Burzovní kalendář (27. 6. - 1. 7. 2016)
|

Burzovní kalendář (27. 6. - 1. 7. 2016)

Reakce na rozhodnutí Britů odejít z EU, ale také řada důležitých makrodat. Takový bude týden po zatím asi největším evropském "rozchodu", i když rozvodové řízení ještě ani pořádně nezačalo. Trhům se budou snažit dodat klid centrální banky.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Uplynulý týden byl na světových trzích ve znamení britského referenda o budoucnosti země v EU. Britové se většinou 51,9 % hlasů rozhodli pro odchod z unie, což v pátek zvrátilo do té doby mírně optimistickou náladu na světových trzích. Vítězi týdne se tak staly státní dluhopisy vyspělých zemí (další pokles výnosů), japonský jen, švýcarský frank, americký dolar a zlato, poraženými britská libra, měny rozvíjejících se zemí, akcie a ropa. Odklon od rizika byl velice silný, výjimkou nebyly poklesy hlubší než 5 %. Lépe dopadly například akcie v USA, výrazně trpěly například burzy zemí na periferii eurozóny.

Výsledky britského referenda v pátek ráno pro Investiční web okomentoval hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

BREXIT SPECIÁL: Spojené království odchází z EU. Jak bude evropský rozvod vypadat a jaké budou jeho dopady?
Britové v referendu, které se konalo ve čtvrtek 23. června, řekli Evropské unii jasné "ne". Jak bude odchod druhé největší evropské ekonomiky z EU vypadat, jaké budou jeho krátkodobé a dlouhodobé dopady na finanční trhy a evropské a světové hospodářství a jaká nálada vládne mezi Brity? Tyto a další důležité informace, bez kterých se nejen v příštích dnech neobejdete, najdete ve speciálu Investičního webu přehledně na jednom místě.

Pražská burza v pátek také velice divoce reagovala na příklon Britů k odchodu z EU, v pátek index PX odepsal přes 4 %. Pod velký tlak se dostaly finanční tituly, část ztrát se ale do konce obchodování i díky technickým faktorům podařilo umazat. V týdenním vyjádření ale PX ztratil jen 1,4 %. Nejvíce ztratily banky (Erste -4,5 %), výjimkou mezi finančními jmény a hvězdou týdne s nejlepším výkonem na BCPP byla pojišťovna VIG, které se podařilo za týden posílit o 2,7 %. V plusu uzavřely týden také CME (+2,1 %), Pegas Nonwovens (+1,1 %) a Stock Spirits (+0,9 %), kterou podporovala zpráva o mimořádné dividendě.

Nejen brexitem ale během týdne žil pražský trh. Akcionáři Unipetrolu schválili na valné hromadě dividendu 5,52 Kč na akcii (hrubý výnos 3,2 %), Moody's zvýšila hodnocení Erste o jeden stupeň na Baa1 se stabilním výhledem, tato banka dále prodá 30% podíl v Erste Hungary (sice podle očekávání, ale za nepříznivých podmínek), no a také byly oznámeny další dosud neplánované odstávky jaderných bloků (negativní zpráva pro ČEZ).

Výhled

Poslední červnový týden bude hlavně o dozvucích překvapivého britského "sbohem" Evropské unii. Je možné, že největší reakce proběhla již v pátek, trh dobře ví, že jednání EU a Spojeného království o podmínkách "rozvodu" potrvají dlouhé měsíce, a tak bude nyní čas věnovat pozornost jiným faktorům. Tlak ale může pokračovat například na trhu s akciemi v jižních zemích eurozóny (rovnou v neděli 26. června, tedy dnes, proběhnou parlamentní volby ve Španělsku, které má vedle protievropské strany Podemos také na krku dlouhodobou snahu Katalánska o odtržení od zbytku země), trpět mohou nadále také akcie bank.

V pondělí se v Portugalsku koná schůzka šéfů centrálních bank USA, eurozóny a Spojeného království. Očekáváme, že banky potvrdí již v pátek deklarovanou připravenost podpořit trhy v případě, že by v důsledku rozhodnutí o brexitu došlo k výraznému propadu, problémům s likviditou a podobně. Uvolněná měnová politika může vést k pokračujícím poklesům výnosů dluhopisů. V úterý se má konat schůzka představitelů zemí EU za účelem debaty o další podobě unie. "Nedomníváme se, že trhy věří v katastrofické ekonomické scénáře v důsledku brexitu, a jsme názoru, že u většiny aktiv již k hlavnímu poklesu došlo. Pro příští týden proto stanovujeme neutrální výhled," napsal v týdenním komentáři k dění na trzích analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

"Americké akcie mají za sebou další ztrátový týden, index S&P 500 odepsal 1,64 %. První polovina týdne byla optimistická, průzkumy naznačovaly, že Británie zůstane v EU, a Janet Yellenová mluvila v Kongresu opatrně o zvyšování sazeb. Domněnky ale vystřídala páteční realita. S&P 500 se ale ve srovnání s evropskými a asijskými indexy celkem držel a neztratil v pátek ani 4 %. Uzavřel sice těsně pod supportem okolo 2 040, ale je stále bezpečně nad 2 000," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Nejbližší support je v zóně 2 020 až 2 000. Prolomení pod 2 000 by znamenalo zhoršení akciového výhledu. Na opačné straně by byl pozitivním signálem návrat nad 2 050. Index volatility VIX v pátek vystřelil o 49 % výše. K maximům z letošního ledna a února mu chybí jen asi 9 %."

S&P 500 - technická analýza

V nejbližší době lze ze strany politiků a centrálních bank nejen podle Košťála čekat výraznou snahu o uklidnění situace. "Pro poslední červnový týden se nabízí scénář pokračování poklesů cen akcií, v první polovině července ale tradičně trhy zažívají klidné dny, protože je doba dovolených a Wall Street není výjimkou," doplnil obchodník. "Index S&P 500 neprolomil hladinu podpory na 2 020 až 2 000. Výsledek referenda ve Spojeném království se na trzích projevil tak, jak bylo v případě příklonu k brexitu očekávané. Případné prolomení supportu na hladině 2 000 by přispělo ke zhoršení již tak špatného výhledu. Těžko hledat informace, které by indexy v nejbližší době povzbudily k růstu a testování historických maxim. Pozitivním výsledkem pro následující období bude již to, že se poklesy nezmění v panické výprodeje. Převládají obavy z neznámého."

Firmy se teprve chystají na zveřejňování hospodářských výsledků za druhý kvartál, 28. června ale své údaje odtajní výrobce sportovního vybavení Nike, který má posunutá fiskální čtvrtletí. Akcie Nike jsou mimochodem součástí portfolia jednoho cenného papíru, který jsme nedávno představovali.

Letní olympiáda jako výhra známých sportovních značek? Krátkodobě určitě ne!
Letní olympijské hry by měly být logicky zlatým dolem pro společnosti vyrábějící značkové sportovní oblečení. Každý by chtěl ukousnout něco z koláče, který v čase sportovního svátku hodně naroste, ale ani tento potenciálně obrovský trh nemusí být pro slavné značky zlatým dolem. Často je to naopak.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Z makrodat bude v úterý důležitá finální revize údajů o vývoji HDP USA, ve středu pak v USA vyjdou statistiky o osobních výdajích a příjmech a ve čtvrtek počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Pátek bude v celém světě patřit indexům nákupních manažerů (PMI) ve výrobním sektoru, v USA během týdne vyjdou také například oba sledované indexy spotřebitelské důvěry.

V Evropě budou důležitá mimo jiné data z Německa (maloobchodní tržby, míra nezaměstnanosti), v Asii vedle PMI zaujmou například středeční maloobchodní tržby v Japonsku. Ve čtvrtek zasedá bankovní rada ČNB, od které se nečeká změna monetární politiky. Banka by ale mohla zmínit, zda může brexit odsunout termín ukončení kurzového závazku na 27 EUR/CZK ze zhruba poloviny roku 2017 na později. Analytici po skončení britského referenda uváděli, že očekávají prodloužení intervenčního režimu do roku 2018.

Podle aktualizované prognózy Société Générale povede brexit k tomu, že eurozóna jako celek v období let 2016-2020 zpomalí růst o 0,7 procentního bodu, a to především kvůli poklesu investiční aktivity. Míra nezaměstnanosti klesne již pouze k 9,5 % a zásadně by se také mělo zvýšit riziko sociálních tenzí v budoucnu. Ekonomové z francouzské banky ale nepředpokládají další pokles sazeb ECB ani jakoukoli změnu programu kvantitativního uvolňování.

Když už jsme ho měli před kamerou, požádali jsme Davida Navrátila rovnou také o výhled na následující dny.

 

Akciové zajištění proti brexitu
Když v ulicích teče krev, nakupujte. Po oznámení výsledků britského referenda o budoucnosti země v EU (tedy nakonec mimo ni) světové trhy opravdu začaly rudnout. O zajímavé nákupy tak aktuálně není nouze, a to nemusíte být fanoušky přefouknutého trhu s dluhopisy, zlata ani měn jako dolar nebo jen.
EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?
Technická analýza měnového páru EUR/USD a cen ropy Brent a zlata.
Mark Mobius o mladých trzích: Česká ekonomika je na tom dobře, zajímavý je ale celý region. Ve světě se vyplatí sledovat Střední východ
Končí první pololetí, a tak jsem neodolal a zeptal se Marka Mobia, co bude mít na trzích největší váhu ve zbývajících dvou kvartálech letošního roku. Řeč se stočila na Fed, pak ale investiční guru zamířil k tématu, které mu je vlastní. Nabízím proto výhled pro rozvíjející se a okrajové trhy od muže z nejpovolanějších.
Co musíte ráno vědět (25. listopadu)
Co musíte ráno vědět (25. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (25. listopadu)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, kam Goldman Sachs přesune svou londýnskou centrálu pro obchodování s...
Musíte vědět
Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil…
Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil…
včera v 22:00

Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil hladinu 30 000 bodů

Americký akciový index Dow poprvé v historii překročil psychologicky důležitou hranici 30 000 bodů. Za růstem cen...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Divize VW pro výrobu nákladních aut postaví novou továrnu v Číně
včera v 21:41

Divize VW pro výrobu nákladních aut postaví novou továrnu v Číně

Výrobce nákladních automobilů Traton, který patří do německého koncernu Volkswagen, plánuje rozšiřování čínských...
Volkswagen Auta Evropské akcie
NERV chce do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky
včera v 19:16

NERV chce do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky

Zástupci Národní ekonomické rady vlády chtějí do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky. Měla by se věnovat...
Česká ekonomika Banky Podpora ekonomiky
Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average…
Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average…
včera v 18:16

Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average pokořil hranici 30 000 bodů

Americký akciový index Dow v úterý poprvé v historii překročil hranici 30 000 bodů. Za růstem akcií stojí pokroky při...
Americké akcie Dow Jones Indexy
Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima
Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima

Akcie na západoevropských trzích se v úterý vrátily k růstu a přiblížily se k nejvyšším hodnotám za posledních devět...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Slovensko zruší bankovní daň, zvýší zdanění tabákových výrobků
včera v 17:52

Slovensko zruší bankovní daň, zvýší zdanění tabákových výrobků

Slovensko od příštího roku zruší zvláštní bankovní daň, jejíž výběr dříve v tomto roce pozastavilo. Rozhodl o tom v...
Slovensko Daně
Goldman Sachs zřídí centrálu pro akciové obchody v Paříži
včera v 17:18

Goldman Sachs zřídí centrálu pro akciové obchody v Paříži

Americká banka Goldman Sachs zřídí centrálu pro obchodování s akciemi v Paříži. Chce se tak vyhnout možným problémům,...
Goldman Sachs Francie Americké banky
Výrobce telefonů Xiaomi zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu
včera v 17:12

Výrobce telefonů Xiaomi zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi ve třetím čtvrtletí díky prudkému růstu prodeje meziročně zvýšil čistý zisk o...
Čína Výsledková sezóna Mobilní telefony
Pražská burza v úterý stagnovala
Pražská burza v úterý stagnovala
včera v 16:50

Pražská burza v úterý stagnovala

Pražská burza v úterý stagnovala. Index PX sice stoupl, ale pouze o 0,1 procenta na 956,13 bodu. Většina hlavních...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
DPA: Německo se chystá v prosinci poskytnout firmám 17 miliard eur
včera v 16:16

DPA: Německo se chystá v prosinci poskytnout firmám 17 miliard eur

Německá spolková vláda plánuje v prosinci v případě předpokládaného prodloužení koronavirových restrikcí poskytnout...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu klesla
včera v 16:00

Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu klesla

Důvěra amerických spotřebitelů v listopadu klesla výrazněji, než se čekalo. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v září dosáhl 6,6 %

Ceny domů ve Spojených státech v září podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu
včera v 14:26

Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu

Evropský regulátor učinil další krok, který přibližuje letadla Boeing 737 MAX k návratu do vzduchu. Evropská agentura...
Doprava Boeing
EU prodává další speciální dluhopisy, vysoký zájem trvá
včera v 14:11

EU prodává další speciální dluhopisy, vysoký zájem trvá

Evropská unie prodává další speciální dluhopisy na podporu zaměstnanosti, tentokrát získá 8,5 miliardy eur. Vysoký...
Evropská unie Státní dluhopisy Společné evropské dluhopisy