Co musíte ráno vědět (6. června)
|

Co musíte ráno vědět (6. června)

Jak zakončily uplynulý týden světové trhy, jak dopadla valná hromada společnosti ČEZ a jak kdysi Jim Chanos pochopil, že je sázka proti Číně příležitostí, která se objevuje jednou za život? I to by vás mělo zkraje týdne zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek kvůli slabým údajům z trhu práce mírně ztratily, za celý týden se indexy na směru neshodly

Americké akcie v pátek mírně klesly, investory zaskočila slabá data z trhu práce. Údaje vyvolaly pochybnosti o tom, zda by ekonomika USA dokázala vstřebat případné brzké zvýšení úrokových sazeb, a zeslábly proto spekulace, že by centrální banka USA mohla se sazbami pohnout již v červnu nebo červenci. Za poklesem trhu stály především akcie firem z finančního sektoru, kterým nízké úroky snižují ziskovost. Dow v pátek klesl o 0,18 % na 17 807,06 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,29 % na 2 099,13 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,58 % na 4 942,52 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,17 % na 13,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o deset bazických bodů na 1,7 %. V mínusu skončily čtyři z deseti hlavních sektorů, nedařilo se finančnímu odvětví, sektoru cyklického spotřebního zboží, technologickému odvětví a sektoru zdravotní péče. Nejlepší výkon naopak podaly sektor základních materiálů, odvětví veřejných služeb a sektor necyklického spotřebního zboží. Za celý týden Dow klesl o 0,37 %, S&P 500 zůstal na nule a Nasdaq Composite přidal 0,18 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Data z trhu práce vrátila index S&P 500 pod důležitou rezistenci, akcie čekají na impulz k pohybu z úzkého pásma

2. Evropské akcie v pátek v reakci na špatné zprávy z amerického trhu práce klesly, celý týden tak zakončily v záporu

Celoevropský index STOXX Europe 600 v pátek odepsal necelé procento a za celý týden spadl o více než dvě procenta. Dopoledne evropské akcie posilovaly, odpoledne však o veškeré zisky přišly poté, co z amerického trhu práce přišla nečekaně slabá data o květnové tvorbě pracovních míst. Panevropský index FTSEurofirst 300 odepsal v pátek 0,85 % a uzavřel na 1 339,47 bodu. To je nejnižší úroveň za jeden a půl týdne. Za celý týden oslabil o 2,4 %. STOXX Europe 600 klesl v pátek o 0,89 % na 341,29 bodu a za celý týden ztratil 2,39 %. Německý DAX od pondělí do pátku odepsal 1,78 % a francouzský CAC 40 oslabil o 2,09 %. Britský FTSE 100 naopak připsal 0,82 %.

3. Pražská burza v pátek odepsala procento, za celý týden ztratila 1,23 %

Index PX v pátek klesl o procento na 879,51 bodu a od pondělí do pátku odepsal 1,23 %. Nejvíce v pátek ztratily akcie provozovatele sportovních areálů Tatry Mountain Resorts (-5,71 %), mediální společnosti CME (-3,72 %) a pojišťovny Vienna Insurance Group (-3,9 %). Nejúspěšnější naopak byly sázková kancelář Fortuna (+2,07 %) a Komerční banka (+0,98 %). Akcie energetické skupiny ČEZ v pátek zdražily o 0,13 % na 446,50 Kč, akcie Erste Group Bank naopak klesly o 2,53 % na 621 korun a akcie finančního domu MONETA Money Bank zlevnily o 1,87 % na 73,60 Kč. Za celý týden nejvíce ztratily akcie bankovní skupiny Erste, naopak největší růst zaznamenaly cenné papíry sázkové společnosti Fortuna.

ČS: Červnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Z makroekonomického kalendáře se v pondělí jako významnější jeví německé podnikové objednávky, index nálady investorů v eurozóně Sentix a index podmínek na americkém pracovním trhu, večer pak ve Filadelfii veřejně vystoupí šéfka Fedu Janet Yellenová. Předseda bostonského Fedu bude hostem konference o centrálním bankovnictví v Helsinkách. Američtí ministři financí a zahraničí Jacob Lew a John Kerry navštíví Peking, aby jednali o ekonomické spolupráci, kybernetické bezpečnosti nebo geopolitickém napětí v Jihočínském moři. Ve Vídni veřejně vystoupí člen rady ECB Ewald Nowotny. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Velký pátek pro ČEZ: Vedení bez odměn, 40 korun na akcii pro podílníky, změny v dozorčí radě a nezávazná nabídka na polská aktiva EDF

Členové představenstva a dozorčí rady ČEZ nedostanou odměny ze zisku. Rozhodla o tom páteční valná hromada společnosti. Energetický obr naopak vyplatí svým akcionářům stejnou dividendu jako v předchozích třech letech, tedy 40 korun na akcii před zdaněním. Dále valná hromada schválila změny v dozorčí radě firmy a vyčlenění projektů přípravy a dostavby jaderných elektráren do dceřiných firem. Společnost ještě oznámila, že podala nezávaznou nabídku na koupi polských teplárenských aktiv francouzské firmy EDF.

6. Americká nezaměstnanost opařila trhy, v květnu vzniklo v USA jen 38 tisíc pracovních míst. Šance na brzký růst sazeb Fedu se rozplývají

Americká ekonomika v květnu vytvořila jen 38 tisíc pracovních míst, tedy nejméně za téměř šest let. Trh přitom odhadoval, že vzniklo zhruba 160 tisíc míst. Celková míra nezaměstnanosti nicméně spadla na 4,7 % z 5 %, čekal se pokles pouze na 4,9 %. Nečekaně špatná statistika tvorby míst dramaticky snižuje pravděpodobnost brzkého zvýšení sazeb v USA, protože pokračování pozitivního vývoje na trhu práce Fed opakovaně uvádí jako jednu z hlavních podmínek dalšího utažení měnové politiky. Data za březen byla navíc revidována na 186 tisíc z 208 tisíc a dubnový údaj byl snížen na 123 tisíc ze 160 tisíc.

7. Švýcaři v referendu odmítli garantovaný příjem. Peníze bez práce chtěla jen necelá čtvrtina hlasujících

Návrh předpokládal, že každý dospělý Švýcar nehledě na to, zda pracuje, nebo je nezaměstnaný, dostane od státu měsíčně asi 2 500 franků a každé dítě 625 franků. Proti se postavili lidé ve všech 26 kantonech, největší podíl kladných hlasů se sešel v Basileji, kde bylo pro 36 % hlasujících. Návrh počítal se zrušením důchodů a podpory v nezaměstnanosti. O zavedení zaručeného příjmu se uvažuje i jinde. Finská vláda tuto myšlenku míní otestovat na skupině 8 000 lidí s nízkým příjmem. V nizozemském městě Utrecht se má experiment rozběhnout v lednu 2017 a ve Španělsku má zavedení základního příjmu v programu levicová strana Podemos, která v posledních volbách získala pětinu hlasů. Podle zastánců nabízí základní příjem lidem větší svobodu, jistotu a spravedlnost, ekonomové ale nad ním většinou kroutí hlavou. "Základní příjem má v teoretické rovině své výhody a nevýhody. V praktické rovině jde ovšem o nerealizovatelný záměr. Ani Švýcarsko není tak bohatá země, aby si mohla dovolit zavést smysluplný nepodmíněný základní příjem," říká David Marek, hlavní ekonom Deloitte.

8. Bloomberg: PPF zvažuje prodej části nebo celého operátora O2 Czech Republic

Finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera uvažuje o prodeji telekomunikačního operátora O2 Czech Republic. Ve hře jsou údajně jak prodej celé společnosti, tak její části. S odvoláním na nejmenovaný zdroj o tom informovala agentura Bloomberg. PPF v O2 Czech Republic drží zhruba 84% podíl. Kromě toho by PPF údajně podle Bloombergu mohla prodat i správce telekomunikační infrastruktury CETIN, který loni vznikl odštěpením od O2.

9. Francie: Brexit by zřejmě vedl k chaosu na finančních trzích

Případný odchod Británie z Evropské unie by pravděpodobně vyvolal chaos na finančních trzích, což by si vyžádalo zásah ze strany Evropské centrální banky. Uvedl to v sobotu guvernér francouzské centrální banky a člen Rady guvernérů ECB François Villeroy de Galhau na ekonomické konferenci v Itálii.

10. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jak postavit investiční portfolio a život na pasivních příjmech

Co si představíte, když se řekne úspěšný investor? Peníze, nezávislost, neomezené možnosti nebo bezstarostný život? Jen hrstka zasvěcených ví, jak je to doopravdy. Každému úspěchu předchází úsilí, dřina, hodiny práce, ostražitost a dobrý odhad na obchodní partnery. Jednou ze základních složek portfolia každého investora by měly být pasivní příjmy. Ty je nutné si postupně budovat a odhalovat jejich zákonitosti. Jaké zdroje pasivních příjmů lze využít a jaké jsou jejich výhody a úskalí, prozradila nabitá konference Cashflow Summit. Investiční web akci v sobotu celý den sledoval živě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Moc kanceláří, všiml si Chanos v souvislosti s Čínou. A začal spekulovat proti ní

Jim Chanos je legendární spekulant a investor, který kdysi dříve než ostatní odhalil nesrovnalosti ve společnosti Enron. Již řadu let tvrdí, že čínský ekonomický zázrak není tak zářivý, jak stále velká část ekonomů a investorů doufá. Zhruba 7% roční růst ekonomiky je podle Chanose nesmysl. Kdy slavný investor pochopil, že je Čína příležitostí ke spekulaci, která se objevuje jednou za život?

"Náš realitní analytik říkal partnerům o tom, že se v Číně aktuálně staví 5,6 miliardy čtverečních metrů mrakodrapů – polovina rezidenčních prostor, polovina kanceláří. Myslel jsem si, že zaměnil stopy a metry, a řekl jsem mu to. Byl to mladík a asi se lekl, že jsem ho nachytal, ale potvrdil mi, že jde o metry, že to několikrát kontroloval," řekl Chanos nedávno Financial Times. "Rychle jsem si počítal, že jde o zhruba 60 miliard čtverečních stop. A pokud by polovina z toho byly kanceláře, znamenalo by to, že na každého obyvatele Číny by bylo ve výstavbě místo pět krát pět stop."

U stolu na sebe prý v tu chvíli zůstaly sedět s otevřenou pusou. Potvrdili si, že se v Číně staví jen proto, aby se stavělo. "Jestli je někde na světě bublina, je to Čína. Její zadlužení raketově roste a svět jen doufá, že se pilíř světové ekonomiky, a sice poptávka Číny, nezhroutí. Ten druhý, jímž je podpora ze strany centrálních bank, by pak nemusel stačit."

Chanos o stejném tématu hovořil již dříve pro CNN.

Co musíte ráno vědět (6. dubna)
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v zámoří, jak koronavirus dopadá na americký trh práce a jak mohou Češi...
Musíte vědět
ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč
včera v 17:46

ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v...
Byznys a podnikání Koronavirus
Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště
včera v 17:27

Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště

Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a autosedačkami,...
Maloobchod Česká republika Česká ekonomika
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný výrazných tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění
včera v 14:21

AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění

Také nenávidíte ten otravný každoroční rituál počítání daní z příjmů? Pak vás možná potěší, že jiní lidé na celém...
Daně
Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců
včera v 14:20

Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců

Švédské firmy by se mohly stát příkladem v tom, jak být flexibilní v době krize a vzájemně si pomáhat. Zdejší...
Švédsko Koronavirus Pracovní trh
Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám
včera v 13:36

Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám

Stát by měl především pomáhat středním a malým firmám, a ne velkým firmám ovládaným milionáři. V pořadu České...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice
včera v 12:46

Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice

Českou ekonomiku poškozenou opatřeními proti šíření koronaviru mohou zachránit rozumné investice, nikoliv podpora...
Česká ekonomika Česká republika
MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
včera v 12:19

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
včera v 10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
včera v 10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
včera v 10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
včera v 08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
včera v 06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
4. 4. 2020 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
4. 4. 2020 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
4. 4. 2020 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
4. 4. 2020 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA