Co musíte ráno vědět (19. července)
|

Co musíte ráno vědět (19. července)

Jak týden zahájily evropské a americké akciové trhy, jak se po britském referendu Spojené státy dívají na TTIP a kdo je nejlépe placenou celebritou roku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden růstem a indexy Dow a S&P 500 opět posunuly svá zavírací maxima

Akcie ve Spojených státech v pondělí zpevnily a dva ze tří hlavních indexů znovu uzavřely na nových maximech. Dařilo se především finančnímu a technologickému sektoru. Banky rostly díky výsledkům hospodaření Bank of America a technologické firmy podpořila zpráva o převzetí výrobce čipů ARM. Index Dow posílil o 0,09 % a uzavřel na novém zavíracím maximu 18 533,05 bodu, širší S&P 500 přidal 0,24 % a posunul své zavírací maximum na 2 166,89 bodu a Nasdaq Composite připsal 0,52 % na 5 055,78 bodu. Absolutní maxima v pondělí zůstala nepřekonána, rekord indexu Dow z minulého týdne je 18 557,43 bodu (v pondělí se Dow dostal nejvýše na 18 556,13 bodu) a absolutní maximum S&P 500 je 2 169,05 bodu (v pondělí se index vyšplhal na 2 168,35 bodu). Index volatility VIX v pondělí klesl o 1,82 % na 12,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 1,585 %. V plusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce stouply technologické odvětví, sektor základních materiálů a odvětví cyklického spotřebního zboží. Pouze minimální zisky si naopak připsaly sektor telekomunikací a odvětví zdravotní péče. Index průmyslového odvětví stagnoval.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci vzali burzu útokem, série nových maxim zapsala letošní červenec do historie

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

2. Evropské akcie v pondělí balancovaly mezi ziskem a ztrátou

Evropské akcie v pondělí i přes víkendový pokus o puč v Turecku nezažily výraznější propad, obchodovaly se ovšem smíšeně. Trhy podpořila rally akcií britské technologické společnosti ARM Holdings, která ráno oznámila dohodu o svém převzetí japonskou telekomunikační skupinou SoftBank. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,23 % a britský FTSE 100 zpevnil o 0,39 %, francouzský CAC 40 ale odepsal 0,34 % a německý DAX uzavřel se ztrátou 0,04 %. Jen několik týdnů poté, co se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie, přišla v pondělí ráno zpráva o převzetí britské technologické firmy ARM Holdings japonskou skupinou SoftBank Group. V obchodu za 24,3 miliardy liber SoftBank za každou akcii společnosti ARM zaplatí 17 liber v hotovosti. Akcie ARM v pondělí stouply o 40,67 %, což zhruba odpovídá akviziční prémii nabídnuté skupinou SoftBank.

Evropská (dez)integrace jako další Lehman Brothers? Zatím ne, věří expert

George Soros: Toto jsou 4 kroky nutné k záchraně Evropské unie

3. Pražská burza zahájila týden růstem, nahoru ji táhly akcie O2

Pražská burza v pondělí navázala na pozitivní výsledky ze závěru minulého týdne a index PX stoupl o 0,78 % na 870,26 bodu. Zisky si připsala většina emisí včetně Komerční banky a elektrárenské firmy ČEZ. V mínusu skončily akcie tabákové firmy Philip Morris ČR, mediální CME a petrochemického holdingu Unipetrol. Největší zobchodovaný objem si jako tradičně připsaly ČEZ, jenž zpevnil o 0,27 %, a Komerční banka, která si polepšila o 0,54 %. Úspěšnou seanci zažil operátor O2 Czech Republic, jehož akcie vyletěly vzhůru o 5,55 % na 228,10 Kč. Telekomunikační firma se tak částečně oklepala z negativních výsledků z minulého týdne, kdy její cenné papíry spadly až na ceny okolo 200 Kč za akcii. V zelených číslech uzavřely také MONETA Money Bank, která získala 1,24 %, a Erste Group Bank se ziskem 1,28 %. Analytici z KBW na konci minulého týdne zvýšili cílovou cenu akcií Erste na zhruba 920 Kč (doporučení "outperform") a banka Goldman Sachs ji v pátek upravila ze 730 Kč na 784 Kč (doporučení "buy/neutral").

Fintech a svět financí: Jaká bude vaše banka v 21. století?

Tomáš Prouza: Evropský federální sen se rozplývá, Česko musí být v EU po brexitu hlasitější

4. Očekávané události

Úterní dopoledne bude patřit datům ze Spojeného království (index maloobchodních cen, index cen domů od DCLG, index cen výrobců, inflace) a ukazatelům ekonomického institutu ZEW pro Německo a celou eurozónu. Britská centrální banka ještě vydá zprávu o finanční stabilitě a Eurostat přidá údaje o stavební výrobě v eurozóně. Odpoledne na trh USA pošlou údaje o zahájené výstavbě a počtu vydaných stavebních povolení a ropný institut API přidá pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob černého zlata v USA. Kvartální hospodářská čísla na trh pošlou v Evropě Volvo, Novartis nebo TomTom a v zámoří UnitedHealth Group, Johnson & Johnson, Philip Morris International, Lockheed Martin, Microsoft, United Continental Holdings nebo Goldman Sachs a v americkém Clevelandu bude druhým dnem pokračovat výroční sjezd republikánů, ze kterého ve čtvrtek vzejde oficiální stranický kandidát na post amerického prezidenta. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Japonská SoftBank kupuje za 24,3 miliardy liber britskou ARM

Japonská telekomunikační skupina SoftBank Group se dohodla na převzetí britské technologické společnosti ARM Holdings za 24,3 miliardy liber. SoftBank za každou akcii společnosti ARM zaplatí 17 liber v hotovosti. Kupní cena je tak o zhruba 43 % vyšší než páteční závěrečná hodnota akcií na burze. Transakce podle britského ministra financí Philipa Hammonda ukazuje, že Británie zůstává atraktivním cílem pro investory i po červnovém hlasování o vystoupení země z Evropské unie.

6. Microsoftu se nepodaří splnit plán s rozšířením Windows 10

Americké softwarové společnosti Microsoft se nepodaří splnit cíl, aby její operační systém Windows 10 byl do roku 2018 ve více než jedné miliardě přístrojů. Firma v pondělí uvedla, že hlavním důvodem jsou potíže v oblasti chytrých telefonů, kterou se Microsoft před časem rozhodl utlumit.

7. Škoda byla v Británii podruhé vyhlášena nejspolehlivější značkou

Škoda byla v Británii opět vyhlášena nejspolehlivější automobilovou značkou, podruhé za sebou dosáhla celkového vítězství ve studii agentury pro výzkum trhu J.D.Power. Kromě toho se modely Škoda Fabia a Škoda Yeti umístily na prvních příčkách svých tříd, uvedla v pondělí firma. Výzkum se soustředil na roční až tříleté vozy. Agentura se dotazovala více než 13 000 prvních majitelů na problémy, které se u nich v posledním roce vyskytly. Zajímala se například o nedostatky týkající se motoru, exteriéru a interiéru, požitku z jízdy, obsluhy a podobně. Hodnocení vycházelo z počtu závad na 100 vozů.

8. Spojené státy podle Kerryho dále chtějí dokončit dohodu o TTIP ještě letos

Cílem Spojených států je i nadále ještě letos uzavřít jednání s Evropskou unií o rozsáhlé smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). V Bruselu to v pondělí prohlásil americký ministr zahraničí John Kerry, který jednal se svými protějšky z unijních zemí. Smlouva by podle něj navíc mohla pomoci omezit případné negativní dopady očekávaného odchodu Spojeného království z EU. "Významný trh" mezi USA a EU, který by dohodou vznikl, by měl mít podle Kerryho schopnost působit jako jistý polštář a změkčovat negativní dopady brexitu. Podpořit by naopak měl libovolné nové uspořádání, které si mezi sebou v budoucnu Londýn a unie vyjednají.

9. Wells Fargo navzdory brexitu kupuje velký developerský projekt v Londýně

Americká banka Wells Fargo se dohodla na koupi 11podlažního developerského projektu v londýnské finanční čtvrti City. Podle agentury Reuters jde o jeden z největších obchodů na britském trhu s nemovitostmi od chvíle, kdy si Britové v červnu odhlasovali vystoupení z Evropské unie. Finanční podmínky transakce nebyly zveřejněny nebyly, podle zdroje Reuters se ale cena pohybuje kolem 300 milionů liber.

10. Moscovici: Řecko musí pokračovat v reformách, pokud chce oddlužit

Řecko se musí držet reforem, aby získalo zpět důvěryhodnost a zajistilo si další úlevu při splácení dluhu. Během návštěvy v Aténách to v pondělí řekl evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici. Řecko a jeho partneři z eurozóny, kteří financují pomoc této zemi, potřebují dosáhnout dohody s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o úlevě dluhu do konce letošního roku, dodal Moscovici. Podle něj je v zájmu všech stran, aby MMF zůstal plně součástí programu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejlépe placenou celebritou roku je zpěvačka Swiftová

Zpěvačka Taylor Swiftová je nejlépe placenou celebritou v letošním žebříčku časopisu Forbes. Podle něj si tato 26letá Američanka za poslední rok vydělala zhruba 170 milionů USD, a daleko za sebou tak nechala ostatní hvězdy. V žebříčku je jich celkem 100. Swiftová za úspěch vděčí hlavně úspěšnému albu s názvem 1989 a následné koncertní šňůře. Až daleko za Swiftovou zůstala britská skupina One Direction, která si podle žebříčku vydělala zhruba 110 milionů USD. Třetí příčku obsadil americký autor policejních románů James Patterson s 95 miliony USD.

"Stovka nejlépe placených osobností na světě si za posledních 12 měsíců vydělala před zdaněním 5,1 miliardy USD. To je více než hrubý domácí produkt států Belize, Gambie a Bhútán dohromady," uvedl k žebříčku Forbes.

Forbes seznam sestavuje na základě příjmů z prodeje vstupenek, autorských honorářů, prodeje reklamních předmětů a dalších druhů činnosti a podnikání hodnocených osobností. Z částek neodečítá výdaje na agenty, manažery či právníky ani další náklady.

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus