Co musíte ráno vědět (16. června)
|

Co musíte ráno vědět (16. června)

Jak si v polovině týdne vedly akcie v Evropě a za oceánem, co na tiskové konferenci po konci zasedání Fedu řekla Janet Yellenová a jaká kouzla se dají dělat s fotbalovým míčem? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu rostly, v závěru seance se ale po tiskové konferenci Janet Yellenové svezly pod nulu

Americké akcie během středeční seance zpevňovaly, v závěru obchodování ale klesly, a zaznamenaly tak pátý pokles v řadě. Americká centrální banka na svém zasedání podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, zhoršila však výhled růstu ekonomiky pro letošní i příští rok. Na trhu navíc přetrvává napětí kvůli blížícímu se referendu o vystoupení Británie z EU. Dow odepsal 0,2 % a uzavřel na hodnotě 17 640,17 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,18 % na 2 071,50 bodu a o 0,18 % oslabil i index technologického trhu Nasdaq Composite, který skončil na 4 834,93 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,76 % na 20,14 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 1,5737 %. V červených číslech skončilo pět z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly sektor zdravotní péče a odvětví veřejných služeb, největší růst si naopak připsaly sektor základních materiálů a odvětví cyklického spotřebního zboží. Měnový výbor Fedu ponechal na červnovém zasedání základní úrokovou sazbu v pásmu 0,25–0,5 %, kam ji zvýšil loni v prosinci. Centrální banka zároveň zveřejnila aktualizovanou makroekonomickou projekci. Fed nyní předpokládá, že tempo hospodářského růstu v USA dosáhne v letošním i příštím roce 2 %. Předchozí prognóza uváděla, že ekonomika letos vykáže růst o 2,2 % a napřesrok o 2,1 %.

Svět se vydal vstříc dluhové katastrofě. Akcie jsou nesmyslně drahé, varuje Druckenmiller

Kapitola z dějin nesmyslné posedlosti

2. Evropské akcie před koncem zasedání Fedu mírně ožily

Evropské akcie ve středu před zveřejněním výsledku dvoudenního zasedání amerického Fedu mírně posilovaly. Britský FTSE 100 připsal 0,73 %, francouzský CAC 40 procento a německý DAX 0,92 %. Regionální index STOXX Europe 600 přidal 0,97 % na 323,63 bodu. V centru pozornosti byl především maloobchod. Firma Inditex, majitel řetězce Zara, ve středu ohlásila 6% růst zisku v prvním čtvrtletí, což vyslalo její akcie vzhůru. Švédský řetězec H&M oznámil, že jeho tržby v květnu vzrostly meziročně o 9 %, což bylo o něco méně, než trh očekával. I přesto se akciím firmy dařilo. Výrobce luxusní obuvi Jimmy Choo také oznámil, že začátek roku pro něj byl obchodně velmi úspěšný, díky čemuž jeho akcie prudce zpevnily. Po předchozím výprodeji ožil také sektor základních materiálů, který profitoval z oslabujícího dolaru, a dařilo se také bankám.

Brexit, grexit, exit(us): Evropská unie nenudí. A hned tak nezačne

Société Générale: S akciemi nyní opatrněji

3. Pražská burza ve středu ožila, akcie ČEZ poskočily o 4 %

Index PX ve středu připsal 1,16 % na 817,58 bodu. Největší zobchodovaný objem a zároveň největší procentuální zisk připadl akciím skupiny ČEZ, které posílily o 4,11 %. Dařilo se také bankám - Komerční banka přidala 2,35 % a MONETA Money Bank bezmála procento. Cenné papíry Erste Group Bank ale skončily pod nulou. Cenné papíry telekomunikační společnosti O2 Czech Republic klesly o 1,75 %. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, které odevzdaly 2,54 % přesto, že valná hromada společnosti ve středu schválila výplatu dividendy 11,5 milionu eur, tedy 1,25 eura na akcii. Je to o deset centů na akcii více než loni.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek přijde série dat z australského trhu práce (míra nezaměstnanosti, změna zaměstnanosti, míra participace, změna počtu zaměstnaných na plný a částečný úvazek) a japonská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky včetně výše úrokových sazeb. Dopoledne bude zasedat i Švýcarská národní banka, Spojené království odhalí maloobchodní tržby, Řecko zprávu o nezaměstnanosti a Eurostat vydá zprávu o inflaci v eurozóně. Ve 13.00 SELČ skončí zasedání britské centrální banky (změna měnové politiky se neočekává) a v zámoří vyjdou výsledek běžného účtu, index aktivity filadelfského Fedu, index trhu s nemovitostmi od NAHB, pravidelná týdenní zpráva o změně počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, ostře sledovaná inflační statistika a také zpráva od EIA o vývoji zásob zemního plynu. Naplánované je také setkání takzvané euroskupiny a hospodářskými výsledky se v USA pochlubí Rite Aid, Oracle, Smith & Wesson Holding a Kroger. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Fed v červnu ponechal úrokové sazby beze změny. Predikce banky nadále naznačují dvě zvýšení úroků v letošním roce, trh má ale pochybnosti

Měnový výbor americké centrální banky na červnovém zasedání ponechal úrokové sazby beze změny, základní úroková sazba tedy zůstává v rozpětí 0,25-0,5 %. Rozhodnutí se po slabých květnových datech z amerického trhu práce zveřejněných začátkem tohoto měsíce očekávalo. Na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, Janet Yellenová poznamenala, že světová ekonomika zůstává zranitelná, a dodala, že centrální banka čeká na další data, aby se přesvědčila, že z ekonomiky nevyprchalo růstové momentum. Cíl základní úrokové sazby pro letošní rok Fed ponechal na 0,9 %, pro rok 2017 banka cíl snížila na 1,6 % (březen: 1,9 %) a pro rok 2018 cíl posunula na 2,4 % (březen: 3 %). Prognóza tak naznačuje, že základní úroková sazba by se ve druhé polovině letošního roku měla zvýšit dvakrát. Oproti březnovému zasedání měnového výboru se ale výrazně zvýšil počet činitelů Fedu, kteří počítají pouze s jedním zvýšením sazby. Trh čeká jedno až dvě zvýšení.

6. Průmyslová výroba v USA v květnu klesla nečekaně prudkým tempem

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v květnu proti předchozímu měsíci snížila o 0,4 %, zatímco v dubnu o 0,6 % vzrostla. Uvedl to ve středu Fed. Propad byl prudší, než očekávali analytici, kteří v anketě agentury Reuters v průměru počítali s poklesem o 0,2 %.

7. Řecká centrální banka letos počítá s mírným poklesem HDP

Řecká ekonomika letos vykáže pokles o 0,3 %, příští rok se ale vrátí k růstu. Předpověděla to ve středu tamní centrální banka. Mezinárodní věřitele zároveň vybídla, aby zmírnili některé podmínky, na kterých se s nimi dohodla, když požadovala finanční pomoc. Výraznější ústupky a snížení dluhové zátěže by zotavení řecké ekonomiky urychlily, uvedla banka.

8. Zeman: Dlouhodobě slabá koruna vede exportéry k lenosti

Dlouhodobě slabá koruna vede české exportéry k lenosti, ke snižování inovačních impulzů i produktivity práce a ke ztrátě konkurenceschopnosti. Při zahájení 4. ročníku Festivalu exportu CZ 2016 to řekl prezident Miloš Zeman. Podle něj by Česko mělo konkurovat hlavně vysoce kvalifikovanou pracovní silou. Zároveň Zeman podpořil návrhy, aby při uzavírání pojistných smluv u Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) v případě, že obchod nevyjde, vzniklo alespoň 10% plnění pro toho, kdo transakci neprozřetelně uzavřel.

9. Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království klesla na nejnižší hladinu za deset let

Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců do dubna klesla na 5 %, očekávalo se, že zůstane na 5,1 %. Nachází se tak na nejnižší hladině za deset let. Počet nezaměstnaných se snížil o 20 000 na 1,627 milionu. Zaměstnanost pak v daném tříměsíčním období vzrostla o 55 tisíc, po předchozím zvýšení o 44 tisíc trh predikoval zvýšení o 60 tisíc.

10. Akcie obchodované na burzách pevninské Číny zatím do indexu MSCI Emerging Markets nezamíří

Akcie čínských firem, s nimiž se obchoduje na burzách pevninské Číny, do srovnávacího indexu MSCI Emerging Markets zatím zařazeny nebudou. V úterý večer to oznámila společnost MSCI, která o složení benchmarků rozhoduje. V posledních dnech se spekulace o možném vstupu čínských akcií do benchmarku projevovaly v podobě růstu objemu spekulativních investic do čínských ETF. MSCI říká, že Čína musí uskutečnit ještě další kroky, aby byly její trhy přístupnější pro zahraniční investory.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Dvacetiletá Američanka kouzlí s fotbalovým míčem

Dvacetiletá Caitlyn Schrepferová hrála od dětství fotbal. Potom se ale zranila a musela skončit. Aby se svého milovaného sportu nemusela vzdát úplně, přešla na freestyle a dnes je členkou losangeleského freestylového týmu Innovation LA, se kterým objíždí celý svět a ukazuje své dovednosti s míčem. Na poslední mezinárodní soutěži se umístila jako jediná žena v žebříčku top 16 freestylerů Severní Ameriky.

Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada
Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání
včera v 11:04

Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání

Maloobchodní tržby za únor vykázaly podle analytiků, které oslovila ČTK, nad očekávání dobrý výsledek. Bez prodejů...
Česká ekonomika Maloobchod Tržby