Co musíte ráno vědět (8. července)
|

Co musíte ráno vědět (8. července)

Jak ve čtvrtek skončilo obchodování na evropských a amerických burzách, kdo je odhodlaný pomoci Londýnu udržet po brexitu jeho roli finančního centra a jak vypadal letošní finský závod v přenášení partnerek?

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, dva ze tří hlavních indexů skončily v mínusu

Obchodování na amerických burzách ve čtvrtek skončilo nejednoznačně, indexy Dow a S&P 500 uzavřely pod nulou, zatímco Nasdaq Composite mírně zpevnil. Investoři byli opatrní před pátečním zveřejněním zprávy o vývoji nezaměstnanosti v USA a náladu na trhu ovlivňoval též vývoj cen ropy, které se propadly na dvouměsíční minima. Dow klesl o 0,13 % na 17 895,88 bodu a S&P 500 oslabil o 0,09 % na 2 097,90 bodu, zatímco Nasdaq Composite posílil o 0,36 % na 4 876,81 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,34 % na 14,76 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,388 %. V červených číslech skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly sektor veřejných služeb, energetické odvětví a sektor základních materiálů, dařilo se naopak sektoru cyklického spotřebního zboží a technologickému odvětví.

Děsivá korelace: Máme se připravit na mizivé akciové výnosy?

Dividendoví aristokraté: Kdo jsou a proč patří do portfolia?

2. Evropské akcie ve čtvrtek navzdory poklesu cen ropy skončily v plusu

Evropské akciové indexy se ve čtvrtek zotavily z třídenního poklesu, vzhůru je vytáhly zejména akcie výrobců spotřebního zboží. Britský FTSE 100 posílil o 1,09 %, německý DX přidal 0,49 % a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,8 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 1,05 % na 322,12 bodu. Vydařenou seanci za sebou mají akcie společností z potravinářského odvětví. Akcie francouzské skupiny Danone vzrostly o 8 % po oznámení dohody o převzetí amerického výrobce biopotravin WhiteWave Foods za 10 miliard USD a akcie britské skupiny Associated British Foods získaly 10 % díky vyhlídkám budoucího růstu podniku. Vliv na obchodování měly ve čtvrtek také ceny ropy. Ty odpoledne smazaly počáteční zisky a nakonec výrazně klesly. Oslabil je mírnější než očekávaný pokles zásob suroviny v USA. Investoři se ale nenechali zastrašit a akciové indexy se udržely v plusu.

Rozděl (se) a panuj: Proč je zárukou přežití ve světě zítřka (de)centralizace?

Co mají společného globalizace a slon? Tento graf

3. Pražská burza zakončila čtvrteční obchodování v červených číslech

Index PX ve čtvrtek po dvou svátečních dnech ztratil 1,42 % na 814,58 bodu. Komerční banka odepsala 2,19 % na 894,50 Kč a Erste Bank klesla o 2,97 % na 525,20 Kč. V červených číslech skončila rovněž pojišťovna VIG, která odevzdala 1,33 % na 446 korun. Z finančních titulů si tak polepšila jen MONETA Money Bank, jejíž akcie zdražily o 0,6 % na 75,45 Kč. ČEZ oslabil navzdory růstu evropského energetického sektoru, jeho akcie odevzdaly 1,35 % na 423,70 Kč. Unipetrol byl naopak nejúspěšnějším titulem v Praze, když přidal 1,74 % na 175 korun. Dařilo se také akciím výrobce netkaných textilií Pegas Nonvowens a tabákové Philip Morris ČR.

Je léto, čas věšteb: Česko podle studie získá na olympiádě v Riu osm medailí

4. Očekávané události

V pátek dopoledne vyjdou výsledek běžného účtu a obchodní bilance Německa a Francie přidá zprávu o průmyslové výrobě a měsíční statistiku státního rozpočtu. Výsledek obchodní bilance na trh pošle také Spojené království a Řecko přidá index spotřebitelských cen. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou data z trhu práce (nově vytvořená pracovní místa mimo zemědělství, míra nezaměstnanosti, míra participace, vývoj mezd) a společnost Baker Hughes jako každý týden vydá zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu. Údaje z pracovního trhu odtajní také Kanada, která přidá ještě zprávu o zahájené výstavbě. V Česku v pátek odstartuje klasická měsíční série makrodat průmyslovou a stavební výrobou a maloobchodními tržbami. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská komise doporučila pokutovat Španělsko a Portugalsko za deficity

Evropská komise ve čtvrtek zahájila disciplinární řízení proti Španělsku a Portugalsku za to, že v letech 2014 a 2015 měly tyto země příliš vysoký rozpočtový deficit. Obě země komise doporučila potrestat pokutou, popřípadě zastavením přílivu peněz z evropských fondů. O doporučení Bruselu rozhodnou ministři financí zemí Evropské unie na zasedání 12. července.

6. Banky z USA chtějí Londýnu pomoci udržet pozici finančního centra

Přední americké investiční banky ve čtvrtek britské vládě slíbily, že po hlasování za odchod země z Evropské unie pomohou zachovat pozici Londýna coby globálního finančního centra. Banky JPMorgan, Goldman Sachs, Bank of America Merrill Lynch, Morgan Stanley a britská mezinárodně působící Standard Chartered to uvedly ve společném prohlášení po schůzce s britským ministrem financí Georgem Osbornem.

7. MMF: Růst české ekonomiky napřesrok zrychlí na 2,7 %

Tempo růstu české ekonomiky příští rok zrychlí na 2,7 % z letošních 2,2 %. Předpovídá to Mezinárodní měnový fond (MMF) v tiskové zprávě ke konzultacím s Českou republikou. V loňském roce hospodářský růst podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu dosáhl 4,5 %.

8. ECB: Dopady brexitu na eurozónu mohou být velmi citelné

Rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii by mohlo mít na eurozónu velmi výrazné negativní dopady a mohlo by ohrozit vyhlídky hospodářského růstu. V zápisu z červnového zasedání svého měnového výboru to ve čtvrtek uvedla Evropská centrální banka (ECB). Zasedání se konalo zhruba tři týdny před britským referendem.

9. Samsung očekává ve druhém čtvrtletí nejvyšší provozní zisk za dva roky

Jihokorejské společnosti Samsung Electronics vzrostl provozní zisk ve druhém finančním čtvrtletí podle předběžných údajů o více než 17 % na nejvyšší úroveň za více než dva roky. Přispěly k tomu zisky v divizi chytrých telefonů, především pak prodej přístroje Galaxy S7. Největší výrobce chytrých telefonů a paměťových čipů na světě to uvedl ve čtvrtečním sdělení. Podrobnou výsledkovou zprávu firma zveřejní nejdříve na konci července.

10. Přebytek zahraničního obchodu ČR v květnu meziročně vzrostl na 18,2 miliardy Kč

Přebytek zahraničního obchodu ČR v květnu meziročně vzrostl o 7,7 miliardy na 18,2 miliardy korun. I tak jde o nejnižší letošní přebytek, v předchozích měsících vždy převyšoval 20 miliard korun. Příznivý vliv měl na květnový výsledek tradičně obchod se stroji a dopravními prostředky. Vývoz byl v květnu meziročně vyšší o 6,8 %, dovoz o 4,1 %. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad.

BONUS

Zlato ve finském závodu v přenášení partnerek bral letos pár z Ruska

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
včera v 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus