Co musíte ráno vědět (13. července)
|

Co musíte ráno vědět (13. července)

Jak se v úterý dařilo akciovým trhům v Evropě a Spojených státech, jakým tempem rostly spotřebitelské ceny v Německu a jak David Cameron inspiruje hudební skladatele? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý pokračovaly v růstu a opět přepisovaly historii

Americké akcie v úterý opět posílily a stejně jako v pondělí přepisovaly historii. Na nový rekord se dostaly indexy S&P 500 a Dow. Růst indexů podpořily optimistický pohled investorů na vývoj světové ekonomiky a nad očekávání dobré hospodářské výsledky firmy Alcoa, které na trh dorazily po konci pondělní seance. Dow posílil o 0,66 % na zavírací maximum 18 347,67 bodu, širší S&P 500 připsal 0,7 % na zavírací maximum 2 152,14 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,69 % na 5 022,82 bodu. Historické intradenní maximum posunuly Dow na 18 371,95 a S&P 500 na 2 155,40 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,07 % na 13,55 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil zhruba o sedm bazických bodů na 1,505 %. V plusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce stouply energetický sektor, odvětví základních materiálů a finanční sektor. Pod nulou skončilo odvětví veřejných služeb a nejmenší zisky zaznamenaly sektor necyklického spotřebního zboží a telekomunikační odvětví.

Dláždí brexit cestu k United States of Trumperica?

2. Evropské akcie zakončily úterní obchodování převážně v plusu

Evropské akcie v úterý navázaly na pondělní zisky. Dopomohly k tomu zprávy, že současná britská ministryně vnitra se pravděpodobně stane premiérkou, což snížilo nejistotu na politické scéně. Londýnský index FTSE 100 tak během úterního obchodování nejprve vykazoval zisk až 3,5 % s nejlepšími výsledky v sektorech stavitelství a financí, odpoledne však spadl do červených čísel a zakončil na červené nule se ztrátou 0,03 %. Výrazně jej ovlivnilo slyšení guvernéra Bank of England Marka Carneyho, který v britském parlamentu vyvracel nařčení, že britská centrální banka před hlasováním o vystoupení země z EU překročila hranici nezávislosti a agitovala za hlasování proti vystoupení. Z britských firem výrazně získaly Taylor Wimpey, jejíž akcie přidaly 2,42 %, Barratt Developments, které se akcie zhodnotily o 2,87 %, a Barclays s růstem o 2,15 %. Regionální akciový index STOXX Europe 600 se celý den obchodoval se ziskem asi 1 %, seanci uzavřel se zpevněním o 1,06 %, přičemž v plusu skončila většina jeho subindexů. V zelených číslech uzavřely i další hlavní evropské indexy. Německý DAX stoupl o 1,33 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 1,57 %. Z německých firem zažil úspěšnou seanci Daimler, jehož cenné papíry po oznámení rostoucího zisku ve druhém čtvrtletí vyletěly nahoru o 4,40 %.

Ještě větší Too Big to Fail? Tyto evropské banky jsou podle analytiků nejžhavějšími kandidáty na akvizici

3. Pražská burza v úterý připsala necelé procento

Pražská burza navázala na pondělní růst a index PX stoupl o 0,85 % na 827,31 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie energetického gigantu ČEZ, které zpevnily o 0,83 % na 438,50 Kč. ČEZ v úterý vzbudil pozornost mimo jiné tím, že zahájil mezinárodní investiční arbitráž proti Bulharsku. Vysoký objem obchodů připadl i akciím Erste Group Bank, které vyletěly vzhůru o 3,05 % na 560 Kč, a rovněž cenným papírům Komerční banky. Ta zakončila na zelené nule s růstem 0,02 %. V plusu, ale s menším zobchodovaným objemem úterý zakončily i MONETA Money Bank, jež si připsala 1,03 %, a pojišťovnická skupina VIG se ziskem 1,96 %. V červených číslech naopak zakončil operátor O2 Czech Republic, jehož akcie i díky úternímu oznámení o žalobě dTestu odepsaly 3,30 %.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

V ranních středečních hodinách se očekává zveřejnění čínské obchodní bilance, dopoledne se pak ponese ve znamení zveřejňování inflačních statistik. Krátce po sobě vyjdou indexy spotřebitelských cen ve Francii, Španělsku a Itálii. Záhy po obědě vyjde pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku v Americe a následně budou zveřejněny americké indexy dovozních a vývozních cen. V odpoledních středečních hodinách pak zasedne kanadská centrální banka, která bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Večerní hodiny jsou spjaty s měsíční bilancí amerického federálního rozpočtu a s pravidelnou situační zprávou o vývoji americké ekonomiky zvanou Béžová kniha. Během dne navíc prezident filadelfského Fedu Patrick Harker veřejně promluví o ekonomickém výhledu. Co čeká trhy během celého týdne, najdete včetně odhadů analytiků v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v červnu podle očekávání dosáhl 0,3 %

Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 %, jak se očekávalo po květnových +0,1 %. Meziročně tempo růstu rovněž naplnilo očekávání a dosáhlo 0,3 % po květnovém růstu o 0,3 %. Inflace harmonizovaná s metodikou výpočtu EU v červnu podle očekávání meziměsíčně dosáhla 0,1 % po květnových +0,1 %. Meziročně harmonizovaný index spotřebitelských cen se vyšplhal na 0,2 % (očekávání: +0,2 %, květen: +0,2 %).

6. Čínská ocelářská dvojka Baosteel sníží kapacitu výroby o čtvrtinu

Druhý největší čínský výrobce oceli Baosteel plánuje snížit své výrobní kapacity během dvou let zhruba o čtvrtinu. Na omezení přebytečných kapacit v domácím ocelářství má zájem čínská vláda, které řada obchodních partnerů vyčítá podporu dumpingového vývozu. Vývozy čínských přebytků oceli v posledních letech snižují ceny a ohrožují ocelářství v průmyslových zemích v Evropě i jinde.

7. Čtvrtletní zisk Daimleru mírně stoupl a překonal odhady

Provozní zisk německé automobilky Daimler ve druhém čtvrtletí mírně stoupl a překonal očekávání. Firmu ke zlepšení výsledku dotáhl zlepšený výkon divize dodávek a autobusů. Vyplývá to z předběžných údajů, které firma zveřejnila deset dní před konečnou výsledkovou zprávou. Zisk Daimleru před splátkou úroků a zdaněním (EBIT) stoupl na 3,97 miliardy eur z úrovně 3,76 miliardy eur o rok dříve. Výsledek byl více než 5 % nad odhady analytiků pro agenturu Reuters. Akcie firmy v úterý připsaly 4,79 %.

8. Airbus získal velké zakázky od německé Germanie a indické GoAir

Evropský výrobce letadel Airbus získal od německého soukromého přepravce Germania zakázku na 25 letounů A320neo v celkové katalogové hodnotě 2,7 miliardy USD. Airbus později v rámci druhého dne mezinárodního aerosalonu ve Farnborough u Londýna oznámil předběžnou dohodu s indickou GoAir o zakázce za zhruba 7,7 miliardy USD. Germania si rovněž u Airbusu vzala opci na nákup dalších 15 úsporných dvoumotorových strojů A320neo pro krátké a střední vzdálenosti.

9. Šéf saintlouiského Fedu James Bullard zopakoval, že čeká v dohledné budoucnosti jen jedno zvýšení sazeb

Americká centrální banka v blízké budoucnosti přistoupí jen k jedinému zvýšení základní úrokové sazby. V úterý to řekl šéf saintlouiské pobočky Fedu James Bullard. Zopakoval tak své předchozí vyjádření. Dříve přitom Bullard uváděl, že očekává překonání ekonomických prognóz a rychlejší růst sazeb.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Takhle odchází David Cameron

Muž, který vejde do dějin jako ten, který slíbil Britům referendum o budoucnosti jejich země v Evropské unii, se loučí s úřadem. A po jednom ze svých posledních odchodů do Downing Street 10 si zabroukal melodii, která inspirovala řadu skladatelů. Nejprve Mr. Referendum sám:

A namátkou několik skladeb inspirovaných Cameronovou brukandou ve stylu Medvídka Pú:

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna