Burzovní kalendář (6. 6. - 10. 6. 2016)
|

Burzovní kalendář (6. 6. - 10. 6. 2016)

Investoři na světových trzích po zprávě z amerického trhu práce s nejvyšší pravděpodobností "odpískali" možnost zvýšení sazeb v USA na červnovém zasedání FOMC. První kompletně červnový týden by i proto mohl být relativně klidný, makroekonomický kalendář nabízí jen několik významných údajů. Na pražské burze se bude naposledy s nárokem na dividendu obchodovat s akciemi společnosti ČEZ.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Na přelomu května a června se trhy zaměřily především na makroekonomická data a zasedání guvernérů ECB. Z ekonomických údajů náladu v závěru týdne výrazně ovlivnila zpráva z amerického trhu práce, který v květnu vytvořil jen 38 tisíc pracovních míst, nejméně za zhruba šest let. To poslalo evropské i americké burzy níže a většině evropských indexů vzalo naději na týdenní zisk.

Od Evropské centrální banky se výraznější kurzotvorné informace neočekávaly kvůli teprve nedávnému navýšení programu kvantitativního uvolňování. Banka ale představila mírně upravenou ekonomickou prognózu.

Ceny ropy se nadále drží poblíž 50 USD za barel, což mimo jiné mohlo inspirovat americké těžaře k teprve druhému zvýšení počtu aktivních vrtných souprav za poslední zhruba tři měsíce. Naopak pokračuje sestup ceny zlata.

Index pražské burzy PX za týden ztratil 1,23 %. Nejvíce klesající akcií týdne byla Erste Group Bank (-6,2 %). Jednalo se zřejmě o technický pohyb, který může být již spjat s nervozitou související s britským referendem o setrvání země v EU, roli může hrát také oslabování amerického dolaru vůči euru. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Fortuna (+3,3 %). Při výraznějším poklesu pod 85 Kč se u titulu již delší dobu aktivuje kupec, který je aktivní až do hladiny 90 Kč.

Sledovaná byla především páteční valná hromada společnosti ČEZ. Ta schválila dividendu 40 Kč na akcii a nevyplacení odměn představenstvu.

Dále bylo zajímavé dění okolo takzvaného protikuřáckého zákona. Vláda v průběhu týdne schválila nový návrh (po předchozím neschválení normy v parlamentu), který by měl projít sněmovnou ve zrychleném procesu. I tak se odhaduje, že by nově navržený zákon mohl začít platit až od roku 2017. Další oddálení platnosti zákona je pozitivní pro domácí spotřebu tabákových výrobků. Philip Morris ČR zakončila týden ale o procento slabší.

Minoritní akcionář Unipetrolu, společnost Paulinino Limited, podal k jednání na valné hromadě protinávrh a žádá vyšší dividendu. Vedení Unipetrolu navrhlo 5,52 Kč na akcii, Paulinino žádá 15 Kč. Polská PKN Orlen kontroluje v Unipetrolu 63 % a Paulinino 23,7 %, valná hromada se koná 21. června 2016. Titul zakončil týden silnější o 0,3 %.

V pátek se objevila spekulace o možném snížení podílu PPF v O2 Czech Republic. Již dříve se spekulovalo o možném prodeji celé společnosti. Aktuálně se spíše uvažuje o zvýšení tržního podílu volně obchodovaných akcií, které by firmě zajistilo setrvání v indexech MSCI. Udržení se v těchto benchmarcích může být ohroženo akciemi Monety Money Bank, která má aktuálně vyšší tržní kapitalizaci volně obchodovaných akcií. "V návaznosti na podobný scénář bychom odhadovali prodej 15-34 % společnosti, s čímž by mohl být spjat tlak na cenu akcií O2. V takovém případě bychom to ale považovali za zajímavou nákupní příležitost," uvedl hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček. O2 zakončila týden o 0,8 % výše.

Výhled

V novém týdnu nejsou naplánována žádná významná měnově-politická zasedání ani oznámení makrodat s velkým potenciálem ovlivňovat celkovou náladu na trhu. Bude se nepochybně dále spekulovat o tom, zda Fed během léta přistoupí k dalšímu zvýšení základní úrokové sazby, červnové zasedání měnového výboru je ale po zveřejnění květnových dat z amerického trhu práce podle trhu s futures prakticky mimo hru (pravděpodobnost 4 %).

Americký akciový trh se navzdory nepříznivým datům udržel na týdenní bázi prakticky na nule, z hlediska fundamentů by tedy vypadalo logicky alespoň mírné snížení hlavních indexů, technicky na tom ale trh není špatně. "Index S&P 500 zakončil týden opět těsně pod 2 100. Ve čtvrtek nad touto hladinou uzavřel, to je ale prozatím vše. Květnová data z amerického trhu práce negativně překvapila a index se intradenně posunul téměř o procento níže, v druhé polovině obchodního dne ale ztrátu výrazně snížil. Tento scénář se opakuje – začátek seance ve znamení poklesu a v závěru dne mazání ztrát, případně posun do zisku," připomíná v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

"Po silném prolomení sestupné trendové čáry v rámci rozpětí směrem k psychologické úrovni 2 100 se index S&P 500 drží v až extrémně úzkém pásmu. Náznaku nebo signálu, kterým směrem by se index s největší pravděpodobností mohl vydat, se investoři zatím nedočkali. Technické indikátory mají pozitivní nádech, nicméně na cenovém grafu se to dosud neprojevilo. Průraz úzkého rozpětí a zavírací cena pod 2 090 by zřejmě znamenaly podporu scénáře dalšího sestupu k 2 060. Na druhé straně by růst nad 2 115 (a pak nad 2 135) byl výrazným argumentem pro další růst cen akcií. Index je na křižovatce. Pokud prolomí rezistenci 2 100, zřejmě minimálně otestuje historická maxima," myslí si Košťál.

S&P 500 - technická analýza

Na českém akciovém trhu bude nejdůležitější očekávaný faktor technického charakteru. Akcie ČEZ se budou v úterý 7. června naposledy obchodovat s nárokem na hrubou dividendu 40 Kč a akcie Unipetrolu se budou stejně tak naposledy obchodovat s nárokem na hrubou dividendu v pátek 10. června, valná hromada 21. června ale teprve rozhodne o výši výplaty podílu z loňského zisku.

Z makroekonomického kalendáře se v pondělí jako významnější jeví německé podnikové objednávky, index nálady investorů v eurozóně Sentix a index podmínek na americkém pracovním trhu, večer pak veřejně vystoupí šéfka Fedu Janet Yellenová. V úterý budou sledované devizové rezervy Číny, německá průmyslová výroba, HDP eurozóny a spotřebitelské úvěry v USA. Ve středu bude pozornost soustředěna na obchodní bilanci Číny, japonský zahraniční obchod a vývoj HDP a osobní spotřeby, průmyslovou výrobu v Británii, pravidelnou zprávu o zásobách ropy v USA a statistiku otevřených pracovních pozic (JOLTS), kterou za podstatný indikátor kondice trhu práce považuje Janet Yellenová.

Ve čtvrtek budou nejdůležitější čínská inflace, německá a britská obchodní bilance, projev Maria Draghiho na Ekonomickém fóru v Bruselu a sada údajů z USA (počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti, velkoobchodní zásoby, změna bohatství amerických domácností). Závěr týdne bude ve znamení nových úvěrů v Číně, německé inflace, stavební výroby v Británii a předběžného indexu spotřebitelské důvěry v USA sestavovaného Michiganskou univerzitou.

Z českých makrodat bude zveřejněna mimo jiné inflace. "Podle našeho odhadu bude index spotřebitelských cen meziměsíčně stagnovat, meziroční růst dosáhne 0,2 %," míní David Kocourek, analytik z Komerční banky. "Z dalších čísel budou u nás publikovány mzdy za první čtvrtletí, kde čekáme růst o 4,5 % meziročně. Maloobchodní tržby za duben podle našeho odhadu zpomalily růst na 4,9 % meziročně. Další pokles by mělo zaznamenat stavebnictví. Podíl nezaměstnaných osob za květen by měl klesnout o 0,3 procentního bodu, a to v podstatě pouze v důsledku sezónnosti."

O výhled na další obchodní týden jsme požádali Danu Hájkovou, analytičku z České spořitelny.

 

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
před 13 minutami

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus
Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč
před 24 minutami

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke...
Rozpočet Česká ekonomika Koronavirus
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
před 34 minutami

Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis

V Jaderné elektrárně Dukovany prodlouží společnost ČEZ odstávku třetího bloku o měsíc do začátku května. Blok...
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR
Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie
před hodinou

Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie

Globální firmy, jejichž příjmy negativně zasáhne pandemie způsobená koronavirem, letos plánují snížit výdaje na...
Investice Technologie Koronavirus
ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu
před hodinou

ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu

Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich...
Kanada Německo Koronavirus
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
12:22

CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie

Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500....
Bitcoin Americké akcie Koronavirus
Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší
12:18

Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší

Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře a právníky a...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství Koronavirus
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
11:50

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den výrazným poklesem, dopoledne se pohybovaly do boku

Západoevropské akciové indexy zahájily středeční seanci v červených číslech. Benchmarky zhruba půl hodiny po startu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum
11:35

Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní...
Evropská unie Eurozóna Nezaměstnanost
Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla
11:12

Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla, důvodem bylo šíření onemocnění způsobeného...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků
11:04

Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 % více než ve stejném období loni. Nejvíc...
Byznys a podnikání Koronavirus
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
10:45

Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu

Akcie v Asii a Tichomoří po růstu v úterý opět většinou padaly s výjimkou Austrálie. Největší ztráty zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane…
10:22

ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane na původní úrovni

Ministryně financí Alena Schillerová by ve středu měla předložit vládě návrh změny zákona, který bude řešit odklad...
Banky Úvěry Politika
Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G
10:09

Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G

Slovenský telekomunikační regulátor zveřejnil výzvu na předložení nabídek do výběrového řízení na nové frekvence (700...
Telekomunikace Slovensko O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10…
09:53

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10 let

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Česká republika Průmysl
Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD
09:39

Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD

Americký výrobce tiskáren a kopírek Xerox upustil od snahy převzít za 35 miliard USD výrobce počítačů HP. Oznámení...
Fúze a akvizice HP (dříve Hewlett-Packard) Americké akcie
ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP
09:19

ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP

Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % hrubého domácího produktu z předloňských 0,9 % HDP. Uvedl to ve středu...
Rozpočet Česká republika Zadlužení
Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu
09:12

Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v březnu vzpamatoval a po únorovém pádu se opět dostal do teritoria expanze. Index...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %
09:04

Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %

Čistý zisk realitní skupiny CPI Property Group, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, loni meziročně vzrostl o 8,6 %...
Realitní trh Výsledková sezóna
Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní
08:42

Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service přehodnotila kvůli dopadům koronaviru výhled ratingu u 11...
Rating Doprava Česká republika