Co musíte ráno vědět (10. května)
|

Co musíte ráno vědět (10. května)

Jak si v úvodu nového týdne vedly akcie v Evropě a za oceánem, jak se vyvíjí česká nezaměstnanost a průmyslová výroba a jak vypadá famfrpál v praxi? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie pondělní seanci zakončily kolem nuly, ropa přišla o úvodní zisky

Akcie ve Spojených státech uzavřely úvodní seanci druhého květnového týdne smíšeně, pohyby hlavních indexů ale nebyly výrazné. Index Dow dolů stáhl pokles ceny akcií energetických firem a cenných papírů producentů surovin. Světové ceny ropy přišly o počáteční zisky, jimiž reagovaly na pokračující obří požár kolem nalezišť ropných písků v kanadské provincii Alberta, a nakonec klesly. Dow klesl o 0,2 % na 17 705,91 bodu, zatímco širší S&P 500 přidal 0,08 % na 2 058,69 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,3 % na 4 750,21 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,02 % na 14,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,747 %. V plusu skončila polovina z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru zdravotní péče a odvětví necyklického spotřebního zboží. Zaostaly naopak sektor základních materiálů a energetické odvětví. Ztráty producentů surovin a materiálů způsobila slabá statistika z Číny. Tamní vývoz i dovoz v dubnu klesly více, než se čekalo, což ukazuje, že poptávka v druhé největší ekonomice světa je slabá. "Trh balancuje na ostré hraně. Investoři se ptají, zda akciím, které rostly prakticky od února, nezačíná docházet pára," říká Robert Pavlik, hlavní tržní stratég ve společnosti Boston Private Wealth.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný pokles indexu S&P 500 zatím paniku nevyvolává, maxima se ale vzdalují

Chcete v květnu prodávat? Dejte si pozor na tyto akcie

2. Evropské akcie v úvodu týdne i přes kolísavé ceny ropy mírně posílily

Evropské akcie v pondělí zamířily nahoru i přes to, že ropa opět ztratila půdu pod nohama a těžaři spadli do červených čísel. Francouzský CAC 40 připsal 0,5 % a německý DAX 1,12 %, naproti tomu britský FTSE 100 stáhli těžaři pod nulu – index ztratil 0,18 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 0,47 %. Všechny jeho sektory rostly, výjimku tvořily energetické firmy, těžaři a banky. Evropské těžaře v pondělí vedla dolů čínská makrodata. Čína v neděli zveřejnila zprávu o obchodní bilanci, která investory příliš nepotěšila. Export v dubnu meziročně klesl o 1,8 % po březnovém růstu o 11,5 %, na což investoři v Číně zareagovali prodeji - čínský index Shanghai Composite v pondělí se ztrátou 2,5 % stahoval celý region. Menší čínský Shenzhen Composite odepsal přes 3 %. Na tento vývoj navázali investoři i na evropských trzích, kde se pustili do výprodeje akcií v sektoru základních materiálů, který nakonec oslabil o více než 6 %.

Spojené království: Recese je daleko, a tak na ni nejsme připraveni

Société Générale: Čas na nákup evropských bankovních akcií je tady!

3. Pražská burza v pondělí neudržela úvodní zisky a zakončila den v červených číslech

Index PX v pondělí odepsal 0,41 % na 864,20 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla MONETA Money Bank, jejíž akcie připsaly 1,5 %. V závěsu za ní se co do objemu držela Komerční banka, která připsala 0,5 %. Tyto zisky však vyvažovala skupina ČEZ, třetí „nejobjemnější“ titul, která odevzdala bezmála 3 %. Firma v úterý ráno zveřejní hospodářské výsledky za letošní první čtvrtletí. Co očekávají analytici? Největší procentuální zisk si připsala O2 Czech Republic, jejíž cenné papíry zpevnily o 4 %, a dařilo se také Kofole ČS (+3,13 %) a Erste Group Bank (+1,32 %). Naproti tomu největší procentuální ztrátu zaznamenala společnost Unipetrol (-5,77 %). Firma v pátek po konci obchodování oznámila, že se její představenstvo rozhodlo valné hromadě navrhnout výplatu dividendy ze zisku z roku 2015, a to ve výši 5,52 Kč na akcii. Celkem jde o miliardu korun. Dividendu společnost naposledy vyplatila ze zisku za rok 2007. Investoři na dividendu ze zisku za rok 2015 spekulovali, doufali ale, že bude firma štědřejší. Příliš dobře si nevedly ani akcie Fortuny (-1,97 %), výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-1,39 %) a mediální CME (-1,35 %). Krajský soud v Ostravě v pondělí poslal těžební společnost OKD do úpadku. Věřitelé mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky. Insolvenčním správcem soud jmenoval Leeho Loudu a na srpen nařídil přezkumné jednání a svolal schůzi věřitelů.

Věříte ČNB, že se po ukončení kurzového závazku trh nezblázní? Vydělejte na tom!

Tip na certifikát: Sázka na dividendy a pasivní příjem dvakrát za rok

4. Očekávané události

Úterý otevře nad ránem Čína zprávou o inflaci. Německo dopoledne doplní výsledek běžného účtu, obchodní bilanci a průmyslovou výrobu, kterou se pochlubí rovněž Francie, Itálie a Řecko, jež přidá ještě inflační statistiku. Výsledek obchodní bilance odtajní i Spojené království a zprávu o inflaci vydá i Český statistický úřad. V USA odpoledne vyjde NFIB index optimismu malých firem a dále zprávy o velkoobchodních zásobách a počtu otevřených pracovních pozic (JOLTS) a týdenní statistika ropného institutu API o vývoji zásob černého zlata. Výsledky se pochlubí v Japonsku Suzuki Motor a SoftBank Group, v Evropě například Credit Suisse Group, Nokia, ING Groep, ThyssenKrupp či UniCredit a ČEZ a v USA Allergan nebo Walt Disney. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 5,7 %

Celkový počet uchazečů o zaměstnání v Česku v dubnu poklesl o 6,4 % na 414 960, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 5,7 % na 124 280 a podíl nezaměstnaných osob poklesl na 5,7 %. Loni v dubnu činil podíl nezaměstnaných 6,7 % a práci nemělo zhruba 491 600 lidí. Z hlediska krajů byla nejnižší nezaměstnanost nadále v Praze a nově i v Plzeňském kraji, když v obou regionech byla v dubnu na čtyřech procentech. Nejvyšší je naopak stále podíl nezaměstnaných v Ústeckém kraji, a to 8,8 %.

6. Růst průmyslové produkce v Česku v březnu pokračoval, stavebnictví dále klesá

Průmyslová produkce v ČR v březnu meziročně vzrostla reálně o 0,6 %, po očištění o vliv počtu pracovních dnů vzrostla o 3,6 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 1,4 %. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,4 %. Stavební produkce v březnu klesla meziročně reálně o 12,5 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 2,3 % stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení klesla o 21,6 %.

7. Facebook v Číně vyhrál spor o ochrannou známku

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, v Číně vyhrála soudní spor s tamní potravinářskou firmou, jež si zaregistrovala ochrannou známku "face book". Čínská vláda přístup na síť společnosti Facebook blokuje, vítězství v soudním sporu tak podle listu Financial Times (FT) naznačuje, že postoj Pekingu vůči Facebooku by se mohl změnit.

8. Daňové ráje nemají opodstatnění, namítají ekonomové z řady zemí

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Angus Deaton, autor ekonomického bestselleru Capital in the Twenty-First Century Thomas Piketty a dalších více než 300 ekonomů z více než 30 zemí vybídlo světové lídry, aby skoncovali s érou daňových rájů. Jejich existence podle nich nemá "žádné ekonomické opodstatnění". Napsali to v dopise, který byl zveřejněn jen pár dnů před mezinárodním protikorupčním summitem v Londýně.

9. MMF: Německo by se mělo v zájmu investic více zadlužit

Německo by mělo využít nynějších rekordně nízkých úvěrových nákladů a více se zadlužit, aby posílilo veřejné i soukromé investice do infrastruktury. Doporučil to Mezinárodní měnový fond (MMF) v pondělním pravidelném hodnocení největší evropské ekonomiky. Zvýšení investic by podle fondu rovněž snížilo vysoký německý přebytek vnější bilance.

10. Řecký parlament schválil penzijní a daňové reformy

Řecký parlament v neděli schválil balík penzijních a daňových reforem. Řecká vláda doufá, že reformy pomohou přesvědčit mezinárodní věřitele k uvolnění dalších peněz ze záchranného programu pro silně zadluženou zemi. Informovala o tom agentura Reuters.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak vypadá famfrpál v reálném životě?

Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
28. 3. 2020 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
28. 3. 2020 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
28. 3. 2020 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
28. 3. 2020 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus