Co musíte ráno vědět (20. června)
|

Co musíte ráno vědět (20. června)

Jak uplynulý týden zakončily akcie na obou stranách Atlantiku, s jakým absurdním problémem se potýká Apple v Číně a na kolik přišel Izraelce výlet premiéra Netanjahua do USA? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek obnovily pokles, v mínusu skončily hlavní indexy i za celý týden

Americké akcie v pátek po čtvrtečním nárůstu znovu klesly a ztráty utrpěly i za celý uplynulý týden. Hlavní indexy v pátek srážely akcie Applu, který v Číně zabředl do patentového sporu. Investoři se mezitím připravovali na blížící se referendum o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii. Libra vůči americkému dolaru přidala v pátek více než procento, když se trhem začaly šířit spekulace, že by se nerozhodnutí britští voliči mohli po tragické smrti labouristické poslankyně Jo Coxové, stoupenkyně setrvání Británie v EU, připojit k odpůrcům takzvaného brexitu. Dow klesl v pátek o 0,33 % na 17 675,16 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,33 % na 2 071,22 bodu a Nasdaq Composite oslabil o 0,92 % na 4 800,34 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,21 % na 19,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,61 %. Navzdory poklesu všech tří indexů skončilo v pátek sedm z deseti hlavních sektorů v zelených číslech, nejvíce se dařilo energetickému sektoru a odvětví základních materiálů, v mínusu skončily sektor zdravotní péče, technologické odvětví a sektor necyklického spotřebního zboží. Za celý uplynulý týden index Dow klesl o 1,05 %, S&P 500 přišel o 1,19 % a Nasdaq Composite odevzdal 1,92 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Střednědobá konsolidace pokračuje, útok na historické rekordy se zatím nekoná

50 USD za barel ropy jako zlom na trhu? Záležet bude na vývoji produkce

2. Evropské akciové trhy v pátek ožily, celý týden pro ně ale byl přesto ztrátový

Evropské akciové trhy v pátek posílily. Analytici to připisují oživení cen ropy, dobrému výkonu bankovního sektoru a zmírnění obav z odchodu Spojeného království z Evropské unie. Celoevropský index STOXX Europe 600 v pátek posílil o 1,4 % na 325,78 bodu. Také indexy jednotlivých západoevropských akciových trhů zakončily pátek v plusu. Britský index FTSE 100 přidal 1,19 %, německý DAX stoupl o 0,85 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,98 %. Za celý týden však skončily evropské akciové indexy v mínusu. Největší roli v tom sehrály obavy z brexitu a opatrné rozhodování centrálních bank stran opatření na podporu ekonomiky (Británie, Japonsko, Švýcarsko, USA). STOXX Europe 600 za pět obchodních dní přišel o 2,14 %, FTSE 100 klesl o 1,75 %, DAX odepsal 2,07 % a CAC 40 oslabil o 2,85 %.

Brexit: Riziko v (ne)pravou chvíli a volatilní libra

Mark Mobius: Na výsledek britského referenda bych nespekuloval. Akcie mají větší smysl než dluhopisy, třetinu peněz bych investoval do mladých trhů

3. Pražská burza v pátek stoupla téměř o dvě procenta, za celý týden přesto zhruba procento odepsala

Index pražské burzy PX v pátek stoupl o 1,88 % na 831,21 bodu, za celý týden, jemuž na evropských akciových trzích dominoval strach z odchodu Spojeného království z EU, však zhruba o procento přišel. Z akcií bank si v pátek nejvíce polepšila Erste, a to o 2,57 % na 579,50 Kč. Cenné papíry Komerční banky zpevnily o 1,27 % na 909,30 Kč a akcie MOENTA Money Bank přidaly 0,28 % na 72,10 Kč. K růstu ve finančním sektoru se připojily také akcie pojišťovny VIG, které zdražily o 3,44 % na 468,60 Kč. "V souladu s vývojem v západní Evropě byl v Praze největší zájem o finanční tituly. Přidaly se k nim ovšem také akcie energetické společnosti ČEZ," okomentoval páteční obchodování akciový analytik Komerční banky Josef Němý. Cenné papíry ČEZ v pátek přidaly více než tři procenta na 420,40 Kč. "O nové podnikové zprávy byla nouze, a tak většina ostatních titulů pouze následovala evropský sentiment," dodal Němý. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX klesly o 1,05 %. Nejhlubší pokles zaznamenaly akcie pojišťovny VIG, nejvíce se naopak dařilo cenným papírům společnosti Kofola ČeskoSlovensko.

Britské referendum a ČR: Analýza ekonomických dopadů případného brexitu a paralela s rokem 1975

4. Očekávané události

V noci na pondělí odtajní Japonsko výsledek obchodní bilance, dopoledne přidají Německo index výrobních cen a eurozóna stavební výrobu a odpoledne Kanada odtajní vývoj velkoobchodních prodejů. Sledovat budou investoři rovněž setkání akcionářů provozovatele sociální sítě Facebook, kteří rozhodnou, zda vzniknou nové akcie firmy třídy C bez hlasovacích práv. Díky nim by si zakladatel a generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg udržel ve společnosti kontrolní podíl i ve chvíli, kdy by se zbavil části svých akcií. Pokud bude plán schválen, dostanou podílníci držící akcie třídy A nebo B ke každému svému cennému papíru dvě nové akcie třídy C. Princip vzniku nové třídy akcií Facebooku je podobný štěpení cenných papírů v poměru 3 ku 1. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nové iPhony podle pekingského úřadu porušily čínský patent

Americký výrobce elektroniky Apple prohrál první kolo patentového sporu s čínským výrobcem telefonů. Pekingský úřad průmyslového vlastnictví konstatoval, že telefony iPhone 6 a 6S od americké firmy jsou podobné telefonu 100C, jehož výrobcem je společnost Shenzhen Baili. Pokud Apple spor prohraje, mohlo by to znamenat zákaz prodeje jeho nejziskovějších telefonů v čínské metropoli v době, kdy prodej veškerých iPhonů všeobecně klesá. V případných budoucích žalobách na Apple by navíc případ mohl posloužit jako precedent. Apple se ve sporu odvolal, čímž si zajistil, že iPhony do přezkoumávání případu může v Pekingu dále prodávat.

6. Stát Rio de Janeiro vyhlásil před olympiádou stav finanční nouze

Brazilský stát Rio de Janeiro vyhlásil necelé dva měsíce před začátkem letních olympijských her stav finanční nouze. Podle prozatímního guvernéra státu Franciska Dornellese hrozí, že stát by kvůli "závažné hospodářské krizi nadále nemusel plnit své povinnosti spojené s hrami". Olympiáda v Brazílii začíná 5. srpna.

7. Centrální banky jsou v případě brexitu připraveny intervenovat

Světové centrální banky jsou připraveny intervenovat, pokud nadcházející referendum v Británii skončí vítězstvím stoupenců takzvaného brexitu, tedy vystoupení Británie z Evropské unie. Prohlásil to člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Ignazio Visco. "Hlídáme toto riziko den po dni a všechny centrální banky, nejen ECB, jsou připraveny intervenovat běžnými nástroji, které mají, úrokovými sazbami, repo operacemi, swapy," uvedl Visco, který je rovněž guvernérem italské centrální banky.

8. Írán koupí 100 letadel od amerického Boeingu

Írán se dohodl s americkým výrobcem letecké techniky Boeing, že od něj koupí 100 letadel. V rozhovoru s televizí CNN to řekl íránský ministr dopravy Abbás Ahmad Achúndí s tím, že podrobnosti ujednání budou oznámeny v řádu dní. Počátkem roku byly uvolněny mezinárodní sankce proti Íránu, což zemi umožnilo zahájit modernizaci stárnoucí letecké flotily.

9. Šéf UBS: Brexit by mohl zvýšit tlak na růst kurzu franku

Pokud se Britové v nadcházejícím referendu rozhodnou pro vystoupení z Evropské unie, může to mít zprostředkovaně dopad na euro a pravděpodobně to povede k růstu kurzu švýcarského franku. Řekl to v neděli šéf největší švýcarské banky UBS Axel Weber. Byl by to podle něj výsledek nutnosti stanovit v takové situaci novou vizi Evropské unie.

10. Hackeři ukradli z fondu 50 milionů dolarů v kybernetické měně

Počítačoví piráti ukradli z experimentálního investičního fondu více než 50 milionů dolarů v kybernetické měně, která konkuruje bitcoinu. Informoval o tom v sobotu americký deník The New York Times. Je to asi třetina veškerých peněz vložených do tohoto projektu, který se označoval za nejúspěšnější podnik v oblasti skupinového financování.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Premiér Izraele potřeboval na šest dní v New Yorku 600 000 USD

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu utratil za šestidenní pobyt v New Yorku při loňském jednání Valného shromáždění OSN 600 000 dolarů. Vyplývá to ze zprávy o financích daňových poplatníků využívaných úřadem premiéra.

Podle dokumentu zaplatil Netanjahu 1 600 dolarů osobnímu holiči, 210 dolarů dal za vyprání prádla, skoro 2 000 dolarů za jídlo a 20 000 dolarů za přesun nábytku.

Podle agentury AP dokument potvrzuje nelichotivou pověst premiéra a jeho ženy Sarah, kteří jsou kritizovaní za nákladný životní styl. Policie letos doporučila stíhat Sarah Netanjahovou kvůli nadsazeným výdajům na domácnost premiéra. Státní peníze byly údajně použity na soukromá pohoštění a také na péči o otce premiérovy manželky.

Se Sarah Netanjahuovou se soudili i bývalí zaměstnanci rezidence kvůli špatnému zacházení. V květnu jeden vysoudil odškodné v přepočtu 727 000 korun za hrubé zacházení. V roce 2013 byl Netanjahu kritizován za to, že si nechal do letadla na cestu do Londýnu nainstalovat speciální spací kabinu za 127 000 dolarů.

Zpráva o výdajích premiéra Netanjahua na loňském zasedání Valného shromáždění obsahuje také účet na 1,5 milionu dolarů za letenky, avšak není jasné, zda jenom pro Netanjahuovy nebo i pro zbytek delegace. Premiér odmítl informace k výdajům komentovat.

OSN:Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento
před 34 minutami

OSN:Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě...
Světová ekonomika Hospodářský růst Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
včera v 17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
včera v 17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
včera v 17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
včera v 16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
včera v 16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
včera v 16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
včera v 15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
včera v 14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus