Co musíte ráno vědět (23. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (23. srpna)

Jak se v úvodu týdne obchodovalo s akciemi v Evropě a v USA, kolika továren se dotkne přerušení výroby ve Volkswagenu a jak se japonský premiér prezentoval v olympijském Riu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie týden zahájily nejednotně, investoři čekají na projev Janet Yellenové

Americké akcie uzavřely pondělní obchodování smíšeně, hlavní indexy se ale výrazně nezměnily. Pokles energetického sektoru, za kterým stály nižší ceny ropy, byl kompenzován růstem akcií biotechnologických společností. Ty podpořila velká akvizice ve farmaceutickém průmyslu. Index Dow odepsal 0,12 % a uzavřel na 18 529,42 bodu a širší index S&P 500 klesl o 0,06 % na 2 182,64 bodu, zatímco Nasdaq Composite se naopak zvýšil o 0,12 % na 5 244,60 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 8,2 % na 12,27 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři a půl bazického bodu na 1,542 %. V mínusu skončilo sedm z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesl energetický sektor, nad nulou se udržely sektor necyklického spotřebního zboží, odvětví zdravotní péče a sektor veřejných služeb.

2000, 2007, 2016: Jak číst grafy? Medvěd je daleko!

Speciál IW: Americké prezidentské volby

2. Evropské akcie zahájily nový týden převážně v mínusu

Evropské burzy se v úvodu týdne pohybovaly v negativním pásmu, dolů je tlačil především propad cen komodit, pozitivně naopak působil příznivý začátek obchodování na Wall Street. Náladu na trzích ovlivňuje rovněž blížící se setkání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole, kde s projevem v pátek vystoupí šéfka Fedu Janet Yellenová. Regionální index STOXX Europe 600 zakončil pondělní obchodování se ziskem 0,09 % na 340,43 bodu. Britský FTSE 100 odepsal 0,44 % na 6 828,94 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 0,24 % na 4 389,94 bodu a německý index DAX klesl o 0,47 % na 10 494,35 bodu. Nejhůře si vedl sektor základních materiálů, pád cen kovů způsobil propad akcií několika velkých společností - Fresnillo zlevnila o 5,84 %, Glencore ztratila 2,59 %, Anglo American spadla o 4,12 % a Antofagasta odepsala 3,74 %. Největší rozruch v pondělí přinesla zpráva, že americký regulátor zaměřený na národní bezpečnost povolil čínské společnosti ChemChina převzít za zhruba 43 miliard USD švýcarskou firmu Syngenta. Akcie švýcarské společnosti po oznámení vyletěly nahoru o 10,61 %.

Chcete nastartovat ekonomiku? Nechte padnout akciový trh

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

3. Pražská burza v úvodu týdne mírně klesla, nedařilo se skupině ČEZ

Pražská burza v pondělí navázala na negativní bilanci z konce minulého týdne a index PX odepsal 0,15 % na 846,29 bodu. Dolů jej táhly akcie společnosti ČEZ, nedařilo se ale ani Komerční bance. Energetický gigant v pondělí prohloubil páteční ztrátu a zlevnil o 1,21 % na 418 Kč a Komerční banka odevzdala 0,42 % na 829,50 Kč. Dalším bankovním titulům se však v pondělí dařilo. MONETA Money Bank si připsala 0,66 % na 76,50 Kč a Erste Group Bank zdražila o 0,36 % na 660,30 Kč. Úspěšnou seanci zažili také tabáková firma Philip Morris ČR, jejíž cenné papíry si polepšily o 0,78 % na 13 000 Kč, operátor O2 Czech Republic, který posílil o 0,83 % na 229,90 Kč, a sázková kancelář Fortuna, jež přidala 0,86 % na 93,70 Kč.

Investorský magazín: Investiční certifikáty a fond pod robotickým dozorem

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

V úterý budou investoři vyhodnocovat předběžné srpnové indexy nákupních manažerů, které vyjdou v Japonsku (zpracovatelský sektor), Francii, Německu a souhrnně i za celou eurozónu (zpracovatelský sektor i sektor služeb) a odpoledne ještě v USA (zpracovatelský sektor). Kromě toho Čína zveřejní index podnikatelského sentimentu, Švýcarsko přidá zprávu o mezinárodním obchodu, s projevem vystoupí šéf japonské centrální banky Haruhiko Kuroda, eurozóna doplní index spotřebitelské důvěry, Spojené státy přidají zprávu o prodejích nových domů a index aktivity richmondského Fedu a večer ropný institut API odtajní zprávu o vývoji zásob černého zlata na území USA. Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál představí v Asii PetroChina, v Evropě Vienna Insurance Group a v USA Best Buy či JM Smucker. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

"Skupina VIG již oznámila předběžný pololetní zisk před zdaněním ve výši 200 milionů eur znamenající nezdaněný zisk ve výši 98,5 milionu eur ve druhém čtvrtletí. Čistý zisk by tak dle konsensu mohl dosáhnout přibližně 71 milionů eur. Management pojišťovny zároveň potvrdil svůj celoroční cíl nejméně zdvojnásobit zisk před zdaněním, který by tak mohl dosáhnout až 400 milionů eur," říká Miroslav Frayer, analytik Komerční banky. "Vzhledem k již zveřejněnému přibližnému zisku před zdanění neočekáváme žádné výraznější překvapení. Pozornost investorů se bude soustředit především na jakékoliv náznaky dalších případných jednorázových negativních překvapení, na vývoj pojistného na jednotlivých trzích a na další vývoj výnosů z investic," dodává Milan Lávička, analytik J&T Banky.

VIG - očekávané výsledky za 2Q2016 podle J&T Banky
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. Pfizer koupí za 14 miliard dolarů výrobce léků na rakovinu Medivation

Největší americká farmaceutická společnost Pfizer koupí za zhruba 14 miliard dolarů výrobce léků na rakovinu Medivation. Pfizer v tiskové zprávě uvedl, že transakce mu pomůže stát se největším producentem onkologických preparátů na světě. Za jednu akcii Medivation firma nabídla 81,50 dolaru v hotovosti, což je proti páteční závěrečné ceně na burze prémie přes 21 %. Správní rady obou firem již dohodu schválily, dokončena by měla být ve třetím nebo čtvrtém čtvrtletí tohoto roku.

6. Japonská Renesas Electronics chce podle médií koupit výrobce čipů Intersil

Japonská společnost Renesas Electronics je v závěrečné fázi jednání o převzetí amerického výrobce čipů Intersil, za něhož je ochotna zaplatit zhruba 300 miliard jenů (71,3 miliardy Kč). V pondělí o tom informoval japonský list Nikkei, podle něhož by základní dohoda mohla být dokončena ještě tento měsíc. Případné spojení by bylo další z vlny slučování mezi globálními výrobci čipů. Společnost Renesas uvedla, že zvažuje různé možnosti růstu, včetně dohody s americkou Intersil. Zatím ale podle ní nebylo nic rozhodnuto. Intersil se k informacím zatím nevyjádřil.

7. Nedostatek dílů ohrožuje výrobu v šesti továrnách Volkswagenu a ovlivní více než 25 000 zaměstnanců

Přerušení výroby kvůli nedostatku komponentů způsobenému sporem s dodavateli se dotýká celkem šesti továren Volkswagenu a ovlivní více než 25 000 jeho zaměstnanců. Automobilka to uvedla v pondělním sdělení. Volkswagen v pondělí obnovil jednání s dodavateli, s nimiž se dostal do sporu.

8. Americký regulátor povolil čínské ChemChina převzít Syngentu

Americký regulátor zaměřený na národní bezpečnost povolil čínské společnosti ChemChina převzít za zhruba 43 miliard USD švýcarskou firmu Syngenta. Firmy to v pondělí uvedly ve společné zprávě. Syngenta je největším výrobcem pesticidů na světě a postoj amerického úřadu znamená, že padla jedna z potenciálně nejvýznamnějších překážek v plánovaném převzetí. Pokud ChemChina záměr prosadí, půjde o největší převzetí zahraniční firmy, k jakému kdy podnik z Číny přistoupil.

9. Trexima: Reálná mzda v ČR od roku 2007 stoupla o 7,7 %

Průměrná nominální hrubá mzda vzrostla v Česku v letech 2007 až 2015 o 26,3 %. Reálná mzda, tedy nominální mzda snížená o inflaci, se po přepočtu pomocí indexu spotřebitelských cen zvýšila o 7,7 %. ČTK o tom v pondělí informovala poradenská společnost Trexima. Reagovala tak na výpočet britské odborové centrály Trades Union Congress, podle níž činil růst reálné mzdy v Česku jen 1,1 %. Růst o zhruba procento, se kterým přišly britské odbory, představuje podle Treximy spíše průměrný meziroční růst. Českomoravská konfederace odborových svazů se přiklání k názoru Treximy.

10. Banky v USA od krize snížily počet poboček o 6 %

Americké banky snížily od poslední finanční krize počet svých poboček zhruba o 6 %. Na konci loňského roku tak bylo v zemi otevřeno 93 283 poboček, což bylo nejméně za posledních deset let. Banky samy ale přiznávají, že mnoho zákazníků stále není připraveno se svých pravidelných návštěv nejbližší pobočky vzdát a přejít na internet. To pak bankám komplikuje snahu pokračovat ve snižování nákladů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Super Šinzó

Brazilské Rio v neděli uzavřelo olympijské stánky a sportovci již svou pozornost přesouvají k Tokiu, kde se za čtyři roky uskuteční další olympijská klání.

Symbolického předání štafety se při závěrečném ceremoniálu zúčastnil i japonský premiér Šinzó Abe, který dorazil v převleku za známou herní postavičku Super Maria. Nintendo takovou reklamou jistě nepohrdne. Obzvláště v době, kdy pomalu opadá zájem o chytání pokémonů.

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating