Co musíte ráno vědět (7. července)
|

Co musíte ráno vědět (7. července)

Jak si ve středu vedly akciové trhy v Evropě a Spojených státech, co hrozí Španělsku a Portugalsku a koho kleply daňové úřady přes prsty? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu obnovily růst, náladu na trzích podpořila ekonomická data

Americké akcie zahájily středeční seanci v mínusu, ještě v první polovině obchodování se ale vrátily nad nulu a nakonec mírně zpevnily. V úvodu na trhu převažoval pesimismus kvůli obnoveným obavám z očekávaných dopadů výsledku britského referenda z konce června, později ale náladu zlepšila zpráva institutu ISM o vývoji aktivity v sektoru služeb USA. Odpolední údaje institutu ISM ukázaly, že tempo růstu aktivity v americkém sektoru služeb bylo v červnu nejvyšší za sedm měsíců. Zpráva tak zmírnila obavy z dopadů brexitu na světovou ekonomiku. Investoři také čekali na zápis z červnového zasedání měnového výboru Fedu, který centrální banka USA zveřejnila dvě hodiny před koncem obchodování. Zápis potvrdil slova guvernérky Fedu Janet Yellenové, která na tiskové konferenci po konci zasedání FOMC uvedla, že americká centrální banka zastává názor, že je třeba před opětovným zvýšením základní úrokové sazby počkat na další makrodata a vývoj po britském referendu. Zasedání FOMC se konalo 14. a 15. června, tedy ještě před referendem, v němž se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Dow nakonec posílil o 0,44 % na 17 918,62 bodu, širší S&P 500 přidal 0,54 % na 2 099,73 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,75 % na 4 859,16 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,98 % na 14,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně snížil na 1,375 %. V plusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, odvětví zdravotní péče a sektoru cyklického spotřebního zboží. V mínusu skončily pouze telekomunikace.

Dividendoví aristokraté: Kdo jsou a proč patří do portfolia?

Americké akcie a pohled z velké výšky: 2016 jako rok zásadního zlomu?

2. Evropské akcie v závěru středeční seance prohloubily ztráty, libra spadla na nové 31leté minimum

Evropské akcie ve středeční seanci klesaly a v závěru obchodování ztráty prohloubily. Investory zneklidňují předpokládané dopady brexitu kvůli kterým se britská libra propadla na nové 31leté minimum vůči dolaru. Britský FTSE 100 odepsal 1,25 %, francouzský CAC 40 klesl o 1,88 %, německý DAX přišel o 1,67 % a regionální index STOXX Europe 600 klesl o 1,6 % na 318,76 bodu. Na poklesu se velkou měrou podílely bankovní tituly, jejichž index se propadl o 2,6 % a skončil nejníže od listopadu 2011. Ceny akcií největší německé banky Deutsche Bank a jejího švýcarského konkurenta Credit Suisse klesly na rekordní minima. Na burze v Londýně se nedařilo především stavebním firmám, dolů však zamířil i maloobchod. Akcie řetězce Tesco se propadly o více než 8 % poté, co na ně analytici banky HSBC snížili doporučení na "držet" z "kupovat" a snížili jejich cílovou cenu. Banka snížila také cílové ceny akcií WM Morrison a J Sainsbury. Akcie britských nízkonákladových aerolinek easyJet se ocitly pod tlakem navzdory zprávě o červnovém nárůstu počtu cestujících. Vyšší počet pasažérů v červnu zaznamenal také vlastník dopravce British Airways, společnost IAG, počet cestujících v prémiové třídě ale podle všeho zůstává nízký. Akcie IAG ztratily přibližně 7 %. Oslabily také cenné papíry aerolinek Ryanair, a to v reakci na snížení cílové ceny ze strany analytiků banky Barclays. Dobře si naopak vedli těžaři drahých kovů. Akcie Fresnillo ve středu přidaly 6 % a Rangold Resources 3,5 % díky tomu, že se cena zlata vyšplhala na téměř dvouleté maximum.

Hrozba konce evropské integrace: EU funguje jako platforma pro vyjednávání, nebezpečí hrozí spíše zvenčí

FX, komodity, sazby a ekonomika ve výhledu analytiků ze Citigroup: Brexit je velkým rizikem, globální dopady ale nemusejí být ničivé

3. Očekávané události

V noci na čtvrtek veřejně vystoupí guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda a Čína vydá zprávu o vývoji devizových rezerv. Dopoledne odtajní Německo zprávu o průmyslové výrobě, Francie a ČR vydají výsledek obchodní bilance, Švýcarsko doplní inflační statistiku a v Británii vyjdou index cen domů od banky Halifax a zpráva o průmyslové výrobě. Odpoledne pak v USA vyjdou pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob ropy a plynu od vládní agentury EIA a dále budou zveřejněny údaje o počtu propuštěných zaměstnanců od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas a statistika otevřených pracovních pozic JOLTS, oblíbený ukazatel šéfky americké centrální banky Janet Yellenové. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Schäuble: Německo nemá zájem o soutěž ve snižování daní

Německo si nepřeje soutěž ve snižování daní v Evropě. Prohlásil to ve středu německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který tak reagoval na britské plány snížit po hlasování o brexitu daně firmám. Proti soupeření v daňových otázkách Schäuble v zásadě není, veřejné rozpočty evropských zemí je však nutné řádně a adekvátně financovat, citovala jej agentura DPA.

5. Cena zlata kvůli brexitu stoupla nejvýše za více než dva roky

Cena zlata ve středu vystoupila na nejvyšší úroveň za více než dva roky a dostala se až nad 1 375 USD za trojskou unci. Na trzích se znovu rozhořely obavy kvůli rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Investoři za této situace vyhledávají bezpečnější aktiva.

6. Slovensko plánuje zachovat stávající bankovní daň do roku 2020

Komerční banky na Slovensku patrně odvedou státu na zvláštní dani více peněz. Tamní ministerstvo financí navrhlo zrušit plánované snížení bankovní daně, stávající sazbu daně chce udržet do konce roku 2020. Vyplývá to z návrhu novely zákona o zvláštním odvodu finančních institucí, který ministerstvo zveřejnilo. Bankovní asociace předlohu kritizuje.

7. EU by mohla potrestat Španělsko a Portugalsko kvůli deficitům

Evropská komise v úterý dospěla k závěru, že Španělsko a Portugalsko nepodnikly efektivní kroky ke splnění unijních pravidel o rozpočtových schodcích. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom informoval list Financial Times. Španělsko a Portugalsko se tak podle něj zřejmě stanou prvními zeměmi eurozóny, kterým za to bude hrozit postih.

8. Podnikatelská aktivita v USA v červnu podle finálních dat ožila, oproti pokrizovému průměru je však stále slabá

Sektor služeb ve Spojených státech podle finálních dat agentury Markit v červnu expandoval rychleji než v květnu. Index nákupních manažerů vzrostl na 51,4 bodu z květnových 51,3 bodu, předběžná data počítala se stagnací na květnové hladině. Průměr za druhé čtvrtletí se zvýšil na 51,8 bodu z 51,4 bodu v prvním kvartálu. Kompozitní index byl finálními daty potvrzen na 51,2 bodu, které hlásila i předběžná data, po květnových 50,9 bodu. Stále se tak nachází pod průměrem po finanční krizi z roku 2008. Index nákupních manažerů v nevýrobním sektoru podle ISM v červnu vzrostl na 56,5 bodu z 52,9 bodu v květnu (odhad: 53,3 bodu).

9. Paříž představila opatření, kterými chce přetáhnout finanční místa Londýnu

Francie usnadní situaci zahraničním společnostem přicházejícím do země podnikat. Zaměstnancům, kteří do Francie přijdou ze zahraničí, nabídne nejpříznivější daňové podmínky v Evropě. Opatření, která ve středu oznámil premiér Manuel Valls, mají zvýšit atraktivitu Paříže a po rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii mají přilákat finanční místa z Londýna, napsaly agentury AFP a Reuters.

10. Libra kvůli brexitu klesla na nové 31leté minimum vůči dolaru

Britská libra na devizových trzích ve středu pokračovala v propadu, vůči dolaru prolomila hranici 1,3 USD a sestoupila až na 1,2792 USD, tedy nové minimum za téměř 31 let. Mezi investory rostou obavy z obecnějších důsledků britského referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Japonský jen díky nechuti investorů pouštět se do rizikových obchodů posílil.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Messi dostal za daňové úniky 21 měsíců, do vězení ale nemusí

Fotbalista Lionel Messi a jeho otec dostali u soudu v Barceloně za daňové podvody trest 21 měsíců vězení. Za mříže však nemusí. Podle španělských zákonů si mohou odsouzení za nenásilné trestné činy s dosud čistým rejstříkem odpykat tresty kratší než dva roky na podmínku na svobodě.

Argentinská hvězda Barcelony musí navíc podle verdiktu soudu zaplatit pokutu dva miliony eur. Jeho otec Jorge musí doplatit 1,5 milionu eur. Oba se mohou proti rozsudku odvolat k nejvyššímu soudu.

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Messi neodvedl na daních více než čtyři miliony eur z příjmů z osobnostních práv. U soudu se bránil tvrzením, že o daňových záležitostech nic nevěděl a věřil svým právníkům.

Rozšířené možnosti obchodování u ČNB ekonomové přivítali
18:56

Rozšířené možnosti obchodování u ČNB ekonomové přivítali

Rozšíření možností České národní banky obchodovat na trzích ještě více zatraktivní české státní dluhopisy pro...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba…
16:45

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba procento pod nulou, v minusu se držely i odpoledne. Wall Street otevřela v plusu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB
15:18

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Kvantitativní uvolňování Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce
13:06

Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce

Bývalý prezident čínského finančního ústavu CITIC Bank Sun Te-šun byl kvůli podezření z korupce zatčen. S odvoláním...
Čína Korupce Banky
Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o…
Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o…
12:20

Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o polovinu a dividendy o čtvrtinu

Podle analytiků Goldman Sachs letos dojde k výraznému omezení objemu prostředků, které firmy vydávají na odměňování...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Goldman Sachs