Co musíte ráno vědět (2. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (2. srpna)

Jak se v úvodu týdne obchodovalo na evropských a amerických trzích, jak se v červenci dařilo zpracovatelskému sektoru eurozóny a který americký seriál umí předpovídat budoucnost? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úvodu týdne převážně klesaly, stahoval je pokles cen ropy

Americké akcie v pondělí mírně oslabily, pod tlak se kvůli výrazně levnější ropě dostaly energetické firmy. Akcie technologických podniků ale v čele s cennými papíry Applu rostly. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,15 % a uzavřel na 18 404,51 bodu a širší index S&P 500 klesl o 0,13 % na 2 170,84 bodu, zatímco index Nasdaq Composite se zvýšil o 0,43 % na 5 184,20 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 4,8 % na 12,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o sedm bazických bodů na 1,521 %. Sedm z deseti hlavních sektorů kleslo, energetický sektor ztratil více než tři procenta. Kolem půl procenta odepsaly ještě sektor základních materiálů, finanční odvětví a sektor veřejných služeb. V plusu se udržely technologické odvětví, sektor zdravotní péče a sektor necyklického spotřebního zboží.

Odkvétající ekonomika: Vzkaz od firem a další kotrmelec Fedu

Americké akcie: Historické rekordy a klid, který tu nebyl desítky let. Ale na jak dlouho?

2. Evropské akcie v pondělí nenavázaly na úspěšný závěr minulého týdne a ztrácely

Evropské burzy zahájily týden v červených číslech. Investoři reagovali na výsledky zátěžových testů evropských bank, finální červencové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a také na pokračující výsledkovou sezónu. Regionální evropský index STOXX Europe 600 odepsal 0,59 %, když většina jeho sektorů skončila v červených číslech. Britský FTSE 100 ztratil 0,45 %, francouzský CAC 40 přišel o 0,69 % a německý index DAX skončil na červené nule (-0,07 %). Slabší výsledky v zátěžových testech bank vykázaly irská Allied Irish a rakouská Raiffeisen, nejhůře však dopadla italská Monte dei Paschi di Siena. Podle Evropské centrální banky ale výsledky ukázaly, že odolnost bankovního sektoru eurozóny se ve srovnání s předchozími testy z roku 2014 zvýšila. Evropský bankovní úřad však upozornil, že jsou zapotřebí další kroky ke zlepšení situace v odvětví. V úvodu pondělní seance bankovní akcie sice rostly, v průběhu dne se však vývoj otočil a většina z nich uzavřela v mínusu.

Shell: Ropný gigant napříště bez ropy

Dluh je silná droga. Jako detox zafunguje deflace

3. Pražská burza v pondělí navzdory více než 3% zisku Komerční banky mírně klesla

Pražská burza v úvodu týdne prohloubila čtvrteční a páteční ztráty a index PX během pondělního obchodování odepsal 0,19 % na 880,08 bodu. Dolů jej táhly především akcie Erste Group Bank a Monety Money Bank a nedařilo se ani energetické skupině ČEZ. Úspěšnou seanci naopak zažily Komerční banka a mediální společnost CME. "Pražská burza vstoupila do pondělní seance růstově, nicméně postupně zisky v souladu s vývojem na západoevropských trzích umazávala a v půli obchodního dne se ponořila do záporného teritoria," popsal vývoj makléř Fio banky Josef Dudek. Největší zobchodovaný objem v pondělí připadl cenným papírům Komerční banky, která zpevnila o 3,24 %. Ve výrazném plusu skončila i mediální firma CME, vlastník TV Nova, která připsala 2,31 % na 57,50 Kč. Komerční banka svým ziskem zastínila ostatní finanční tituly, které zakončily seanci v záporném pásmu. Erste Group Bank odevzdala 2,27 % na 629 Kč, MONETA Money Bank ztratila 0,8 % na 73,95 Kč a rakouská pojišťovna VIG odepsala 0,17 % na 477,10 Kč. Akcie Erste dolů tlačily v pátek zveřejněné výsledky zátěžových testů evropských bank, ve kterých si finanční dům vedl výrazně hůře než před dvěma lety. Po konci obchodování na trh poslala Kofola ČeskoSlovensko hospodářské výsledky za první polovinu roku. Společnost uvedla, že v prvním pololetí hospodařila s čistým ziskem očištěným o jednorázové položky 155,88 milionu Kč. O rok dříve dosáhla zisku 266,92 milionu Kč. Provozní zisk EBITDA skupině klesl meziročně z 608 milionů Kč na 514 milionů Kč, tržby se jí ale naopak zvýšily z 3,39 miliardy Kč na 3,5 miliardy Kč. Společnosti se dařilo na tuzemském trhu, slabý výkon naopak zaznamenala v Polsku.

Druhý pilíř penzijního systému letos končí. Toto jsou 3 tržní alternativy pravidelných úložek na důchod

4. Očekávané události

V noci na úterý Austrálie zveřejní údaje o mezinárodním obchodu a tamní centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky včetně výše úrokových sazeb. Analytici očekávají snížení základní sazby z 1,75 % na 1,5 %. V Japonsku vyjde index spotřebitelské důvěry, Španělsko zveřejní údaje o nezaměstnanosti a Švýcarsko přidá zprávu o maloobchodních tržbách. Dopoledne vyjdou britský index nákupních manažerů ve stavebnictví a index výrobních cen v eurozóně. Odpoledne budou ve Spojených státech zveřejněny údaje o osobních příjmech a výdajích a index jádrových výdajů na osobní spotřebu, preferovaný inflační ukazatel Fedu, a v Kanadě vyjde index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí zveřejní v Asii Casio Computer, Honda Motor nebo HTC, v Evropě Deutsche Lufthansa, METRO, BMW či Ferrari a v USA například Pfizer, Archer Daniels Midland, Procter & Gamble nebo AIG. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tesla koupí ztrátového výrobce solárních panelů SolarCity, ve vlastních akciích za něj zaplatí 2,6 miliardy USD

Americký výrobce elektrických automobilů Tesla Motors v pondělí oznámil, že za 2,6 miliardy USD koupí výrobce solárních panelů SolarCity. Sloučená firma bude pod jednou značkou prodávat elektromobily a solární a bateriové systémy. Převzetí SolarCity je součástí dlouhodobé strategie Tesly, jejíž další detaily nedávno představil její zakladatel a generální ředitel Elon Musk. Ten by chtěl z Tesly učinit firmu s kompletní nabídkou zařízení pro život s minimálními nebo nulovými emisemi uhlíku.

6. Verizon kupuje poskytovatele softwaru Fleetmatics

Americká telekomunikační společnost Verizon Communications koupí za zhruba 2,4 miliardy USD poskytovatele softwaru pro správu vozového parku Fleetmatics Group. Fleetmatics Group nabízí mobilní aplikace a další softwarová řešení, která správcům vozových parků poskytují údaje o poloze aut, rychlosti, ujeté vzdálenosti nebo spotřebě paliva. Společnost má zhruba 1 200 zaměstnanců a sídlo v Irsku. Verizon za jednu akcii Fleetmatics zaplatí 60 USD v hotovosti, akviziční prémie tedy činí proti páteční zavírací ceně akcií podniku zhruba 40 %.

7. Růst zpracovatelského průmyslu v eurozóně v červenci zpomalil

Růst zpracovatelského průmyslu v zemích eura v červenci zpomalil. Ukázaly to pondělní konečné výsledky průzkumu společnosti Markit mezi nákupními manažery. Známky prudšího útlumu za hranicemi Německa by mohly zvýšit tlak na Evropskou centrální banku (ECB), aby opět uvolnila svou měnovou politiku, napsala agentura Reuters. Index PMI pro červenec klesl podle konečných údajů na 52 bodů z červnových 52,8 bodu. Těsně tak překonal předběžný údaj na úrovni 51,9 bodu.

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru jsou nejhorší za 40 měsíců

8. Didi po tuhém konkurenčním boji koupí aktivity Uberu v Číně

Čínský provozovatel alternativní taxislužby Didi Chuxing koupí čínskou součást amerického rivala Uber. V pondělí to uvedla čínská firma, která tak potvrdila spekulace médií a která je považována za vítěze tvrdého konkurenčního boje, který spolu obě firmy dosud vedly. Cenová válka s Didi na čínském trhu přicházela americký podnik na více než miliardu dolarů ročně.

9. Přebytek rozpočtu ČR stoupl v červenci na téměř 76 miliard Kč

Přebytek českého státního rozpočtu stoupl ke konci července na 75,6 miliardy Kč z červnových 41 miliard Kč. Jde o nejlepší červencový výsledek od vzniku ČR, uvedlo v pondělí v tiskové zprávě ministerstvo financí. Loni v červenci byl přebytek 25,7 miliardy Kč. Na celý rok je přitom naplánovaný schodek rozpočtu 70 miliard Kč. Za výsledkem rozpočtu stojí podle úřadu lepší daňové příjmy.

10. Tisk: Škoda chce příští rok rozhodnout o expanzi do USA

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto chce v průběhu příštího roku rozhodnout o zahájení prodeje ve Spojených státech. V rozhovoru s německým finančním deníkem Handelsblatt to řekl předseda představenstva Škoda Auto Bernhard Maier. Pro českou značku by to znamenalo návrat na severoamerický trh po více než půl století.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kroky Donalda Trumpa byly již dávno předpovězeny.

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
před 16 minutami

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
před hodinou

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
před hodinou

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika