Co musíte ráno vědět (18. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (18. srpna)

Jak se v polovině týdne dařilo akciím v Evropě a v USA, jak chce Británie bojovat za vyšší daňové příjmy a čím v Riu zaujali Češi? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu po zveřejnění nejednoznačného zápisu ze zasedání Fedu mírně zdražily

Americké akcie zahájily středeční obchodování pod nulou a během první poloviny seance ztráty dále prohlubovaly. Následně se však odrazily a vydaly se výše a nakonec mírně stouply poté, co zápis z červencového zasedání měnového výboru americké centrální banky ukázal, že jeho představitelé se neshodují v názoru na možné brzké zvýšení úrokových sazeb. Po zveřejnění zápisu zamířil dolů americký dolar. Index Dow vzrostl o 0,12 % na 18 573,94 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,19 % na 2 182,22 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,03 % na 5 228,66 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,56 % na 12,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,547 %. V plusu skončilo sedm z deseti hlavních sektorů, nejvíce stouply odvětví veřejných služeb a sektor necyklického spotřebního zboží, klesly naopak sektor základních materiálů, odvětví cyklického spotřebního zboží a technologický sektor.

13 akciových tipů od analytických es z Wall Street

Proč se z indexu S&P 500 stal dluhopis?

2. Evropské akcie ve středu zlevnily, investoři čekali na zápis z posledního zasedání Fedu

Evropské akcie ve středu zamířily do červených čísel. Investoři čekali na zveřejnění zápisu z červencového zasedání americké centrální banky a vyhodnocovali hospodářské výsledky evropských podniků. Britský FTSE 100 klesl o 0,5 % na 6 859,15 bodu, německý DAX přišel o 1,3 % a zakončil den na 10 537,67 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,96 % na 4 417,68 bodu a regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,83 % na 340,47 bodu. Akcie dánského pivovaru Carslberg vyskočily o deset procent poté, co firma před začátkem obchodování zveřejnila hospodářské výsledky. Provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek v prvním pololetí společnosti klesl o čtyři procenta na 3,45 miliardy dánských korun, a zaostal tak za očekáváním analytiků, kteří jej v průzkumu agentury Reuters odhadovali na 3,58 miliardy dánských korun. Čistý zisk se ale firmě zvýšil na 1,87 miliardy dánských korun z 1,5 miliardy dánských korun v loňském prvním pololetí, analytici čekali jenom 1,38 miliardy dánských korun. Dvě a půl procenta pak přidaly akcie nizozemské banky ABN Amro poté, co finanční ústav vykázal za letošní druhé čtvrtletí růst provozního zisku o sedm procent.

Erste ve světle problémů evropských bank: Co si myslí finanční ředitel České spořitelny?

3. Pražská burza ve středu klesla, stahovaly ji finanční tituly a akcie skupiny ČEZ

Index PX klesl o 0,64 % na 850,80 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie Komerční banky, které však podaly nejslabší výkon - jejich cena klesla bez kurzotvorných zpráv o 2,14 % na 822 Kč. Nedařilo se ani akciím rakouské finanční skupiny Erste Group Bank a pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group. Akcie Erste Bank zlevnily o 0,49 % na 655,90 Kč a cenné papíry VIG odepsaly 1,04 % na 457,20 Kč. Z finančních titulů se v plusu udržela pouze MONETA Money Bank, její akcie přidaly 0,13 % na 75,60 Kč. Nejvýraznější růst vykázaly cenné papíry likérky Stock Spirits, které zpevnily bez kurzotvorné zprávy o 5,22 % na 54,45 Kč. Přes procento přidaly ještě akcie mediální firmy CME a petrochemického holdingu Unipetrol. Více než procento naopak odepsaly akcie telekomunikační firmy O2 Czech Republic a zhruba o půl procenta zlevnily cenné papíry energetické skupiny ČEZ a tabákové firmy Philip Morris ČR.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek zveřejní Japonsko zprávu o mezinárodním obchodu, v Číně vyjde index cen domů a Austrálie na trh pošle sadu dat z trhu práce (míra nezaměstnanosti, míra participace, změna počtu zaměstnaných na plný a částečný úvazek). Dopoledne odtajní zprávu o nezaměstnanosti také Francie, eurozóna přidá výsledek běžného účtu, Spojené království se připojí se zprávou o maloobchodních tržbách a eurozóna zveřejní inflační statistiku a zprávu o stavební výrobě. Odpoledne ECB zveřejní zápis ze svého posledního zasedání, v USA vyjdou pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, index aktivity filadelfského Fedu a s projevy vystoupí prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley a šéf sanfranciské pobočky Fedu John Williams. Hospodářská čísla za uplynulý kvartál na trh pošlou v Asii Lenovo Group, v Evropě například Nestlé, Swisscom nebo Raiffeisen Bank International a NN Group a v zámoří Hormel Foods, Wal-Mart Stores nebo Applied Materials a Gap. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Členové Fedu se neshodují, zda je vhodné v USA brzy zvýšit sazby, vyplývá ze zápisu z červencového zasedání

Ekonomické podmínky ve Spojených státech by si podle některých členů tamní centrální banky mohly brzy vyžádat zvýšení úrokových sazeb, neboť krátkodobá rizika pro výhled amerického hospodářství se zmírnila. Vyplývá to ze zápisu z červencového zasedání měnového výboru Fedu. Mezi jeho členy však panuje všeobecný souhlas, že k takovému kroku je zapotřebí více dat. Nejasné jsou navíc podle části činitelů Fedu vyhlídky inflace.

6. NWR měla před začátkem středečního obchodování zveřejnit hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí. Stejně jako v květnu tak neučinila

Těžařská společnost NWR měla před začátkem středečního obchodování na pražské burze zveřejnit své hospodářské výsledky za letošní druhé čtvrtletí. Neučinila tak však a nezveřejnila ani žádné další informace. Z internetových stránek společnosti byl termín zveřejnění výsledků stažen. Opakuje se tak situace z poloviny května, kdy měla společnost zveřejnit hospodářské výsledky za první tři měsíce letošního roku. Tehdy na svém webu uvedla, že zveřejnění výsledků odkládá, a dodala, že tak činí kvůli insolvenci černouhelné OKD, jejímž je 100% vlastníkem.

7. Deutsche Börse získala k fúzi s LSE souhlas 89 % akcionářů

Německá burzovní skupina Deutsche Börse získala pro plánovanou fúzi s Londýnskou akciovou burzou (LSE) souhlas držitelů 89,04 % svých akcií. Deutsche Börse to ve středu sdělila po spočítání počtu akcií přihlášených do pátečního konečného termínu hlasování. Podniky se na transakci v hodnotě asi 29 miliard dolarů dohodly letos v březnu.

8. Británie chce pokutovat poskytování návodů ke snižování daní

Británie plánuje pokutovat finanční poradce poskytující klientům informace o tom, jak mohou využít mezer v zákonech ke snížení daňového základu. Plány, které ve středu ve svém dokumentu nastínilo ministerstvo financí, jsou prvním krokem nové premiérky Theresy Mayové ke slibovanému omezení legálního i ilegálního snižování daňových úniků firem a bohatých jednotlivců. Nový plán podle ministerstva financí umožní daňovým úřadům vyměřit vysoké pokuty finančním plánovačům, poradcům či účetním nabízejícím systémy pro snižování daňového základu. Ti by na pokutách mohli zaplatit stejnou částku, jakou svým klientům pomohli ušetřit na daních, píše se v dokumentu ministerstva.

9. Ruský soud zamítl odvolání Googlu proti antimonopolní pokutě

Ruský soud ve středu zamítl odvolání americké internetové společnosti Google proti pokutě za porušování antimonopolních pravidel na trhu s mobilními telefony a tablety. Oznámila to agentura Interfax. Minulý týden ruský antimonopolní úřad (FAS) vyměřil Googlu pokutu 438 milionů rublů (164 milionů Kč) za to, že na telefony a tablety založené na softwarové platformě Android předem instaluje některé aplikace.

10. Ford plánuje výrobu samořízených vozidel bez volantu a pedálů

Americká automobilka Ford Motor hodlá do roku 2021 zahájit hromadnou výrobu samořízených vozidel bez volantu a pedálů. Informovala o tom firma, která je druhým největším výrobcem automobilů ve Spojených státech. Ford předpokládá, že nový automobil budou zpočátku využívat zejména provozovatelé přepravních služeb usilující o snížení nákladů na řidiče.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pobřežní hlídka po česku

Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
včera v 17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
včera v 17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
včera v 17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
včera v 16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
včera v 16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
včera v 16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
včera v 15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
včera v 14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus