Co musíte ráno vědět (24. června)
|

Co musíte ráno vědět (24. června)

Jak si v den britského referenda vedly akcie v Evropě a Spojených státech, jak je na tom podnikatelská aktivita v eurozóně a který národ patří k nejnáruživějším nudistům? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek výrazně zpevnily, investoři věří, že Británie zůstane v EU

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek výrazně zpevnily, vzhůru je táhly především banky. Investoři spoléhali na to, že výsledkem britského referenda bude setrvání země v Evropské unii, a ekonomika EU se tak zřejmě vyhne možné újmě. Britská libra se vyšplhala na letošní maximum vůči dolaru, později ale o část zisků přišla. Dow posílil o 1,29 % na 18 011,07 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 1,34 % na 2 113,32 bodu a Nasdaq Composite přidal 1,59 % na 4 910,04 bodu. Index volatility VIX spadl o 18,52 % na 17,25 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest bazických bodů na 1,7423 %. Všech deset hlavních sektorů skončilo v plusu, nejvíce vzrostly energetický sektor, odvětví základních materiálů a finanční sektor, nejslabší výkon podal sektor veřejných služeb. "Investoři očekávají, že Britové zůstanou v EU," říká analytik Peter Jankovskis ze společnosti OakBrook Investments. "Pokud se to potvrdí, mohl by index S&P 500 v příštích dnech stoupnout na nové rekordní maximum," dodal. Hlasování ve Spojeném království začalo v 8.00 a skončí ve 23.00 SELČ. Sčítání hlasů začne ihned poté, co se volební místnosti uzavřou, konečné výsledky by mohly být známy v pátek ráno. Průzkum agentury Ipsos MORI uskutečněný těsně před referendem přisuzoval vítězství zastáncům setrvání země v EU. Pro brexit se v něm vyslovilo 48 % dotázaných, zatímco pro pokračování členství v Evropské unii bylo 52 % respondentů. Podle sázkových kanceláří je pravděpodobnost setrvání Británie v EU 60 až 70 %.

Fed si myslí, že jsou akcie tak trochu drahé. No to je něco!

El-Erian: Těchto 6 faktorů může ze Sorose udělat vítěze

2. Evropské burzy v den britského referenda rostly, britské akcie se vyšplhaly na dvouměsíční maximum

Evropské akcie ve čtvrtek v atmosféře britského referenda o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii podaly solidní výkon. Britské akcie se dokonce vyšplhaly na dvouměsíční maximum v naději, že se Britové rozhodnou v EU zůstat. Britský FTSE 100 přidal 1,23 %, francouzský CAC 40 posílil o 1,96 % a německý DAX vzrostl o 1,85 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 1,47 % na 346,34 bodu, všechny jeho sektory skončily v plusu, nahoru index vedly především automobilky, banky a sektor základních materiálů. Britský FTSE 100 během obchodování vystoupil na dvouměsíční maximum a libra vyskočila na šestiměsíční maximum, jak investoři sázeli na to, že Britové z EU nevystoupí. V centru pozornosti byly především banky. Italská Banco Popolare oznámila, že získala miliardu eur, kterou potřebovala k završení fúze s Banca Popolare di Milano, což poslalo akcie obou finančních domů o více než 5 % nahoru. Cenné papíry UniCredit poskočily o 7 % v reakci na zprávu La Repubblica, podle níž by jedním z kandidátu na nového ředitele mohl být i Fabio Innocenzi, současný ředitel UBS v Itálii.

Klapky z očí: Světové trhy jsou na tom všelijak a výsledek britského referenda s tím jen tak nehne

Černá díra na trhu s dluhopisy se zvětšuje

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, podržely ji akcie skupiny ČEZ a Erste Group Bank

Index PX ve čtvrtek přidal 0,38 % na 855,26 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla Komerční banka, její akcie ale odepsaly 0,66 %. Nedařilo se ani akciím MONETA Money Bank, které oslabily o procento. Jejich pokles však vyvažovaly cenné papíry Erste Group Bank, které přidaly 1,2 %, a skupiny ČEZ, které zpevnily o 0,47 %. Jeden bývalý a jeden současný manažer energetické skupiny ČEZ byli údajně obviněni policií z podvodného předražení solární elektrárny s výkonem 30 MW, kterou společnost koupila v roce 2010. Napsala to Mladá fronta Dnes. Největší procentuální ztrátu zaznamenala Fortuna, jejíž akcie odepsaly 1,48 %, naproti tomu největší procentuální zisk si připsala O2 Czech Republic, jejíž cenné papíry poskočily nahoru o 2,73 %. Společnost Paulinino Limited, jejímž prostřednictvím ovládá česko-slovenská finanční skupina J&T 23,7 % akcií petrochemického holdingu Unipetrolu, chce údajně svolat mimořádnou valnou hromadu Unipetrolu. Důvodem má být nedávná akvizice neratovické chemičky Spolana. Akcie Unipetrolu ve čtvrtek skončily na zelené nule.

Česká spořitelna: Brexit by posunul konec intervencí ČNB do roku 2018

4. Očekávané události

V pátek zveřejní Německo index dovozních cen, Francie doplní zprávu o vývoji HDP, Itálie maloobchodní tržby a mzdovou inflaci a institut Ifo přidá index podnikatelského klimatu v Německu. V USA budou odpoledne investoři vyhodnocovat objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, finální červnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a pravidelnou týdenní zprávu o vývoji počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu v USA. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Britové za sebou mají historické hlasování. Zůstanou v EU?

Britové ve čtvrtek rozhodovali, zda má Spojené království setrvat v Evropské unii. Hlasování v referendu probíhalo od 8.00 do 23.00 SELČ. Konečné výsledky by mohly být zveřejněny v pátek brzy ráno. Podle prvních povolebních exit polls pro setrvání v EU hlasovalo 52 % Britů. Podle dosavadních odhadů byla volební účast vysoká zejména v Severním Irsku, Skotsku a také v jižní Anglii (70 až 80 %). Libra po oznámení exit polls okamžitě posílila. Premiér David Cameron poděkoval na Twitteru všem, kteří hlasovali pro setrvání v Evropské unii, a všem, kteří vedli v tomto směru kampaň.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Britští euroskeptici slaví. Spojené království řeklo EU "ne"
(AKTUALIZOVÁNO) Britové se v pátek probudili do historického dne. Pro odchod Spojeného království z Evropské unie se ve čtvrtečním referendu vyslovilo 51,9 % voličů. Jak se na rozhodnutí Britů dívají světoví politici, ekonomové a investoři a jak na brexit reagují světové finanční trhy? Dění sledujeme na Investičním webu minutu po minutě.

6. AP: Volkswagen zaplatí v USA za řešení emisního skandálu 10,2 miliardy USD

Německý automobilový koncern Volkswagen souhlasil, že ve Spojených státech zaplatí zhruba 10,2 miliardy dolarů za urovnání žádostí o náhradu škod a další opatření v souvislosti se skandálem s manipulacemi měření emisí. Uvedly to ve čtvrtek dva nejmenované zdroje agentury AP. Velká část peněz podle nich půjde na kompenzace 482 000 majitelů naftových aut, kterých se aféra dotýká. Další část bude uhrazena americké vládě ve formě pokut.

7. Zpracovatelský sektor eurozóny v červnu podle předběžných dat expandoval rychleji, služby naopak pomaleji

Zpracovatelský sektor v eurozóně podle předběžných dat agentury Markit v červnu vykázal větší expanzi než v květnu. Index nákupních manažerů vyskočil na 52,6 bodu z květnových 51,5 bodu, očekával se pokles na 51,4 bodu. Sektor služeb oproti květnu naopak expandoval pomaleji - index se zde snížil na 52,4 bodu z květnových 53,3 bodu, očekával se mírnější pokles na 53,2 bodu. Kompozitní index klesl na 17měsíční minimum 52,8 bodu z květnových 53,1 bodu, trh predikoval pokles na 53 bodů.

8. Merrill Lynch zaplatí 415 milionů USD za sporné použití peněz

Bank of America Merrill Lynch zaplatí 415 milionů dolarů, aby urovnala obvinění, že nesprávně používala peníze svých klientů. Dohodla se na tom s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC), pro kterou jde o vůbec nejvyšší urovnání v případu ochrany spotřebitelů. Banka, která je součástí americké bankovní skupiny Bank of America, v rámci dohody také souhlasila, že přizná pochybení.

9. Brazilská krize zpomalila počítač sloužící ke studiu viru zika

Brazilský superpočítač, který měl sloužit ke genetickému mapování viru zika, byl razantně zpomalen. Důvodem je úsporný program vlády Brazílie, která se potýká s nejhorší hospodářskou krizí od 30. let minulého století. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

10. McDonald's dostal nabídky na převzetí čínských restaurací

Americký řetězec rychlého stravování McDonald's dostal asi půl tuctu nabídek na převzetí svých restaurací v Číně a Hongkongu. Firma by převodem těchto provozoven na franšízy mohla získat až tři miliardy dolarů, sdělily agentuře Reuters informované zdroje. Svou nabídku už britské BBC potvrdila čínská technologická a realitní společnost Sanpower.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Němci už nedrží primát v nudismu

Němci, kteří jsou celosvětově proslulí svou láskou k opalování se v rouše Adamově (a Evině), letos přišli o svůj primát. V novém průzkumu webových stránek Expedia se nahý na veřejnosti opaloval alespoň jednou v životě jeden ze tří Rakušanů a "pouze" jeden ze čtyř Němců. Průzkum zahrnoval odpovědi 11 tisíc respondentů z 24 zemí. Doposud v podobných průzkumech Němci vždy bezkonkurenčně vedli, protože Freikörperkultur (kultura nudismu) má v zemi silné kořeny, především pak v bývalém východním Německu, kde byla považována za relaxaci a útěk od striktních pravidel komunistické NDR. Pro tři čtvrtiny Němců je stále "naprosto akceptovatelné" pohybovat se po pláži nahý nebo částečně nahý, ačkoli jedna ze čtyř žen a jeden z pěti mužů dávají přednost zahalení se do trička nebo jiného svršku.

USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil
před hodinou

USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil

Počet vydaných stavebních povolení v USA v září vzrostl o 5,2 %. Rostla také zahájená výstavba.
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Stavebnictví
Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie
13:42

Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie

Švédská společnost Husqvarna, která je největším výrobcem motorové zahradní techniky na světě, ve třetím čtvrtletí...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
12:49

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
12:36

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka.cz byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě
Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk,…
11:08

Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk, poptávku podpořila pandemie

Švýcarsko-americký výrobce vnějších počítačových zařízení Logitech International ve druhém finančním čtvrtletí prudce...
Evropské akcie Počítače Výsledková sezóna
BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků
10:52

BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků

Vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard čelí v Británii obvinění, že v době koronavirové krize těží z výběru až...
Platební karty Poplatky VISA
Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma
10:45

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma. Za rok zvýšil hodnotu svého majetku o...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Čína Alibaba
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
10:30

Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka potvrdila základní sazbu na 3,85 %

Obchodování na asijských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Dařilo se burzám v Číně nebo Jižní Koreji,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur …
10:03

Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur (červenec: +25,8 miliardy eur)

Po očištění o sezónní vlivy dosáhl přebytek 19,94 miliardy eur (červenec: 16,95 miliardy eur).
Eurozóna Evropská ekonomika
Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse
09:50

Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse

Česká spořitelna plánuje převzít české pobočky rakouské banky Waldviertler Sparkasse. Transakci posuzuje Úřad pro...
Erste Group Bank Finanční sektor Banky
Média: Goldman Sachs kvůli malajsijskému fondu zaplatí dvě miliardy…
09:18

Média: Goldman Sachs kvůli malajsijskému fondu zaplatí dvě miliardy dolarů

Americká investiční banka Goldman Sachs Group se dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí více než...
Goldman Sachs Malajsie