Burzovní kalendář (15. 8. - 19. 8. 2016)
|

Burzovní kalendář (15. 8. - 19. 8. 2016)

Výsledková sezóna na obou stranách Atlantiku doznívá, a tak se investoři začínají opět více zaměřovat na ekonomická data. V příštím týdnu budou trhy sledovat inflační statistiky eurozóny, Británie a USA či ekonomické ukazatele institutu ZEW pro Německo a eurozónu a ujít si nenechají ani zápisy z posledních zasedání Fedu a ECB. Výsledky hospodaření ještě odtajní Wal-Mart, Home Depot nebo Target.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké i evropské akcie za uplynulý týden zpevnily, index Dow posílil o 0,18 %, širší S&P 500 přidal 0,05 % a Nasdaq Composite vzrostl o 0,23 %. Na starém kontinentu britský FTSE 100 připsal 1,8 %, německý DAX vzrostl o 3,34 %, francouzský CAC 40 posílil o 2,13 % a celoevropský STOXX Europe 600 uzavřel s týdenním ziskem 1,38 % na 346,09 bodu.

Americké akcie navíc přepisovaly historii, index Dow posunul své zavírací maximum na 18 613,52 bodu a absolutní rekord navýšil na 18 638,34 bodu, S&P 500 posunul absolutní rekord na 2 188,45 bodu a zavírací maximum na 2 185,79 bodu a index Nasdaq Composite se vyšplhal na nový rekord 5 238,54 bodu a zavírací maximum posunul na 5 232,90 bodu.

Německý DAX se dostal na nový letošní rekord a britský FTSE 100 se pohyboval na 14měsíčních maximech.

Akcie na pražské burze za celý uplynulý týden podle indexu PX posílily o 1,66 %. Největší pokles zaznamenaly cenné papíry elektrárenské společnosti ČEZ, nejlépe se naopak dařilo cenným papírům telekomunikační firmy O2 Czech Republic. Hospodářské výsledky v týdnu odtajnily ČEZ, Stock Spirits a MONETA Money Bank.

Většina uplynulého týdne na ekonomická data příliš bohatá nebyla, série důležitých údajů vyšla až v pátek - zveřejněny byly zprávy o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě v Číně, německá inflační statistika či zprávy o vývoji průmyslové výroby a HDP v eurozóně a v USA vyšly statistika maloobchodních tržeb, index výrobních cen nebo předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

Páteční makrodata z Číny, Německa, eurozóny a USA

Ropu v týdnu nejdříve srážela zpráva, podle které těžba v Saúdské Arábii i celé Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) v červenci navzdory poklesu cen vzrostla na nová maxima, ve druhé polovině týdne ale převážila zpráva od Mezinárodní agentury pro energii (IEA), podle které se sice na trh bude příští rok ze zemí mimo OPEC dostávat více ropy, avšak vztah mezi nabídkou a poptávkou se začne zvolna vyrovnávat. Agentura uvedla, že zásoby ropy v zemích OECD v červnu vzrostly o 5,7 milionu barelů a vystoupily na nový rekord 3,093 miliardy barelů. Ve druhé polovině roku IEA čeká jejich výrazné čerpání, což bude znamenat, že na trhu prakticky nebude žádný výrazný převis nabídky. Čerpání zásob rovněž podpoří poptávku rafinerií, což vztah mezi nabídkou a poptávkou zlepší ještě více.

Americké akcie v pátek po datech z maloobchodu kolísaly, index Nasdaq mírně posunul své zavírací maximum
Americké akciové indexy zahájily páteční seanci mírným poklesem, během hodiny a půl se ale dostaly k nule. Poté ovšem na trh dorazila zpráva, podle které v USA v červenci nečekaně ustal růst maloobchodních tržeb, a všechny tři hlavní indexy zamířily opět dolů. V polovině seance však přišel ještě jeden obrat, který pomohl indexům Dow a S&P 500 část ztrát smazat a index Nasdaq dokonce dostal nad nulu.
Evropské akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden ale výrazně zpevnily
Obchodování na hlavních akciových trzích západní Evropy skončilo v pátek smíšeně, pohyby indexů ale byly jen nevýrazné. Za celý týden všechny indexy velkých západoevropských trhů výrazně zpevnily.
Pražská burza v pátek posílila a potvrdila týdenní růst
Pražská burza v pátek stejně jako v předchozích dvou dnech mírně rostla. Index PX stoupl o 0,31 % na 863,87 bodu. Nahoru burze pomohly akcie Erste, Monety nebo O2. Naopak v červených číslech skončily například cenné papíry Komerční banky, energetické firmy ČEZ a tabákové společnosti Philip Morris ČR.

Výhled

Příští týden bude plný důležitých dat. Zvažovat budou investoři mimo jiné inflační statistiky eurozóny, Británie a Spojených států nebo ekonomické ukazatele institutu ZEW pro Německo a eurozónu. Kromě toho budou vyhodnocovat zápisy z posledních zasedání Fedu a ECB, které by mohly naznačit, jak se bude v příštích měsících vyvíjet měnová politika v Evropě a v USA.

"Zápis z červencového zasedání Fedu by mohl ukázat, jak daleko je FOMC od hodnocení rizik jako vyrovnaných. Jestli Fed začne rizika znovu hodnotit jako vyrovnaná již na zářijovém zasedání, existuje ještě podle ekonomů Société Générale šance na zvýšení sazeb letos v prosinci. Prozatím ale stále nepředpokládají růst sazeb ještě letos," říká Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky. "Ze zápisu z posledního zasedání ECB se budeme hlavně snažit vyčíst, jestli je banka připravena změnit podmínky programu odkupu aktiv tak, aby přesvědčila tržní aktéry, že je skutečně schopna nakupovat až do března příštího roku. Podle našeho odhadu ECB zvýší limit odkupu cenných papírů z jedné emise," dodává Zeisel.

Výsledková sezóna v USA doznívá, hospodářská čísla za uplynulé čtvrtletí již má zveřejnit pouze 42 firem z indexu S&P 500. V příštím týdnu budou výsledky reportovat například Advance Auto Parts, Home Depot, Cisco Systems, Target nebo Wal-Mart Stores. V Rybné na trh v závěru týdne pošle pololetní čísla tabáková firma Philip Morris ČR.

Celkově výsledková sezóna v zámoří vyznívá příznivě, zisky nad odhady reportovalo 71 % firem (pod odhady 18 %) a tržby nad konsenzem vykázalo 53 % podniků z S&P 500 (pod odhady 47 %).

Rovněž v Evropě firmy reportují lepší než očekávané zisky, tržby však za odhady spíše zaostávají. Zisk nad odhady vykázalo na starém kontinentu 54 % podniků z indexu STOXX Europe 600 (pod odhady 36 %), tržby nad odhady reportovalo jen 47 % firem (pod odhady 53 %).

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Index S&P 500 se drží v blízkosti historických maxim a v růstovém trendu. Rostou také dlouhodobé klouzavé průměry. Indikátory jako šířka trhu nebo poměr put a call opcí nejsou tak optimistické, třeba i jeden hlubší denní pokles může snadno spustit několikaprocentní pullback. Spouštěč něčeho podobného ale již několik týdnů nepřichází, a tak jsou býci stále celkem pohodlně usazeni v sedle.

S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

Začátek týdne na ekonomické údaje příliš bohatý nebude. V noci na pondělí vyjdou v Japonsku zpráva o průmyslové výrobě a údaje o vývoji tamní ekonomiky ve druhém čtvrtletí. V Evropě významná data zveřejněna nebudou. Spojené státy na trh odpoledne pošlou index cen domů od NAHB a připojí ještě index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index). Hospodářské výsledky představí v Británii Bovis Homes Group a v USA Sysco.

V noci na úterý australská centrální banka zveřejní zápis ze svého srpnového zasedání, Británie dopoledne přidá inflační statistiku, index maloobchodních cen a index cen výrobců, eurozóna zveřejní výsledek obchodní bilance, institut ZEW bude informovat o vývoji důvěry investorů a analytiků v ekonomiky Německa a celého společenství zemí platících eurem a Český statistický úřad vydá zprávy o vývoji tuzemské ekonomiky ve druhém čtvrtletí a vývoji výrobních cen. Odpoledne budou investoři v zámoří vyhodnocovat údaje o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních a zprávy o spotřebitelské inflaci a průmyslové výrobě a ujít si nenechají ani projev prezidenta atlantské pobočky Fedu Dennise Lockharta. Do výsledkové sezóny přispějí v Austrálii BHP Billiton, v Evropě Geberit či Schindler Holding a ve Spojených státech Coty, Advance Auto Parts či TJX Cos a Urban Outfitters nebo Home Depot.

Středeční dopoledne bude patřit datům z britského trhu práce (míra nezaměstnanosti a vývoj mezd), odpoledne USA zveřejní týdenní zprávu o počtu žádostí o hypotéku, vládní energetická agentura EIA na trh pošle pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy, americká centrální banka zveřejní zápis z posledního zasedání svého měnového výboru, který by měl naznačit, jak se členové FOMC dívají na volatilní data z amerického trhu práce, a s projevem vystoupí šéf saintlouiské pobočky Fedu James Bullard. Výsledkovou mozaiku doplní v Evropě Carlsberg, ABN AMRO Group, Admiral Group nebo Wienerberger a v USA například Cisco Systems, L Brands, Target nebo Lowe's Cos a Staples.

V noci na čtvrtek zveřejní Japonsko zprávu o mezinárodním obchodu, v Číně vyjde index cen domů a Austrálie na trh pošle sadu dat z trhu práce (míra nezaměstnanosti, míra participace, změna počtu zaměstnaných na plný a částečný úvazek). Dopoledne odtajní zprávu o nezaměstnanosti také Francie, eurozóna přidá výsledek běžného účtu, Spojené království se připojí se zprávou o maloobchodních tržbách a eurozóna zveřejní inflační statistiku a zprávu o stavební výrobě. Odpoledne ECB zveřejní zápis ze svého posledního zasedání, v USA vyjdou pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, index aktivity filadelfského Fedu a s projevy vystoupí prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley a šéf sanfranciské pobočky Fedu John Williams. Hospodářská čísla za uplynulý kvartál na trh pošlou v Asii Lenovo Group, v Evropě například Nestlé, Swisscom nebo Raiffeisen Bank International a NN Group a v zámoří Hormel Foods, Wal-Mart Stores nebo Applied Materials a Gap.

V pátek dopoledne Německo zveřejní index cen výrobců a Řecko přidá výsledek běžného účtu. Odpoledne pak Kanada přidá zprávu o maloobchodních tržbách a inflační statistiku a společnost Baker Hughes vydá pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu v USA. Výsledky za druhé čtvrtletí se pochlubí v Hongkongu Kingsoft a v USA Deere & Co, Foot Locker, Madison Square Garden nebo Estée Lauder Cos a v Praze zveřejní pololetní čísla tabáková firma Philip Morris ČR.

O výhled na další obchodní týden jsme požádali Davida Navrátila, hlavního ekonoma České spořitelny.

 

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
před hodinou

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
20:30

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus