Proč Donald Trump (ne)bude americkým prezidentem: 3 grafy proti a 5 argumentů pro
|

Proč Donald Trump (ne)bude americkým prezidentem: 3 grafy proti a 5 argumentů pro

Donald Trump sice rozděluje americkou i světovou veřejnost na dva nesmiřitelné tábory, své prezidentské tažení má ale rozjeté velice slušně. Rozpolcenost není patrná pouze u laické veřejnosti, ale i mezi ekonomy a investory. Hospodářství nyní možná hraje do karet protikandidátce Hillary Clintonové, ale Trump má v ruce několik trumfů z reálného života, o nichž možná ani sám nic neví.

Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Politika Donald Trump Volby

Dnes se zaměříme na dva pohledy na šance Donalda Trumpa na zvolení americkým prezidentem. Podle Chrise Matthewse z webu Fortune existuje několik faktorů souvisejících s americkou ekonomikou, které Trump nemůže ovlivnit svou populistickou rétorikou, která mu jinak tak úspěšně získává preference voličů.

V minulosti platilo, že když se ekonomice dařilo, byly šance kandidáta úřadující strany podstatně vyšší než naděje jeho rivala. V prospěch Hillary Clintonové, respektive v neprospěch Trumpa, přitom aktuálně hovoří jak nálada spotřebitelů, tak výrobní sektor a zaměstnanost.

Spotřebitelé jsou v pohodě

Analytik David Doyle ze společnosti Macquarie Capital Markets upozorňuje na to, že výdaje na osobní spotřebu podle předběžných dat atlantského Fedu rostou mezičtvrtletně o 4,5 %, což je nejrychlejší tempo od roku 2006. "Makrodata nadále ukazují, že spotřebitelé v USA, jedné z vůdčích ekonomik světa, jsou na tom stále lépe," píše Doyle.

Na růst spotřebitelské důvěry ukazují také data Michiganské univerzity. Ačkoli nejsou tak přesvědčivá, jako když byli zvoleni George Bush, Bill Clinton nebo Ronald Reagan, spotřebitelé jsou na tom poměrně dobře. Dokonce lépe, než když byl podruhé zvolen Barack Obama.

Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Výrobní sektor vypadá silně

Podle blogera a statistika Natea Silvera je jedním z nejlepších ukazatelů, které silně korelují s prezidentskými volbami a jež nejlépe předvídají to, zda bude zvolen prezident ze stejné strany, z jaké je ten současný, ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od ledna do září volebního roku. A letos zatím index vzrostl o pět bodů, což je dobré pro Hillary.

Růst zaměstnanosti je působivý

Druhým nejdůležitějším ukazatelem je podle Silvera anualizovaný přírůstek pracovních míst od prvního do třetího čtvrtletí volebního roku. Není sice jisté, jak se bude situace na trhu práce vyvíjet do třetího čtvrtletí, ale loni se pohybovaly čtvrtletní přírůstky mezi 1,7 až 2,3 %.

Meziroční změna zaměstnanosti mimo zemědělství v jednotlivých obdobích

Moore je pesimista. Nebo realista?

Všechny tři uvedené argumenty jsou na straně Hillary Clintonové a jejích šancí na zvolení první prezidentkou USA. Michael Moore, známý autor několika kontroverzních dokumentů, ale také spisovatel, který se snaží odhalovat palčivé problémy ve společnosti, má ale na věc jiný názor. A i když z toho sám není nadšen, uvádí několik důvodů, proč podle něj volby dopadnou jinak.

"Tento ubohý ignorant, nebezpečný klaun na částečný úvazek a sociopat na plný úvazek bude bohužel americkým prezidentem," píše doslova Moore na svém webu. Mnoho lidí, kteří si nedokáží připustit, že takového idiota budou mít za prezidenta, podle Moorea žije v optimistické bublině, v níž si nechtějí připustit zjevné skutečnosti. Utěšují se fakty o voličské základně (77 % voličů jsou ženy, Američané jiné než bílé pleti a mladí do 35 let) a logickými úvahami. Měli by ale vystřízlivět.

Moore sice uznává, že se v USA za poslední roky mnoho věcí změnilo k lepšímu, a nad Američany nechce lámat hůl, ale rozumné řešení by bylo možné pouze v případě, že by lidé mohli volit z pohodlí svého domova. Jenže realita je taková, že lidé se musejí k volbám osobně dostavit a pro mnohé je to dost velký problém. A Trump si pohlídá, že právě jeho voliči budou ochotni podstoupit vše pro to, aby si svého favorita odvolili.

1. Středozápadní matematika aneb Vítejte v severovýchodním brexitu

Trump má velice dobře našlápnuto k tomu, aby Clintonové "ukradl" hlasy v tradičních demokratických baštách na průmyslovém severovýchodě USA, jako jsou Michigan, Ohio, Pensylvánie a Wisconsin. Nejenže od roku 2010 jsou zde voleni republikánští guvernéři, ale také v primárkách (Michigan) a průzkumech (Pensylvánie a Ohio) získávají hlasy republikáni. Trump hraje do not těm, kterým se nelíbí podpora sdružení NAFTA ze strany Clintonové. Tvrdí, že dohoda zabíjí průmysl v těchto státech, a slibuje zaměstnancům fabrik to, co chtějí slyšet. V Michiganu například slíbil, že pokud skutečně Ford přesune svou výrobu do Mexika, prosadí 35% daň na automobily vyrobené u jižních sousedů USA. Když vyhrožoval Applu, aby nevyráběl iPhony v Číně, ale v USA, byli z něj všichni paf.

Lidé v této oblasti jsou na tom podobně jako ve střední Anglii - pozůstatek střední třídy, který se cítí být obelhán Reaganem, opuštěn demokraty a naštván na všechny kolem. A pak přijde nějaký Trump, který jim dá možnost ukázat, co si skutečně myslí. Trumpovi stačí zmíněné čtyři státy k tomu, aby měl nad Clintonovou navrch, protože v ostatních, tradičně republikánských státech bývalá první dáma nemá šanci.

2. Poslední naděje naštvaného bílého muže

Typický bílý muž ztratil své dominantní postavení ve společnosti a feminizace, rovnost pohlaví, vyznání, barvy pleti a sexuální orientace jsou pro něj těžce stravitelné. Osm let, kdy byl prezidentem muž tmavé pleti, má být nahrazeno dalšími roky, kdy USA bude vládnout žena. Co bude následovat? Homosexuál, nebo heterosexuál? Tak nějak může přemýšlet nemalá skupina těch, kteří mají pocit, že ztrácejí kontrolu a že je potřeba to změnit. A Trump jim svými hláškami o "feminazis" nabízí naději na změnu. Na první pohled nesmysl, ale není radno jej podceňovat.

3. Problém Hillary

Hillary Clintonová má jeden velký problém, a tím je její nízká popularita, které ona sama příliš nepomáhá. Mnoho lidí ji považuje za nedůvěryhodnou a nečestnou osobu, která je pro vítězství ve volbách ochotna udělat cokoli (viděli jste poslední sérii House of Cards? Když zjistíte, že předobrazem ústřední dvojice prý byli Bill a Hillary Clintonovi, budete vědět, o čem je řeč). Nejhorší je, že ji nemají rády mladé ženy. Hillary tedy nebude mít takovou podporu, jaká se projevila u Baracka Obamy jako prvního prezidenta tmavé pleti. Podle Moorea u Hillary chybí entusiasmus, její potenciální voliči zkrátka neudělají vše pro to, aby šli volit.

4. Deprimovaní voliči Sanderse

I přes všeobecná očekávání bude hodně voličů poraženého demokratického kandidáta Bernieho Sanderse volit Hillary. Budou to ale hlasy z donucení, lidé, kteří nepřinutí své nerozhodnuté sousedy, aby šli volit Clintonovou. Jak říká Moore, budou to hlasy z deprese. Clintonová je zejména pro mladé krokem zpět a raději budou volit třetí stranu, případně zůstanou doma, aby nemuseli volit kandidátku, která si jako možného viceprezidenta pro jistotu vybrala nevýrazného bělocha ve středním věku.

5. Jesse Ventura Effect

Moore na závěr upozorňuje na to, že lidé mohou být při volbách zlomyslní a škodolibí a klidně budou volit úplný nesmysl "jen proto, že mohou". Volby jsou jednou z posledních oblastí, kde neexistuje žádná kontrola, a kvazianarchisté to s radostí využijí. Nakonec tak mohou volit Trumpa jen proto, že budou zvědaví, jak to celé dopadne, a ještě tím někoho naštvou. Jako příklad Moore uvádí zvolení bývalého wrestlera a občasného herce Jesseho Ventury za guvernéra Minnesoty v 90. letech minulého století. Šlo vlastně o vtípek, kterým si tito voliči vystřelili ze špatného volebního systému. A to samé se může stát v případě Donalda Trumpa.

Zdroj: Fortune, MichaelMoore.com

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč
před 12 minutami

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke...
Rozpočet Česká ekonomika Koronavirus
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
před 22 minutami

Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis

V Jaderné elektrárně Dukovany prodlouží společnost ČEZ odstávku třetího bloku o měsíc do začátku května. Blok...
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR
Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie
před hodinou

Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie

Globální firmy, jejichž příjmy negativně zasáhne pandemie způsobená koronavirem, letos plánují snížit výdaje na...
Investice Technologie Koronavirus
ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu
před hodinou

ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu

Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich...
Kanada Německo Koronavirus
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
12:22

CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie

Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500....
Bitcoin Americké akcie Koronavirus
Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší
12:18

Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší

Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře a právníky a...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství Koronavirus
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
11:50

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den výrazným poklesem, dopoledne se pohybovaly do boku

Západoevropské akciové indexy zahájily středeční seanci v červených číslech. Benchmarky zhruba půl hodiny po startu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum
11:35

Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní...
Evropská unie Eurozóna Nezaměstnanost
Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla
11:12

Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla, důvodem bylo šíření onemocnění způsobeného...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků
11:04

Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 % více než ve stejném období loni. Nejvíc...
Byznys a podnikání Koronavirus
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
10:45

Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu

Akcie v Asii a Tichomoří po růstu v úterý opět většinou padaly s výjimkou Austrálie. Největší ztráty zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane…
10:22

ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane na původní úrovni

Ministryně financí Alena Schillerová by ve středu měla předložit vládě návrh změny zákona, který bude řešit odklad...
Banky Úvěry Politika
Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G
10:09

Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G

Slovenský telekomunikační regulátor zveřejnil výzvu na předložení nabídek do výběrového řízení na nové frekvence (700...
Telekomunikace Slovensko O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10…
09:53

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10 let

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Česká republika Průmysl
Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD
09:39

Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD

Americký výrobce tiskáren a kopírek Xerox upustil od snahy převzít za 35 miliard USD výrobce počítačů HP. Oznámení...
Fúze a akvizice HP (dříve Hewlett-Packard) Americké akcie
ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP
09:19

ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP

Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % hrubého domácího produktu z předloňských 0,9 % HDP. Uvedl to ve středu...
Rozpočet Česká republika Zadlužení
Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu
09:12

Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v březnu vzpamatoval a po únorovém pádu se opět dostal do teritoria expanze. Index...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %
09:04

Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %

Čistý zisk realitní skupiny CPI Property Group, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, loni meziročně vzrostl o 8,6 %...
Realitní trh Výsledková sezóna
Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní
08:42

Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service přehodnotila kvůli dopadům koronaviru výhled ratingu u 11...
Rating Doprava Česká republika
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět