Co musíte ráno vědět (22. července)
|

Co musíte ráno vědět (22. července)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na akciových trzích v Evropě a USA, o čem na tiskové konferenci po zasedání ECB hovořil Mario Draghi a jak se páchá politická sebevražda v přímém přenosu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek klesly, Dow ukončil sérii devíti růstů v řadě

Americké akcie ve čtvrtek oslabily. Indexy Dow a S&P 500 tak sestoupily z rekordních maxim a Dow ukončil sérii devíti nepřerušených zpevnění. Na vývoj cen akcií měly vliv neuspokojivé hospodářské výsledky některých významných společností. Index Dow odepsal 0,42 % a uzavřel na 18 517,23 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,36 % na 2 165,17 bodu a index Nasdaq Composite se snížil o 0,31 % na 5 073,90 bodu. Index volatlity VIX vyskočil o 8,24 % na 12,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 1,554 %. V červených číslech skončila polovina z deseti hlavních sektorů, nedařilo se hlavně energetickému sektoru a průmyslovému odvětví, nejvíce naopak stouply sektor základních materiálů a odvětví veřejných služeb.

Americké akcie: Momentum je na straně býků, jakkoli se to medvědům nemusí líbit

O čem firmy mluví aneb Proč nesledovat jen akciový trh

2. Evropské akcie zakončily čtvrteční seanci kolem nuly

Evropské akciové trhy během čtvrtečního obchodování neprodělaly žádný významný posun. Investoři v reakci na rozhodnutí Evropské centrální banky neměnit úrokové sazby především vyčkávali a obchodovalo se opatrně. Britský FTSE 100 odepsal 0,43 %, německý DAX stoupl o 0,14 % a francouzský CAC 40 ztratil 0,08 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 po počátečním poklesu většinu ztrát smazal a skončil se ztrátou 0,23 bodu, tedy 0,07 % na 340,58 bodu.

Bankokalypsa 2.0 na obzoru. Zažehnout ji může tento finanční obr

Evropské akcie: Stratégové házejí ručník do ringu, kontrariáni tuší šanci

3. Pražská burza ve čtvrtek díky bankám stoupla o více než půl procenta

Index PX během čtvrtečního obchodování připsal 0,62 % na 887,50 bodu, vzestup vedl bankovní sektor. Cenné papíry Monety Money Bank posílily o 1,19 % na 76,65 Kč, akcie skupiny Erste zpevnily o 1,02 % na 646,70 Kč a akcie Komerční banky den zakončily se ziskem 0,97 % na 971 Kč. Akcie petrochemické firmy Unipetrol, která před začátkem obchodování zveřejnila hospodářské výsledky za letošní druhé čtvrtletí a první pololetí, zpevnily o 0,52 % na 173 Kč. Společnost oznámila, že jí v letošním druhém čtvrtletí klesly v meziročním srovnání tržby o 37 % na 20,55 miliardy Kč. Pokles tržeb je odrazem nižších cen ropy a nižších prodejních objemů petrochemických produktů v důsledku plánovaných a neplánovaných odstávek. Očištěný provozní zisk EBITDA LIFO ale firmě díky zaúčtování záloh na pojistné plnění za loňskou nehodu na etylénové jednotce v Chemparku Záluží vyskočil na 4,4 miliardy Kč. Výše záloh na pojistné plnění dosahuje 3,9 miliardy Kč. Firma čeká, že z letošního zisku vyplatí minimálně stejnou dividendu jako ze zisku za loňský rok.

České zemědělství pod lupou: Maso, obilí, půda a dotace

4. Očekávané události

Pátek bude patřit předběžným červencovým indexům nákupních manažerů v sektoru služeb a ve zpracovatelském sektoru. PMI vyjdou v Číně, Japonsku, hlavních zemích eurozóny, Spojeném království a také v USA. Dopoledne ještě Itálie zveřejní statistiky maloobchodních tržeb a průmyslových objednávek a výsledek obchodní bilance. Odpoledne bude patřit kanadským maloobchodním tržbám a inflaci a společnost Baker Hughes vydá pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu v USA. Revidovány budou ratingy České republiky (S&P), Dánska (Moody's), Řecka (S&P) či Saúdské Arábie (Moody's) a hospodářskými výsledky se pochlubí v Evropě Philips Lighting, Skanska, Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli nebo Bankia a ve Spojených státech Honeywell International, General Electric, Moody's, Whirlpool nebo American Airlines Group. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze změny. Brexit Draghi na tiskové konferenci odbyl pár poznámkami

Evropská centrální banka (ECB) na svém červencovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %, kam je banka snížila v březnu. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje také program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny trh očekával. Na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, se guvernér ECB Mario Draghi více než brexitu věnoval špatným úvěrům evropských bank.

6. Americká vláda chce zablokovat fúze zdravotních pojišťoven

Americké ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek oznámilo, že podalo žaloby, které mají zabránit fúzi pojišťoven Anthem a Cigna i spojení společností Aetna a Humana. Transakce by podle regulátorů Američanům zvýšily náklady na zdravotní péči a zhoršily její kvalitu.

7. ExxonMobil kupuje za více než 2,5 miliardy USD rivala InterOil

Americký ropný gigant ExxonMobil se dohodl na převzetí konkurenční společnosti InterOil za více než 2,5 miliardy dolarů. Australská ropná společnost Oil Search v květnu za InterOil nabídla 2,2 miliardy dolarů. Ve čtvrtek uvedla, že svou nabídku nebude zvyšovat.

8. Vattenfall odepsal 21 miliard SEK z prodávaných provozů v Německu

Švédská státní společnost Vattenfall zaúčtovala ve druhém čtvrtletí odpisy spojené se snížením hodnoty majetku ve výši 30 miliard švédských korun (85,5 miliardy Kč). Z toho 21 miliard SEK (59,9 miliardy Kč) připadá na německá hnědouhelná aktiva, která podnik prodává českému Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) a jeho finančnímu partnerovi PPF Investments.

9. D&B snížila kvůli brexitu rating Británie o dva stupně

Společnost Dun & Bradstreet snížila rating Británie v kategorii nízkého rizika návratnosti investice o dva stupně. Důvodem jsou budoucí vyhlídky Británie spojené s odchodem z EU. Informovala o tom společnost Bisnode, která je strategickým partnerem D&B.

10. Trh s chytrými hodinkami poprvé klesl, dolů ho stáhly Apple Watch

Celosvětový trh s chytrými hodinkami ve druhém čtvrtletí zaznamenal první pokles v historii. Dodávky se meziročně snížily o 32 % na 3,5 milionu přístrojů, a to zejména kvůli propadu u hodinek Apple Watch. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila výzkumná společnost IDC. Dodávky Apple Watch se podle IDC snížily o 55 % na 1,6 milionu kusů

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Politická sebevražda v přímém přenosu

Spáchal ji americký senátor a neúspěšný uchazeč o prezidentskou kandidaturu za Republikánskou stranu Ted Cruz. Když vystoupil na partajní konferenci v Celvelandu, očekávalo se, že konečně podpoří Donalda Trumpa. Namísto toho vyzval dav Trumpových stoupenců, aby "volili podle svého svědomí". Co se pak dělo, posuďte sami.

Co musíte ráno vědět (23. října)
Co musíte ráno vědět (23. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se vyvíjí důvěra německých spotřebitelů a který malý producent...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci ekonomice

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Investoři sázejí na dohodu ohledně nového stimulačního balíku. Ekonomický poradce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné
včera v 22:04

Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné

Hospodářské oživení regionu Latinská Amerika a Karibik z dopadů pandemie nemoci covid-19 bude částečné a nerovnoměrné...
Latinská Amerika Emerging Markets HDP
Huawei představil nový telefon Mate 40
včera v 20:45

Huawei představil nový telefon Mate 40

Čínská společnost Huawei navzdory rozsáhlým sankcím ze strany Spojených států představila svůj nový chytrý telefon...
Mobilní telefony Čína
Akcie McAfee při debutu na burze klesají o sedm procent
včera v 20:15

Akcie McAfee při debutu na burze klesají o sedm procent

Akcie vývojáře produktů pro zabezpečení a ochranu počítačů McAfee první den na burze klesají o sedm procent. Firma z...
Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu,…
Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu,…
včera v 18:00

Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu, ztráty ale byly minimální

Evropské akcie ve čtvrtek od rána pokračovaly v nastoleném trendu propadů a zpočátku to vypadalo, že ztráty budou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos
včera v 17:22

Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos

Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače převezme od polostátní společnosti ČEZ hnědouhelnou...
Uhlí a koks ČEZ
Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb
včera v 16:56

Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb

Bývalý designér Applu Jony Ive, který stojí za podobou jeho ikonických přístrojů iPhone, iMac a iPad, bude mít na...
Bydlení Americké akcie Pracovní trh
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, index PX stoupl jen o 0,01 % na 857,82 bodu. Z hlavních emisí mírně posílily...
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Růst prodejů starších domů v USA zrychlil
včera v 16:00

Růst prodejů starších domů v USA zrychlil

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 9,4 % na celoročně přepočítané tempo 6,54...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč
včera v 15:47

MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč

Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek víc než...
Česká republika Důchody
Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %
včera v 15:46

Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %

Počet insolvencí ve světě v příštím roce stoupne o 31 %. Nové vlny šíření koronaviru jsou více viditelné v zemích,...
Bankrot Světová ekonomika Pojištění
Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě
včera v 15:13

Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě

Největší ruský producent zlata, společnost Polyus, zveřejnil nový odhad rezerv ve svém ložisku Suchoj Log na Sibiři,...
Zlato Komodity
Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč
včera v 14:56

Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč

I přes nová opatření vlády proti šíření koronaviru a navazující podpoře ekonomiky by neměl schodek státního rozpočtu...
Česká ekonomika Rozpočet
Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc
včera v 14:30

Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 17. října nově 787 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel
včera v 13:33

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, epidemie zatím práce...
ČEZ Jaderná energetika Koronavirus