Co musíte ráno vědět (19. července)
|

Co musíte ráno vědět (19. července)

Jak týden zahájily evropské a americké akciové trhy, jak se po britském referendu Spojené státy dívají na TTIP a kdo je nejlépe placenou celebritou roku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden růstem a indexy Dow a S&P 500 opět posunuly svá zavírací maxima

Akcie ve Spojených státech v pondělí zpevnily a dva ze tří hlavních indexů znovu uzavřely na nových maximech. Dařilo se především finančnímu a technologickému sektoru. Banky rostly díky výsledkům hospodaření Bank of America a technologické firmy podpořila zpráva o převzetí výrobce čipů ARM. Index Dow posílil o 0,09 % a uzavřel na novém zavíracím maximu 18 533,05 bodu, širší S&P 500 přidal 0,24 % a posunul své zavírací maximum na 2 166,89 bodu a Nasdaq Composite připsal 0,52 % na 5 055,78 bodu. Absolutní maxima v pondělí zůstala nepřekonána, rekord indexu Dow z minulého týdne je 18 557,43 bodu (v pondělí se Dow dostal nejvýše na 18 556,13 bodu) a absolutní maximum S&P 500 je 2 169,05 bodu (v pondělí se index vyšplhal na 2 168,35 bodu). Index volatility VIX v pondělí klesl o 1,82 % na 12,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 1,585 %. V plusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce stouply technologické odvětví, sektor základních materiálů a odvětví cyklického spotřebního zboží. Pouze minimální zisky si naopak připsaly sektor telekomunikací a odvětví zdravotní péče. Index průmyslového odvětví stagnoval.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci vzali burzu útokem, série nových maxim zapsala letošní červenec do historie

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

2. Evropské akcie v pondělí balancovaly mezi ziskem a ztrátou

Evropské akcie v pondělí i přes víkendový pokus o puč v Turecku nezažily výraznější propad, obchodovaly se ovšem smíšeně. Trhy podpořila rally akcií britské technologické společnosti ARM Holdings, která ráno oznámila dohodu o svém převzetí japonskou telekomunikační skupinou SoftBank. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,23 % a britský FTSE 100 zpevnil o 0,39 %, francouzský CAC 40 ale odepsal 0,34 % a německý DAX uzavřel se ztrátou 0,04 %. Jen několik týdnů poté, co se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie, přišla v pondělí ráno zpráva o převzetí britské technologické firmy ARM Holdings japonskou skupinou SoftBank Group. V obchodu za 24,3 miliardy liber SoftBank za každou akcii společnosti ARM zaplatí 17 liber v hotovosti. Akcie ARM v pondělí stouply o 40,67 %, což zhruba odpovídá akviziční prémii nabídnuté skupinou SoftBank.

Evropská (dez)integrace jako další Lehman Brothers? Zatím ne, věří expert

George Soros: Toto jsou 4 kroky nutné k záchraně Evropské unie

3. Pražská burza zahájila týden růstem, nahoru ji táhly akcie O2

Pražská burza v pondělí navázala na pozitivní výsledky ze závěru minulého týdne a index PX stoupl o 0,78 % na 870,26 bodu. Zisky si připsala většina emisí včetně Komerční banky a elektrárenské firmy ČEZ. V mínusu skončily akcie tabákové firmy Philip Morris ČR, mediální CME a petrochemického holdingu Unipetrol. Největší zobchodovaný objem si jako tradičně připsaly ČEZ, jenž zpevnil o 0,27 %, a Komerční banka, která si polepšila o 0,54 %. Úspěšnou seanci zažil operátor O2 Czech Republic, jehož akcie vyletěly vzhůru o 5,55 % na 228,10 Kč. Telekomunikační firma se tak částečně oklepala z negativních výsledků z minulého týdne, kdy její cenné papíry spadly až na ceny okolo 200 Kč za akcii. V zelených číslech uzavřely také MONETA Money Bank, která získala 1,24 %, a Erste Group Bank se ziskem 1,28 %. Analytici z KBW na konci minulého týdne zvýšili cílovou cenu akcií Erste na zhruba 920 Kč (doporučení "outperform") a banka Goldman Sachs ji v pátek upravila ze 730 Kč na 784 Kč (doporučení "buy/neutral").

Fintech a svět financí: Jaká bude vaše banka v 21. století?

Tomáš Prouza: Evropský federální sen se rozplývá, Česko musí být v EU po brexitu hlasitější

4. Očekávané události

Úterní dopoledne bude patřit datům ze Spojeného království (index maloobchodních cen, index cen domů od DCLG, index cen výrobců, inflace) a ukazatelům ekonomického institutu ZEW pro Německo a celou eurozónu. Britská centrální banka ještě vydá zprávu o finanční stabilitě a Eurostat přidá údaje o stavební výrobě v eurozóně. Odpoledne na trh USA pošlou údaje o zahájené výstavbě a počtu vydaných stavebních povolení a ropný institut API přidá pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob černého zlata v USA. Kvartální hospodářská čísla na trh pošlou v Evropě Volvo, Novartis nebo TomTom a v zámoří UnitedHealth Group, Johnson & Johnson, Philip Morris International, Lockheed Martin, Microsoft, United Continental Holdings nebo Goldman Sachs a v americkém Clevelandu bude druhým dnem pokračovat výroční sjezd republikánů, ze kterého ve čtvrtek vzejde oficiální stranický kandidát na post amerického prezidenta. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Japonská SoftBank kupuje za 24,3 miliardy liber britskou ARM

Japonská telekomunikační skupina SoftBank Group se dohodla na převzetí britské technologické společnosti ARM Holdings za 24,3 miliardy liber. SoftBank za každou akcii společnosti ARM zaplatí 17 liber v hotovosti. Kupní cena je tak o zhruba 43 % vyšší než páteční závěrečná hodnota akcií na burze. Transakce podle britského ministra financí Philipa Hammonda ukazuje, že Británie zůstává atraktivním cílem pro investory i po červnovém hlasování o vystoupení země z Evropské unie.

6. Microsoftu se nepodaří splnit plán s rozšířením Windows 10

Americké softwarové společnosti Microsoft se nepodaří splnit cíl, aby její operační systém Windows 10 byl do roku 2018 ve více než jedné miliardě přístrojů. Firma v pondělí uvedla, že hlavním důvodem jsou potíže v oblasti chytrých telefonů, kterou se Microsoft před časem rozhodl utlumit.

7. Škoda byla v Británii podruhé vyhlášena nejspolehlivější značkou

Škoda byla v Británii opět vyhlášena nejspolehlivější automobilovou značkou, podruhé za sebou dosáhla celkového vítězství ve studii agentury pro výzkum trhu J.D.Power. Kromě toho se modely Škoda Fabia a Škoda Yeti umístily na prvních příčkách svých tříd, uvedla v pondělí firma. Výzkum se soustředil na roční až tříleté vozy. Agentura se dotazovala více než 13 000 prvních majitelů na problémy, které se u nich v posledním roce vyskytly. Zajímala se například o nedostatky týkající se motoru, exteriéru a interiéru, požitku z jízdy, obsluhy a podobně. Hodnocení vycházelo z počtu závad na 100 vozů.

8. Spojené státy podle Kerryho dále chtějí dokončit dohodu o TTIP ještě letos

Cílem Spojených států je i nadále ještě letos uzavřít jednání s Evropskou unií o rozsáhlé smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). V Bruselu to v pondělí prohlásil americký ministr zahraničí John Kerry, který jednal se svými protějšky z unijních zemí. Smlouva by podle něj navíc mohla pomoci omezit případné negativní dopady očekávaného odchodu Spojeného království z EU. "Významný trh" mezi USA a EU, který by dohodou vznikl, by měl mít podle Kerryho schopnost působit jako jistý polštář a změkčovat negativní dopady brexitu. Podpořit by naopak měl libovolné nové uspořádání, které si mezi sebou v budoucnu Londýn a unie vyjednají.

9. Wells Fargo navzdory brexitu kupuje velký developerský projekt v Londýně

Americká banka Wells Fargo se dohodla na koupi 11podlažního developerského projektu v londýnské finanční čtvrti City. Podle agentury Reuters jde o jeden z největších obchodů na britském trhu s nemovitostmi od chvíle, kdy si Britové v červnu odhlasovali vystoupení z Evropské unie. Finanční podmínky transakce nebyly zveřejněny nebyly, podle zdroje Reuters se ale cena pohybuje kolem 300 milionů liber.

10. Moscovici: Řecko musí pokračovat v reformách, pokud chce oddlužit

Řecko se musí držet reforem, aby získalo zpět důvěryhodnost a zajistilo si další úlevu při splácení dluhu. Během návštěvy v Aténách to v pondělí řekl evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici. Řecko a jeho partneři z eurozóny, kteří financují pomoc této zemi, potřebují dosáhnout dohody s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o úlevě dluhu do konce letošního roku, dodal Moscovici. Podle něj je v zájmu všech stran, aby MMF zůstal plně součástí programu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejlépe placenou celebritou roku je zpěvačka Swiftová

Zpěvačka Taylor Swiftová je nejlépe placenou celebritou v letošním žebříčku časopisu Forbes. Podle něj si tato 26letá Američanka za poslední rok vydělala zhruba 170 milionů USD, a daleko za sebou tak nechala ostatní hvězdy. V žebříčku je jich celkem 100. Swiftová za úspěch vděčí hlavně úspěšnému albu s názvem 1989 a následné koncertní šňůře. Až daleko za Swiftovou zůstala britská skupina One Direction, která si podle žebříčku vydělala zhruba 110 milionů USD. Třetí příčku obsadil americký autor policejních románů James Patterson s 95 miliony USD.

"Stovka nejlépe placených osobností na světě si za posledních 12 měsíců vydělala před zdaněním 5,1 miliardy USD. To je více než hrubý domácí produkt států Belize, Gambie a Bhútán dohromady," uvedl k žebříčku Forbes.

Forbes seznam sestavuje na základě příjmů z prodeje vstupenek, autorských honorářů, prodeje reklamních předmětů a dalších druhů činnosti a podnikání hodnocených osobností. Z částek neodečítá výdaje na agenty, manažery či právníky ani další náklady.

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Nálada v odvětví výrobců polovodičů byla...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Podnikatelská aktivita v eurozóně v říjnu podle předběžných PMI klesla
Podnikatelská aktivita v eurozóně v říjnu podle předběžných PMI klesla
10:02

Podnikatelská aktivita v eurozóně v říjnu podle předběžných PMI klesla

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se v říjnu podle předběžného kompozitního indexu nákupních manažerů od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Ekonomické a tržní indikátory
Huawei v prvních devíti měsících roku zvýšil tržby zhruba o 10 %,…
09:32

Huawei v prvních devíti měsících roku zvýšil tržby zhruba o 10 %, tempo růstu ale klesá

Čínský technologický gigant Huawei Technologies za prvních devět měsíců letošního roku zvýšil tržby o 9,9 % na 671,3...
Asijské akcie Mobilní telefony Čína
Česká zbrojovka Group zveřejnila dokumenty k tzv. stabilizačním…
09:28

Česká zbrojovka Group zveřejnila dokumenty k tzv. stabilizačním obchodům

Česká zbrojovka Group (CZG) zveřejnila dokumenty k takzvaným stabilizačním obchodům. Francouzská banka Société...
Česká zbrojovka Group Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
S akciemi Kofoly se v pátek obchoduje poprvé bez práva na dividendu
09:10

S akciemi Kofoly se v pátek obchoduje poprvé bez práva na dividendu

Pátek 23. října je prvním dnem obchodování s akciemi společnosti Kofola ČeskoSlovensko bez práva na dividendu ze...
Akcie ČR Kofola ČeskoSlovensko Dividendy
Daimler zvýšil čtvrtletní zisk o 19 % na 2,1 miliardy eur
08:50

Daimler zvýšil čtvrtletní zisk o 19 % na 2,1 miliardy eur

Německý automobilový koncern Daimler zvýšil ve třetím čtvrtletí meziročně čistý zisk o 19 % na 2,05 miliardy eur....
Daimler Evropské akcie Auta
Minoritní akcionáři PFNonwovens mají dostat 719,50 Kč za akcii,…
Minoritní akcionáři PFNonwovens mají dostat 719,50 Kč za akcii,…
08:34

Minoritní akcionáři PFNonwovens mají dostat 719,50 Kč za akcii, potvrdila ČNB

Společnost PFNonwovens Holding by měla zaplatit každému minoritnímu akcionáři 719,50 Kč za akcii a stát se jediným...
PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens) Akcie ČR
Ministr zdravotnictví Prymula (s)končí, řekl Babiš. Lepší dobu si ve…
Ministr zdravotnictví Prymula (s)končí, řekl Babiš. Lepší dobu si ve…
08:19

Ministr zdravotnictví Prymula (s)končí, řekl Babiš. Lepší dobu si ve vládě nemohli vybrat

Premiér Andrej Babiš požádal ministra zdravotnictví Romana Prymulu, aby rezignoval na svou funkci, jinak ho sám...
Česká republika Politika Koronavirus
Skupina ČEZ prodala většinu rumunských aktiv společnosti Macquarie…
Skupina ČEZ prodala většinu rumunských aktiv společnosti Macquarie…
02:02

Skupina ČEZ prodala většinu rumunských aktiv společnosti Macquarie Infrastructure and Real Assets

Energetická skupina ČEZ prodala většinu svých rumunských aktiv firmě Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA)....
ČEZ Energetika Rumunsko
Co musíte ráno vědět (23. října)
Co musíte ráno vědět (23. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se vyvíjí důvěra německých spotřebitelů a který malý producent...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci ekonomice

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Investoři sázejí na dohodu ohledně nového stimulačního balíku. Ekonomický poradce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné
včera v 22:04

Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné

Hospodářské oživení regionu Latinská Amerika a Karibik z dopadů pandemie nemoci covid-19 bude částečné a nerovnoměrné...
Latinská Amerika Emerging Markets HDP