 195 tisíc po předchozích 194 tisících (revidováno z 200 tisíc).

7. Apple prohrál boj o značku iPhone v Číně

Apple prohrál boj o ochrannou známku iPhone v Číně. Název IPHONE tak podle rozhodnutí nejvyššího lidového soudu v Pekingu může nadále používat i firma Xintong Tiandi Technology, která prodává kabelky a další kožené zboží. Uvedla to na svých internetových stránkách BBC s odvoláním na čínský list Legal Daily, který je považován za oficiálního mluvčího čínské komise pro centrální politiku a právní záležitosti.

8. Adidas chce prodat svoji golfovou divizi

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas hledá kupce pro svoji hlavní golfovou značku TaylorMade, která se potýká s problémy kvůli ztrátě popularity tohoto sportu. Po prodeji se chce Adidas zaměřit na své hlavní značky. Podle analytiků by z prodeje golfové divize mohl získat nejméně 270 milionů eur.

9. Podnikatelská aktivita v eurozóně v dubnu podle finálních dat mírně zpomalila

Index nákupních manažerů v eurozóně v dubnu podle finálních dat klesl na 53 bodů z 53,1 bodu v březnu, jak uváděla i předběžná data. Index nákupních manažerů v sektoru služeb stagnoval na 53,1 bodu, předběžná data počítala s růstem na 53,2 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která odděluje pásmo růstu aktivity od pásma jejího poklesu.

10. Zisk pivovaru AB InBev kvůli vývoji kurzů a Brazílii prudce klesl

Čistý zisk největšího světového pivovaru Anheuser-Busch InBev v prvním čtvrtletí prudce klesl na 844 milionů USD z loňských srovnatelných 2,3 miliardy USD. Důvodem byl vývoj směnných kurzů a slabý výkon v Brazílii, která je jedním z největších trhů firmy. Oznámila to ve středu společnost, která je v procesu převzetí druhého největšího pivovaru světa SABMiller.

Bonus

Prochází láska žaludkem?

Společnost Knorr v novém reklamním spotu otestovala hypotézu, že láska prochází žaludkem. Spárovala lidi na základě jejich chuťových preferencí, přiměla je krmit se navzájem a čekala, co se stane. A překvapivě spolu údajně jeden z párů skutečně zůstal.

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
před 18 minutami

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie odpoledne silně rostly

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
před hodinou

Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o téměř 11 %

Pražská burza zahájila týden výraznějším růstem, index PX v pondělí stoupl o 4,34 % na 807,95 bodu. Posílily téměř...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
před hodinou

Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější

Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase Jamie Dimon je v pravidelné výroční zprávě...
Americké banky JPMorgan Koronavirus
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
15:49

Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu

Desetitisíce britských řidičů vyhrály první kolo žaloby proti Volkswagenu v souvislosti s instalací zařízení na...
Evropské akcie Auta Volkswagen
ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK
15:13

ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK

Podpora, kterou stát v době pandemie koronaviru poskytne soukromým firmám, musí mít povolení od Evropské komise....
Evropská unie Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl…
15:06

MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl přijít růst

Ministerstvo financí očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 %. Příští rok by ale měla...
Česká ekonomika Hospodářský růst HDP
MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP
15:03

MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP

Veřejné finance letos skončí ve schodku 4,1 % hrubého domácího produktu, odhaduje v nové makroekonomické prognóze...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů
14:51

Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů

Česká vláda by měla masivněji investovat do testů na zjištění onemocnění covid-19. Vynaložené peníze se jí vrátí ve...
Česká ekonomika Koronavirus
Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky
14:28

Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí představil nová opatření na ochranu ekonomiky před dalšími dopady koronaviru....
Maďarsko Podpora ekonomiky Koronavirus
ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu
14:08

ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu

Stavební firmy v Česku zahájily do konce února stavbu 1 888 bytů v bytových domech, meziročně o 20,5 %a více. Nejvíce...
Stavebnictví Česká ekonomika
Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR
13:55

Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli riziku prodloužené recese a vlně bankrotů způsobených vypuknutím pandemie...
Úvěry Pojištění Rating
Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru
13:16

Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru

Japonská vláda vyhlásí zřejmě již v úterý v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav....
Japonsko Koronavirus
Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu
12:43

Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu

Odbyt německého výrobce luxusních automobilů BMW se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru meziročně snížil o 20,6 % na...
Auta Evropské akcie BMW
Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945
12:36

Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945

Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr...
Francie Koronavirus Recese
Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad
12:18

Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad

Situace v českém průmyslu nebyla podle únorových výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, dobrá už...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
12:12

Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí

Více než polovina z 54 afrických států zavedla omezení pohybu, dopravní omezení nebo jiná opatření ve snaze zabránit...
Afrika Koronavirus
Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům
11:58

Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům

Opoziční strany chtějí zvýšit podporu pro živnostníky o 5 000 korun proti vládnímu návrhu na 30 000 korun. Navrhují...
Česká ekonomika Koronavirus Byznys a podnikání
MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády
11:53

MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu....
Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
11:45

Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně

Slovenská továrna jihokorejské automobilky Kia Motors v pondělí po dvou týdnech obnovila výrobu, kterou kvůli šíření...
Slovensko Auta Koronavirus
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
11:39

EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber

Evropská komise schválila rozsáhlý záchranný balík, kterým chce britská vláda podpořit firmy strádající kvůli...
Spojené království Evropská unie Koronavirus