Proč nejste šťastnější, když už jste jednou chytří?
|

Proč nejste šťastnější, když už jste jednou chytří?

Tři věci člověku pomohou ke štěstí, zjišťují vědci. Zaprvé, smysluplné osobní vztahy; zadruhé, vědomí, že co děláte, děláte dobře; a zatřetí, svoboda volit si vlastní dilemata. Logicky by se řeklo, že čím chytřejší je člověk, tím více bude dělat "správných" rozhodnutí, a tím více bude šťasten. Potíž je, že to tak nefunguje. Proč?

Psychologie Marketing Zajímavost dne Knihy a literatura

Profesor marketingu na Texaské unverzitě Raj Raghunathan (neplést s matematikem téhož příjmení, prosím) se tuto zapeklitou otázku pokouší zodpovědět natolik důkladně, že o tom napsal knihu If You're So Smart, Why Aren't You Happy? Na jaře o ní diskutoval s editorem byznysové rubriky časopisu The Atantic Joem Pinskerem. Řeknete si možná, že proč by si zrovna člověk z marketingu a ekonomický novinář měli myslet, že tak ožehavou věc rozlousknou lépe než kdo jiný před nimi. A během jejich povídání došlo na leccos zajímavého.

Aby bylo jasno: Raghunathanova kniha spadá do kategorie sebezdokonalovací literatury. Znáte ten typ - Sedm nejužitečnějších návyků nejnóblejších lidí na světě, Jak se stát nejlepším manažerem na pustém ostrově a Čínsky bez námahy za čtrnáct dnů. Nestačí, že kniha buď je, nebo není dobrá; její sdělení musí být předžvýkáno tak, aby výsledek zněl jako powerpointová prezentace. (Bylo by zábavné přepsat takto třeba Sto roků samoty. Bod jedna - vždy dávejte pozor na mravence a pokud vašemu potomkovi narůstá prasečí ocásek, vyhledejte pomoc u odborníka.)

Profesor Raghunathan se s tímto žánrem vyrovnal se ctí i přes svoji příslušnost k marketingové branži. Nebo tak si to alespoň myslí editor Pinsker. Ptal se profesora, proč existuje tak příkrý rozdíl mezi tím, o čem víme, že by našemu štěstí pomáhalo, a naším skutečným jednáním.

Vzácnost, nebo neomezenost?

Raghunathanova odpověď je strukturovaná. Lze podle něj brát za dostatečně prokázané, že člověk ke štěstí potřebuje tři věci - být dobrý v nějaké činnosti, být smysluplně zařazen do sítě společenských vztahů a mít dostatek svobody k tomu, aby si mohl vybírat dilemata podle svého uvážení. Toto všechno, jak zjistil profesor, však naneštěstí nestačí, nebo stačit nemusí. Jde o to, jakým způsobem definujete každý z výše uvedených předpokladů. A tím se dostáváme k tomu, co je na knize zajímavé.

Raghunathan dělí tyto způsoby do dvou kategorií přístupu k věci. První z nich vychází z vzácnosti dosažitelného cíle, zatímco druhý má za to, že dosažitelnost takového cíle je neomezená. (Jestli vám to zní kostrbatě, vzpomeňte si, co jste si naposledy vyslechli od svého marketingového gurua, a budete ještě rádi. Štěstí, jak by profesor sám potvrdil, má mnoho podob.)

V lidské řeči to znamená, že za snahou stát se klavírním virtuosem může být motivace dvojího typu. První z nich lze shrnout jako "chci být nejlepším pianistou na světě". Titul nejlepšího světového pianisty, i kdyby se nakrásně uděloval, je v každém konkrétním čase z definice omezen na jedinou lidskou bytost. Odtud ona vzácnost.

Druhý přístup charakterizuje věta "chci být tak dobrým pianistou, jak jen dokážu". Teoreticky vzato každý člověk na světě může naplnit svůj klavíristický potenciál; proto ona neomezená dosažitelnost.

Boxer versus herec

Na první pohled to není nic úplně třeskutě nového. Zaprvé, Raghunathan sám předesílá, že oba přístupy se navzájem prolínají (což činí život místy snesitelným). Zadruhé, v praxi to dobře známe všichni - od dětí, jež gymnastika i hra na flétničku baví až od chvíle, kdy jim to jakžtakž jde, až po, řekněme, takového Jeana-Paula Belmonda. "Chtěl jsem být boxerem, ale boxerovi nestačí být dobrý. Musí být nejlepší, což bych asi nebyl. Jsem tedy raději hercem, protože v herectví stačí být jen dobrý." Nebo ani to ne, chtělo by se člověku dodat; může stačit i podivně narostlý frňák a nedostatek studu. Ale to je jiná debata.

Pokud jste vyznavači prvního přístupu, máte podle Raghunathana smůlu. Budete mít kruhy pod očima a poroste vám pupek; budete nahlas štěkat na podřízené a potají vrčet na nadřízené; doma budete ignorovat manželku a na oplátku budete dříve či později sami ignorováni.

Pokud naopak zvolíte druhý typ přístupu, který může dát vyniknout každému, budete (zhruba řečeno) žit v harmonii sami se sebou i se svým okolím a vaší manželce bude neustále třiadvacet. (To poslední Raghunathan přímo neuvádí, ale celá jeho argumentace k tomu tak nějak spěje.)

Evoluční nevýhoda

Profesor říká, že prvního, konfrontačního přístupu máme všichni až až. "Neříkám, že je to postoj povrchní nebo bezcenný. Když jste ve válce, v oblasti stižené chudobou nebo provozujete soutěživý typ sportu, jako je box, hraje tento postoj velmi důležitou roli."

Všichni jsme produktem uvažování, které bylo velmi dlouhou dobu evolučně formováno právě vzácností, nedostupností zdrojů nezbytných k přežití. "Ale časem došlo k tomu," říká Raghunathan, "že náš život není tvořen každodenním bojem o přežití. Myslím si, že jako inteligentní bytosti bychom měli pochopit, že některé rysy našich vývojových tendencí nás za současné situace brzdí."

Právě tím vysvětluje profesor rozpor zmíněný v úvodu textu. Chytří lidé mají, zjednodušeně řečeno, mysl dokonaleji "naprogramovanou", jenže podle špatných pravidel. Jako kdyby měli v hlavách výtečnou verzi špatného operačního systému.

Šťastní skateboardisté?

To je slovo do pranice. Pro profesorova slova například mluví (když už je řeč o sportu) moderní rozmach sportů, u nichž je prvek soutěživosti jednoho účastníka proti druhému (podle principu vzácnosti) potlačen ve prospěch "soutěživosti" se sebou samým. Když chce krasobruslař, gymnasta, akrobatický lyžař, skate- či snowboardista a kdovíkdo ještě předvést nějaký obtížný prvek, je jeho silnější motivací uspět při jeho provádění než vítězství v soutěži (nebo tak to o sobě alespoň ti lidé říkají).

Oproti boxu, hokeji a šachu je to skutečně velký posun. Zda to však znamená, že jsou snowboardisté šťastnější lidé než judisté, na to si budeme muset počkat. A než se to prokáže, bude v čtenáři hlodat červíček pochyb: Co když skutečným receptem na štěstí je vzít nějaké klišé (nejlépe z oboru, v němž nelze nikdy nic dokázat), zabalit ho do pseudohantýrky a vydat knižně? Jste pak váženým profesionálem, a navíc máte bestseller. Dobře odvedený marketing také umí být cestou ke štěstí.

Zdroj: The Atlantic
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst