Co musíte ráno vědět (15. července)
|

Co musíte ráno vědět (15. července)

Jak si ve čtvrtek vedly evropské a americké trhy, jak se Britové vyrovnávají s nadcházejícím odchodem z Evropské unie a proč se při tom nemají čeho bát? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve čtvrtek počtvrté v řadě dostaly na nová maxima, podpořily je příznivé hospodářské výsledky firem

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek opět posílily a indexy S&P 500 a Dow znovu posunuly svá historická i zavírací maxima. K růstu indexů nejvíce přispěly příznivé výsledky hospodaření banky JPMorgan, které vyvolaly optimistickou náladu ohledně dalších firemních zisků a pomohly růstu cen akcií finančních společností. Slušné výsledky představil také letecký dopravce Delta Air Lines. Dow posílil o 0,73 % na nové zavírací maximum 18 506,41 bodu, širší S&P 500 přidal 0,53 % na nové zavírací maximum 2 163,75 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,57 % na 5 034,06 bodu. Historické maximum Dow posunul na 18 537,57 bodu a S&P 500 jej navýšil na 2 168,99 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,69 % na 12,82 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o více než pět bazických bodů na 1,531 %. V plusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo finančnímu odvětví, energetickému sektoru a technologickému odvětví. Klesl sektor veřejných služeb.

4 200 USD za unci zlata? S kolapsem monetárního systému hračka

Kvartální výhled od akciových pesimistů: Věříme zlatu a americkému dolaru

2. Evropské akcie zakončily čtvrteční obchodování vesměs se zisky

Většina evropských burz během čtvrtečního obchodování zpevnila, když investorům dodávalo na optimismu rozhodnutí britské centrální banky nesnižovat nyní úrokové sazby. Celoevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,8 % na 338,50 bodu. Podobně si vedla i většina jednotlivých velkých západoevropských trhů. Německý DAX si připsal 1,39 % a francouzský CAC 40 posílil o 1,16 %. Výjimku tvořila londýnská burza, index FTSE 100 klesl o 0,24 %.. Britské akcie dolů stahovala silnější libra, kterou podpořilo potvrzení měnové politiky Bank of England.

Evropa na křižovatce: Kudy dál?

Žlutá karta elitám: Britům můžeme poděkovat, i když to tak nemysleli

3. Pražská burza ve čtvrtek výrazně posílila, akcie Erste Group Bank po zlepšení výhledu vystřelily o více než 8 %

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování zpevnil o 2,27 % na 844,90 bodu. Vzestup vedly Erste Group Bank (+8,63 %), mediální společnost CME (+5,61 %) a operátor O2 Czech Republic. Jediným z velkých titulů, který byl ve ztrátě, byla MONETA Money Bank (-0,48 %). Akcie Erste nahoru vystřelily poté, co společnost oznámila, že za druhé čtvrtletí očekává čistý zisk zhruba 560 milionů eur. Za první pololetí by Erste měla vykázat čistý zisk 830 milionů eur. "Hospodaření banky bylo dle tiskové zprávy ve druhém kvartálu pozitivně ovlivněno rozpuštěním rezerv a opravných položek v souhrnné výši 30 milionů eur (zejména v Rumunsku a v Maďarsku), zaúčtováním příjmu z prodeje podílu v karetní společnosti Visa Europe ve výši 139 milionů eur (dřívější očekávání 127 milionů eur) a významným zlepšením provozní výkonnosti banky v porovnání s prvním čtvrtletím. Management Erste Group Bank očekává za letošní rok dosažení rentability vlastního kapitálu očištěného o nehmotný majetek (ROTE) na úrovni 12 % (dřívější výhled 10-11 %)," napsal analytik Fio banky Michal Křikava.

Fintech a svět financí: Jaká bude vaše banka v 21. století?

4. Očekávané události

V noci na pátek Čína zveřejní údaje o vývoji domácí ekonomiky v druhém čtvrtletí a čísla o průmyslové výrobě, maloobchodních tržbách a dovozu a vývozu. Z eurozóny přijdou dopoledne data o červnové inflaci a obchodní bilanci a ujít si investoři nenechají ani projev šéfa Bank of England Marka Carneyho. Z USA odpoledne přijdou údaje o inflaci a maloobchodních tržbách, zpráva o průmyslové výrobě a předběžný červencový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a večer ještě pravidelná týdenní zpráva společnosti Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu. Hospodářské výsledky v USA odtajní Citigroup, US Bancorp nebo Wells Fargo. Co čeká trhy během celého týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bank of England překvapila a na červencovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny

Britská centrální banka na svém červencovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,5 %. Rozhodnutí trhy spíše překvapilo, spekulovalo se, že by banka mohla sazbu kvůli rizikům spojeným s brexitem snížit na 0,25 %. Pro zachování základní sazby na stávající úrovni hlasovalo osm členů měnového výboru, pro snížení sazby zvedl ruku jen jeden člen výboru. Od února hlasovalo pro zachování základní úrokové sazby na 0,5 % na každém zasedání všech devět členů výboru, na předcházejících zasedáních se Ian McCafferty vyslovoval pro zvýšení sazby.

6. Nový britský ministr financí chce na finanční trhy vrátit jistotu

Nový britský ministr financí Philip Hammond je rozhodnut učinit vše k tomu, aby stabilizoval britskou ekonomiku. Řekl také, že chce poskytnout jistotu finančním trhům, které pociťují nejistotu kvůli rozhodnutí voličů vystoupit z Evropské unie.

7. Zájem o koupi domů v Británii byl v červnu nejslabší za posledních osm let

Aktivita na britském trhu rezidenčního bydlení se v červnu výrazně snížila. Poptávka klesla na nejnižší úroveň od poloviny roku 2008 a počet realit nabízených k prodeji klesl na rekordní minimum. Náladu na trhu zhoršila nejen nejistota kolem britského referenda o budoucnosti země v Evropské unii, ale také vyšší daň z nákupu druhého bydlení, která začala platit v dubnu.

8. Evropská komise rozšířila spor s Googlem o zneužívání dominantního postavení

Evropská komise ve čtvrtek rozšířila svůj spor s americkou společností Google kolem údajného zneužívání dominantního postavení na trhu. Komise došla k závěru, že Google zneužíval svého postavení tím, že omezoval možnosti webových stránek zobrazovat reklamy jeho konkurentů.

9. Úřady v Kalifornii odmítly plán Volkswagenu ohledně opravy aut

Úřady v Kalifornii ve středu odmítly navrhovaný plán německé automobilky Volkswagen na opravu asi 16 000 naftových aut s třílitrovým motorem, pro které se v souvislosti s rozsáhlým skandálem kolem měření emisí stále hledá řešení. Informovala o tom agentura Reuters. Úprava těchto vozů by společnosti pomohla vyhnout se dalšímu nákladnému odkupu aut.

10. ČR patří v inovacích v EU k průměrným zemím, ukázala studie

Česká republika patří z hlediska inovací v Evropské unii k průměrným zemím. Vyplývá to z celounijního srovnání inovační výkonnosti, které ve čtvrtek zveřejnila Evropská komise. ČR v něm obsadila 16. místo ze zemí osmadvacítky. Nejlepší výsledky mělo Švédsko a nejrychleji rostoucím inovátorem se stalo Lotyšsko.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Euroskepse v osmi tónech

Hudební kontinuita v britském kabinetu je zaručena. Poté, co na odchodu z Downing Street předvedl muzikální vlohy odstupující ministerský předseda David Cameron, vyšlo najevo, že ani Boris Johnson není úplně bez talentu. Z jeho podání Ódy na radost ovšem zní euroskepticismus zcela nepokrytě.

Co musíte ráno vědět (23. října)
Co musíte ráno vědět (23. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se vyvíjí důvěra německých spotřebitelů a který malý producent...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci ekonomice

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Investoři sázejí na dohodu ohledně nového stimulačního balíku. Ekonomický poradce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné
včera v 22:04

Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné

Hospodářské oživení regionu Latinská Amerika a Karibik z dopadů pandemie nemoci covid-19 bude částečné a nerovnoměrné...
Latinská Amerika Emerging Markets HDP
Huawei představil nový telefon Mate 40
včera v 20:45

Huawei představil nový telefon Mate 40

Čínská společnost Huawei navzdory rozsáhlým sankcím ze strany Spojených států představila svůj nový chytrý telefon...
Mobilní telefony Čína
Akcie McAfee při debutu na burze klesají o sedm procent
včera v 20:15

Akcie McAfee při debutu na burze klesají o sedm procent

Akcie vývojáře produktů pro zabezpečení a ochranu počítačů McAfee první den na burze klesají o sedm procent. Firma z...
Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu,…
Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu,…
včera v 18:00

Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu, ztráty ale byly minimální

Evropské akcie ve čtvrtek od rána pokračovaly v nastoleném trendu propadů a zpočátku to vypadalo, že ztráty budou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos
včera v 17:22

Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos

Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače převezme od polostátní společnosti ČEZ hnědouhelnou...
Uhlí a koks ČEZ
Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb
včera v 16:56

Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb

Bývalý designér Applu Jony Ive, který stojí za podobou jeho ikonických přístrojů iPhone, iMac a iPad, bude mít na...
Bydlení Americké akcie Pracovní trh
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, index PX stoupl jen o 0,01 % na 857,82 bodu. Z hlavních emisí mírně posílily...
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Růst prodejů starších domů v USA zrychlil
včera v 16:00

Růst prodejů starších domů v USA zrychlil

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 9,4 % na celoročně přepočítané tempo 6,54...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč
včera v 15:47

MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč

Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek víc než...
Česká republika Důchody
Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %
včera v 15:46

Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %

Počet insolvencí ve světě v příštím roce stoupne o 31 %. Nové vlny šíření koronaviru jsou více viditelné v zemích,...
Bankrot Světová ekonomika Pojištění
Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě
včera v 15:13

Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě

Největší ruský producent zlata, společnost Polyus, zveřejnil nový odhad rezerv ve svém ložisku Suchoj Log na Sibiři,...
Zlato Komodity
Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč
včera v 14:56

Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč

I přes nová opatření vlády proti šíření koronaviru a navazující podpoře ekonomiky by neměl schodek státního rozpočtu...
Česká ekonomika Rozpočet
Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc
včera v 14:30

Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 17. října nově 787 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel
včera v 13:33

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, epidemie zatím práce...
ČEZ Jaderná energetika Koronavirus