Co musíte ráno vědět (16. června)
|

Co musíte ráno vědět (16. června)

Jak si v polovině týdne vedly akcie v Evropě a za oceánem, co na tiskové konferenci po konci zasedání Fedu řekla Janet Yellenová a jaká kouzla se dají dělat s fotbalovým míčem? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu rostly, v závěru seance se ale po tiskové konferenci Janet Yellenové svezly pod nulu

Americké akcie během středeční seance zpevňovaly, v závěru obchodování ale klesly, a zaznamenaly tak pátý pokles v řadě. Americká centrální banka na svém zasedání podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, zhoršila však výhled růstu ekonomiky pro letošní i příští rok. Na trhu navíc přetrvává napětí kvůli blížícímu se referendu o vystoupení Británie z EU. Dow odepsal 0,2 % a uzavřel na hodnotě 17 640,17 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,18 % na 2 071,50 bodu a o 0,18 % oslabil i index technologického trhu Nasdaq Composite, který skončil na 4 834,93 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,76 % na 20,14 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 1,5737 %. V červených číslech skončilo pět z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly sektor zdravotní péče a odvětví veřejných služeb, největší růst si naopak připsaly sektor základních materiálů a odvětví cyklického spotřebního zboží. Měnový výbor Fedu ponechal na červnovém zasedání základní úrokovou sazbu v pásmu 0,25–0,5 %, kam ji zvýšil loni v prosinci. Centrální banka zároveň zveřejnila aktualizovanou makroekonomickou projekci. Fed nyní předpokládá, že tempo hospodářského růstu v USA dosáhne v letošním i příštím roce 2 %. Předchozí prognóza uváděla, že ekonomika letos vykáže růst o 2,2 % a napřesrok o 2,1 %.

Svět se vydal vstříc dluhové katastrofě. Akcie jsou nesmyslně drahé, varuje Druckenmiller

Kapitola z dějin nesmyslné posedlosti

2. Evropské akcie před koncem zasedání Fedu mírně ožily

Evropské akcie ve středu před zveřejněním výsledku dvoudenního zasedání amerického Fedu mírně posilovaly. Britský FTSE 100 připsal 0,73 %, francouzský CAC 40 procento a německý DAX 0,92 %. Regionální index STOXX Europe 600 přidal 0,97 % na 323,63 bodu. V centru pozornosti byl především maloobchod. Firma Inditex, majitel řetězce Zara, ve středu ohlásila 6% růst zisku v prvním čtvrtletí, což vyslalo její akcie vzhůru. Švédský řetězec H&M oznámil, že jeho tržby v květnu vzrostly meziročně o 9 %, což bylo o něco méně, než trh očekával. I přesto se akciím firmy dařilo. Výrobce luxusní obuvi Jimmy Choo také oznámil, že začátek roku pro něj byl obchodně velmi úspěšný, díky čemuž jeho akcie prudce zpevnily. Po předchozím výprodeji ožil také sektor základních materiálů, který profitoval z oslabujícího dolaru, a dařilo se také bankám.

Brexit, grexit, exit(us): Evropská unie nenudí. A hned tak nezačne

Société Générale: S akciemi nyní opatrněji

3. Pražská burza ve středu ožila, akcie ČEZ poskočily o 4 %

Index PX ve středu připsal 1,16 % na 817,58 bodu. Největší zobchodovaný objem a zároveň největší procentuální zisk připadl akciím skupiny ČEZ, které posílily o 4,11 %. Dařilo se také bankám - Komerční banka přidala 2,35 % a MONETA Money Bank bezmála procento. Cenné papíry Erste Group Bank ale skončily pod nulou. Cenné papíry telekomunikační společnosti O2 Czech Republic klesly o 1,75 %. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, které odevzdaly 2,54 % přesto, že valná hromada společnosti ve středu schválila výplatu dividendy 11,5 milionu eur, tedy 1,25 eura na akcii. Je to o deset centů na akcii více než loni.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek přijde série dat z australského trhu práce (míra nezaměstnanosti, změna zaměstnanosti, míra participace, změna počtu zaměstnaných na plný a částečný úvazek) a japonská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky včetně výše úrokových sazeb. Dopoledne bude zasedat i Švýcarská národní banka, Spojené království odhalí maloobchodní tržby, Řecko zprávu o nezaměstnanosti a Eurostat vydá zprávu o inflaci v eurozóně. Ve 13.00 SELČ skončí zasedání britské centrální banky (změna měnové politiky se neočekává) a v zámoří vyjdou výsledek běžného účtu, index aktivity filadelfského Fedu, index trhu s nemovitostmi od NAHB, pravidelná týdenní zpráva o změně počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, ostře sledovaná inflační statistika a také zpráva od EIA o vývoji zásob zemního plynu. Naplánované je také setkání takzvané euroskupiny a hospodářskými výsledky se v USA pochlubí Rite Aid, Oracle, Smith & Wesson Holding a Kroger. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Fed v červnu ponechal úrokové sazby beze změny. Predikce banky nadále naznačují dvě zvýšení úroků v letošním roce, trh má ale pochybnosti

Měnový výbor americké centrální banky na červnovém zasedání ponechal úrokové sazby beze změny, základní úroková sazba tedy zůstává v rozpětí 0,25-0,5 %. Rozhodnutí se po slabých květnových datech z amerického trhu práce zveřejněných začátkem tohoto měsíce očekávalo. Na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, Janet Yellenová poznamenala, že světová ekonomika zůstává zranitelná, a dodala, že centrální banka čeká na další data, aby se přesvědčila, že z ekonomiky nevyprchalo růstové momentum. Cíl základní úrokové sazby pro letošní rok Fed ponechal na 0,9 %, pro rok 2017 banka cíl snížila na 1,6 % (březen: 1,9 %) a pro rok 2018 cíl posunula na 2,4 % (březen: 3 %). Prognóza tak naznačuje, že základní úroková sazba by se ve druhé polovině letošního roku měla zvýšit dvakrát. Oproti březnovému zasedání měnového výboru se ale výrazně zvýšil počet činitelů Fedu, kteří počítají pouze s jedním zvýšením sazby. Trh čeká jedno až dvě zvýšení.

6. Průmyslová výroba v USA v květnu klesla nečekaně prudkým tempem

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v květnu proti předchozímu měsíci snížila o 0,4 %, zatímco v dubnu o 0,6 % vzrostla. Uvedl to ve středu Fed. Propad byl prudší, než očekávali analytici, kteří v anketě agentury Reuters v průměru počítali s poklesem o 0,2 %.

7. Řecká centrální banka letos počítá s mírným poklesem HDP

Řecká ekonomika letos vykáže pokles o 0,3 %, příští rok se ale vrátí k růstu. Předpověděla to ve středu tamní centrální banka. Mezinárodní věřitele zároveň vybídla, aby zmírnili některé podmínky, na kterých se s nimi dohodla, když požadovala finanční pomoc. Výraznější ústupky a snížení dluhové zátěže by zotavení řecké ekonomiky urychlily, uvedla banka.

8. Zeman: Dlouhodobě slabá koruna vede exportéry k lenosti

Dlouhodobě slabá koruna vede české exportéry k lenosti, ke snižování inovačních impulzů i produktivity práce a ke ztrátě konkurenceschopnosti. Při zahájení 4. ročníku Festivalu exportu CZ 2016 to řekl prezident Miloš Zeman. Podle něj by Česko mělo konkurovat hlavně vysoce kvalifikovanou pracovní silou. Zároveň Zeman podpořil návrhy, aby při uzavírání pojistných smluv u Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) v případě, že obchod nevyjde, vzniklo alespoň 10% plnění pro toho, kdo transakci neprozřetelně uzavřel.

9. Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království klesla na nejnižší hladinu za deset let

Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců do dubna klesla na 5 %, očekávalo se, že zůstane na 5,1 %. Nachází se tak na nejnižší hladině za deset let. Počet nezaměstnaných se snížil o 20 000 na 1,627 milionu. Zaměstnanost pak v daném tříměsíčním období vzrostla o 55 tisíc, po předchozím zvýšení o 44 tisíc trh predikoval zvýšení o 60 tisíc.

10. Akcie obchodované na burzách pevninské Číny zatím do indexu MSCI Emerging Markets nezamíří

Akcie čínských firem, s nimiž se obchoduje na burzách pevninské Číny, do srovnávacího indexu MSCI Emerging Markets zatím zařazeny nebudou. V úterý večer to oznámila společnost MSCI, která o složení benchmarků rozhoduje. V posledních dnech se spekulace o možném vstupu čínských akcií do benchmarku projevovaly v podobě růstu objemu spekulativních investic do čínských ETF. MSCI říká, že Čína musí uskutečnit ještě další kroky, aby byly její trhy přístupnější pro zahraniční investory.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Dvacetiletá Američanka kouzlí s fotbalovým míčem

Dvacetiletá Caitlyn Schrepferová hrála od dětství fotbal. Potom se ale zranila a musela skončit. Aby se svého milovaného sportu nemusela vzdát úplně, přešla na freestyle a dnes je členkou losangeleského freestylového týmu Innovation LA, se kterým objíždí celý svět a ukazuje své dovednosti s míčem. Na poslední mezinárodní soutěži se umístila jako jediná žena v žebříčku top 16 freestylerů Severní Ameriky.

Co musíte ráno vědět (21. října)
Co musíte ráno vědět (21. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (21. října)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, které velké americké společnosti čelí miliardovým pokutám a proč se...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly…
Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly naděje na dohodu o podpoře ekonomiky

Americké akcie v úterý zpevnily. Přispěl k tomu optimismus ohledně dohody o balíku podpory pro americkou ekonomiku,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Lufthansa oznámila za třetí kvartál provozní ztrátu 1,3 miliardy eur,…
včera v 21:47

Lufthansa oznámila za třetí kvartál provozní ztrátu 1,3 miliardy eur, čeká slabou poptávku

Německá letecká společnost Lufthansa vykázala ve třetím čtvrtletí kvůli pandemii covidu-19 provozní ztrátu 1,26...
Deutsche Lufthansa Evropské akcie Výsledková sezóna
Microsoft expanduje do vesmíru, uzavřel partnerství se SpaceX
včera v 19:12

Microsoft expanduje do vesmíru, uzavřel partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX. Chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká...
Microsoft Americké akcie Informační technologie
Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje koronavirus

Akcie na západoevropských trzích v úterý od rána ztrácely kvůli obavám z rychlého šíření koronaviru a hrozbě...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament
včera v 17:54

Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament

Slovensko bude zvyšovat minimální mzdu pomaleji, než předpokládá stávající zákon, který ještě loni a před propuknutím...
Pracovní trh Slovensko
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
včera v 16:50

Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu

Pražská burza v úterý mírně oslabila. Index PX klesl o 0,24 % na 870,08 bodu. Nejvýrazněji zlevnily akcie softwarové...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody
včera v 16:32

ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej výrobce letadel Aero Vodochody maďarské firmě Aero, kterou...
Doprava Fúze a akvizice
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
včera v 15:48

Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti a s nimi 11 států podaly antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google....
Alphabet (Google) Regulace Spojené státy americké (USA)
USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil
včera v 14:30

USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil

Počet vydaných stavebních povolení v USA v září vzrostl o 5,2 %. Rostla také zahájená výstavba.
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Stavebnictví
Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie
včera v 13:42

Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie

Švédská společnost Husqvarna, která je největším výrobcem motorové zahradní techniky na světě, ve třetím čtvrtletí...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
včera v 12:49

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
včera v 12:36

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka.cz byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
včera v 11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě