Co musíte ráno vědět (1. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (1. srpna)

Jak zakončily července světové akciové trhy, jak dopadly evropské zátěžové testy největších bank, co čekají analytici od srpnového zasedání bankovní rady ČNB a na co by si měli na blížící se olympiádě dát pozor sportovci těsně před cílem? I to by vás mělo zkraje týdne zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v pátek ani za celý týden na směru neshodly, červenec pro ně ale byl nejlepší měsíc od jara

Americké akcie v úvodu páteční seance klesaly až o půl procenta, hlavně kvůli horší statistice vývoje amerického hospodářství. V průběhu dne se však zotavily a nakonec uzavřely obchodní den s minimálními změnami. Červenec byl ale pro hlavní americké akciové indexy nejlepším měsícem od března. Index Dow v pátek odepsal 0,13 % a seanci zakončil na 18 432,24 bodu, širší index S&P 500 naopak o 0,16 % zpevnil a den zakončil na 2 173,60 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite připsal 0,14 % na 5 162,13 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,68 % na 11,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět bazických bodů na 1,453 %. Nejvíce se v závěru týdne dařilo sektoru necyklického spotřebního zboží, energetickému odvětví a telekomunikačnímu sektoru. Pod nulou skončilo průmyslové odvětví a pouze minimálně stouply sektor základních materiálů a odvětví cyklického spotřebního zboží. Za celý týden Dow klesl o 0,75 % a index S&P 500 odepsal 0,07 %, zatímco Nasdaq Composite naopak 1,2 % přidal. Za červenec index Dow vzrostl o 2,8 %, S&P 500 připsal 3,56 % a Nasdaq Composite posílil o 6,6 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie sedí na rekordech, býci mají zatím navrch

Americké akcie: Historické rekordy a klid, který tu nebyl desítky let. Ale na jak dlouho?

2. Evropské akcie se v závěru páteční seance vrátily nad nulu, v plusu skončily také za celý týden i měsíc

Evropské akciové trhy v druhé polovině pátečního obchodování vyrovnaly dopolední ztráty a uzavřely v zelených číslech. Náladu investorů podporovaly růst cen ropy a převážně příznivé hospodářské výsledky firem. Nejhůře se v pátek vedlo britskému indexu FTSE 100, který dolů stahovaly zejména akcie společností Pearson a Essentra, které zveřejnily slabé hospodářské výsledky. Nakonec ale FTSE 100 přesto zakončil obchodování těsně nad nulou. Ostatní velké evropské akciové trhy v pátek připsaly okolo půl procenta. STOXX Europe 600 v pátek připsal 0,71 % na 341,89 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,05 %, německý DAX posílil o 0,61 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,44 %. Za celý týden STOXX Europe 600 posílil o 0,46 %, FTSE 100 klesl o 0,09 %, DAX přidal 1,87 % a CAC 40 vzrostl o 1,17 %. Za červenec pak STOXX Europe 600 vzrostl o 3,64 %, FTSE 100 přidal 3,38 %, DAX posílil o 6,79 % a CAC 40 zpevnil o 4,77 %.

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

3. Pražská burza v pátek odepsala přes půl procenta, za celý týden klesla o více než procento

Index pražské burzy PX během pátečního obchodování klesl o 0,62 % na 881,74 bodu. Dolů jej táhly především akcie energetické společnosti ČEZ, jež oslabily o 2,64 %. Z hlavních emisí věřili investoři nejvíce Erste Group Bank (+1,32 %). Druhý nejhorší výsledek po akciích ČEZ zaznamenaly v pátek cenné papíry O2 C.R., které zlevnily o 2,56 % na 235,80 Kč. V červených číslech skončily také akcie mediální CME, nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko a tabákové společnosti Philip Morris ČR. Finanční sektor se obchodoval smíšeně. Nejhůře si vedla Komerční banka, která oslabila o 0,82 % na 951 korun. Mírnou ztrátu zaznamenala i MONETA Money Bank, která klesla o 0,13 % na 74,55 Kč. Dařilo se naopak rakouským finančním titulům - Erste Group Bank zhodnotila o 1,32 % na 643,60 Kč a pojišťovna VIG o 0,29 % na 477,90 Kč. Za celý uplynulý týden odepsal index PX 1,1 %. Největší pokles zaznamenaly akcie Monety Money Bank, nejlépe se naopak dařilo cenným papírům mediální firmy CME.

Turbo certifikáty od A do Z (3. díl): Sázka na střední a (jiho)východní Evropu aneb Jak vydělat na ČEZ, Erste, KB a dalších 27 největších titulech v regionu

4. Očekávané události

Úvod týdne bude patřit finálním červencovým indexům nákupních manažerů v oblasti průmyslu. Vedle toho vyjdou také například americké stavební výdaje nebo brazilská obchodní bilance. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné Heineken, Porsche nebo na pražské burze Kofola ČeskoSlovensko. Odhady analytiků a přehled nejdůležitějších událostí celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. V zátěžových testech evropských bank dopadla nejhůře italská Monte dei Paschi, Raiffeisen byla třetí nejhorší

V zátěžových testech evropských bank dopadla podle očekávání nejhůře italská Monte dei Paschi di Siena. Za ní následovaly irská Allied Irish a rakouská Raiffeisen. Výsledky testů v pátek zveřejnil Evropský bankovní úřad (EBA). Podle Evropské centrální banky výsledky ukázaly, že se odolnost bankovního sektoru eurozóny ve srovnání s předchozími testy z roku 2014 zvýšila. EBA nicméně upozornil, že jsou zapotřebí další kroky ke zlepšení situace v odvětví.

6. ČNB v srpnu podle analytiků měnovou politiku nezmění

Bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 4. srpna nechá sazby na minimech a oznámí pokračování režimu devizových intervencí. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Centrální banka zároveň zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Podle současné z května počítá letos s růstem ekonomiky o 2,3 procenta a v roce 2017 o 3,4 procenta.

Analytik: Jsem ochoten se vsadit, že ČNB v roce 2017 neuvolní kurz koruny

7. Úspěch Pokémonů je dalším důvodem ke změně v Nintendu. Firma by se měla soustředit na mobilní segment, tvrdí investor

Fenomenálního úspěchu hry Pokémon GO a nárůstu tržní hodnoty společnosti Nintendo o 17 miliard dolarů během pouhého více než týdne se rychle chopila firma Oasis Management, jeden z nejhlasitějších investorů do této japonské společnosti, aby tlačila na změnu strategie Nintenda. Dokud podnik hru Pokémon GO na začátku července nespustil, využíval každé příležitosti k tomu, aby tvrdil, že středem jeho zájmu jsou stále herní konzole, zatímco hry pro smartphony jsou jen prostředkem, jak přilákat více lidí.

8. Španělská vláda zvýšila odhad letošního růstu ekonomiky

Španělská prozatímní vláda zvýšila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 2,9 procenta z dříve předpokládaných 2,7 procenta, a to navzdory patové politické situaci v zemi. Zároveň ale zhoršila odhad hospodářského růstu pro příští rok na 2,3 procenta z 2,4 procenta. Poukázala mimo jiné na obavy ohledně důsledků červnového referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie.

9. Těžba ropy v zemích OPEC v červenci zřejmě vystoupila na rekord

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v červenci pravděpodobně stoupla o 100 000 barelů denně, a dostala se tak na rekordních 33,41 milionu barelů denně.](http://www.investicniweb.cz/zpravy-z-trhu/2016/7/29/reuters-tezba-ropy-v-zemich-opec-v-cervenci-vystoupila-na-rekord/ "Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v červenci pravděpodobně stoupla o 100 000 barelů denně, a dostala se tak na rekordních 33,41 milionu barelů denně.") Přispěl k tomu zejména růst produkce v Iráku. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters, který se opírá o údaje o přepravě ropy a o informace zdrojů z odvětví.

Shell: Ropný gigant napříště bez ropy

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Slavit před cílem se nemusí vyplatit

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
včera v 10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Nálada v odvětví výrobců polovodičů byla...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii