Co musíte ráno vědět (9. června)
|

Co musíte ráno vědět (9. června)

Jak se ve středu dařilo akciím na amerických a evropských burzách, jak se vyvíjí nezaměstnanost v Česku a průmyslová výroba v Británii a kdo koupil slavné sídlo zakladatele Playboye? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu pokračovaly v růstu, indexu S&P 500 chybí k rekordu necelých 16 bodů

Americké akcie ve středu třetí den za sebou zpevnily a jejich širší index S&P 500 se znovu přiblížil loňské rekordní hodnotě. Růst na Wall Street opět podpořil zejména vzestup cen ropy na nová letošní maxima spolu se slabým kurzem dolaru. Dow zpevnil o 0,37 % na 18 005,05 bodu, S&P 500 přidal 0,33 % na 2 119,12 bodu a Nasdaq Composite seanci zakončil se ziskem 0,26 % na 4 974,64 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,21 % na 14,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,7039 %. Zavírací maximum S&P 500 z 21. května 2015 je 2 130,82 bodu a historického maxima index dosáhl 20. května 2015, když vystoupal na 2 134,72 bodu. Všech deset hlavních sektorů skončilo ve středu v plusu. Nejvíce stouply sektor základních materiálů, odvětví necyklického spotřebního zboží a sektor veřejných služeb. Nejmenší vzestup naopak zaznamenaly telekomunikační odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží.

Buran s tupé, nebo první žena? Hledá se lepší volba pro akcie

Takhle vybírá akcie jeden z nejúspěšnějších investorů na světě

2. Evropské akcie ve středu oslabily, trhy se obávají o vývoj globální ekonomiky

Evropské akcie ve středu kvůli obavám z vývoje světové ekonomiky mírně klesly. Britský FTSE 100 připsal 0,27 %, francouzský CAC 40 ale naopak ztratil 0,61 % a německý DAX přišel o 0,69 %. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,5 %. Náladu na evropských trzích podkopala makrodata z Číny, podle nichž čínský export v květnu klesl meziročně o 4,1 %, zatímco import se snížil o 0,4 %. Burzy v Asii v důsledku toho podaly smíšené výkony a Čína skončila v červených číslech. Světová banka navíc snížila odhad růstu světové ekonomiky v letošním roce na 2,4 % z 2,9 %. Důvodem pro snížení odhadu je podle zprávy banky slabý růst rozvinutých ekonomik, nízké ceny komodit, slabý globální obchod a klesající kapitálové toky. Jeden sektor však ve středu všechny ostatní předehnal, a to sektor základních materiálů. Posílil o zhruba 2 % díky oživení cen kovů v důsledku lepšího importu mědi do Číny a oslabujícímu dolaru.

Evropské akcie ve slevě: Na které tituly aktuálně sázet? Zajímavé budou banky, věří expert

Goldman Sachs: Brexit by francouzské a německé podniky zasáhl stejně silně jako zpomalování růstu Číny

3. Pražská burza ve středu oslabila, dolů ji stáhly akcie ČEZ a bank

Index PX ve středu odepsal 2,36 % na 874,05 bodu, index PX-TR očištěný o dividendy ale ztratil jen 0,31 %. Burzu ve středu vedly dolů akcie skupiny ČEZ, které se obchodovaly poprvé bez nároku na dividendu v hrubé výši 40 Kč na akcii, a kvůli tomu ztratily přes pět procent. Nedařilo se však ani bankám - Komerční banka odepsala 1,54 % a Erste Group Bank 3,1 %. MONETA Money Bank se nicméně vydala opačným směrem a přidala 0,47 %. Na akcie Erste Group Bank měla negativní dopad zpráva o tom, že společnost Uniqua Foundation prodala 17,4 milionu jejích akcií (4,1% podíl) za cenu 22,50 eura za akcii. MONETA naopak těžila ze zprávy, že by její akcie měly být zahrnuty do indexu CECE EUR. Akcie operátora O2 Czech Republic přidaly 0,39 %. Firma se dohodla se službou Spotify, že svým zákazníkům nebude účtovat spotřebu dat při poslechu hudby. Spotify v současnosti nabízí přes 30 milionů skladeb. Společnost OKD zřejmě nepotřebuje půjčit miliardu korun, jak požaduje ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Novinářům to ve středu řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). OKD by podle Babiše v srpnu již měla mít kladné cash flow, v červenci by proto neměl být problém s výplatami.

ČS: Červnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Japonsko v noci na čtvrtek zveřejní objednávky strojních zařízení, které jsou indikátorem budoucích výdajů firem, Čína se připojí se zprávou o spotřebitelské inflaci a indexem výrobních cen. Německo, Slovensko a Spojené království vydají zprávy o obchodní bilanci, Český statistický úřad odhalí údaje o inflaci a Řecko přidá vedle vlastní inflace ještě míru nezaměstnanosti a průmyslovou výrobu. Spojené státy se odpoledne připojí se zprávou o týdenním počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a údaji o velkoobchodních zásobách. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 5,4 %

Celková míra nezaměstnanosti v České republice v květnu klesla na 5,4 % z dubnových 5,7 %. Bez práce bylo v květnu 394 789 lidí, nejméně od ledna 2009. Počet volných pracovních míst nabízených přes úřady práce naopak vzrostl na 129 054, což bylo nejvíce od října 2008. Oznámil to ve středu Úřad práce ČR. Loni v květnu činil podíl nezaměstnaných 6,4 % a práci nemělo 465 700 lidí.

6. IEA: Růst poptávky po zemním plynu v příštích letech zpomalí

Růst celosvětové poptávky po zemním plynu v příštích letech zpomalí. Předpověděla to ve středu Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Dodala, že na trhu s plynem tak zřejmě bude pokračovat převis nabídky nad poptávkou, což by mělo tlačit ceny suroviny dolů.

7. Čínská centrální banka výrazně zhoršila výhled pro export

Čínská centrální banka v letošním roce nadále počítá s růstem domácí ekonomiky o 6,8 %. Export však podle ní klesne o procento namísto dříve očekávaného nárůstu o 3,1 %. Uvedla to ve středu banka ve své nové prognóze. V loňském roce se hrubý domácí produkt Číny zvýšil o 6,9 %, což představuje nejpomalejší tempo růstu za čtvrt století.

8. ECB: Úloha eura v globálním finančním systému loni klesla

Úloha eura v globálním finančním systému se loni snížila. Pokles byl patrný hlavně v oblastech devizových rezerv a emisí dluhu v cizích měnách a v oblasti přeshraničních půjček. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve středu zveřejnila Evropská centrální banka.

9. ČNB bude mít novou sekci dohledu nad finančním trhem

Česká národní banka bude mít od 1. července druhou sekci dohledu nad finančním trhem. Banka tak reaguje na schválení zákona o úvěrech pro spotřebitele, který minulý týden prošel Sněmovnou. Nová sekce bude zahrnovat dříve samostatné odbory ochrany spotřebitelů a dohledu nad drobnými distributory na finančním trhu a také odbor dohledu systémově méně významných institucí finančního trhu. Jejím ředitelem bude Ladislav Kročák, který je v současné době ředitelem odboru služeb klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny. ČNB to uvedla v tiskové zprávě.

10. Růst průmyslové výroby v Británii v dubnu prudce zrychlil

Průmyslová výroba v Británii v dubnu stoupla o dvě procenta. Její růst tak výrazně zrychlil z březnových 0,3 % a dosáhl nejprudšího tempa za téměř čtyři roky. Oznámil to ve středu tamní statistický úřad. Příznivá zpráva o vývoji průmyslu kontrastuje s jinými ekonomickými ukazateli signalizujícími zpomalování hospodářského růstu před červnovým referendem o setrvání země v Evropské unii.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zakladatel Playboye prodal své sídlo

Americký magnát Hugh Hefner prodal své honosné sídlo, které se proslavilo konáním dnes již legendárních večírků. Kupuje ho od něj jeho soused. Hefner dal svou rezidenci na trh v lednu a požadoval za ni 200 milionů dolarů. Teď na ni našel kupce, kterým je investor Daren Metropoulos, informoval list The Wall Street Journal. Transakce ještě není definitivně uzavřena, ale zřejmě jde jen o administrativní detaily. Už když Hefner sídlo dával na trh, vymínil si při prodeji podmínku, z níž nehodlal ustoupit za žádnou cenu – a to, že mu bude dovoleno v sídle dále žít, jak dlouho si sám bude přát. Cena obchodu nebyla zveřejněna, jedná se prý však o "devítimístnou sumu". Metropoulos bydlí hned vedle Hefnera, sousedící dům koupil v roce 2009 za 18 milionů dolarů.

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
včera v 10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Nálada v odvětví výrobců polovodičů byla...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii