Co musíte ráno vědět (29. července)
|

Co musíte ráno vědět (29. července)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi v Evropě a v USA, jak na starém kontinentu přibývá ekonomického optimismu a jak Donald Trump převezl Hillary Clintonovou? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek smazaly úvodní ztráty a dva ze tří hlavních indexů zpevnily

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodování kolem nuly, indexy Dow a S&P 500 ale prakticky ihned sestoupily do červených čísel. Ještě během první poloviny obchodování se nicméně indexy odrazily a vydaly se vzhůru. S&P 500 se nakonec vyhoupl nad nulu a Dow zůstal jenom těsně pod ní. Dow oslabil o 0,09 % na 18 456,35 bodu, S&P 500 přidal 0,16 % na 2 170,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,3 % na 5 154,98 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,86 % na 12,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 1,501 %. V plusu skončila polovina z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru necyklického spotřebního zboží, technologickému odvětví a sektoru veřejných služeb. Nedařilo se akciím z energetického odvětví nebo titulům z telekomunikačního sektoru.

Aktuální býčí trh jinak: Na osmé narozeniny v březnu zapomeňte

Akcie vs. dluhopisy: Extrémy na trzích vedou k nečekanému chování investorů

2. Evropské akcie skončily ve čtvrtek v mínusu, stahovaly je banky a ropa

Indexy velkých evropských akciových trhů během čtvrteční seance odepsaly kolem půl procenta. Britský FTSE 100 klesl o 0,44 %, německý DAX odepsal 0,43 % a francouzský CAC 40 přišel o 0,59 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil obchodování se ztrátou 0,95 %. Burzy táhl dolů špatný výkon bankovního sektoru a opatrnost investorů vzbuzovaly i smíšené hospodářské výsledky podniků a zlevňující ropa.

Shell: Ropný gigant napříště bez ropy

Dluh je silná droga. Jako detox zafunguje deflace

3. Pražská burza ve čtvrtek klesla, dolů ji stáhly banky

Index PX ve čtvrtek klesl o 0,69 % na 887,26 bodu. Akcie v Praze srážely stejně jako v západní Evropě především banky. Erste Group Bank odepsala 1,93 % na 635,20 Kč, pojišťovna VIG si pohoršila o 1,73 % na 476,50 Kč, MONETA Money Bank odevzdala 1,06 % a skončila na 74,65 Kč a Komerční banka přišla o 0,43 % a uzavřela na 958,90 Kč. Na středeční zisky nenavázal ani ČEZ, který oslabil o 0,21 % na 469 korun. V mínusu skončily také mediální CME, petrochemický holding Unipetrol a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Jediným titulem, který vzrostl o více než procento, byl telekomunikační operátor O2 Czech Republic (+1,26 %), který ráno zveřejnil slušná hospodářská čísla za druhé čtvrtletí.

Druhý pilíř penzijního systému letos končí. Toto jsou 3 tržní alternativy pravidelných úložek na důchod

4. Očekávané události

V noci na pátek vyjde série důležitých dat v Japonsku - země vycházejícího slunce na trh pošle inflační statistiku, zprávu o vývoji nezaměstnanosti, údaje o vývoji výdajů domácností, data o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách, statistiku stavebních objednávek, údaje o výrobě aut a zprávu o zahájené výstavbě. Zasedat navíc bude japonská centrální banka, která by podle některých analytiků mohla představit nová opatření na podporu růstu ekonomiky a inflace. Zprávu o vývoji maloobchodních tržeb v pátek zveřejní i Německo a Řecko, které přidá ještě index výrobních cen. Index cen výrobců vyjde i v Itálii, která navíc zveřejní ještě zprávu o vývoji nezaměstnanosti a spolu s Francií, Španělskem a eurozónou na trh pošle ještě předběžnou červencovou inflační statistiku. Společenství zemí platících eurem vydá ještě první odhad vývoje své ekonomiky ve druhém čtvrtletí. O vývoji svých ekonomik ve druhém kvartálu budou v Evropě informovat i Španělsko a Francie a odpoledne se stejnou statistikou pochlubí i Spojené státy. V Evropě ještě Británie zveřejní statistiku schválených žádostí o hypotéku a Eurostat odtajní zprávu o vývoji nezaměstnanosti v eurozóně a Evropské unii, ve Spojených státech vyjdou spolu se zprávou o vývoji HDP index nákladů na práci a statistika výdajů na osobní spotřebu, Kanada doplní index cen surových materiálů, index cen v průmyslu a zprávu o vývoji HDP za květen. Zaktualizovány budou ratingy Chorvatska (Fitch), Německa (DBRS), Dánska (Fitch), Slovenska (Moody's a S&P) nebo Španělska (Fitch). Výsledková sezóna bude pokračovat v Asii čísly firem Fujitsu, Mazda Motor, Panasonic, Sharp nebo Sony, v Evropě údaji firem Assicurazioni Generali, Barclays, Anheuser-Busch InBev, ArcelorMittal nebo UBS Group a v USA zprávami společností Merck & Co, ExxonMobil nebo Chevron. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ekonomická nálada v EU v červenci kvůli brexitu klesla, v eurozóně se ale zlepšila

Ekonomická nálada v eurozóně se v červenci překvapivě zlepšila, v celé Evropské unii však v reakci na červnové referendum, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod své země z EU, klesla. Index ekonomické nálady pro země používající euro v červenci mírně stoupl na 104,6 bodu z červnových 104,4 bodu. Analytici přitom očekávali pokles na 103,7 bodu. Index pro celou EU se snížil o 0,9 bodu na 104,8 bodu. "Za poklesem indexu pro EU stálo především výrazné zhoršení nálady v největší ekonomice EU nepoužívající euro, tedy ve Spojeném království.

6. CVVM: Lidí nespokojených s ekonomickou situací Česka ubývá

V Česku ubývá lidí, kteří nejsou spokojeni s ekonomickou situací země. V červnu považovalo ekonomickou situaci země za špatnou 24 % lidí, což je historické minimum. Naopak pozitivně situaci hodnotí 32 % lidí, což je těsně pod květnovým maximem. Vyplývá to z červnového šetření, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

7. Volkswagen se i přes skandál a pokles zisku stal znovu světovou automobilovou jedničkou

Německý automobilový koncern Volkswagen v letošním prvním pololetí vystřídal japonského konkurenta Toyota Motor v čele světového automobilového trhu. Toyota ve čtvrtek podle agentury DPA oznámila, že její odbyt v pololetí meziročně klesl o 0,6 % na 4,99 milionu vozů. Volkswagen již ve středu ohlásil nárůst prodeje o 1,5 % na 5,12 milionu vozů.

8. O2 v prvním pololetí klesly provozní tržby zhruba o procento, čistý zisk ale naopak stoupl téměř o 10 %

Provozní tržby operátora O2 Czech Republic se v letošním prvním pololetí meziročně snížily o 0,9 % na 18,22 miliardy Kč, čistý zisk ale společnosti vzrostl o 9,8 % na 2,55 miliardy Kč. V samotném druhém čtvrtletí pokles tržeb díky lepším trendům na českém trhu zpomalil na 0,5 % a kvartální výnosy O2 dosáhly v období od dubna do června 9,19 miliardy Kč.

9. Oracle koupí za 9,3 miliardy dolarů firmu NetSuite

Americká softwarová společnost Oracle koupí za 9,3 miliardy dolarů firmu NetSuite, která se zaměřuje na cloudové služby. Oracle si tak upevní postavení na rychle rostoucím trhu technologie cloud, která poskytuje firmám software a data ze vzdálených serverů a databází.

10. Afrika a Čína mají předběžné smlouvy o spolupráci za 17 miliard dolarů

Čínské podniky a bankovní domy se v Pekingu předběžně dohodly se svými protějšky z Afriky na spolupráci v oblasti infrastruktury, energetiky nebo informačních technologií. Hodnota kontraktů dosahuje podle čínské státní tiskové agentury Nová Čína 17 miliard dolarů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Mazaný Trump

Donald Trump, věčný a vděčný host této rubriky, si tentokrát na Hillary Clintonovou připravil mazaný trik - a vyšel mu skvěle.

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
před 34 minutami

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946

Ekonomika Spojených států by v letošním roce mohla klesnout o 5,5 %, což by byl nejhlubší propad od roku 1946. Míra...
Morgan Stanley Americká ekonomika Koronavirus
Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
před hodinou

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna
Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
před hodinou

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
09:40

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední obchodní seance týdne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou. Investoři netrpělivě čekají na zprávu z...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
09:39

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
09:26

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
09:14

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl