Může brexit vyvolat válku? Potenciální aktéři možná překvapí
|

Může brexit vyvolat válku? Potenciální aktéři možná překvapí

Britské sbohem Evropě může (a dost možná bude) mít vbrzku za následek skotské, severoirské a gibraltarské sbohem Británii. A okolnosti rozpadu Spojeného království mohou být dramatické.

Politika Evropská unie Geopolitická rizika Spojené království Ekonomické a politické hrozby

Vítězství britských příznivců odchodu z Evropské unie lze číst různě - vítězství starých nad mladými, nevzdělaných nad vysokoškoláky a podobně -, ale z ústavního hlediska je především vítězstvím vůle Angličanů (a Velšanů, což ovšem nikoho nezajímá, patrně ani Velšany samotné ne) nad vůlí obyvatel Skotska a Severního Irska. Půldruhého milionu hlasů, o něž měl navrch brexit v Anglii, přebilo - kromě londýnských proevropských hlasů - především vůli obyvatel "periferie" království.

Velice zábavné to je v Severním Irsku. Hlasy bohatší, protestantské, konzervativní, probritské většiny obyvatel sedmi ulsterských hrabství byly v referendu rozděleny zhruba napůl; chudší, katolické kruhy beroucí se obvykle za sjednocení Irska pod dublinskou vládou hlasovaly drtivě pro udržení země v EU.

Paradoxně tak britští nacionalisté, kteří nejvíce tíhli k hlasování pro brexit, svými hlasy nejvíce napomohli názorovému odtržení Severního Irska od Británie, což je výsledek, který si jistě nepředstavovali.

Výsledkem bude diplomatický chaos v jednání čtyř exekutiv o budoucnosti Severního Irska – londýnské, dublinské, belfastské a bruselské. Jeho výsledek v podobě odtržení Ulsteru od Británie je tak či tak téměř jistý (nahrává mu navíc demografický vývoj, když proirských katolíků se rodí více než probritských protestantů). Zda dojde na sjednocení obou irských entit, nebo bude Severní Irsko hrdě chudé samostatně, je z pohledu Británie vedlejší.

Madrid se hlásí o slovo

Jinou variantu neklidu zažívá Gibraltar. Třicetitisícová britská enkláva na jižním konci Španělska hlasovala jednoznačně pro setrvání v unii. Není jí to ovšem mnoho platné - jen několik hodin po oznámení výsledků referenda ohlásil Madrid, že bude chtít alespoň částečně převzít nad poloostrovem vládu. Gibraltar se podle všeho stane jen závažím přihazovaným na misky vah, až půjde do tuhého při vyjednávání nového módu britsko-evropské koexistence.

Je velice dobře možné, že se královna Alžběta II. dožije toho, že bude vládnout čemusi, co by se mohlo jmenovat třeba Spojené království Anglie a Walesu. S výrazy Británie (užívaný pro všechny čtyři britské země) nebo Velká Británie (pro Anglii, Skotsko a Wales) se v podstatě můžeme začít loučit, o skotské nezávislosti je totiž prakticky rozhodnuto. O čem rozhodnuto není, je způsob jejího dosažení. A ten může být všelijaký.

Nezávislé Skotsko. Ale jak?

Skotové v roce 2014 ve vlastním referendu o nezávislosti rozhodli o zachování svazku s Anglií a spol. Brexit pomohl plamen separatismu zažehnout nanovo. Těsně po vyhlášení výsledků britského referenda o EU se objevily hlasy volající po vyhlášení nového skotského referenda o Británii. V sobotu pak dorazily první průzkumy vůle Skotů stran takového případného referenda. Výsledek byl očekávaný - šedesát procent pro odtržení se od Londýna.

Až se edinburské premiérce Nicole Sturgeonové povede nové referendum vypsat, je téměř jisté, že její Skotská národní strana bude ve snaze o odtržení úspěšná.

Žlutá = hlas pro setrvání v EU, modrá = hlas pro brexit

Při pohledu na mapu výsledků euroreferenda je důvod zjevný. Anglie, Wales i Severní Irsko hlasovaly smíšeně, všech 32 skotských okrsků bylo bez výjimky pro zachování členství v EU. Lidé chudí i bohatí, městští i venkovští, loajální Londýnu či Edinburghu, labouristé i konzervativci – všude měli navrch příznivci unijního členství. To dává Sturgeonové do ruky silný argument - "vidíte, Skotsko je v zásadních věcech úplně jiné než Anglie". Míra legitimity skotských separatistických snah nikdy nebyla vyšší. Úřad Angely Merkelové již potvrdil, že "Evropa Skoty ráda přivítá".

Šikovná diplomatka Sturgeonová však dosud na výzvy k vypsání vlastního referenda nereagovala. A měla k tomu dobrý důvod. Podle Scotland Act, britského zákona o Skotsku z roku 1998, může Edinburgh vypsat referendum o nezávislosti na Británii pouze se souhlasem Westminsteru. Kdyby však současný britský parlament takový požadavek obdržel, nejspíše by jej odmítl. Cameronova vláda, která má stále nominálně parlamentní většinu, by se Skotsko pochopitelně snažila udržet jako vyjednávací želízko v ohni na chvíli, až bude Londýn debatovat s Bruselem (rozuměj především s Berlínem) o podobě postbrexitové koexistence. Londýnští vůdci by museli být blázni, aby Skoty "pustili do Evropy" dříve, a vyjednávacího želízka se tak zbavili.

Londýn versus Edinburgh

Jenže tak jednoduché to nemusí být. Pro případ, že by Sturgeonová a její lidé chtěli referendum o nezávislosti vypsat, ale nemohli by, se nabízí několik řešení. Nejpřirozenějším z nich je vypsání "poradního" referenda, jehož výsledky by bylo lze použít alespoň jako nepřímou páku na Londýn.

Lze ovšem předpokládat, že by Westminster takovou páku ignoroval. A v takovém případě si lze snadno představit, že by se v den jednání o příslušné legislativě u britského parlamentu sešla veselá společnost zastánců referenda (tak je tomu koneckonců vždy, když Westminster jedná o něčem citlivém). Policejní zásah vyhrotí emoce ad absurdum.

Cokoli dalšího je spekulace. Ale je jisté, že od ojedinělých projevů násilí k násilí organizovanému by nemuselo být daleko. Klidně si lze představovat dále - Edinburgh a Londýn si navzájem přes média vyřídí, že se nenechají vydírat jeden druhým. Edinburgh pohrozí, že nebude britský zákon respektovat, Londýn pozastaví platby do Skotska (celé Skotsko je závislé na redistribuci peněz vydělaných v Anglii). Mezitím jednoho či dva skotské fotbalisty působící v anglické fotbalové lize napadne banda imperiálně smýšlejících fandů soupeře. Vzápětí v Glasgow Skotové zlynčují zaměstnance něčeho, co si spojí s Anglií (banky, rychlého občerstvení, na tom nesejde). Londýn řekne, že bude chránit bezpečnost svých lidí, a nasadí policii. Polovina glasgowských jednotek vypoví londýnskému velení poslušnost. Obrněné transportéry startují.

To je samozřejmě nadsázka. Ale podcenění možnosti prudké eskalace konfliktu by bylo stejně bláhové jako nedávné podcenění rizika brexitu. I zlomek zde nastíněného vývoje by nadělal škody, ve srovnání s nimiž by veškerý postbrexitový chaos byl v podstatě legrace.

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
před 44 minutami

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR