Co musíte ráno vědět (6. června)
|

Co musíte ráno vědět (6. června)

Jak zakončily uplynulý týden světové trhy, jak dopadla valná hromada společnosti ČEZ a jak kdysi Jim Chanos pochopil, že je sázka proti Číně příležitostí, která se objevuje jednou za život? I to by vás mělo zkraje týdne zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek kvůli slabým údajům z trhu práce mírně ztratily, za celý týden se indexy na směru neshodly

Americké akcie v pátek mírně klesly, investory zaskočila slabá data z trhu práce. Údaje vyvolaly pochybnosti o tom, zda by ekonomika USA dokázala vstřebat případné brzké zvýšení úrokových sazeb, a zeslábly proto spekulace, že by centrální banka USA mohla se sazbami pohnout již v červnu nebo červenci. Za poklesem trhu stály především akcie firem z finančního sektoru, kterým nízké úroky snižují ziskovost. Dow v pátek klesl o 0,18 % na 17 807,06 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,29 % na 2 099,13 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,58 % na 4 942,52 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,17 % na 13,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o deset bazických bodů na 1,7 %. V mínusu skončily čtyři z deseti hlavních sektorů, nedařilo se finančnímu odvětví, sektoru cyklického spotřebního zboží, technologickému odvětví a sektoru zdravotní péče. Nejlepší výkon naopak podaly sektor základních materiálů, odvětví veřejných služeb a sektor necyklického spotřebního zboží. Za celý týden Dow klesl o 0,37 %, S&P 500 zůstal na nule a Nasdaq Composite přidal 0,18 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Data z trhu práce vrátila index S&P 500 pod důležitou rezistenci, akcie čekají na impulz k pohybu z úzkého pásma

2. Evropské akcie v pátek v reakci na špatné zprávy z amerického trhu práce klesly, celý týden tak zakončily v záporu

Celoevropský index STOXX Europe 600 v pátek odepsal necelé procento a za celý týden spadl o více než dvě procenta. Dopoledne evropské akcie posilovaly, odpoledne však o veškeré zisky přišly poté, co z amerického trhu práce přišla nečekaně slabá data o květnové tvorbě pracovních míst. Panevropský index FTSEurofirst 300 odepsal v pátek 0,85 % a uzavřel na 1 339,47 bodu. To je nejnižší úroveň za jeden a půl týdne. Za celý týden oslabil o 2,4 %. STOXX Europe 600 klesl v pátek o 0,89 % na 341,29 bodu a za celý týden ztratil 2,39 %. Německý DAX od pondělí do pátku odepsal 1,78 % a francouzský CAC 40 oslabil o 2,09 %. Britský FTSE 100 naopak připsal 0,82 %.

3. Pražská burza v pátek odepsala procento, za celý týden ztratila 1,23 %

Index PX v pátek klesl o procento na 879,51 bodu a od pondělí do pátku odepsal 1,23 %. Nejvíce v pátek ztratily akcie provozovatele sportovních areálů Tatry Mountain Resorts (-5,71 %), mediální společnosti CME (-3,72 %) a pojišťovny Vienna Insurance Group (-3,9 %). Nejúspěšnější naopak byly sázková kancelář Fortuna (+2,07 %) a Komerční banka (+0,98 %). Akcie energetické skupiny ČEZ v pátek zdražily o 0,13 % na 446,50 Kč, akcie Erste Group Bank naopak klesly o 2,53 % na 621 korun a akcie finančního domu MONETA Money Bank zlevnily o 1,87 % na 73,60 Kč. Za celý týden nejvíce ztratily akcie bankovní skupiny Erste, naopak největší růst zaznamenaly cenné papíry sázkové společnosti Fortuna.

ČS: Červnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Z makroekonomického kalendáře se v pondělí jako významnější jeví německé podnikové objednávky, index nálady investorů v eurozóně Sentix a index podmínek na americkém pracovním trhu, večer pak ve Filadelfii veřejně vystoupí šéfka Fedu Janet Yellenová. Předseda bostonského Fedu bude hostem konference o centrálním bankovnictví v Helsinkách. Američtí ministři financí a zahraničí Jacob Lew a John Kerry navštíví Peking, aby jednali o ekonomické spolupráci, kybernetické bezpečnosti nebo geopolitickém napětí v Jihočínském moři. Ve Vídni veřejně vystoupí člen rady ECB Ewald Nowotny. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Velký pátek pro ČEZ: Vedení bez odměn, 40 korun na akcii pro podílníky, změny v dozorčí radě a nezávazná nabídka na polská aktiva EDF

Členové představenstva a dozorčí rady ČEZ nedostanou odměny ze zisku. Rozhodla o tom páteční valná hromada společnosti. Energetický obr naopak vyplatí svým akcionářům stejnou dividendu jako v předchozích třech letech, tedy 40 korun na akcii před zdaněním. Dále valná hromada schválila změny v dozorčí radě firmy a vyčlenění projektů přípravy a dostavby jaderných elektráren do dceřiných firem. Společnost ještě oznámila, že podala nezávaznou nabídku na koupi polských teplárenských aktiv francouzské firmy EDF.

6. Americká nezaměstnanost opařila trhy, v květnu vzniklo v USA jen 38 tisíc pracovních míst. Šance na brzký růst sazeb Fedu se rozplývají

Americká ekonomika v květnu vytvořila jen 38 tisíc pracovních míst, tedy nejméně za téměř šest let. Trh přitom odhadoval, že vzniklo zhruba 160 tisíc míst. Celková míra nezaměstnanosti nicméně spadla na 4,7 % z 5 %, čekal se pokles pouze na 4,9 %. Nečekaně špatná statistika tvorby míst dramaticky snižuje pravděpodobnost brzkého zvýšení sazeb v USA, protože pokračování pozitivního vývoje na trhu práce Fed opakovaně uvádí jako jednu z hlavních podmínek dalšího utažení měnové politiky. Data za březen byla navíc revidována na 186 tisíc z 208 tisíc a dubnový údaj byl snížen na 123 tisíc ze 160 tisíc.

7. Švýcaři v referendu odmítli garantovaný příjem. Peníze bez práce chtěla jen necelá čtvrtina hlasujících

Návrh předpokládal, že každý dospělý Švýcar nehledě na to, zda pracuje, nebo je nezaměstnaný, dostane od státu měsíčně asi 2 500 franků a každé dítě 625 franků. Proti se postavili lidé ve všech 26 kantonech, největší podíl kladných hlasů se sešel v Basileji, kde bylo pro 36 % hlasujících. Návrh počítal se zrušením důchodů a podpory v nezaměstnanosti. O zavedení zaručeného příjmu se uvažuje i jinde. Finská vláda tuto myšlenku míní otestovat na skupině 8 000 lidí s nízkým příjmem. V nizozemském městě Utrecht se má experiment rozběhnout v lednu 2017 a ve Španělsku má zavedení základního příjmu v programu levicová strana Podemos, která v posledních volbách získala pětinu hlasů. Podle zastánců nabízí základní příjem lidem větší svobodu, jistotu a spravedlnost, ekonomové ale nad ním většinou kroutí hlavou. "Základní příjem má v teoretické rovině své výhody a nevýhody. V praktické rovině jde ovšem o nerealizovatelný záměr. Ani Švýcarsko není tak bohatá země, aby si mohla dovolit zavést smysluplný nepodmíněný základní příjem," říká David Marek, hlavní ekonom Deloitte.

8. Bloomberg: PPF zvažuje prodej části nebo celého operátora O2 Czech Republic

Finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera uvažuje o prodeji telekomunikačního operátora O2 Czech Republic. Ve hře jsou údajně jak prodej celé společnosti, tak její části. S odvoláním na nejmenovaný zdroj o tom informovala agentura Bloomberg. PPF v O2 Czech Republic drží zhruba 84% podíl. Kromě toho by PPF údajně podle Bloombergu mohla prodat i správce telekomunikační infrastruktury CETIN, který loni vznikl odštěpením od O2.

9. Francie: Brexit by zřejmě vedl k chaosu na finančních trzích

Případný odchod Británie z Evropské unie by pravděpodobně vyvolal chaos na finančních trzích, což by si vyžádalo zásah ze strany Evropské centrální banky. Uvedl to v sobotu guvernér francouzské centrální banky a člen Rady guvernérů ECB François Villeroy de Galhau na ekonomické konferenci v Itálii.

10. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jak postavit investiční portfolio a život na pasivních příjmech

Co si představíte, když se řekne úspěšný investor? Peníze, nezávislost, neomezené možnosti nebo bezstarostný život? Jen hrstka zasvěcených ví, jak je to doopravdy. Každému úspěchu předchází úsilí, dřina, hodiny práce, ostražitost a dobrý odhad na obchodní partnery. Jednou ze základních složek portfolia každého investora by měly být pasivní příjmy. Ty je nutné si postupně budovat a odhalovat jejich zákonitosti. Jaké zdroje pasivních příjmů lze využít a jaké jsou jejich výhody a úskalí, prozradila nabitá konference Cashflow Summit. Investiční web akci v sobotu celý den sledoval živě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Moc kanceláří, všiml si Chanos v souvislosti s Čínou. A začal spekulovat proti ní

Jim Chanos je legendární spekulant a investor, který kdysi dříve než ostatní odhalil nesrovnalosti ve společnosti Enron. Již řadu let tvrdí, že čínský ekonomický zázrak není tak zářivý, jak stále velká část ekonomů a investorů doufá. Zhruba 7% roční růst ekonomiky je podle Chanose nesmysl. Kdy slavný investor pochopil, že je Čína příležitostí ke spekulaci, která se objevuje jednou za život?

"Náš realitní analytik říkal partnerům o tom, že se v Číně aktuálně staví 5,6 miliardy čtverečních metrů mrakodrapů – polovina rezidenčních prostor, polovina kanceláří. Myslel jsem si, že zaměnil stopy a metry, a řekl jsem mu to. Byl to mladík a asi se lekl, že jsem ho nachytal, ale potvrdil mi, že jde o metry, že to několikrát kontroloval," řekl Chanos nedávno Financial Times. "Rychle jsem si počítal, že jde o zhruba 60 miliard čtverečních stop. A pokud by polovina z toho byly kanceláře, znamenalo by to, že na každého obyvatele Číny by bylo ve výstavbě místo pět krát pět stop."

U stolu na sebe prý v tu chvíli zůstaly sedět s otevřenou pusou. Potvrdili si, že se v Číně staví jen proto, aby se stavělo. "Jestli je někde na světě bublina, je to Čína. Její zadlužení raketově roste a svět jen doufá, že se pilíř světové ekonomiky, a sice poptávka Číny, nezhroutí. Ten druhý, jímž je podpora ze strany centrálních bank, by pak nemusel stačit."

Chanos o stejném tématu hovořil již dříve pro CNN.

S letadlem Boeing 737 MAX se proletěl šéf amerického leteckého úřadu
před 15 minutami

S letadlem Boeing 737 MAX se proletěl šéf amerického leteckého úřadu

Další milník v cestě za získáním povolení pro obnovu provozu letadel 737 MAX překonal americký výrobce letecké...
Boeing Doprava Americké akcie
Co musíte ráno vědět (1. října)
Co musíte ráno vědět (1. října)
před 24 minutami

Co musíte ráno vědět (1. října)

Jak se v poslední zářijový den dařilo akciím v Evropě a USA, o kolik klesla americká ekonomika ve druhém čtvrtletí, v...
Musíte vědět
Americké akciové indexy ve středu zpevnily, i tak ale mají za sebou…
Americké akciové indexy ve středu zpevnily, i tak ale mají za sebou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve středu zpevnily, i tak ale mají za sebou první ztrátový měsíc od března

Americké akcie výrazně posílily díky nadějím na nový soubor opatření na podporu ekonomiky Spojených států. K růstu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Provozovatel kasin Caesars kupuje sázkovou firmu William Hill
včera v 19:50

Provozovatel kasin Caesars kupuje sázkovou firmu William Hill

Americký provozovatel kasin Caesars Entertainment se dohodl na převzetí britské sázkové společnosti William Hill za...
Americké akcie Evropské akcie Sázky a hazard
Ministerstvo financí připravilo na příští rok rozpočet se schodkem…
Ministerstvo financí připravilo na příští rok rozpočet se schodkem…
včera v 19:31

Ministerstvo financí připravilo na příští rok rozpočet se schodkem 320 miliard Kč

Ministerstvo financí navrhuje pro příští rok schodek státního rozpočtu 320 miliard korun. Návrh nepočítá se zrušením...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
Facebook propojuje službu Messenger s aplikací Instagram
včera v 18:52

Facebook propojuje službu Messenger s aplikací Instagram

Americká internetová společnost Facebook propojuje svou komunikační službu Facebook Messenger s aplikací pro sdílení...
Facebook Sociální sítě
Úvěry na bydlení stouply v srpnu meziročně o 30 % na 17 miliard Kč
včera v 18:10

Úvěry na bydlení stouply v srpnu meziročně o 30 % na 17 miliard Kč

Nové hypoteční úvěry na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhly v srpnu 2020 objemu 17 miliard korun, což je...
Hypotéky Česká ekonomika
Evropské akcie ve středu po volatilním vývoji skončily v mínusu
Evropské akcie ve středu po volatilním vývoji skončily v mínusu
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu po volatilním vývoji skončily v mínusu

Akcie na západoevropských trzích ve středu klesly a mírné ztráty si připsaly také za celé září. Náladu investorů...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Ford svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů
včera v 17:51

Ford svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů

Druhá největší americká automobilka Ford Motor svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů. Příčinou jsou problémy...
Auta Ford Americké akcie
EU bude na summitu hledat společný přístup k Turecku a Bělorusku
včera v 17:30

EU bude na summitu hledat společný přístup k Turecku a Bělorusku

Napjaté vztahy s Tureckem, sankce vůči běloruskému režimu či společný přístup k Číně budou patřit k hlavním tématům...
Evropská unie Turecko Bělorusko
Reuters: Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování Googlu
včera v 17:09

Reuters: Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování Googlu

Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování americké internetové společnosti Google. Hodlá prověřit obvinění, že...
Čína Alphabet (Google) Regulace
Pražská burza ve středu mírně rostla, za celý měsíc ale ztratila přes…
Pražská burza ve středu mírně rostla, za celý měsíc ale ztratila přes…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu mírně rostla, za celý měsíc ale ztratila přes 4 %

Pražská burza ve středu posílila. Index PX stoupl o 0,70 procenta na 868,33 bodu. Nahoru burze pomohl zejména výrazný...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Rozjednané prodeje domů v srpnu opět rychle rostly
včera v 16:00

USA: Rozjednané prodeje domů v srpnu opět rychle rostly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v srpnu meziročně vzrostl o 24,2 % po růstu o 15,5 % v červenci....
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky
ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky
včera v 14:39

ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky

Evropská centrální banka začala zvažovat, že kvůli dopadům koronavirové krize na ekonomiku přehodnotí svou dosavadní...
ECB Úrokové sazby Centrální banky
Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle finální zprávy…
Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle finální zprávy…
včera v 14:30

Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle finální zprávy propadla o 31,4 %

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli problémům spojeným s šíření nemoci covid-19 zažila nejhlubší propad v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
ADP: V soukromém sektoru USA si v září našlo práci 749 tisíc lidí,…
včera v 14:15

ADP: V soukromém sektoru USA si v září našlo práci 749 tisíc lidí, růst předčil očekávání

V americkém soukromém sektoru si v září našlo práci 749 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po srpnovém...
Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost Pracovní trh
Italská firma Ambrosi ručí za úvěr 27,5 milionu eur skladem sýrů
včera v 14:04

Italská firma Ambrosi ručí za úvěr 27,5 milionu eur skladem sýrů

Německý finanční ústav Deutsche Bank schválil italskému výrobci sýrů Ambrosi úvěr 27,5 milionu eur. Největší německá...
Banky Úvěry Potraviny
Zájem investorů o české státní dluhopisy postupně klesá, zůstává ale…
včera v 14:02

Zájem investorů o české státní dluhopisy postupně klesá, zůstává ale vysoký

Ministerstvo financí ve středeční aukci státních dluhopisů získalo 5,1 miliardy Kč, nicméně investoři poptávali cenné...
Česká republika Česká ekonomika Zadlužení