Burzovní kalendář (15. 8. - 19. 8. 2016)
|

Burzovní kalendář (15. 8. - 19. 8. 2016)

Výsledková sezóna na obou stranách Atlantiku doznívá, a tak se investoři začínají opět více zaměřovat na ekonomická data. V příštím týdnu budou trhy sledovat inflační statistiky eurozóny, Británie a USA či ekonomické ukazatele institutu ZEW pro Německo a eurozónu a ujít si nenechají ani zápisy z posledních zasedání Fedu a ECB. Výsledky hospodaření ještě odtajní Wal-Mart, Home Depot nebo Target.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké i evropské akcie za uplynulý týden zpevnily, index Dow posílil o 0,18 %, širší S&P 500 přidal 0,05 % a Nasdaq Composite vzrostl o 0,23 %. Na starém kontinentu britský FTSE 100 připsal 1,8 %, německý DAX vzrostl o 3,34 %, francouzský CAC 40 posílil o 2,13 % a celoevropský STOXX Europe 600 uzavřel s týdenním ziskem 1,38 % na 346,09 bodu.

Americké akcie navíc přepisovaly historii, index Dow posunul své zavírací maximum na 18 613,52 bodu a absolutní rekord navýšil na 18 638,34 bodu, S&P 500 posunul absolutní rekord na 2 188,45 bodu a zavírací maximum na 2 185,79 bodu a index Nasdaq Composite se vyšplhal na nový rekord 5 238,54 bodu a zavírací maximum posunul na 5 232,90 bodu.

Německý DAX se dostal na nový letošní rekord a britský FTSE 100 se pohyboval na 14měsíčních maximech.

Akcie na pražské burze za celý uplynulý týden podle indexu PX posílily o 1,66 %. Největší pokles zaznamenaly cenné papíry elektrárenské společnosti ČEZ, nejlépe se naopak dařilo cenným papírům telekomunikační firmy O2 Czech Republic. Hospodářské výsledky v týdnu odtajnily ČEZ, Stock Spirits a MONETA Money Bank.

Většina uplynulého týdne na ekonomická data příliš bohatá nebyla, série důležitých údajů vyšla až v pátek - zveřejněny byly zprávy o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě v Číně, německá inflační statistika či zprávy o vývoji průmyslové výroby a HDP v eurozóně a v USA vyšly statistika maloobchodních tržeb, index výrobních cen nebo předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

Páteční makrodata z Číny, Německa, eurozóny a USA

Ropu v týdnu nejdříve srážela zpráva, podle které těžba v Saúdské Arábii i celé Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) v červenci navzdory poklesu cen vzrostla na nová maxima, ve druhé polovině týdne ale převážila zpráva od Mezinárodní agentury pro energii (IEA), podle které se sice na trh bude příští rok ze zemí mimo OPEC dostávat více ropy, avšak vztah mezi nabídkou a poptávkou se začne zvolna vyrovnávat. Agentura uvedla, že zásoby ropy v zemích OECD v červnu vzrostly o 5,7 milionu barelů a vystoupily na nový rekord 3,093 miliardy barelů. Ve druhé polovině roku IEA čeká jejich výrazné čerpání, což bude znamenat, že na trhu prakticky nebude žádný výrazný převis nabídky. Čerpání zásob rovněž podpoří poptávku rafinerií, což vztah mezi nabídkou a poptávkou zlepší ještě více.

Americké akcie v pátek po datech z maloobchodu kolísaly, index Nasdaq mírně posunul své zavírací maximum
Americké akciové indexy zahájily páteční seanci mírným poklesem, během hodiny a půl se ale dostaly k nule. Poté ovšem na trh dorazila zpráva, podle které v USA v červenci nečekaně ustal růst maloobchodních tržeb, a všechny tři hlavní indexy zamířily opět dolů. V polovině seance však přišel ještě jeden obrat, který pomohl indexům Dow a S&P 500 část ztrát smazat a index Nasdaq dokonce dostal nad nulu.
Evropské akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden ale výrazně zpevnily
Obchodování na hlavních akciových trzích západní Evropy skončilo v pátek smíšeně, pohyby indexů ale byly jen nevýrazné. Za celý týden všechny indexy velkých západoevropských trhů výrazně zpevnily.
Pražská burza v pátek posílila a potvrdila týdenní růst
Pražská burza v pátek stejně jako v předchozích dvou dnech mírně rostla. Index PX stoupl o 0,31 % na 863,87 bodu. Nahoru burze pomohly akcie Erste, Monety nebo O2. Naopak v červených číslech skončily například cenné papíry Komerční banky, energetické firmy ČEZ a tabákové společnosti Philip Morris ČR.

Výhled

Příští týden bude plný důležitých dat. Zvažovat budou investoři mimo jiné inflační statistiky eurozóny, Británie a Spojených států nebo ekonomické ukazatele institutu ZEW pro Německo a eurozónu. Kromě toho budou vyhodnocovat zápisy z posledních zasedání Fedu a ECB, které by mohly naznačit, jak se bude v příštích měsících vyvíjet měnová politika v Evropě a v USA.

"Zápis z červencového zasedání Fedu by mohl ukázat, jak daleko je FOMC od hodnocení rizik jako vyrovnaných. Jestli Fed začne rizika znovu hodnotit jako vyrovnaná již na zářijovém zasedání, existuje ještě podle ekonomů Société Générale šance na zvýšení sazeb letos v prosinci. Prozatím ale stále nepředpokládají růst sazeb ještě letos," říká Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky. "Ze zápisu z posledního zasedání ECB se budeme hlavně snažit vyčíst, jestli je banka připravena změnit podmínky programu odkupu aktiv tak, aby přesvědčila tržní aktéry, že je skutečně schopna nakupovat až do března příštího roku. Podle našeho odhadu ECB zvýší limit odkupu cenných papírů z jedné emise," dodává Zeisel.

Výsledková sezóna v USA doznívá, hospodářská čísla za uplynulé čtvrtletí již má zveřejnit pouze 42 firem z indexu S&P 500. V příštím týdnu budou výsledky reportovat například Advance Auto Parts, Home Depot, Cisco Systems, Target nebo Wal-Mart Stores. V Rybné na trh v závěru týdne pošle pololetní čísla tabáková firma Philip Morris ČR.

Celkově výsledková sezóna v zámoří vyznívá příznivě, zisky nad odhady reportovalo 71 % firem (pod odhady 18 %) a tržby nad konsenzem vykázalo 53 % podniků z S&P 500 (pod odhady 47 %).

Rovněž v Evropě firmy reportují lepší než očekávané zisky, tržby však za odhady spíše zaostávají. Zisk nad odhady vykázalo na starém kontinentu 54 % podniků z indexu STOXX Europe 600 (pod odhady 36 %), tržby nad odhady reportovalo jen 47 % firem (pod odhady 53 %).

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Index S&P 500 se drží v blízkosti historických maxim a v růstovém trendu. Rostou také dlouhodobé klouzavé průměry. Indikátory jako šířka trhu nebo poměr put a call opcí nejsou tak optimistické, třeba i jeden hlubší denní pokles může snadno spustit několikaprocentní pullback. Spouštěč něčeho podobného ale již několik týdnů nepřichází, a tak jsou býci stále celkem pohodlně usazeni v sedle.

S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

Začátek týdne na ekonomické údaje příliš bohatý nebude. V noci na pondělí vyjdou v Japonsku zpráva o průmyslové výrobě a údaje o vývoji tamní ekonomiky ve druhém čtvrtletí. V Evropě významná data zveřejněna nebudou. Spojené státy na trh odpoledne pošlou index cen domů od NAHB a připojí ještě index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index). Hospodářské výsledky představí v Británii Bovis Homes Group a v USA Sysco.

V noci na úterý australská centrální banka zveřejní zápis ze svého srpnového zasedání, Británie dopoledne přidá inflační statistiku, index maloobchodních cen a index cen výrobců, eurozóna zveřejní výsledek obchodní bilance, institut ZEW bude informovat o vývoji důvěry investorů a analytiků v ekonomiky Německa a celého společenství zemí platících eurem a Český statistický úřad vydá zprávy o vývoji tuzemské ekonomiky ve druhém čtvrtletí a vývoji výrobních cen. Odpoledne budou investoři v zámoří vyhodnocovat údaje o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních a zprávy o spotřebitelské inflaci a průmyslové výrobě a ujít si nenechají ani projev prezidenta atlantské pobočky Fedu Dennise Lockharta. Do výsledkové sezóny přispějí v Austrálii BHP Billiton, v Evropě Geberit či Schindler Holding a ve Spojených státech Coty, Advance Auto Parts či TJX Cos a Urban Outfitters nebo Home Depot.

Středeční dopoledne bude patřit datům z britského trhu práce (míra nezaměstnanosti a vývoj mezd), odpoledne USA zveřejní týdenní zprávu o počtu žádostí o hypotéku, vládní energetická agentura EIA na trh pošle pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy, americká centrální banka zveřejní zápis z posledního zasedání svého měnového výboru, který by měl naznačit, jak se členové FOMC dívají na volatilní data z amerického trhu práce, a s projevem vystoupí šéf saintlouiské pobočky Fedu James Bullard. Výsledkovou mozaiku doplní v Evropě Carlsberg, ABN AMRO Group, Admiral Group nebo Wienerberger a v USA například Cisco Systems, L Brands, Target nebo Lowe's Cos a Staples.

V noci na čtvrtek zveřejní Japonsko zprávu o mezinárodním obchodu, v Číně vyjde index cen domů a Austrálie na trh pošle sadu dat z trhu práce (míra nezaměstnanosti, míra participace, změna počtu zaměstnaných na plný a částečný úvazek). Dopoledne odtajní zprávu o nezaměstnanosti také Francie, eurozóna přidá výsledek běžného účtu, Spojené království se připojí se zprávou o maloobchodních tržbách a eurozóna zveřejní inflační statistiku a zprávu o stavební výrobě. Odpoledne ECB zveřejní zápis ze svého posledního zasedání, v USA vyjdou pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, index aktivity filadelfského Fedu a s projevy vystoupí prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley a šéf sanfranciské pobočky Fedu John Williams. Hospodářská čísla za uplynulý kvartál na trh pošlou v Asii Lenovo Group, v Evropě například Nestlé, Swisscom nebo Raiffeisen Bank International a NN Group a v zámoří Hormel Foods, Wal-Mart Stores nebo Applied Materials a Gap.

V pátek dopoledne Německo zveřejní index cen výrobců a Řecko přidá výsledek běžného účtu. Odpoledne pak Kanada přidá zprávu o maloobchodních tržbách a inflační statistiku a společnost Baker Hughes vydá pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu v USA. Výsledky za druhé čtvrtletí se pochlubí v Hongkongu Kingsoft a v USA Deere & Co, Foot Locker, Madison Square Garden nebo Estée Lauder Cos a v Praze zveřejní pololetní čísla tabáková firma Philip Morris ČR.

O výhled na další obchodní týden jsme požádali Davida Navrátila, hlavního ekonoma České spořitelny.

 

Co musíte ráno vědět (2. prosince)
Co musíte ráno vědět (2. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. prosince)

Jak se dařilo světovým trhům na začátku prosince, jaké vyhlídky má americká i světová ekonomika a který zdroj energie...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na…
Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na vakcínu na covid-19

Akcie v USA zpevnily. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite zavřely na nových maximech. Investoři sázejí na brzkou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky
včera v 21:25

Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky

Nezávislá kontrolní rada ustavená společností Facebook poprvé přišla s případy, v nichž podle ní americký...
Facebook Americké akcie Sociální sítě
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v…
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v…
včera v 21:20

Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v objemu 908 miliard USD

Skupina amerických zákonodárců, v níž jsou zastoupeni demokraté i republikáni, představila návrh stimulačního balíku...
Americká ekonomika Podpora ekonomiky Spojené státy americké (USA)
Tempo zlepšování ekonomiky USA podle šéfa Fedu zpomalilo
včera v 18:21

Tempo zlepšování ekonomiky USA podle šéfa Fedu zpomalilo

Oživení americké ekonomiky v posledních měsících zpomalilo a výhled do budoucna zůstává mimořádně nejistý. Růst počtu...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Samsung možná upustí od prémiové řady Galaxy Note
včera v 18:04

Samsung možná upustí od prémiové řady Galaxy Note

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics příští rok zřejmě přestane vyrábět svůj prémiový telefon Galaxy...
Mobilní telefony Koronavirus Samsung
Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně
Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně
včera v 18:00

Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně

Akcie na západoevropských trzích se v úterý vrátily k růstu. Na trzích po pondělním vybírání zisků opět zavládl mírný...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem
včera v 17:12

Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem

Facebook přejmenoval svoji digitální měnu libra. Nově se jmenuje diem. Změna názvu je součástí snahy upozornit na...
Facebook Kryptoměny
Analytici: Schodek rozpočtu ČR by mohl být pod 400 miliardami Kč
včera v 16:59

Analytici: Schodek rozpočtu ČR by mohl být pod 400 miliardami Kč

Úterní data o vývoji letošního státního rozpočtu podle ekonomů naznačují, že za celý letošní rok by mohl být schodek...
Česká ekonomika Rozpočet
Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste
Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste
včera v 16:50

Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste

Pražská burza v úterý dál mírně oslabovala. Index PX klesl o 0,23 procenta na 964,24 bodu. Dolů ho táhly především...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů korun
včera v 16:27

ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů korun

Česká národní banka uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů Kč Expobank CZ. Důvodem je to, že banka nedisponovala...
Banky Regulace ČNB
Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla
včera v 16:02

Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla

Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v listopadu stouplo. Index nákupních manažerů (PMI) ve...
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD
včera v 15:41

Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, plánuje v rámci primární nabídky prodat akcie...
Bydlení Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti
včera v 15:03

Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti

Největší německý řetězec kadeřnictví Klier je kvůli propadu tržeb způsobenému pandemií nemoci covid-19 v platební...
Německo Koronavirus Bankrot
Rozpočtový schodek Slovenska přesáhl hranici pěti miliard eur
včera v 14:51

Rozpočtový schodek Slovenska přesáhl hranici pěti miliard eur

Schodek státního rozpočtu Slovenska na konci listopadu překročil hranici pěti miliard eur. Ve srovnání se stejným...
Slovensko Rozpočet
HDP Kanady ve třetím čtvrtletí výrazně vzrostl
včera v 14:30

HDP Kanady ve třetím čtvrtletí výrazně vzrostl

Hrubý domácí produkt Kanady ve třetím čtvrtletí vzrostl o 8,9 % po rekordním propadu ve druhém čtvrtletí (-11,3 %,...
Kanada HDP Hospodářský růst
Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst
včera v 14:15

Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst

Britský řetězec obchodních domů Debenhams vstoupí do likvidace, což bude znamenat uzavření poboček a možný zánik 12...
Maloobchod Koronavirus Bankrot
Schodek rozpočtu ČR se v listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč
včera v 14:01

Schodek rozpočtu ČR se v listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ČR se ke konci listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč z říjnových 274 miliard Kč. Loni...
Rozpočet Česká republika Česká ekonomika