Burzovní kalendář (27. 6. - 1. 7. 2016)
|

Burzovní kalendář (27. 6. - 1. 7. 2016)

Reakce na rozhodnutí Britů odejít z EU, ale také řada důležitých makrodat. Takový bude týden po zatím asi největším evropském "rozchodu", i když rozvodové řízení ještě ani pořádně nezačalo. Trhům se budou snažit dodat klid centrální banky.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Uplynulý týden byl na světových trzích ve znamení britského referenda o budoucnosti země v EU. Britové se většinou 51,9 % hlasů rozhodli pro odchod z unie, což v pátek zvrátilo do té doby mírně optimistickou náladu na světových trzích. Vítězi týdne se tak staly státní dluhopisy vyspělých zemí (další pokles výnosů), japonský jen, švýcarský frank, americký dolar a zlato, poraženými britská libra, měny rozvíjejících se zemí, akcie a ropa. Odklon od rizika byl velice silný, výjimkou nebyly poklesy hlubší než 5 %. Lépe dopadly například akcie v USA, výrazně trpěly například burzy zemí na periferii eurozóny.

Výsledky britského referenda v pátek ráno pro Investiční web okomentoval hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

BREXIT SPECIÁL: Spojené království odchází z EU. Jak bude evropský rozvod vypadat a jaké budou jeho dopady?
Britové v referendu, které se konalo ve čtvrtek 23. června, řekli Evropské unii jasné "ne". Jak bude odchod druhé největší evropské ekonomiky z EU vypadat, jaké budou jeho krátkodobé a dlouhodobé dopady na finanční trhy a evropské a světové hospodářství a jaká nálada vládne mezi Brity? Tyto a další důležité informace, bez kterých se nejen v příštích dnech neobejdete, najdete ve speciálu Investičního webu přehledně na jednom místě.

Pražská burza v pátek také velice divoce reagovala na příklon Britů k odchodu z EU, v pátek index PX odepsal přes 4 %. Pod velký tlak se dostaly finanční tituly, část ztrát se ale do konce obchodování i díky technickým faktorům podařilo umazat. V týdenním vyjádření ale PX ztratil jen 1,4 %. Nejvíce ztratily banky (Erste -4,5 %), výjimkou mezi finančními jmény a hvězdou týdne s nejlepším výkonem na BCPP byla pojišťovna VIG, které se podařilo za týden posílit o 2,7 %. V plusu uzavřely týden také CME (+2,1 %), Pegas Nonwovens (+1,1 %) a Stock Spirits (+0,9 %), kterou podporovala zpráva o mimořádné dividendě.

Nejen brexitem ale během týdne žil pražský trh. Akcionáři Unipetrolu schválili na valné hromadě dividendu 5,52 Kč na akcii (hrubý výnos 3,2 %), Moody's zvýšila hodnocení Erste o jeden stupeň na Baa1 se stabilním výhledem, tato banka dále prodá 30% podíl v Erste Hungary (sice podle očekávání, ale za nepříznivých podmínek), no a také byly oznámeny další dosud neplánované odstávky jaderných bloků (negativní zpráva pro ČEZ).

Výhled

Poslední červnový týden bude hlavně o dozvucích překvapivého britského "sbohem" Evropské unii. Je možné, že největší reakce proběhla již v pátek, trh dobře ví, že jednání EU a Spojeného království o podmínkách "rozvodu" potrvají dlouhé měsíce, a tak bude nyní čas věnovat pozornost jiným faktorům. Tlak ale může pokračovat například na trhu s akciemi v jižních zemích eurozóny (rovnou v neděli 26. června, tedy dnes, proběhnou parlamentní volby ve Španělsku, které má vedle protievropské strany Podemos také na krku dlouhodobou snahu Katalánska o odtržení od zbytku země), trpět mohou nadále také akcie bank.

V pondělí se v Portugalsku koná schůzka šéfů centrálních bank USA, eurozóny a Spojeného království. Očekáváme, že banky potvrdí již v pátek deklarovanou připravenost podpořit trhy v případě, že by v důsledku rozhodnutí o brexitu došlo k výraznému propadu, problémům s likviditou a podobně. Uvolněná měnová politika může vést k pokračujícím poklesům výnosů dluhopisů. V úterý se má konat schůzka představitelů zemí EU za účelem debaty o další podobě unie. "Nedomníváme se, že trhy věří v katastrofické ekonomické scénáře v důsledku brexitu, a jsme názoru, že u většiny aktiv již k hlavnímu poklesu došlo. Pro příští týden proto stanovujeme neutrální výhled," napsal v týdenním komentáři k dění na trzích analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

"Americké akcie mají za sebou další ztrátový týden, index S&P 500 odepsal 1,64 %. První polovina týdne byla optimistická, průzkumy naznačovaly, že Británie zůstane v EU, a Janet Yellenová mluvila v Kongresu opatrně o zvyšování sazeb. Domněnky ale vystřídala páteční realita. S&P 500 se ale ve srovnání s evropskými a asijskými indexy celkem držel a neztratil v pátek ani 4 %. Uzavřel sice těsně pod supportem okolo 2 040, ale je stále bezpečně nad 2 000," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Nejbližší support je v zóně 2 020 až 2 000. Prolomení pod 2 000 by znamenalo zhoršení akciového výhledu. Na opačné straně by byl pozitivním signálem návrat nad 2 050. Index volatility VIX v pátek vystřelil o 49 % výše. K maximům z letošního ledna a února mu chybí jen asi 9 %."

S&P 500 - technická analýza

V nejbližší době lze ze strany politiků a centrálních bank nejen podle Košťála čekat výraznou snahu o uklidnění situace. "Pro poslední červnový týden se nabízí scénář pokračování poklesů cen akcií, v první polovině července ale tradičně trhy zažívají klidné dny, protože je doba dovolených a Wall Street není výjimkou," doplnil obchodník. "Index S&P 500 neprolomil hladinu podpory na 2 020 až 2 000. Výsledek referenda ve Spojeném království se na trzích projevil tak, jak bylo v případě příklonu k brexitu očekávané. Případné prolomení supportu na hladině 2 000 by přispělo ke zhoršení již tak špatného výhledu. Těžko hledat informace, které by indexy v nejbližší době povzbudily k růstu a testování historických maxim. Pozitivním výsledkem pro následující období bude již to, že se poklesy nezmění v panické výprodeje. Převládají obavy z neznámého."

Firmy se teprve chystají na zveřejňování hospodářských výsledků za druhý kvartál, 28. června ale své údaje odtajní výrobce sportovního vybavení Nike, který má posunutá fiskální čtvrtletí. Akcie Nike jsou mimochodem součástí portfolia jednoho cenného papíru, který jsme nedávno představovali.

Letní olympiáda jako výhra známých sportovních značek? Krátkodobě určitě ne!
Letní olympijské hry by měly být logicky zlatým dolem pro společnosti vyrábějící značkové sportovní oblečení. Každý by chtěl ukousnout něco z koláče, který v čase sportovního svátku hodně naroste, ale ani tento potenciálně obrovský trh nemusí být pro slavné značky zlatým dolem. Často je to naopak.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Z makrodat bude v úterý důležitá finální revize údajů o vývoji HDP USA, ve středu pak v USA vyjdou statistiky o osobních výdajích a příjmech a ve čtvrtek počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Pátek bude v celém světě patřit indexům nákupních manažerů (PMI) ve výrobním sektoru, v USA během týdne vyjdou také například oba sledované indexy spotřebitelské důvěry.

V Evropě budou důležitá mimo jiné data z Německa (maloobchodní tržby, míra nezaměstnanosti), v Asii vedle PMI zaujmou například středeční maloobchodní tržby v Japonsku. Ve čtvrtek zasedá bankovní rada ČNB, od které se nečeká změna monetární politiky. Banka by ale mohla zmínit, zda může brexit odsunout termín ukončení kurzového závazku na 27 EUR/CZK ze zhruba poloviny roku 2017 na později. Analytici po skončení britského referenda uváděli, že očekávají prodloužení intervenčního režimu do roku 2018.

Podle aktualizované prognózy Société Générale povede brexit k tomu, že eurozóna jako celek v období let 2016-2020 zpomalí růst o 0,7 procentního bodu, a to především kvůli poklesu investiční aktivity. Míra nezaměstnanosti klesne již pouze k 9,5 % a zásadně by se také mělo zvýšit riziko sociálních tenzí v budoucnu. Ekonomové z francouzské banky ale nepředpokládají další pokles sazeb ECB ani jakoukoli změnu programu kvantitativního uvolňování.

Když už jsme ho měli před kamerou, požádali jsme Davida Navrátila rovnou také o výhled na následující dny.

 

Akciové zajištění proti brexitu
Když v ulicích teče krev, nakupujte. Po oznámení výsledků britského referenda o budoucnosti země v EU (tedy nakonec mimo ni) světové trhy opravdu začaly rudnout. O zajímavé nákupy tak aktuálně není nouze, a to nemusíte být fanoušky přefouknutého trhu s dluhopisy, zlata ani měn jako dolar nebo jen.
EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?
Technická analýza měnového páru EUR/USD a cen ropy Brent a zlata.
Mark Mobius o mladých trzích: Česká ekonomika je na tom dobře, zajímavý je ale celý region. Ve světě se vyplatí sledovat Střední východ
Končí první pololetí, a tak jsem neodolal a zeptal se Marka Mobia, co bude mít na trzích největší váhu ve zbývajících dvou kvartálech letošního roku. Řeč se stočila na Fed, pak ale investiční guru zamířil k tématu, které mu je vlastní. Nabízím proto výhled pro rozvíjející se a okrajové trhy od muže z nejpovolanějších.
Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie
před 16 minutami

Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie

Globální firmy, jejichž příjmy negativně zasáhne pandemie způsobená koronavirem, letos plánují snížit výdaje na...
Investice Technologie Koronavirus
ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu
před 36 minutami

ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu

Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich...
Kanada Německo Koronavirus
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
před hodinou

CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie

Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500....
Bitcoin Americké akcie Koronavirus
Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší
před hodinou

Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší

Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře a právníky a...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství Koronavirus
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
11:50

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den výrazným poklesem, dopoledne se pohybovaly do boku

Západoevropské akciové indexy zahájily středeční seanci v červených číslech. Benchmarky zhruba půl hodiny po startu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum
11:35

Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní...
Evropská unie Eurozóna Nezaměstnanost
Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla
11:12

Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla, důvodem bylo šíření onemocnění způsobeného...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků
11:04

Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 % více než ve stejném období loni. Nejvíc...
Byznys a podnikání Koronavirus
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
10:45

Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu

Akcie v Asii a Tichomoří po růstu v úterý opět většinou padaly s výjimkou Austrálie. Největší ztráty zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane…
10:22

ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane na původní úrovni

Ministryně financí Alena Schillerová by ve středu měla předložit vládě návrh změny zákona, který bude řešit odklad...
Banky Úvěry Politika
Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G
10:09

Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G

Slovenský telekomunikační regulátor zveřejnil výzvu na předložení nabídek do výběrového řízení na nové frekvence (700...
Telekomunikace Slovensko O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10…
09:53

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10 let

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Česká republika Průmysl
Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD
09:39

Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD

Americký výrobce tiskáren a kopírek Xerox upustil od snahy převzít za 35 miliard USD výrobce počítačů HP. Oznámení...
Fúze a akvizice HP (dříve Hewlett-Packard) Americké akcie
ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP
09:19

ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP

Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % hrubého domácího produktu z předloňských 0,9 % HDP. Uvedl to ve středu...
Rozpočet Česká republika Zadlužení
Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu
09:12

Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v březnu vzpamatoval a po únorovém pádu se opět dostal do teritoria expanze. Index...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %
09:04

Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %

Čistý zisk realitní skupiny CPI Property Group, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, loni meziročně vzrostl o 8,6 %...
Realitní trh Výsledková sezóna
Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní
08:42

Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service přehodnotila kvůli dopadům koronaviru výhled ratingu u 11...
Rating Doprava Česká republika
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR