KONTEXT: Letní (ne)pohoda aneb Co (ne)zabrnká na nervy investorů
|

KONTEXT: Letní (ne)pohoda aneb Co (ne)zabrnká na nervy investorů

Fed byl donedávna v očích analytiků nekorunovaným králem všech scénářů letního vývoje na trzích. Pak přišlo rozhodnutí Britů dát Evropě vale, a najednou je leccos jinak. Na prahu prázdnin jsem proto položil respektovaným domácím expertům tři otázky: 1. Co (vedle Fedu) by v létě mohlo pohnout trhy? 2. Co by je mohlo překvapit? 3. Na co nejen v kontextu prvních dvou odpovědí sázíte?

Forex (FX) Rizika Zlato FX Světové akcie Bezpečné investice Ekonomické a politické hrozby Anketa Investiční tipy Akciový trh

AKCIE

Petr Hlinomaz (nezávislý analytik)

1. Brexit překreslil krajinu finančních trhů na kopcovité pásmo, ve kterém je velice obtížné odhadnout, co se může nacházet za nejbližším vrchem. O čem se (zatím) tolik nemluví? Zůstaneme-li v Evropě, jde asi o možnosti setrvání Británie v Evropské unii. Rozhodujícím momentem bude aktivace článku 50 Smlouvy o EU. K té zatím nedošlo a skoro bych tipoval, že se bude hledat, minimálně na straně Británie, více důvodů, aby k tomu hned tak nedošlo; alespoň se to tak jeví v době sestavování této ankety.

Dále bych zmínil Řecko, v jehož případě se kombinují různé negativní faktory – rozpory evropských zemí ohledně způsobu finanční pomoci, imigrační kanál do Evropy a v neposlední řadě nemalá citlivost na brexit (prostřednictvím exportu a turismu). A z mimoevropských faktorů bych zmínil olympijské hry, které obvykle přejí akciím. Historické statistiky ukazují, že by to mohlo mít pozitivní dopady hlavně v zámoří.

2. Mezi černé labutě by se dala v prvé řadě vsunout změna politické reprezentace v Německu (samozřejmě nečekaná) a odchod Angely Merkelové. Za stávajících okolností by to bylo zřejmě negativní, protože ať chceme nebo ne, kancléřka je nyní stále synonymem jednotné Evropy. Jediná výjimka v účincích takového procesu by nastala v případě, že by se touto změnou příznivě vyřešil následující bod: Evropa se dohodne na imigrační politice, především na efektivním zastavení migrantů (pozitivní), tuto politiku uvede do praxe a ta se ukáže jako účinná. Není to sci-fi? Možná, ale v aktuální situaci je to téměř nutnost.

Druhý možný černý opeřenec? Rozpadne se EU, respektive odejdou největší evropské státy (negativní efekt), a to buď kvůli obratu v Německu, nebo v důsledku vlny referend o odchodu z unie. Nejen v tomto kontextu by se mohl objevit nějaký dodatek ke Smlouvě o EU, který by dal více prostoru národním zájmům (dočasně pozitivní efekt). A do třetice, ekonomika USA nečekaně oslabí vlivem přímého i nepřímého dopadu brexitu. V Asii by pak japonská vláda a centrální banka mohly rezignovat na podporu ekonomiky.

3. Možná trochu proti současnému proudu by mohlo být zajímavé zaměřit pozornost na americké banky. Je pravda, že pravděpodobný odklad zvýšení základní úrokové sazby Fedu jde proti růstu jejich zisků, ale na druhou stranu nejsou tyto finanční instituce, v porovnání s evropskými bankami, natolik ohroženy. Pokud se tedy svezly níže na vlně poklesů vyvolané brexitem, mohly by ožívat rychleji než zbytek trhu.

Co se Evropy týče, trochu si lámu hlavu s místní energetikou, respektive s tím, zda současné dění nemůže znamenat to, že by se konečné ceny elektřiny vrátily více ke schématu plateb za odebranou elektřinu (ale to sem asi úplně nepatří).

KOMODITY

Michala Moravcová (analytička, BOSSA)

1. Zatím se příliš nemluví o dalším kole snižování úrokových sazeb. To se očekává od britské centrální banky (zasedání 14. července), ve hře je i ECB, no a kormidlo by nakonec mohla otočit i americká centrální banka, pokud na trzích v souvislosti s Brexitem poroste nejistota a výrazně klesnou americké akciové indexy, v nichž mají zainvestováno americké domácnosti. Pokles cen amerických akcií by vedl ke ztrátě důvěry Američanů v domácí ekonomiku, zpomalila by spotřeba a největší hospodářství světa by mohlo ztratit dech. Zatím trhy kalkulují se 7% pravděpodobností, že Fed v červenci nebo září sníží úrokové sazby.

2. Pokud dojde k brexitu, stane se tato událost černou labutí letošního a možná i příštího roku. Se snižováním počtu členských zemí v EU zatím nemáme zkušenosti, a navíc je s brexitem spojena řada nezodpovězených otázek. Dvěma základními jsou téma nezávislosti Skotska, případně Severního Irska (ohrožení celistvosti Británie) a dále protiunijní referenda v jiných členských zemích EU.

3. V souvislosti s brexitem (pokud tedy Británie skutečně oficiálně požádá o odstoupení z EU, což zatím neučinila) bude volatilita na trzích v létě pokračovat. Posilovat by tedy mohly drahé kovy jako zlato a stříbro, případně i platina a paládium. Tyto kovy jsou přitom preferovány před měnami, jako jsou japonský jen nebo švýcarský frank (hodnotu těchto bezpečných přístavů totiž budou ovlivňovat svojí měnovou politikou příslušné centrální banky, které se budou snažit zabránit přílišnému posilování těchto měn). Na vyšších hodnotách by se mohl obchodovat i index volatility VIX.

MĚNY

František Kovács (analytik, AKCENTA CZ)

1. V příštích měsících budou na finančních trzích stále citelné dozvuky britského referenda. Klíčové bude, jaký postoj k sobě zaujmou Spojené království a EU při vyjednávání nových dohod, zda tato vyjednávání povedou ke vzájemnému sblížení, odcizení a tak dále. Investoři se nyní snaží odhadnout, která strana mince zvítězí. Bude to nejistota okolo evropské politické a ekonomické situace, která by podstatně snížila apetit po rizikovějších investicích, nebo se brexit nakonec neukáže být až tak významnou brzdou pro globální růst, takže se investoři v současném prostředí nízkých výnosů nebudou zdráhat sáhnout po lákavějších příležitostech, například v rámci emerging markets?

2. Od začátku roku není na devizových trzích nouze o překvapení, přičemž poměrně významně se na tom podílejí centrální banky. Například Bank of Japan v lednu zavedla záporné úrokové sazby, ačkoli guvernér Kuroda o týden dříve oznámil, že banka takové opatření rozhodně nechystá. Japonský jen tehdy prudce oslabil, aby o pár dnů později veškeré ztráty umazal a dále posílil. I makroekonomická data hrají roli. Například minulý měsíc, když byl zveřejněn nejnižší počet nových pracovních míst v USA za šest let, začal dolar výrazně ztrácet; o dva týdny později byl zpět na původních hodnotách.

V létě se dočkáme podobných událostí, a navíc jich pravděpodobně nebude málo. Centrální bankéři budou v nadcházejících měsících vynakládat značné úsilí na to, aby trhy uklidnili. Trhy si ale již delší dobu uvědomují, že centrálním bankám dochází náboje, jejich schopnost korigovat vývoj ekonomiky je omezená a výkyvy na trzích jsou většinou schopny uklidnit jen krátkodobě. Bude například zajímavé sledovat, jak se Švýcarské národní bance podaří bránit posilování franku. Obzvlášť ve chvílích velké nejistoty se totiž "bezpečné přístavy" stávají útočištěm investorů. SNB před rokem a půl zrušila dno pro kurz franku proti euru, ale nyní bude muset opět zvažovat, nakolik se jí intervence vyplatí.

3. Obchodování na finančních trzích je v podobně nejistých časech, jaké zažíváme nyní, velice ošemetné. Investor či spekulant může být zaskočen prudkými změnami, které mohou být v jeho neprospěch. Osobně se přikláním k variantě, že mezi investory bude převládat zájem o "bezpečnější" a nejlikvidnější aktiva, což na devizovém trhu aktuálně znamená americký dolar, japonský jen a švýcarský frank. Euro se vzhledem k momentálně napjaté politické situaci nachází pod tlakem a eskalace dění by mu nejspíše přivodila nemalé ztráty.

Příležitostí na měnových trzích bude přes léto mnoho, o čemž svědčí i fakt, že volatilita měn G7 je nejvyšší od roku 2011. Vzhledem k výrazným výkyvům však nebude snadné zachytit nějaký zřetelnější trend. V porovnání se spotovými trhy se přitom z pohledu poměru výnosu a rizika jeví jako podstatně rozumnější zaměření se na obchodování cenové volatility a její co možná nejlevnější nakupování (ať už skrze měnové opce na konkrétní páry, nebo přes opční indexy). Jakým směrem se jednotlivé páry vydají, bude na výrazně rozkolísaných trzích těžké odhadnout. Lze ale celkem spolehlivě počítat s tím, že se volatilita z trhů jen tak nevytratí.

Makroekonomických nejistot je v současnosti celá řada a osobně se domnívám, že v letních měsících bude na trzích převažovat averze k riziku a zájem spíše o "bezpečnější aktiva". Další dodatečná uvolňování měnových politik, rizika spojená s čínskou ekonomickou transformací a politická nejistota v Evropě přidělají investorům vrásky na čele. Místo snadněji čitelných trendů budeme zřejmě svědky vysoké volatility a výraznějších a překvapivých výkyvů na obě strany.

Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada
Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání
včera v 11:04

Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání

Maloobchodní tržby za únor vykázaly podle analytiků, které oslovila ČTK, nad očekávání dobrý výsledek. Bez prodejů...
Česká ekonomika Maloobchod Tržby