Brexit je jen zahřívací kolo, další zvraty na globálních trzích nás teprve čekají
|

Brexit je jen zahřívací kolo, další zvraty na globálních trzích nás teprve čekají

Spojené království se hlasy svých občanů vyslovilo pro odchod z EU. Šok pro trhy, ještě zvýrazněný předchozím očekáváním, že volba dopadne opačně. Následné zemětřesení na trhu s librou překonalo i tu nejhorší fázi globální finanční krize v roce 1992, kdy o "černé středě" libra vypadla z Evropského mechanismu směnných kurzů.

Forex (FX) Úrokové sazby FX Centrální banky Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby

Je tu slon!

Většina komentářů k významu výsledku referenda připomíná indické podobenství o slepcích a slonovi. V tomto příběhu několik slepců ohmatává slona z různých stran a každý podle toho, co nahmatá, popisuje, jak asi slon vypadá. Vznikne z toho obrovská hádka. Podobné je to i s komentáři k brexitu, který někteří komentátoři popisují jako xenofobní reakci na imigrační politiku a nedávné teroristické útoky. Jiní zase upozorňují na přehnané regulace a kontrolu ze strany EU a náklady na transferové platby do EU.

Oním slonem v místnosti tu není ani tak samotná EU, jako spíše britská vláda, centrální banky a jejich nekonečný tlak na prodlužování a předestírání cesty z každé krize. Tento přístup dostal trhy a ekonomiku rychle na cestu do současného podsvětí kvantitativního uvolňování a nulových, nyní dokonce i záporných sazeb, tedy před deseti lety nemyslitelného prostředí.

Kvantitativní uvolňování a záporné sazby? Trpělivost dochází

Zákeřný přístup kvantitativního uvolňování a nízkých sazeb je požehnáním pro již tak mocné elity, protože ti, kdo mají peníze, mohou na trzích aktiv díky nulové ceně peněz značně zbohatnout. Společně s postupující globalizací však klesá podíl práce a špatné nacenění peněz znamená, že je obchodní prostředí plné neproduktivních firem a neproduktivního chování. Příkladem jsou vysoce výdělečné firmy půjčující si na téměř nulový úrok, aby odkoupily vlastní akcie a obohatily své akcionáře.

Brexit pro britské voliče představoval vlastně jen skvělou příležitost vyslovit všeobecnou nespokojenost s "vládnoucími kruhy"; říci "ne" nejen Cameronovi nebo EU, ale celému současnému nepořádku všude okolo. Jednou z nejzajímavějších věcí na brexitu je konec předpokladu, že zůstane zachován status quo, tedy silná tendence preferovat známou, i když nepříjemnou situaci před tou neznámou. Před referendem nebylo jasné, jak by měla Británie po brexitu vypadat, a nyní je jasné, že v důsledku volby může ztratit Skotsko a možná i více.

Před plebiscitem mnoho lidí uvádělo jako precedenty nedávné skotské referendum o nezávislosti i referendum v Quebecu v roce 1995 o nezávislosti na Kanadě. V obou případech výsledná volba znamenala nárůst podpory pro dosavadní stav, ačkoli předchozí průzkumy ukazovaly na něco jiného. Skutečnost, že tolik Britů bylo ochotno vykročit do neznáma, naznačuje, že dochází k určité revoluci a že status quo dostal padáka.

Dopady brexitu na trhy

Brexit má ovšem značný dopad na budoucnost měn i na všechny finanční trhy, a to hned na dvou frontách. Jsou zde politická rizika a také riziko, že centrální banka ztratí kontrolu. Druhé zmíněné riziko se již letos poměrně jasně projevilo, když japonský jen posílil i přes rozsáhlý program kvantitativního uvolňování ze strany Bank of Japan. Nyní se Japonsko rychle blíží k bodu zvratu, kdy političtí činitelé mají pocit, že musejí odmítnout další plnění dohod z nedávných summitů a jen opět devalvovat. Spustí to japonskou verzi brexitu? A jak by to vypadalo? Všeobecné odmítnutí pokusů Bank of Japan a vlády o devalvaci měny a následná krize státního dluhu?

Za Atlantikem se vlivy, které vedly k brexitu, jasně projevují na amerických prezidentských volbách, kde Trump představuje živoucí odmítnutí současného statu quo. Brexit by nás měl především naučit nedůvěřovat průzkumům veřejného mínění před volbami 8. listopadu. Motivovaní revolucionáři očividně chodí k volbám ve větším počtu než pouzí nespokojenci. V roce 2017 nás může čekat nová francouzská revoluce při tamních volbách. Měnové trhy nejspíše zůstanou neklidné, protože signály centrálních bank nejsou tím, čím bývaly, a všichni se snažíme zjistit, co se bude napříště dít. Brexit je možná jen zahřívacím kolem před globální revolucí proti současnému paradigmatu trhu a politiky.

Ericsson se ve čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně
před 36 minutami

Ericsson se ve čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,6 miliardy...
5G sítě Evropské akcie Výsledková sezóna
MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší
před hodinou

MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za osm miliard korun. Vyplývá to z údajů na...
Česká republika České státní dluhopisy
Inflace v Kanadě v září překvapila
před hodinou

Inflace v Kanadě v září překvapila

Spotřebitelské ceny v Kanadě v září meziročně vzrostly o 0,5 %. Po růstu o 0,1 % v srpnu analytici očekávali růst o 0...
Kanada Inflace
Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu opět nenaplnily očekávání
před hodinou

Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu opět nenaplnily očekávání

Kanadské maloobchodní tržby v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,4 % po růstu o 0,6 % v červenci, trh očekával růst o 1,1...
Kanada Maloobchod Tržby
Příspěvek OSVČ a odklady daní vláda rozšířila o další obory
13:31

Příspěvek OSVČ a odklady daní vláda rozšířila o další obory

Příspěvek osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně a odklady plateb...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Havlíček: Uzavřeným firmám stát proplatí celé mzdy s odvody
13:20

Havlíček: Uzavřeným firmám stát proplatí celé mzdy s odvody

Firmám, kterým vláda nařídila kvůli šíření epidemie zavřít, proplatí stát celé mzdy pracovníků i s odvody. Mohou o ně...
Byznys a podnikání Podpora ekonomiky Česká ekonomika
Maloobchod a služby budou v Česku od čtvrtka uzavřeny
12:43

Maloobchod a služby budou v Česku od čtvrtka uzavřeny

Kvůli vývoji epidemie covidu-19 bude od čtvrtka 6.00 do konce nouzového stavu, který je aktuálně platný do 3....
Česká republika Byznys a podnikání Maloobchod
Čína vyzvala Švédsko, aby změnilo rozhodnutí ohledně Huawei a ZTE
11:51

Čína vyzvala Švédsko, aby změnilo rozhodnutí ohledně Huawei a ZTE

Švédsko by mělo zaujmout objektivní postoj a změnit rozhodnutí o vyloučení čínských firem Huawei a ZTE z budování...
Čína Švédsko Telekomunikace
Komerční banka majetkově vstupuje do fintech firmy Lemonero
11:24

Komerční banka majetkově vstupuje do fintech firmy Lemonero

Komerční banka majetkově vstupuje do fintech společnosti Lemonero. Tento český startup přináší digitální platformu,...
Komerční banka Banky Finanční sektor
Evropská komise: EU v případě potřeby přikročí k dalším podpůrným…
10:45

Evropská komise: EU v případě potřeby přikročí k dalším podpůrným opatřením

Evropská unie je připravena přikročit k novým opatřením na podporu svých členských států, pokud si to vyžádají dopady...
Evropská unie Evropská ekonomika Podpora ekonomiky