Co musíte ráno vědět (18. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (18. srpna)

Jak se v polovině týdne dařilo akciím v Evropě a v USA, jak chce Británie bojovat za vyšší daňové příjmy a čím v Riu zaujali Češi? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu po zveřejnění nejednoznačného zápisu ze zasedání Fedu mírně zdražily

Americké akcie zahájily středeční obchodování pod nulou a během první poloviny seance ztráty dále prohlubovaly. Následně se však odrazily a vydaly se výše a nakonec mírně stouply poté, co zápis z červencového zasedání měnového výboru americké centrální banky ukázal, že jeho představitelé se neshodují v názoru na možné brzké zvýšení úrokových sazeb. Po zveřejnění zápisu zamířil dolů americký dolar. Index Dow vzrostl o 0,12 % na 18 573,94 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,19 % na 2 182,22 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,03 % na 5 228,66 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,56 % na 12,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,547 %. V plusu skončilo sedm z deseti hlavních sektorů, nejvíce stouply odvětví veřejných služeb a sektor necyklického spotřebního zboží, klesly naopak sektor základních materiálů, odvětví cyklického spotřebního zboží a technologický sektor.

13 akciových tipů od analytických es z Wall Street

Proč se z indexu S&P 500 stal dluhopis?

2. Evropské akcie ve středu zlevnily, investoři čekali na zápis z posledního zasedání Fedu

Evropské akcie ve středu zamířily do červených čísel. Investoři čekali na zveřejnění zápisu z červencového zasedání americké centrální banky a vyhodnocovali hospodářské výsledky evropských podniků. Britský FTSE 100 klesl o 0,5 % na 6 859,15 bodu, německý DAX přišel o 1,3 % a zakončil den na 10 537,67 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,96 % na 4 417,68 bodu a regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,83 % na 340,47 bodu. Akcie dánského pivovaru Carslberg vyskočily o deset procent poté, co firma před začátkem obchodování zveřejnila hospodářské výsledky. Provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek v prvním pololetí společnosti klesl o čtyři procenta na 3,45 miliardy dánských korun, a zaostal tak za očekáváním analytiků, kteří jej v průzkumu agentury Reuters odhadovali na 3,58 miliardy dánských korun. Čistý zisk se ale firmě zvýšil na 1,87 miliardy dánských korun z 1,5 miliardy dánských korun v loňském prvním pololetí, analytici čekali jenom 1,38 miliardy dánských korun. Dvě a půl procenta pak přidaly akcie nizozemské banky ABN Amro poté, co finanční ústav vykázal za letošní druhé čtvrtletí růst provozního zisku o sedm procent.

Erste ve světle problémů evropských bank: Co si myslí finanční ředitel České spořitelny?

3. Pražská burza ve středu klesla, stahovaly ji finanční tituly a akcie skupiny ČEZ

Index PX klesl o 0,64 % na 850,80 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie Komerční banky, které však podaly nejslabší výkon - jejich cena klesla bez kurzotvorných zpráv o 2,14 % na 822 Kč. Nedařilo se ani akciím rakouské finanční skupiny Erste Group Bank a pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group. Akcie Erste Bank zlevnily o 0,49 % na 655,90 Kč a cenné papíry VIG odepsaly 1,04 % na 457,20 Kč. Z finančních titulů se v plusu udržela pouze MONETA Money Bank, její akcie přidaly 0,13 % na 75,60 Kč. Nejvýraznější růst vykázaly cenné papíry likérky Stock Spirits, které zpevnily bez kurzotvorné zprávy o 5,22 % na 54,45 Kč. Přes procento přidaly ještě akcie mediální firmy CME a petrochemického holdingu Unipetrol. Více než procento naopak odepsaly akcie telekomunikační firmy O2 Czech Republic a zhruba o půl procenta zlevnily cenné papíry energetické skupiny ČEZ a tabákové firmy Philip Morris ČR.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek zveřejní Japonsko zprávu o mezinárodním obchodu, v Číně vyjde index cen domů a Austrálie na trh pošle sadu dat z trhu práce (míra nezaměstnanosti, míra participace, změna počtu zaměstnaných na plný a částečný úvazek). Dopoledne odtajní zprávu o nezaměstnanosti také Francie, eurozóna přidá výsledek běžného účtu, Spojené království se připojí se zprávou o maloobchodních tržbách a eurozóna zveřejní inflační statistiku a zprávu o stavební výrobě. Odpoledne ECB zveřejní zápis ze svého posledního zasedání, v USA vyjdou pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, index aktivity filadelfského Fedu a s projevy vystoupí prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley a šéf sanfranciské pobočky Fedu John Williams. Hospodářská čísla za uplynulý kvartál na trh pošlou v Asii Lenovo Group, v Evropě například Nestlé, Swisscom nebo Raiffeisen Bank International a NN Group a v zámoří Hormel Foods, Wal-Mart Stores nebo Applied Materials a Gap. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Členové Fedu se neshodují, zda je vhodné v USA brzy zvýšit sazby, vyplývá ze zápisu z červencového zasedání

Ekonomické podmínky ve Spojených státech by si podle některých členů tamní centrální banky mohly brzy vyžádat zvýšení úrokových sazeb, neboť krátkodobá rizika pro výhled amerického hospodářství se zmírnila. Vyplývá to ze zápisu z červencového zasedání měnového výboru Fedu. Mezi jeho členy však panuje všeobecný souhlas, že k takovému kroku je zapotřebí více dat. Nejasné jsou navíc podle části činitelů Fedu vyhlídky inflace.

6. NWR měla před začátkem středečního obchodování zveřejnit hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí. Stejně jako v květnu tak neučinila

Těžařská společnost NWR měla před začátkem středečního obchodování na pražské burze zveřejnit své hospodářské výsledky za letošní druhé čtvrtletí. Neučinila tak však a nezveřejnila ani žádné další informace. Z internetových stránek společnosti byl termín zveřejnění výsledků stažen. Opakuje se tak situace z poloviny května, kdy měla společnost zveřejnit hospodářské výsledky za první tři měsíce letošního roku. Tehdy na svém webu uvedla, že zveřejnění výsledků odkládá, a dodala, že tak činí kvůli insolvenci černouhelné OKD, jejímž je 100% vlastníkem.

7. Deutsche Börse získala k fúzi s LSE souhlas 89 % akcionářů

Německá burzovní skupina Deutsche Börse získala pro plánovanou fúzi s Londýnskou akciovou burzou (LSE) souhlas držitelů 89,04 % svých akcií. Deutsche Börse to ve středu sdělila po spočítání počtu akcií přihlášených do pátečního konečného termínu hlasování. Podniky se na transakci v hodnotě asi 29 miliard dolarů dohodly letos v březnu.

8. Británie chce pokutovat poskytování návodů ke snižování daní

Británie plánuje pokutovat finanční poradce poskytující klientům informace o tom, jak mohou využít mezer v zákonech ke snížení daňového základu. Plány, které ve středu ve svém dokumentu nastínilo ministerstvo financí, jsou prvním krokem nové premiérky Theresy Mayové ke slibovanému omezení legálního i ilegálního snižování daňových úniků firem a bohatých jednotlivců. Nový plán podle ministerstva financí umožní daňovým úřadům vyměřit vysoké pokuty finančním plánovačům, poradcům či účetním nabízejícím systémy pro snižování daňového základu. Ti by na pokutách mohli zaplatit stejnou částku, jakou svým klientům pomohli ušetřit na daních, píše se v dokumentu ministerstva.

9. Ruský soud zamítl odvolání Googlu proti antimonopolní pokutě

Ruský soud ve středu zamítl odvolání americké internetové společnosti Google proti pokutě za porušování antimonopolních pravidel na trhu s mobilními telefony a tablety. Oznámila to agentura Interfax. Minulý týden ruský antimonopolní úřad (FAS) vyměřil Googlu pokutu 438 milionů rublů (164 milionů Kč) za to, že na telefony a tablety založené na softwarové platformě Android předem instaluje některé aplikace.

10. Ford plánuje výrobu samořízených vozidel bez volantu a pedálů

Americká automobilka Ford Motor hodlá do roku 2021 zahájit hromadnou výrobu samořízených vozidel bez volantu a pedálů. Informovala o tom firma, která je druhým největším výrobcem automobilů ve Spojených státech. Ford předpokládá, že nový automobil budou zpočátku využívat zejména provozovatelé přepravních služeb usilující o snížení nákladů na řidiče.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pobřežní hlídka po česku

Akcie na většině evropských trhů opět v mínusu, ztráty ale byly…
Akcie na většině evropských trhů opět v mínusu, ztráty ale byly…
18:00

Akcie na většině evropských trhů opět v mínusu, ztráty ale byly minimální

Evropské akcie ve čtvrtek od rána pokračovaly v nastoleném trendu propadů a zpočátku to vypadalo, že ztráty budou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos
17:22

Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos

Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače převezme od polostátní společnosti ČEZ hnědouhelnou...
Uhlí a koks ČEZ
Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb
16:56

Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb

Bývalý designér Applu Jony Ive, který stojí za podobou jeho ikonických přístrojů iPhone, iMac a iPad, bude mít na...
Bydlení Americké akcie Pracovní trh
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
16:50

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, index PX stoupl jen o 0,01 procenta na 857,82 bodu. Z hlavních emisí mírně...
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Růst prodejů starších domů v USA zrychlil
16:00

Růst prodejů starších domů v USA zrychlil

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 9,4 % na celoročně přepočítané tempo 6,54...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč
15:47

MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč

Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek víc než...
Česká republika Důchody
Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %
15:46

Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %

Počet insolvencí ve světě v příštím roce stoupne o 31 procent. Nové vlny šíření koronaviru jsou více viditelné v...
Bankrot Světová ekonomika Pojištění
Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě
15:13

Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě

Největší ruský producent zlata, společnost Polyus, zveřejnil nový odhad rezerv ve svém ložisku Suchoj Log na Sibiři,...
Zlato Komodity
Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč
14:56

Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč

I přes nová opatření vlády proti šíření koronaviru a navazující podpoře ekonomiky by neměl schodek státního rozpočtu...
Česká ekonomika Rozpočet
Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc
14:30

Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 17. října nově 787 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel
13:33

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, epidemie zatím práce...
ČEZ Jaderná energetika Koronavirus
Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD …
13:06

Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD (odhad: -5,86 USD), tržby 3,17 miliardy USD (loni: 11,91 miliardy USD, odhad: 2,81 miliardy USD)

Největší světová letecká společnost American Airlines Group ve třetím čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 2,4 miliardy...
Americké akcie Doprava Turismus a cestovní ruch
Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0…
12:59

Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 8,65 miliardy USD (odhad: 8,36 miliardy USD)

Největšímu světovému výrobci nealkoholických nápojů, americké společnosti Coca-Cola, klesl ve třetím čtvrtletí zisk i...
Coca-Cola Výsledková sezóna
Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok
12:51

Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas se chystá prodat svou dceřinou americkou značku Reebok. Na svém...
Adidas Sport