Může brexit vyvolat válku? Potenciální aktéři možná překvapí
|

Může brexit vyvolat válku? Potenciální aktéři možná překvapí

Britské sbohem Evropě může (a dost možná bude) mít vbrzku za následek skotské, severoirské a gibraltarské sbohem Británii. A okolnosti rozpadu Spojeného království mohou být dramatické.

Politika Evropská unie Geopolitická rizika Spojené království Ekonomické a politické hrozby

Vítězství britských příznivců odchodu z Evropské unie lze číst různě - vítězství starých nad mladými, nevzdělaných nad vysokoškoláky a podobně -, ale z ústavního hlediska je především vítězstvím vůle Angličanů (a Velšanů, což ovšem nikoho nezajímá, patrně ani Velšany samotné ne) nad vůlí obyvatel Skotska a Severního Irska. Půldruhého milionu hlasů, o něž měl navrch brexit v Anglii, přebilo - kromě londýnských proevropských hlasů - především vůli obyvatel "periferie" království.

Velice zábavné to je v Severním Irsku. Hlasy bohatší, protestantské, konzervativní, probritské většiny obyvatel sedmi ulsterských hrabství byly v referendu rozděleny zhruba napůl; chudší, katolické kruhy beroucí se obvykle za sjednocení Irska pod dublinskou vládou hlasovaly drtivě pro udržení země v EU.

Paradoxně tak britští nacionalisté, kteří nejvíce tíhli k hlasování pro brexit, svými hlasy nejvíce napomohli názorovému odtržení Severního Irska od Británie, což je výsledek, který si jistě nepředstavovali.

Výsledkem bude diplomatický chaos v jednání čtyř exekutiv o budoucnosti Severního Irska – londýnské, dublinské, belfastské a bruselské. Jeho výsledek v podobě odtržení Ulsteru od Británie je tak či tak téměř jistý (nahrává mu navíc demografický vývoj, když proirských katolíků se rodí více než probritských protestantů). Zda dojde na sjednocení obou irských entit, nebo bude Severní Irsko hrdě chudé samostatně, je z pohledu Británie vedlejší.

Madrid se hlásí o slovo

Jinou variantu neklidu zažívá Gibraltar. Třicetitisícová britská enkláva na jižním konci Španělska hlasovala jednoznačně pro setrvání v unii. Není jí to ovšem mnoho platné - jen několik hodin po oznámení výsledků referenda ohlásil Madrid, že bude chtít alespoň částečně převzít nad poloostrovem vládu. Gibraltar se podle všeho stane jen závažím přihazovaným na misky vah, až půjde do tuhého při vyjednávání nového módu britsko-evropské koexistence.

Je velice dobře možné, že se královna Alžběta II. dožije toho, že bude vládnout čemusi, co by se mohlo jmenovat třeba Spojené království Anglie a Walesu. S výrazy Británie (užívaný pro všechny čtyři britské země) nebo Velká Británie (pro Anglii, Skotsko a Wales) se v podstatě můžeme začít loučit, o skotské nezávislosti je totiž prakticky rozhodnuto. O čem rozhodnuto není, je způsob jejího dosažení. A ten může být všelijaký.

Nezávislé Skotsko. Ale jak?

Skotové v roce 2014 ve vlastním referendu o nezávislosti rozhodli o zachování svazku s Anglií a spol. Brexit pomohl plamen separatismu zažehnout nanovo. Těsně po vyhlášení výsledků britského referenda o EU se objevily hlasy volající po vyhlášení nového skotského referenda o Británii. V sobotu pak dorazily první průzkumy vůle Skotů stran takového případného referenda. Výsledek byl očekávaný - šedesát procent pro odtržení se od Londýna.

Až se edinburské premiérce Nicole Sturgeonové povede nové referendum vypsat, je téměř jisté, že její Skotská národní strana bude ve snaze o odtržení úspěšná.

Žlutá = hlas pro setrvání v EU, modrá = hlas pro brexit

Při pohledu na mapu výsledků euroreferenda je důvod zjevný. Anglie, Wales i Severní Irsko hlasovaly smíšeně, všech 32 skotských okrsků bylo bez výjimky pro zachování členství v EU. Lidé chudí i bohatí, městští i venkovští, loajální Londýnu či Edinburghu, labouristé i konzervativci – všude měli navrch příznivci unijního členství. To dává Sturgeonové do ruky silný argument - "vidíte, Skotsko je v zásadních věcech úplně jiné než Anglie". Míra legitimity skotských separatistických snah nikdy nebyla vyšší. Úřad Angely Merkelové již potvrdil, že "Evropa Skoty ráda přivítá".

Šikovná diplomatka Sturgeonová však dosud na výzvy k vypsání vlastního referenda nereagovala. A měla k tomu dobrý důvod. Podle Scotland Act, britského zákona o Skotsku z roku 1998, může Edinburgh vypsat referendum o nezávislosti na Británii pouze se souhlasem Westminsteru. Kdyby však současný britský parlament takový požadavek obdržel, nejspíše by jej odmítl. Cameronova vláda, která má stále nominálně parlamentní většinu, by se Skotsko pochopitelně snažila udržet jako vyjednávací želízko v ohni na chvíli, až bude Londýn debatovat s Bruselem (rozuměj především s Berlínem) o podobě postbrexitové koexistence. Londýnští vůdci by museli být blázni, aby Skoty "pustili do Evropy" dříve, a vyjednávacího želízka se tak zbavili.

Londýn versus Edinburgh

Jenže tak jednoduché to nemusí být. Pro případ, že by Sturgeonová a její lidé chtěli referendum o nezávislosti vypsat, ale nemohli by, se nabízí několik řešení. Nejpřirozenějším z nich je vypsání "poradního" referenda, jehož výsledky by bylo lze použít alespoň jako nepřímou páku na Londýn.

Lze ovšem předpokládat, že by Westminster takovou páku ignoroval. A v takovém případě si lze snadno představit, že by se v den jednání o příslušné legislativě u britského parlamentu sešla veselá společnost zastánců referenda (tak je tomu koneckonců vždy, když Westminster jedná o něčem citlivém). Policejní zásah vyhrotí emoce ad absurdum.

Cokoli dalšího je spekulace. Ale je jisté, že od ojedinělých projevů násilí k násilí organizovanému by nemuselo být daleko. Klidně si lze představovat dále - Edinburgh a Londýn si navzájem přes média vyřídí, že se nenechají vydírat jeden druhým. Edinburgh pohrozí, že nebude britský zákon respektovat, Londýn pozastaví platby do Skotska (celé Skotsko je závislé na redistribuci peněz vydělaných v Anglii). Mezitím jednoho či dva skotské fotbalisty působící v anglické fotbalové lize napadne banda imperiálně smýšlejících fandů soupeře. Vzápětí v Glasgow Skotové zlynčují zaměstnance něčeho, co si spojí s Anglií (banky, rychlého občerstvení, na tom nesejde). Londýn řekne, že bude chránit bezpečnost svých lidí, a nasadí policii. Polovina glasgowských jednotek vypoví londýnskému velení poslušnost. Obrněné transportéry startují.

To je samozřejmě nadsázka. Ale podcenění možnosti prudké eskalace konfliktu by bylo stejně bláhové jako nedávné podcenění rizika brexitu. I zlomek zde nastíněného vývoje by nadělal škody, ve srovnání s nimiž by veškerý postbrexitový chaos byl v podstatě legrace.

NERV chce do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky
19:16

NERV chce do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky

Zástupci Národní ekonomické rady vlády chtějí do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky. Měla by se věnovat...
Česká ekonomika Banky Podpora ekonomiky
Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average…
Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average…
18:16

Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average pokořil hranici 30 000 bodů

Americký akciový index Dow v úterý poprvé v historii překročil hranici 30 000 bodů. Za růstem akcií stojí pokroky při...
Americké akcie Dow Jones Indexy
Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima
Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima
18:00

Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima

Akcie na západoevropských trzích se v úterý vrátily k růstu a přiblížily se k nejvyšším hodnotám za posledních devět...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Slovensko zruší bankovní daň, zvýší zdanění tabákových výrobků
17:52

Slovensko zruší bankovní daň, zvýší zdanění tabákových výrobků

Slovensko od příštího roku zruší zvláštní bankovní daň, jejíž výběr dříve v tomto roce pozastavilo. Rozhodl o tom v...
Slovensko Daně
Goldman Sachs zřídí centrálu pro akciové obchody v Paříži
17:18

Goldman Sachs zřídí centrálu pro akciové obchody v Paříži

Americká banka Goldman Sachs zřídí centrálu pro obchodování s akciemi v Paříži. Chce se tak vyhnout možným problémům,...
Goldman Sachs Francie Americké banky
Výrobce telefonů Xiaomi zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu
17:12

Výrobce telefonů Xiaomi zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi ve třetím čtvrtletí díky prudkému růstu prodeje meziročně zvýšil čistý zisk o...
Čína Výsledková sezóna Mobilní telefony
Pražská burza v úterý stagnovala
Pražská burza v úterý stagnovala
16:50

Pražská burza v úterý stagnovala

Pražská burza v úterý stagnovala. Index PX sice stoupl, ale pouze o 0,1 procenta na 956,13 bodu. Většina hlavních...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
DPA: Německo se chystá v prosinci poskytnout firmám 17 miliard eur
16:16

DPA: Německo se chystá v prosinci poskytnout firmám 17 miliard eur

Německá spolková vláda plánuje v prosinci v případě předpokládaného prodloužení koronavirových restrikcí poskytnout...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu klesla
16:00

Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu klesla

Důvěra amerických spotřebitelů v listopadu klesla výrazněji, než se čekalo. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
15:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v září dosáhl 6,6 %

Ceny domů ve Spojených státech v září podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu
14:26

Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu

Evropský regulátor učinil další krok, který přibližuje letadla Boeing 737 MAX k návratu do vzduchu. Evropská agentura...
Doprava Boeing
EU prodává další speciální dluhopisy, vysoký zájem trvá
14:11

EU prodává další speciální dluhopisy, vysoký zájem trvá

Evropská unie prodává další speciální dluhopisy na podporu zaměstnanosti, tentokrát získá 8,5 miliardy eur. Vysoký...
Evropská unie Státní dluhopisy Společné evropské dluhopisy
Stavební firmy: Stavebnictví příští rok klesne o 1,8 %
13:55

Stavební firmy: Stavebnictví příští rok klesne o 1,8 %

České stavebnictví příští rok meziročně klesne o 1,8 procenta. Stavební firmy mají zakázky v průměru na osm měsíců...
Česká republika Stavebnictví
EK se dohodla na šesté vakcíně, Moderna dodá až 160 milionů dávek
13:36

EK se dohodla na šesté vakcíně, Moderna dodá až 160 milionů dávek

Evropská komise dojednala smlouvu s americkou firmou Moderna, která státům Evropské unie zajistí až 160 milionů dávek...
Evropská unie Koronavirus