Co musíte ráno vědět (22. června)
|

Co musíte ráno vědět (22. června)

Co přineslo úterní obchodování v Evropě a ve Spojených státech, jak vidí blízkou ekonomickou budoucnost Janet Yellenová a jak funguje synergie? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý mírně zpevnily, Yellenová v Senátu potvrdila, že Fed bude při utahování měnové politiky opatrný

Akcie ve Spojených státech v úterý druhý den za sebou posílily, jejich hlavní indexy však stouply jen nepatrně. Investoři na Wall Street sledovali vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové v Senátu a dále analyzovali dění kolem blížícího se britského referenda, které rozhodne o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii. Dow nakonec posílil o 0,14 % na 17 829,73 bodu, širší S&P 500 připsal 0,27 % na 2 088,90 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,14 % na 4 843,76 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,6 % na 18,48 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,701 %. V zelených číslech skončilo sedm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému sektoru a odvětví necyklického spotřebního zboží, pod nulou zůstaly sektor základních materiálů, odvětví zdravotní péče a sektor cyklického spotřebního zboží. Šéfka Fedu Janet Yellenová v úterý v Senátu nasadila holubičí tón a řekla, že Fed si musí být před dalším zvýšením úrokových sazeb jistý, že americká pokračuje v dostatečně silném růstu.

Morgan Stanley: Přebytek ropy je tu co nevidět. Tedy možná

El-Erian: Těchto 6 faktorů může ze Sorose udělat vítěze

2. Evropské burzy v úterý mírně stouply, nervozita kolem možnosti brexitu ale zůstává

Obchodování na západoevropských burzách v úterý charakterizovala nervozita ze čtvrtečního britského referenda o setrvání Spojeného království v Evropské unii. Celoevropský index STOXX Europe 600 se vymanil z ranních ztrát a nakonec přidal 0,7 %. Britský FTSE 100 připsal 0,36 %, německý DAX zpevnil o 0,54 % a francouzský CAC 40 posílil o 0,61 %. Britské deníky The Times a The Daily Telegraph přinesly průzkumy veřejného mínění na téma brexitu s rozdílnými výsledky - první naznačuje vyrovnaný stav sil obou táborů, druhý favorizuje zastánce setrvání Británie v EU.

Londýn vs. Brusel: Pro koho by brexit znamenal větší ztrátu?

4 varianty brexitu: Kam se Spojené království může zařadit na světových trzích?

3. Pražská burza v úterý dohnala ranní ztráty a skončila s téměř půlprocentním ziskem

Index pražské burzy PX si během úterního obchodování připsal 0,4 % a skončil na 842,31 bodu. Akcie Komerční banky posílily o 3,24 % na 923,50 Kč a Erste Group Bank si polepšila o 2,15 % na 595 korun, když těžila ze zvýšení ratingu od agentury Moody's na stupeň "Baa1" se stabilním výhledem. MONETA Money Bank, třetí zástupce bankovního sektoru na pražské burze, si připsala 0,97 % na 73,20 Kč. Nedařilo se naopak akciím ČEZ, které oslabily o 2,2 % na 423,30 Kč. O více než dvě procenta přišel také operátor O2 Czech Republic, jehož cenné papíry zlevnily na 215,90 Kč. Akcie likérky Stock Spirits, která oznámila, že vyplatí mimořádnou dividendu 10 pencí na akcii, posílily o 1,41 % na 57,40 Kč.

EUR/CZK: Co předvede česká koruna po nejkratší forexové noci roku?

4. Očekávané události

Ve středu se k zasedání sejde ECB, nebude však rozhodovat o nastavení své měnové politiky. Centrální banka eurozóny kromě toho zveřejní výsledek dalšího kola cíleného dodání likvidity evropským komerčním bankám (TLTRO), ekonomický institut ZEW vydá index očekávání pro Švýcarsko a Evropská komise doplní index spotřebitelské důvěry v eurozóně. V zámoří se Janet Yellenová po úterní návštěvě Senátu vydá do Sněmovny reprezentantů. Kromě toho vyjdou v USA index cen domů od FHFA, údaje o prodejích starších domů a pravidelné týdenní zprávy o vývoji počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy od vládní agentury EIA a Kanada doplní zprávu o maloobchodních tržbách. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Yellenová: Fed bude se zvyšováním úroků nadále opatrný

Zvýšená globální rizika a útlum na americkém trhu práce ospravedlňují dosavadní opatrný přístup k dalšímu zvyšování úrokových sazeb v USA. Americká centrální banka si musí být před dalším takovým krokem jistá, že domácí ekonomika pokračuje v dostatečně silném růstu, řekla v úterý v americkém Senátu šéfka Fedu Janet Yellenová. "Zlepšování situace na trhu práce nedávno podle všeho zpomalilo, což naznačuje, že náš obezřetný přístup [...] je nadále přiměřený situaci," uvedla Yellenová.

6. Valná hromada Unipetrolu schválila dividendu 5,52 Kč na akcii

Valná hromada petrochemického holdingu Unipetrol v úterý potřebnou nadpoloviční většinou hlasů schválila vyplatit za loňský rok dividendu 5,52 Kč na akcii. Firma loni vykázala rekordní čistý zisk přes sedm miliard korun. Celkový podíl na zisku přiznaný akcionářům činí zhruba miliardu korun. Dividendu firma vyplatila naposledy za rok 2007. Rozhodným dnem pro právo na dividendu byl 14. červen, splatnost je 21. září. Minoritní akcionáři Unipetrolu ale s výší dividendy nesouhlasí. Například společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T, navrhovala vyplatit 15 korun na akcii. Některé návrhy minoritních akcionářů byly ještě vyšší.

7. Německý finanční dozor chce vyšetřovat celé vedení Volkswagenu

Německý úřad pro dozor nad finančním trhem (BaFin) žádá vyšetřování celého bývalého představenstva automobilové skupiny Volkswagen kvůli podezření, že loni manipulovalo s trhem, když neinformovalo investory o případu obcházení emisních testů.

8. Írán chce koupit od Boeingu stroje za 25 miliard USD

Americký výrobce letadel Boeing podepsal s íránským vlajkovým přepravcem Iran Air předběžnou dohodu o prodeji asi stovky letounů za 25 miliard dolarů. Transakce může být největším obchodem mezi Íránem a USA od islámské revoluce v roce 1979. Boeing uvedl, že dohodu o budoucí smlouvě podepsal "se souhlasem americké vlády po potvrzení, že Írán splnil své závazky v rámci jaderné dohody z loňského léta".

9. Evropská unie se shodla na prodloužení sankcí vůči Rusku

Velvyslanci zemí Evropské unie se shodli na prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku do konce ledna příštího roku. Formálně by krok měli v pátek potvrdit ministři zahraničí zemí osmadvacítky za předpokladu, že na poslední chvíli nevznese námitky francouzský parlament.

10. Němečtí ekonomové a investoři předpovídají lepší časy

Současná situace německé ekonomiky je lepší, než to vypadalo před půl rokem, a vyhlídky do příštích šesti měsíců jsou ještě příznivější. Vyplývá to z průzkumu mezi německými ekonomickými experty, jejž pravidelně organizuje Středisko pro evropský ekonomický výzkum (ZEW). Vyhlídky vývoje ekonomiky eurozóny pro příštích šest měsíců se za poslední půlrok také vylepšily.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Umění poradit si

Už vás někdy napadlo, proč stát Washington na severozápadě USA pravidelně dosahuje nadprůměrných ekonomických výsledků? Možná proto, že i v menších městech, jako je Roslyn, ovládají umění synergie.

Synergie funguje
Toyota kvůli pandemii zastaví výrobu ve všech evropských závodech
před 14 minutami

Toyota kvůli pandemii zastaví výrobu ve všech evropských závodech

Japonská automobilka Toyota dočasně zastaví kvůli pandemii nemoci COVID-19 všechny závody v Evropě. V ruském závodě...
Auta Koronavirus
Burza v Šanghaji je přes virus jedničkou v primárních nabídkách
před 29 minutami

Burza v Šanghaji je přes virus jedničkou v primárních nabídkách

Akciová burza v Šanghaji se v prvním čtvrtletí poprvé za téměř tři roky ocitla v čele žebříčku burz s největším...
Čína Světové akcie Primární úpis akcií (IPO)
Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
28. 3. 2020 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
28. 3. 2020 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus