Co musíte ráno vědět (22. července)
|

Co musíte ráno vědět (22. července)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na akciových trzích v Evropě a USA, o čem na tiskové konferenci po zasedání ECB hovořil Mario Draghi a jak se páchá politická sebevražda v přímém přenosu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek klesly, Dow ukončil sérii devíti růstů v řadě

Americké akcie ve čtvrtek oslabily. Indexy Dow a S&P 500 tak sestoupily z rekordních maxim a Dow ukončil sérii devíti nepřerušených zpevnění. Na vývoj cen akcií měly vliv neuspokojivé hospodářské výsledky některých významných společností. Index Dow odepsal 0,42 % a uzavřel na 18 517,23 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,36 % na 2 165,17 bodu a index Nasdaq Composite se snížil o 0,31 % na 5 073,90 bodu. Index volatlity VIX vyskočil o 8,24 % na 12,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 1,554 %. V červených číslech skončila polovina z deseti hlavních sektorů, nedařilo se hlavně energetickému sektoru a průmyslovému odvětví, nejvíce naopak stouply sektor základních materiálů a odvětví veřejných služeb.

Americké akcie: Momentum je na straně býků, jakkoli se to medvědům nemusí líbit

O čem firmy mluví aneb Proč nesledovat jen akciový trh

2. Evropské akcie zakončily čtvrteční seanci kolem nuly

Evropské akciové trhy během čtvrtečního obchodování neprodělaly žádný významný posun. Investoři v reakci na rozhodnutí Evropské centrální banky neměnit úrokové sazby především vyčkávali a obchodovalo se opatrně. Britský FTSE 100 odepsal 0,43 %, německý DAX stoupl o 0,14 % a francouzský CAC 40 ztratil 0,08 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 po počátečním poklesu většinu ztrát smazal a skončil se ztrátou 0,23 bodu, tedy 0,07 % na 340,58 bodu.

Bankokalypsa 2.0 na obzoru. Zažehnout ji může tento finanční obr

Evropské akcie: Stratégové házejí ručník do ringu, kontrariáni tuší šanci

3. Pražská burza ve čtvrtek díky bankám stoupla o více než půl procenta

Index PX během čtvrtečního obchodování připsal 0,62 % na 887,50 bodu, vzestup vedl bankovní sektor. Cenné papíry Monety Money Bank posílily o 1,19 % na 76,65 Kč, akcie skupiny Erste zpevnily o 1,02 % na 646,70 Kč a akcie Komerční banky den zakončily se ziskem 0,97 % na 971 Kč. Akcie petrochemické firmy Unipetrol, která před začátkem obchodování zveřejnila hospodářské výsledky za letošní druhé čtvrtletí a první pololetí, zpevnily o 0,52 % na 173 Kč. Společnost oznámila, že jí v letošním druhém čtvrtletí klesly v meziročním srovnání tržby o 37 % na 20,55 miliardy Kč. Pokles tržeb je odrazem nižších cen ropy a nižších prodejních objemů petrochemických produktů v důsledku plánovaných a neplánovaných odstávek. Očištěný provozní zisk EBITDA LIFO ale firmě díky zaúčtování záloh na pojistné plnění za loňskou nehodu na etylénové jednotce v Chemparku Záluží vyskočil na 4,4 miliardy Kč. Výše záloh na pojistné plnění dosahuje 3,9 miliardy Kč. Firma čeká, že z letošního zisku vyplatí minimálně stejnou dividendu jako ze zisku za loňský rok.

České zemědělství pod lupou: Maso, obilí, půda a dotace

4. Očekávané události

Pátek bude patřit předběžným červencovým indexům nákupních manažerů v sektoru služeb a ve zpracovatelském sektoru. PMI vyjdou v Číně, Japonsku, hlavních zemích eurozóny, Spojeném království a také v USA. Dopoledne ještě Itálie zveřejní statistiky maloobchodních tržeb a průmyslových objednávek a výsledek obchodní bilance. Odpoledne bude patřit kanadským maloobchodním tržbám a inflaci a společnost Baker Hughes vydá pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu v USA. Revidovány budou ratingy České republiky (S&P), Dánska (Moody's), Řecka (S&P) či Saúdské Arábie (Moody's) a hospodářskými výsledky se pochlubí v Evropě Philips Lighting, Skanska, Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli nebo Bankia a ve Spojených státech Honeywell International, General Electric, Moody's, Whirlpool nebo American Airlines Group. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze změny. Brexit Draghi na tiskové konferenci odbyl pár poznámkami

Evropská centrální banka (ECB) na svém červencovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %, kam je banka snížila v březnu. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje také program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny trh očekával. Na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, se guvernér ECB Mario Draghi více než brexitu věnoval špatným úvěrům evropských bank.

6. Americká vláda chce zablokovat fúze zdravotních pojišťoven

Americké ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek oznámilo, že podalo žaloby, které mají zabránit fúzi pojišťoven Anthem a Cigna i spojení společností Aetna a Humana. Transakce by podle regulátorů Američanům zvýšily náklady na zdravotní péči a zhoršily její kvalitu.

7. ExxonMobil kupuje za více než 2,5 miliardy USD rivala InterOil

Americký ropný gigant ExxonMobil se dohodl na převzetí konkurenční společnosti InterOil za více než 2,5 miliardy dolarů. Australská ropná společnost Oil Search v květnu za InterOil nabídla 2,2 miliardy dolarů. Ve čtvrtek uvedla, že svou nabídku nebude zvyšovat.

8. Vattenfall odepsal 21 miliard SEK z prodávaných provozů v Německu

Švédská státní společnost Vattenfall zaúčtovala ve druhém čtvrtletí odpisy spojené se snížením hodnoty majetku ve výši 30 miliard švédských korun (85,5 miliardy Kč). Z toho 21 miliard SEK (59,9 miliardy Kč) připadá na německá hnědouhelná aktiva, která podnik prodává českému Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) a jeho finančnímu partnerovi PPF Investments.

9. D&B snížila kvůli brexitu rating Británie o dva stupně

Společnost Dun & Bradstreet snížila rating Británie v kategorii nízkého rizika návratnosti investice o dva stupně. Důvodem jsou budoucí vyhlídky Británie spojené s odchodem z EU. Informovala o tom společnost Bisnode, která je strategickým partnerem D&B.

10. Trh s chytrými hodinkami poprvé klesl, dolů ho stáhly Apple Watch

Celosvětový trh s chytrými hodinkami ve druhém čtvrtletí zaznamenal první pokles v historii. Dodávky se meziročně snížily o 32 % na 3,5 milionu přístrojů, a to zejména kvůli propadu u hodinek Apple Watch. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila výzkumná společnost IDC. Dodávky Apple Watch se podle IDC snížily o 55 % na 1,6 milionu kusů

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Politická sebevražda v přímém přenosu

Spáchal ji americký senátor a neúspěšný uchazeč o prezidentskou kandidaturu za Republikánskou stranu Ted Cruz. Když vystoupil na partajní konferenci v Celvelandu, očekávalo se, že konečně podpoří Donalda Trumpa. Namísto toho vyzval dav Trumpových stoupenců, aby "volili podle svého svědomí". Co se pak dělo, posuďte sami.

Co musíte ráno vědět (6. dubna)
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v zámoří, jak koronavirus dopadá na americký trh práce a jak mohou Češi...
Musíte vědět
ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč
včera v 17:46

ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v...
Byznys a podnikání Koronavirus
Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště
včera v 17:27

Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště

Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a autosedačkami,...
Maloobchod Česká republika Česká ekonomika
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný výrazných tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění
včera v 14:21

AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění

Také nenávidíte ten otravný každoroční rituál počítání daní z příjmů? Pak vás možná potěší, že jiní lidé na celém...
Daně
Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců
včera v 14:20

Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců

Švédské firmy by se mohly stát příkladem v tom, jak být flexibilní v době krize a vzájemně si pomáhat. Zdejší...
Švédsko Koronavirus Pracovní trh
Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám
včera v 13:36

Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám

Stát by měl především pomáhat středním a malým firmám, a ne velkým firmám ovládaným milionáři. V pořadu České...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice
včera v 12:46

Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice

Českou ekonomiku poškozenou opatřeními proti šíření koronaviru mohou zachránit rozumné investice, nikoliv podpora...
Česká ekonomika Česká republika
MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
včera v 12:19

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
včera v 10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
včera v 10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
včera v 10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
včera v 08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
včera v 06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
4. 4. 2020 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
4. 4. 2020 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
4. 4. 2020 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
4. 4. 2020 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA