Burzovní kalendář (6. 6. - 10. 6. 2016)
|

Burzovní kalendář (6. 6. - 10. 6. 2016)

Investoři na světových trzích po zprávě z amerického trhu práce s nejvyšší pravděpodobností "odpískali" možnost zvýšení sazeb v USA na červnovém zasedání FOMC. První kompletně červnový týden by i proto mohl být relativně klidný, makroekonomický kalendář nabízí jen několik významných údajů. Na pražské burze se bude naposledy s nárokem na dividendu obchodovat s akciemi společnosti ČEZ.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Na přelomu května a června se trhy zaměřily především na makroekonomická data a zasedání guvernérů ECB. Z ekonomických údajů náladu v závěru týdne výrazně ovlivnila zpráva z amerického trhu práce, který v květnu vytvořil jen 38 tisíc pracovních míst, nejméně za zhruba šest let. To poslalo evropské i americké burzy níže a většině evropských indexů vzalo naději na týdenní zisk.

Od Evropské centrální banky se výraznější kurzotvorné informace neočekávaly kvůli teprve nedávnému navýšení programu kvantitativního uvolňování. Banka ale představila mírně upravenou ekonomickou prognózu.

Ceny ropy se nadále drží poblíž 50 USD za barel, což mimo jiné mohlo inspirovat americké těžaře k teprve druhému zvýšení počtu aktivních vrtných souprav za poslední zhruba tři měsíce. Naopak pokračuje sestup ceny zlata.

Index pražské burzy PX za týden ztratil 1,23 %. Nejvíce klesající akcií týdne byla Erste Group Bank (-6,2 %). Jednalo se zřejmě o technický pohyb, který může být již spjat s nervozitou související s britským referendem o setrvání země v EU, roli může hrát také oslabování amerického dolaru vůči euru. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Fortuna (+3,3 %). Při výraznějším poklesu pod 85 Kč se u titulu již delší dobu aktivuje kupec, který je aktivní až do hladiny 90 Kč.

Sledovaná byla především páteční valná hromada společnosti ČEZ. Ta schválila dividendu 40 Kč na akcii a nevyplacení odměn představenstvu.

Dále bylo zajímavé dění okolo takzvaného protikuřáckého zákona. Vláda v průběhu týdne schválila nový návrh (po předchozím neschválení normy v parlamentu), který by měl projít sněmovnou ve zrychleném procesu. I tak se odhaduje, že by nově navržený zákon mohl začít platit až od roku 2017. Další oddálení platnosti zákona je pozitivní pro domácí spotřebu tabákových výrobků. Philip Morris ČR zakončila týden ale o procento slabší.

Minoritní akcionář Unipetrolu, společnost Paulinino Limited, podal k jednání na valné hromadě protinávrh a žádá vyšší dividendu. Vedení Unipetrolu navrhlo 5,52 Kč na akcii, Paulinino žádá 15 Kč. Polská PKN Orlen kontroluje v Unipetrolu 63 % a Paulinino 23,7 %, valná hromada se koná 21. června 2016. Titul zakončil týden silnější o 0,3 %.

V pátek se objevila spekulace o možném snížení podílu PPF v O2 Czech Republic. Již dříve se spekulovalo o možném prodeji celé společnosti. Aktuálně se spíše uvažuje o zvýšení tržního podílu volně obchodovaných akcií, které by firmě zajistilo setrvání v indexech MSCI. Udržení se v těchto benchmarcích může být ohroženo akciemi Monety Money Bank, která má aktuálně vyšší tržní kapitalizaci volně obchodovaných akcií. "V návaznosti na podobný scénář bychom odhadovali prodej 15-34 % společnosti, s čímž by mohl být spjat tlak na cenu akcií O2. V takovém případě bychom to ale považovali za zajímavou nákupní příležitost," uvedl hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček. O2 zakončila týden o 0,8 % výše.

Výhled

V novém týdnu nejsou naplánována žádná významná měnově-politická zasedání ani oznámení makrodat s velkým potenciálem ovlivňovat celkovou náladu na trhu. Bude se nepochybně dále spekulovat o tom, zda Fed během léta přistoupí k dalšímu zvýšení základní úrokové sazby, červnové zasedání měnového výboru je ale po zveřejnění květnových dat z amerického trhu práce podle trhu s futures prakticky mimo hru (pravděpodobnost 4 %).

Americký akciový trh se navzdory nepříznivým datům udržel na týdenní bázi prakticky na nule, z hlediska fundamentů by tedy vypadalo logicky alespoň mírné snížení hlavních indexů, technicky na tom ale trh není špatně. "Index S&P 500 zakončil týden opět těsně pod 2 100. Ve čtvrtek nad touto hladinou uzavřel, to je ale prozatím vše. Květnová data z amerického trhu práce negativně překvapila a index se intradenně posunul téměř o procento níže, v druhé polovině obchodního dne ale ztrátu výrazně snížil. Tento scénář se opakuje – začátek seance ve znamení poklesu a v závěru dne mazání ztrát, případně posun do zisku," připomíná v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

"Po silném prolomení sestupné trendové čáry v rámci rozpětí směrem k psychologické úrovni 2 100 se index S&P 500 drží v až extrémně úzkém pásmu. Náznaku nebo signálu, kterým směrem by se index s největší pravděpodobností mohl vydat, se investoři zatím nedočkali. Technické indikátory mají pozitivní nádech, nicméně na cenovém grafu se to dosud neprojevilo. Průraz úzkého rozpětí a zavírací cena pod 2 090 by zřejmě znamenaly podporu scénáře dalšího sestupu k 2 060. Na druhé straně by růst nad 2 115 (a pak nad 2 135) byl výrazným argumentem pro další růst cen akcií. Index je na křižovatce. Pokud prolomí rezistenci 2 100, zřejmě minimálně otestuje historická maxima," myslí si Košťál.

S&P 500 - technická analýza

Na českém akciovém trhu bude nejdůležitější očekávaný faktor technického charakteru. Akcie ČEZ se budou v úterý 7. června naposledy obchodovat s nárokem na hrubou dividendu 40 Kč a akcie Unipetrolu se budou stejně tak naposledy obchodovat s nárokem na hrubou dividendu v pátek 10. června, valná hromada 21. června ale teprve rozhodne o výši výplaty podílu z loňského zisku.

Z makroekonomického kalendáře se v pondělí jako významnější jeví německé podnikové objednávky, index nálady investorů v eurozóně Sentix a index podmínek na americkém pracovním trhu, večer pak veřejně vystoupí šéfka Fedu Janet Yellenová. V úterý budou sledované devizové rezervy Číny, německá průmyslová výroba, HDP eurozóny a spotřebitelské úvěry v USA. Ve středu bude pozornost soustředěna na obchodní bilanci Číny, japonský zahraniční obchod a vývoj HDP a osobní spotřeby, průmyslovou výrobu v Británii, pravidelnou zprávu o zásobách ropy v USA a statistiku otevřených pracovních pozic (JOLTS), kterou za podstatný indikátor kondice trhu práce považuje Janet Yellenová.

Ve čtvrtek budou nejdůležitější čínská inflace, německá a britská obchodní bilance, projev Maria Draghiho na Ekonomickém fóru v Bruselu a sada údajů z USA (počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti, velkoobchodní zásoby, změna bohatství amerických domácností). Závěr týdne bude ve znamení nových úvěrů v Číně, německé inflace, stavební výroby v Británii a předběžného indexu spotřebitelské důvěry v USA sestavovaného Michiganskou univerzitou.

Z českých makrodat bude zveřejněna mimo jiné inflace. "Podle našeho odhadu bude index spotřebitelských cen meziměsíčně stagnovat, meziroční růst dosáhne 0,2 %," míní David Kocourek, analytik z Komerční banky. "Z dalších čísel budou u nás publikovány mzdy za první čtvrtletí, kde čekáme růst o 4,5 % meziročně. Maloobchodní tržby za duben podle našeho odhadu zpomalily růst na 4,9 % meziročně. Další pokles by mělo zaznamenat stavebnictví. Podíl nezaměstnaných osob za květen by měl klesnout o 0,3 procentního bodu, a to v podstatě pouze v důsledku sezónnosti."

O výhled na další obchodní týden jsme požádali Danu Hájkovou, analytičku z České spořitelny.

 

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
včera v 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black FRiday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
včera v 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
27. 11. 2020 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
27. 11. 2020 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
27. 11. 2020 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
27. 11. 2020 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...