Co musíte ráno vědět (13. června)
|

Co musíte ráno vědět (13. června)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a Spojených státech, co by odchod Británie z EU znamenal pro českou korunu a akcie a za kolik se letos vydražil oběd s Warrenem Buffettem? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek klesly, investoři začínají intenzivně uvažovat o dopadech případného brexitu

Americké akcie v pátek navázaly na nepříznivý čtvrteční vývoj a opět zlevnily. Hlavní indexy odepsaly od 0,7 % do 1,3 %. Přetlak na straně prodejců zesílil poté, co vzrostly obavy investorů ohledně potenciálních dopadů odchodu Spojeného království z Evropské unie. Referendum o takzvaném brexitu se bude konat 23. června. Za celý týden se americké akciové indexy na směru neshodly. "Světová ekonomika je slabá a nedokáže zvládnout žádný velký šok. A pokud dojde k brexitu, bude to hodně velký šok," řekl agentuře Reuters Adam Sarhan, který řídí investiční firmu Sarhan Capital. Dow nakonec v pátek klesl o 0,67 % na 17 865,34 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,92 % na 2 096,07 bodu a Nasdaq Composite oslabil o 1,29 % na 4 894,55 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 16,33 % na 17,03 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři a půl bazického bodu na 1,642 %. Pod nulou skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce klesly energetický sektor, odvětví základních materiálů a finanční sektor. Relativně nejlepší výkon podaly sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví veřejných služeb. Za celý týden Dow přidal 0,33 %, S&P 500 ale klesl o 0,15 % a Nasdaq Composite přišel o 0,97 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Historická maxima byla na dohled, býci to ale v pátek vzdali

Chcete vědět, kdo bude americkým prezidentem? Akcie vám to řeknou, stačí je od 8. srpna sledovat!

2. Evropské akcie v pátek kvůli obavám ohledně dalšího ekonomického vývoje výrazně zlevnily

Evropské akciové trhy v pátek výrazně klesly, když mezi investory zesílily obavy ohledně možných dopadů případného brexitu. Ztráty zaznamenaly všechny hlavní sektory regionálního benchmarku STOXX Europe 600. V červených číslech skončily evropské akciové indexy i za celý týden. Nejnovější průzkum veřejného mínění ve Spojeném království, který uskutečnila společnost ORB pro list The Independent, ukázal, že tábor odpůrců britského členství v Evropské unii vede o deset procentních bodů. Pro odchod Británie z EU se v anketě vyslovilo 55 % dotázaných, proti odchodu země z evropského společenství bylo jen 45 % respondentů. Britský FTSE 100 v pátek přišel o 1,86 %, německý DAX klesl o 2,52 % a francouzský CAC 40 odepsal 2,24 %. Od pondělí do pátku FTSE 100 odepsal 1,51 %, DAX 2,66 % a CAC 40 2,57 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel páteční obchodování se ztrátou 2,44 % na hladině 332,92 bodu a za celý týden přišel o 2,45 %.

Bezradná ECB? Draghi dává najevo, že si banka nevěří

Export: Tikající bomba, která měla spasit svět

3. Pražská burza se v pátek propadla o více než tři procenta na nejnižší úroveň za sedm let

Index pražské burzy PX v pátek zakončil slabý týden masivním poklesem o 3,2 % na 840,05 bodu, když nejhůře si vedl finanční sektor. Za týden se index PX propadl o 4,5 %. Benchmark byl naposledy níže koncem dubna 2009, kdy se pohyboval na hodnotách kolem 800 bodů. Akcie Erste Group Bank ztratily v pátek 5,72 %, akcie pojišťovny Vienna Insurance Group odepsaly 4,11 %, cena akcií Komerční banky šla dolů o 3,25 % a MONETA Money Bank zlevnila o 1,5 %. Akcie energetické skupiny ČEZ odepsaly přes tři procenta a o více než dvě procenta přišly akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Nejméně naopak klesly akcie telekomunikačního operátora O2 Czech Republic, likérky Stock Spirits a petrochemického holdingu Unipetrol. Pro akcie Unipetrolu byl pátek posledním obchodním dnem s nárokem na dividendu, o jejíž výši tento měsíc rozhodne valná hromada podniku. Cenné papíry skupiny Pivovary Lobkowicz zůstaly s minimálním zobchodovaným objemem na nule. Nejvíce klesající akcií týdne byla Erste Group, která ztratila sedm procent. Uniqua Foundation, čtvrtý největší akcionář banky, prodala svůj 4,1% podíl v Erste institucionálním investorům za 607,70 Kč za akcii. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Unipetrol, který přidal tři procenta na 179,90 Kč. Společnost v týdnu oznámila, že od zajistitelů obdržela dopis potvrzující, že má nárok na odškodnění v souvislosti s výbuchem etylénové jednotky, který se udál loni v srpnu. Unipetrol si je nyní prakticky jistý, že pojistné plnění nebude nižší než 164 milionů USD. Plnění plánuje firma zohlednit ve výsledcích za letošní druhé čtvrtletí.

"Nová" ČNB: Hrozí měnově-politické kotrmelce?

4. Očekávané události

Pondělí na makrodata bohaté nebude. Nad ránem vyjdou údaje o čínských maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě a na Novém Zélandu index cen domů a dopoledne Spojené království připojí předstihový ekonomický index. V Austrálii se kvůli státnímu svátku obchodovat nebude. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Akciový paradox: Americké indexy dorážejí na maxima, ale investoři se předhánějí v prodejích

Americké akciové indexy se navzdory poklesu v posledních dvou seancích uplynulého týdne stále nacházejí na dohled historických maxim. Chtělo by se říci, že investoři akciím věří. Opak je ale pravdou. Z fondů zaměřených na akcie investoři v deseti z posledních dvanácti týdnů utíkali. Brzy tak může být dění na trzích hodně zajímavé. Pokud jsou prodeje akcií poblíž maxim projevem časování trhu, může každým dnem přijít obrat trendu. A pokud ne, je otázkou, co jejich ceny žene vzhůru.

6. Analytici: Brexit by posílil korunu k libře, ale oslabil české akcie

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie by zatřáslo finančními trhy a znamenalo oslabení libry vůči dalším měnám včetně koruny. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. České akcie by zřejmě reagovaly poklesem. Největší problém by nastal při dalším štěpení EU, jež by podle nich mohlo vyústit v propad trhů, včetně českých akcií, a kurzu koruny k hlavním světovým měnám.

7. Švédsko plánuje stavbu nových jaderných reaktorů

Švédsko plánuje v příštích letech postavit až deset nových jaderných reaktorů. Cílem země sice je, aby do roku 2040 vyráběla veškerou svoji elektřinu z obnovitelných zdrojů, mezitím však postaví nové jaderné elektrárny, které mají nahradit starší, jež plánuje vyřadit z provozu. Uvedl to na svých internetových stránkách list Financial Times s odvoláním na dohodu mezi vládou a opozičními stranami.

8. Lufthansa zruší až 800 pracovních míst v nákladní dopravě

Největší německá letecká společnost Lufthansa zruší 700 až 800 pracovních míst v divizi pro nákladní dopravu, která po celém světě zaměstnává kolem 4 600 lidí. Firma uvedla, že cílem kroku je snížení nákladů a udržení konkurenceschopnosti divize.

9. Unipetrol koupil od polské Anwil zpět neratovickou Spolanu

Petrochemická společnost Unipetrol koupila od polské firmy Anwil po 10 letech zpět neratovickou chemičku Spolana. Tuzemský zpracovatel ropy to v pátek uvedl na svém webu. Anwil je stejně jako Unipetrol součástí polské skupiny PKN Orlen. Unipetrol získal 100 % akciového kapitálu Spolany za milion eur. Převzetí bude Unipetrol financovat z vlastních zdrojů. Transakce by měla být dokončena během týdne, uvedl Unipetrol.

10. Světovým podnikatelem je Australan Manny Stuhl

Titul EY Světový podnikatel roku získal Australan Manny Stul, majitel firmy na výrobu hraček Moose Enterprise. Českou republiku ve světovém finále zastupoval majitel výrobce vinylů GZ Media Zdeněk Pelc. Stul je synem polských uprchlíků. Původně pracoval ve stavebnictví v odlehlé oblasti severozápadní Austrálie, aby získal kapitál pro zahájení svého první podnikání, výroby dárků. Později převzal kontrolu nad firmou Moose Toys a podařilo se mu zvýšit za 15 let její tržby o 7 200 %. Učinit tak z ní šestou největší firmu s hračkami v USA a čtvrtou největší v Austrálii. Firma prodává své výrobky ve více než 80 zemích.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Aukce oběda s Buffettem vynesla téměř 3,5 milionu dolarů

Každoroční charitativní aukce oběda s finančníkem a filantropem Warrenem Buffettem letos vynesla téměř 3,5 milionu dolarů. Vítěz dražby si přál zůstat anonymní, napsala agentura AP.

Dosažená cena vyrovnala rekord z roku 2012. Výtěžek z aukce, která se letos konala již po sedmnácté, získá stejně jako v minulých letech nadace Glide Foundation ze San Franciska.

Nadace Glide Foundation poskytuje sociální služby chudým a bezdomovcům v San Francisku. Z předchozích 16 aukcí již získala přes 20 milionů dolarů. S nápadem aukce přišla Buffettova první žena Susan.

Vítěz poobědvá s Buffettem v restauraci Smith & Wollensky v newyorské obchodní čtvrti Manhattan. Může si s sebou přivést sedm přátel a s investorem strávit několik hodin v rozhovoru na jakékoliv téma. Jedinou výjimkou jsou budoucí investice Buffetta nebo jeho firmy Berkshire Hathaway.

Pětaosmdesátiletý Buffet je třetím nejbohatším mužem planety. Časopis Forbes jeho majetek odhaduje na 66,8 miliardy USD. Téměř veškerý svůj majetek se Buffett rozhodl dát na charitu.

Ropa klesla na 17letá minima
před 9 minutami

Ropa klesla na 17letá minima

Cena ropy v pondělí ráno klesla na nejnižší hodnotu od roku 2002, protože Saúdská Arábie a Rusko nejsou ochotné se...
Ropa Ropa Brent Ropa WTI
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie den zahájily poklesem
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie den zahájily poklesem
před 26 minutami

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie den zahájily poklesem

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagují mimo jiné na výzvu Evropské centrální...
Světové akcie Asijské akcie Akcie ČR
MONETA reviduje střednědobý výhled, očekává nižší provozní výnosy
MONETA reviduje střednědobý výhled, očekává nižší provozní výnosy
před 37 minutami

MONETA reviduje střednědobý výhled, očekává nižší provozní výnosy

MONETA Money Bank se rozhodla revidovat střednědobý výhled, který byl zveřejněn 6. února, z důvodu nových...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Finanční sektor
Toyota kvůli pandemii zastaví výrobu ve všech evropských závodech
před hodinou

Toyota kvůli pandemii zastaví výrobu ve všech evropských závodech

Japonská automobilka Toyota dočasně zastaví kvůli pandemii nemoci COVID-19 všechny závody v Evropě. V ruském závodě...
Auta Koronavirus
Burza v Šanghaji je přes virus jedničkou v primárních nabídkách akcií
před hodinou

Burza v Šanghaji je přes virus jedničkou v primárních nabídkách akcií

Akciová burza v Šanghaji se v prvním čtvrtletí poprvé za téměř tři roky ocitla v čele žebříčku burz s největším...
Čína Světové akcie Primární úpis akcií (IPO)
Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus